هزینه تربیت یک پزشک عمومی چقدر است؟

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هزینه تربیت دانشجویان پزشکی بسیار سنگین است و بسیاری از کشورهای اروپایی از تربیت دانشجو در برخی تخصص‌ها خودداری می کنند، گفت: دولت ایران برای تربیت یک دانشجوی پزشکی عمومی سالیانه ۱۰۰ میلیون سرانه پرداخت می کند که این رقم بدون در نظر گرفتن تورم سالیانه در طول هفت سال به رقم ۷۰۰ میلیون می‌رسد.

دکتر حمید اکبری در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب به میزان هزینه‌های تربیت هر دانشجوی پزشکی در طول تحصیل اشاره و اظهار کرد: در برآورد میزان هزینه دانشجویان پزشکی اگر ما هزینه‌های دوره دیپلم را محاسبه نکنیم و فقط بخواهیم فقط هزینه دوره هفت ساله پزشکی در دانشگاه را بررسی کنیم باید گفت با توجه به زیرساخت‌های موجود ما سالیانه حدود ۱۰۰ میلیون تومان سرانه تربیت یک دانشجوی پزشکی در دوره پزشکی عمومی است که این میزان با فرض ثابت بودن هزینه‌ها در طول هفت سال به ۷۰۰ میلیون تومان می رسد. البته این آمار هزینه‌ای برای سال ۹۸ بود چرا که اگر تورم افزایش یابد این هزینه نیز افزایش خواهد یافت .

وی همچنین در خصوص میزان هزینه‌های دریافتی از دانشجویان پزشکی شهریه پرداز رشته‌های پزشکی نیز گفت: دانشگاه‌ها بر اساس تصمیم هیات امنای دانشگاه این هزینه را دریافت می‌کنند اما در کل حدود ۳۰ میلیون تومان در سال از دانشجویان شهریه پرداز داخل کشور شهریه دریافت می‌کنیم، با این وجود ظرفیت پذیرش دانشجو در پردیس‌های دانشگاه‌ها در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پر می‌شود.

برنامه‌ای برای افزایش شهریه دانشجویان علوم پزشکی نداریم

دکتر اکبری به آمار دانشجویان شهریه پرداز رشته‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۲۰ درصد این دانشجو در کشور شهریه پرداز هستند. یعنی اگر ما ۶۰۰۰ دانشجوی پزشکی جذب می‌کنیم ۱۲۰۰ نفر این افراد شهریه پرداز. در واقع وزارت بهداشت به دلیل ساختارهایی که در دانشگاه‌ها وجود دارد حدود ۳۰ درصد هزینه‌های تحصیل را از دانشجویان پزشکی دریافت می کند اما اگر این دانشجویان از طریق بخش خصوصی جذب شوند هر دانشجوی پزشکی در آن شرایط باید ۱۰۰ میلیون تومان در سال هزینه پرداخت کند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت همچنین با تاکید بر اینکه فعلا برنامه‌ای برای افزایش شهریه دانشجویان علوم پزشکی در مهرماه جاری نداریم، گفت: معمولا روندی که برای شهریه این دانشجویان در نظر گرفته می‌شود بر اساس میزان تورم در جامعه است.

دکتر اکبری تاکید کرد: در حال حاضر در دوره تخصصی رشته‌های پزشکی دانشجوی شهریه پرداز وجود ندارد چرا که وزارت بهداشت به کار گیرنده این نیروها است و آنها موظف به گذراندن تعهد خدمت هستند.

وی با تاکید بر اینکه خروج هر دانشجوی پزشکی در کشور بسیار زیان آور است، گفت: از دست دادن نیروی متخصص در رشته‌های پزشکی در کشور هزینه جبران ناپذیری را به جامعه وارد می‌کند. در واقع ما نباید صرفا فقط همان ۱۰۰ میلیون تومان هزینه تربیت یک دانشجوی پزشکی در سال را در نظر بگیریم، چرا کهبرای تربیت یک دانشجو از دوران مدرسه هزینه‌های زیادی صرف شده و اگر یک فارغ التحصیل رشته پزشکی را از دست بدهیم متحمل زیان میلیاردی می‌شویم.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پایان خاطر نشان کرد: به دلیل بالا بودن هزینه‌های تربیت دانشجویان رشته‌های پزشکی، فارغ التحصیلان این رشته‌ها در کشورهای دیگر دنیا متقاضی دارند و سریع جذب این کشورها می‌شوند و حتی خیلی از کشورهای اروپایی به دلیل هزینه‌های بالا در بسیاری از رشته‌ها سرمایه گذاری نمی‌کنند و ترجیح می دهند از کشورهای دیگر به ویژه ایران جذب نیرو داشته باشند.

