سرنوشت اپتومتری در ایران

اینکه امروز بورد اپتومتری به دکترای حرفه ای رای دهد یا نه اهمیت چندانی ندارد اما مهم این است که سرنوشت اپتومتری در ایران امروز در دست کسانیست که می دانند اپتومتری چیست و چگونه باید باشد با نگاهی به صفحه بینایی سنجی دانشنامه ویکی پدیا براحتی از بروز بودن این صفحه مطمئن می شوید در حالیکه هنوز چند روزی از خبر موکول بودن تاسیس دکترای حرفه ای به نظر بورد نمی گذرد خبر آن در این سایت موجود است آفرین بر شما دوستان و همکاران ساعی و پر انرژی که همواره برای اعتلای این حرفه در کشور مان تلاش می کنید آینده متعلق به شماست دکترای حرفه ای حق شماست

9 نظر برای این مطلب

 1. خیلی خوبه کارشون و کلی لایک داره این حرکت! دمشون گرم !!تا من من گفتن ها تبدیل به ما گفتن نشه و تا زمانی که منافع شخصی جاشو به منافع جمع نده تا اتحاد نباشه به جایی نخواهیم رسید دکترای حرفه ای حق همه ما اپتومترهاست تنها رمز گشایی برای رسیدن به مطلوب کلمه ای جز اتحاد نیست بیایم یکم در کنار پول در آوردن فکر اعتلای رشته هم باشیم مگه ما چی کمتر از فیزیوتراپ ها داریم؟؟؟

 2. وزیر بهداشت هم بدلیل ابراز حقایق در مورد عدم تخصیص ارز برای دارو و تخصیص ارز برای لوازم آرایشی و …و لوازم غیر ضروری از طرف رییس جمهور عزل شد. و کار دکترای حرفه ای فکر کنم پیچیده بشه

 3. به اين می گن شاهکار!!! کار کيه. دست مريزاد

 4. به عرض سلام
  من یک دانشجوی ترم اولی اپتومتری هستم.از روزی که وارد این رشته شدم دغدغه اینو داشتم که رشتمون رو به دیگران معرفی کنم چون باور داشتم که موفقیت رشته اپتومتری در ایران در گرو آگاهی دادن به مردمه.وقتی که صفحه مربوط به اپتومتری رو توی ویکیپدیا دیدم تاسف خوردم که حق این رشته دو خط توضیح درموردش نیست به همین خاطر تصمیم گرفتم که این صفحه رو به روز کنم و حق اپتومتری رو تا جایی که در توانم بود و دانشش رو داشتم به روز کنم. امیدوارم که موفق بوده باشم.اگه مشکلی هم هست بگذارید به حساب کم تجربگی و تقاضا دارم که در این راه کمکم کنید.

 5. با سلام
  احسنت به شما دانشجوی اپتومتری
  شما کاری رو انجام دادید که تاثیر بسیار به سزایی در افکار عمومی خواهد داشت از طرف دیگر اطلاعاتی رو که دادید فراتر از حد انتظار هم هست قطعا اگر با همین جسارت و پشتکار ادامه بدید به قله های اپتومتری خواهید رسید همین که جرقه این فکر به ذهن شما خطور کرده نشان از قوه ی خلاقیت بالای شما داره چیزی که دقیقا اگه با پشتکار همراه باشه قطعا موفقیت شمارو به دنبال خواهد داشت .
  من به نوبه ی خود از طرف همه ی اپتومتریست ها از شما تشکر میکنم
  امیدوارم مستدام باشید و پایدار

 6. احسنت به هاتف صیاد
  دستت درد نکنه موفق و مستدام باشی

 7. آفرین هاتف عزیز

 8. کوتاه نيا دانشجو، ماشالله داره آقای هاتف صياد – روزی که ما يادبگيريم که به جای اعتراض کردن، کارهای اينچنينی بکنيم، روز شروع حل شدن مشکلاتمان خواهد بود. اگر همه همينطور فکر کنيم که فلان کار لازم است پس من انجامش می دهم، هر کداممان فقط يک مشکل را حل کنيم، اگر 1800 مشکل اپتومتری (به تعداد تقريبی همکاران) حل نشود، حداقل 100 مشکل ساده تر خواهد شد – اپتومتری منهای صد مشکل!!!

  آن دو خط ويکی پديا در مورد اپتومتری ايران، تاريخچه ای دارد
  يک زمانی در ويکيپديا (سال 2004)، اپتومتريستهای عربستان ادعا کرده بودند که اولين دانشکده اپتومتری در خاورميانه متعلق به عربستان است و در سال 1991 افتتاح شده است. در آنزمان ويکيپديا دنبال مدرکی می گشت که نوشته ای در مورد اپتومتری ايران و افتتاح شدن اولين دپارتمان اپتومتری در سال 1972 را تاييد کند، چرا که مطلبی را در مورد اپتومتری ايران دريافت کرده بود که هيچ منبع انگليسی زبانی برای تاييدش نداشت. آنچه مورد نيازشان بود، سايت رسمی دانشگاه علوم پزشکی شهيد بهشتی بود که انتظار داشتند حداقل صفحه ای در آن سايت در مورد تاريخچه اپتومتری در آن دانشگاه گفته باشد. چون چنين صفحه ای وجود نداشت، فقط دو خط از آن مطلب در ويکیپديا انعکاس يافت و مابقی به علت فقدان سند معتبر، حذف شد. اين دو خط هنوز دو خط است و ايکاش يکی از همکارانی که در علوم پزشکی شهيد بهشتی حضور فعال دارند، بتوانند ماخذی را در سايت دانشگاه ايجاد کنند تا صفحه ويکيپديا هم قابل تکميل کردن باشد. اگر کسی در اهميت اين موضوع ترديد دارد، همينقدر بگويم که روز اولی که يکی از مسوولين اپتومتری استراليا را ملاقات کردم، پرسيد از کدام دانشگاه هستی؟ گفتم شهيد بهشتی. گفت پس چرا من تا به حال اسمش را نشنيده ام؟ چرا سايت ندارد؟

  دانشگاه، يا رشته ای که سايت ندارد، عملا در دنيای امروزی قابل شناسايی نيست.

  صفحه انگليسی مربوط به دانشگاه و اپتومتری را در ويکیپديا ملاحظه فرماييد. نياز به تکميل شدن دارد
  http://en.wikipedia.org/wiki/Shahid_Beheshti_University_of_Medical_Sciences

  Optometry
  The optometry program was established in 1972. Initially the course was designed as a higher diploma in optometry (two years undergraduate studies) and was upgraded to a four-year BSc with Honours programme in 1984. The teaching medium is Persian though most text books and literature are used in English.

 9. راستی اگر هم کسی هست که بخواهد ترديد کند که چرا بايد خارجی ها هم بدانند که ما وجود داريم، جواب من اين است که چرا نبايد بدانند؟