درمان تنبلي چشم در كودكان

تنبلی چشم چگونه درمان می شود؟

برای اصلاح تنبلی چشم، کودک باید بیاموزد که از چشم ضعیف تر خود استفاده کند. این کار با قرار دادن پوشش بر روی چشم قوی‌تر به مدت چند هفته و یا چند ماه قابل انجام است. این شیوه رايج ترين روش برای  درمان تنبلی چشم است.حتی وقتی که تنبلی اصلاح شد ممکن است به منظور جلوگیری از برگشت آن، استفاده از پوشش برروی چشم سالم برای مدت ها ضروری باشد. در موارد خاص ،به جای بستن چشم، می توان از قطره‌های چشمی یا عدسی‌های مخصوص که قادر به تار کردن بینایی چشم سالم‌تر هستند، استفاده کرد . روش دیگر درمان تنبلی چشم، تحریک و فعال سازی چشم مبتلا با روش‌های مختلف است که روش بينايي درماني  يا وي‍ژن تراپي نامگذاری شده است. این روش فقط در  کلینیک اپتومتري قابل انجام است و نیاز به مراجعات متعدد دارد.موضوع مهم دیگر اینکه قبل از درمان تنبلی چشم، درمان مشکلات چشمی زمینه‌ای الزامی است؛ نمونه این درمان‌ها شامل اصلاح عیوب انکساری توسط عینک و درمان آب مروارید با عمل جراحی می‌باشد.

عوامل مؤثر در موفقیت درمان تنبلی چشم عبارتند از:

  • شدت تنبلی چشم
  • سن کودک در زمان شروع
  • درمان علت بوجود آورنده آن

نکات زیر را به خاطر بسپارید:

  • توصيه ميشود كودكان بعد از تولد و در 6 ماهگي و 2و نيم سالگي توسط اپتومتريست معاينه گردد.
  • در صورت وجود سابقه خانوادگی ابتلا به استرابیسم یا لوچی، آب مروارید در دوران کودکی یا بیماری های جدی چشمی، بر معاینه چشم‌ها در دوران نوزادی تأکید بیشتری می‌شود.
  • در صورت تشخیص و درمان به موقع تنبلی چشم، بینایی در اکثر کودکان بهبود می‌یابد. احتمال موفقیت در درمان تنبلی چشم، در 9 سال اول زندگی بیشتر است.
  • اصولاً کودکان تمایل به بستن چشم ندارند و از این کار امتناع می‌کنند، ولی شما به عنوان والدین باید کودک خود را متقاعد به انجام کاری بکنید که به نفع وی است.
  • پیگیری و دقت والدين از عوامل مهم موفقيت در درمان است .

درمان تنبلي چشم

موسسه بينايي سنجي و ويژن تراپي بهشت مشهد

مركز تخصصي درمان تنبلي و انحراف چشم 

اپتومتريست سيد بهروز ظهوريان – كارشناس ارشد اپتومتري

اپتومتريست مريم تراب مستعدي ،  كارشناس ارشد

آدرس :مشهد ، خيابان احمد آباد – روبروي بيمارستان قائم – نبش خيابان بهشت

جنب بانك گردشگري – ساختمان حسيني – طبقه پنجم

ويژن تراپي

  www.visiontherapist.ir

ويژن تراپي

   visiontherapist.ir

تلفن تماس

05138409679

0518442226

09112079125

درمان تنبلي چشم

 

 

یک نظر بگذارید