7 نظر برای این مطلب

  1. پزشکی که با صرف این هزینه هنگفت تربیت می شود حالا می خواهد عینک بفروشد کدام عقل سلیمی اجازه چنین کاری را می دهدمی دهد؟

  2. به خاطر همین در کشورهای دیگر به تربیت رشته های کم هزینه تر برای بعضی خدمات در حوزه علوم پزشکی می پردازند مثلا تربیت دکتری حرفه ای اپتومتری برای انجام خدماتی در حوزه چشم و بینایی، اگر در ایران هم اپتومتری دکتری حرفه ای شود و یا با همین سیستم اموزشی فعلی اپتومتری ،خدمات اپتومتری مبسوط تر شود مخصوصا در حوزه تجویز چند قلم دارو و قطره چشمی بسیاری از مردم در نقاط محروم میتوانند از خدمات وسیع اپتومتری بهره بگیرند چون برای کشور به صرفه نیست که با هزینه چند صد میلیونی!!!! از خزانه کشور ومردم چشم پزشکی تربیت کند

  3. به خاطر همین در کشورهای دیگر به تربیت رشته های کم هزینه تر برای بعضی خدمات در حوزه علوم پزشکی می پردازند مثلا تربیت دکتری حرفه ای اپتومتری برای انجام خدماتی در حوزه چشم و بینایی، اگر در ایران هم اپتومتری دکتری حرفه ای شود و یا با همین سیستم اموزشی فعلی اپتومتری ،خدمات اپتومتری مبسوط تر شود مخصوصا در حوزه تجویز چند قلم دارو و قطره چشمی بسیاری از مردم در نقاط محروم میتوانند از خدمات وسیع اپتومتری بهره بگیرند چون برای کشور به صرفه نیست که با هزینه چند صد میلیونی!!!! از خزانه کشور ومردم چشم پزشکی تربیت کند که بسیاری از نقاط کشور هرگز به آن دسترسی ندارد تربیت چنین نیروهائی به فعالیت مبسوط تر هم به نفع اقتصاد کشور هست هم به نفع مردم

  4. عینک سازی رو خودمون با دستای خودمون پایین نیاریم گمون نکنم رشته ما هم توی کشور های خارجی کم براش هزینه کنن ما اینجا با دستای خودمون سطح خودمون رو داریم میاریم پایین یادتون باشه هر کس وظیفش مشخصه شما تو گوگل بزن optometry office و ophthalmology office تفاوت ویو مطب هم معلومه که توی کشور های خارج این دو وظیفه از هم جدا هستند

  5. عینک بفروشد؟ نه شما که خودتون سالهاست توی این کار هستید و من که یه دانشجو هستم و چشم نازنینم فقط به خاطر زدن عینک نامناسب انحراف هایپرتروپیا پیدا کرد حالا که عینک میزنم اصلاح میشود باید بدانید و خوب هم میدانید که رشته ی ما ریشه دار و بر اساس قوانین علمی است حالا یک عینک یا لنز نامناسب حتی افتابی که از یک خرازی تهیه میشود شما واقعا شک دارید که ممکن است خطرات زیادی برای چشم داشته باشد به قول یکی از استادامون شما که در نهایت کارتون یه عینکه دیگه مگه میخواید چکار کنید تا ما خودمون به خودمون احترام نذاریم کسی احترام به ما نمیذاره

  6. توی فیزیک پزشکی یه پزشک عمومی عینک رو چقدر از درساشو پاس میکنه که الان توی راهنمایی رانندگی به کارش میگیرن برای تعیین نمره ی عینک ایا واقعا درست تشخیص میده ؟ میگن ما به کارش میگیریم چون بقیه ی عوامل رو هم میتونه چک کنه ! یه سوال همه رو نصفه نیمه چک کنه بهتره یا بره تو زمینه ی خودش؟ من تعجب میکنم از بزرگان این رشته که سکوت میکنند ecco blue book بذارید تو سایت که فقط تو اروپا نه تازه کانادا امریکا روسیه ببینید رشته ما همون جا جز چند تا کشور عقب مونده چه خبره شما که میدونید پریزم چقدر خودش قابلیت اصلاحی داره تعجبی نداره بدونید هر وسیله ی اپتیکی میتونه ضرر رسان هم باشه

  7. فکر کنم اول خودمون باید کار خوب بکنیم و کارای خوب رو خوب بکنیم تا مردم تفاوت رو احساس کنن اونوقت موفقیت رو کسب کردیم