در بیمارستان فارابی در جریان است….

اداره کل آموزش مداوم وزارت بهداشت ودرمان برگزار می کند
عنـــوان بــرنامــه: علمي – كاربردي اپتيك
نــــوع بــرنامــه: کوتاه مدت حرفه ای
نحـــوه اجــــرا: به صورت عام
تاریخ شروع برنامه: 1391/04/03
تاریخ پایان برنامه: 1391/08/19
آدرس محــل برگــزاری: بيمارستان فارابي تهران
شماره مجوز: 116296
صادر شده در: اداره کل آموزش مداوم
هــدف کلــی برنـــامه: دانش آموختگان دوره کاردانی اپتیک دانشگاه جامع علمی کاربردی جهت جذب در مجموعه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دوره ای به مدت شش ماه دروس نظری و عملی در بیمارستان فارابی دانشگاه علوم پزشکی تهران بگذرانند. این دانش آموختگان، دوره دو ساله کاردانی اپتیک شامل ساخت عینک طبی را دیده اند. برای آنکه عملکرد آنها با موازین و معیارهای لازم الاجرا در وزارتخانه تطابق پیدا کند ارائه این دوره لازم می آید. بدیهی است که گذرندگان دوره تبحر بیشتر در ارائه خدمات محوله خواهند داشت.

هدف اختصاصی برنـامه: ارايه مجوز عينك سازي طبي براي دانش آموختگان رشته اپتيك دانشگاه جامع علمي كاربردي

اعضــاء کمیته علمــی: آقاي دكتر محمد تقي توسلي ، دكتر فاطمه علي پور ، دكتر كتايون سماواتي ، دكتر احمد عامري، أكتر جعفري ، دكتر محمدي ، دكتر اكبري ، دكتر رجبي ، دكتر اشراقي ، دكتر جباروند
روش اجــــراء: طول این دوره شش ماه می باشد که شامل 285 ساعت آموزش “160 ساعت آموزش عملی و 125 ساعت آموزش نظری” است.
روش ارزشیابـــی: نظر سنجي از فراگيران
بررســـی نیـــاز:
3-تصمیمات سیاست گزاران 4-نظر متخصصین 6-نظر فراگیران

فراگیران پس از اتمام دوره می توانند مطابق استانداردهای لازم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بیماران طبق نسخه های داده شده عینک مناسب بسازند و تعمیرات لازم در عینک بیماران را ارائه کنند. بنابراین دانش آموختگان این دوره مجاز خواهند بود زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به ساخت و فروش عینک طبی بپردازند.

در هر دوره 60 نفر پذیرفته می شود که دوره قابل تکرار برای آموزش تمام دانش آموختگان دوره کاردانی اپتیک است.
شهریه دوره به ازای هر نفر ده میلیون ریال معادل یک میلیون تومان است.
منبع سایت مرکز آموزش مداوم کل کشور

17 نظر برای این مطلب

 1. گل بود به سبزه نیز آراسته شد!!..

 2. جالبه در دوره و زمانه ای که اکثر چشم پزشکانیکه درامد خود را در انجام جراحی جستجو میکنند و حتی از تجویز عینک خودداری میکنند و اصلا چیزی از اپتیک عینک نمیدانند داعیه دار اموزش ساخت عینک شده اند انهم در کشوری که فارغ التحصیلان اپتومتری روز به روز بیشتر میشوند و برای امرار معاش معمولی دست به هر کاری میزنند خداوکیلی خودتون کلاهتان را قاضی قرار بهید ای همکاران محترم چشم پزشک منظورتون از این کارها چی هست اگر منظورتان نابودی اپتومتری هست این که نیازی به این کارها ندارد شما که تمام وزارت بهداشت را در قبضه خودتان دارید یکباره اپتومتری را منحل کنید هم خیال خودتون را یکجا راحت میکنید و هم اینقدر خون به دل بچه های مردم که با هزار مشقت در این رشته قبول و فارغ التحصیل شده اند نکنید من که به نوبه خودم هرگز خیانت افرادی را که فقط به منافع فردی و گروهی خودشان میاندیشند را فراموش نخواهم کرد افرادی که در اوج سالهای نشاط و جوانی ما را ه ادامه تحصیل ما را سد کردند و انگیزه خدمت به مردم را در ما از بین بردند روز قیامت همه انها را نخواهم بخشید . با تمام این ظلمهایی که به اپتومتری کردند باز هم ای خدای مهربان انها را هدایت کن نه به خاطر ما اپتومتریستها بلکه به خاطر مردم رنجدیده و محرومی که نیاز به خدمات ما دارند و این افراد با این کارها مردم را از خدمات ما محروم میکنند و به دست افراد بی لیاقت میسپارند

 3. تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

  آش فوق الذکر دست پخت بورد محتم اپتومتری است که از ترس جایگاه خود به این مصوبه وزارت بهداشت رای مثبت دادند.
  یادم هست که در سال 89 یک جلسه ای برای توضیح درمورد این اقدامشان در دانشگاه شهید بهشتی گذاشتند و من هلک و هلک از شیراز بلند شدم و رفتم اونجا، آقای اثنی عشری از مشهد هم بودند، از همکاران شهر های دیگر هم بودند و جالب اینکه هیچ یک از اعضای محترم بورد قابل ندیدند که در جلسه ای که به دعوت خودشان تشکیل شده بود حاضر شوند.
  توهینی که در آن جلسه به ما شد این نکته را به من یاد داد که تا وقتی که بزرگان ما اینگونه اند وضع روز به روز بدتر خواهد شد و حالا پس از دو سال نتیجه زحمات آنروز بورد را میبینیم!
  حالا ما هرچی هم که تومار بنویسیم و امضاء جمع کنیم فایده ای ندارد چون این کار با امضای بورد خودمان در حال انجام است …

 4. واقعا دستشان درد نکنه. به قول آقای عسگری زاده گروهی از اساتید رده بالای چشم پزشکی تصمیم دارند به گروهی از افراد بی سواد و بیکار که سنخیتی هم با وزارت بهداشت و پزشکی ندارند و اصولا از طریق کنکور وزارت بهداشت وارد دانشگاه نشده اند تدریس کنند !!! و مجوز عینک سازی بدهند. این اپتیکی ها چه چیزی از چشم حالیشون میشه که گروهی از اساتید چشم پزشکی رفتند سراغ این گروه بی ارتباط با چشم پزشکی؟ همکاران بیایید متحد بشیم و فکری اساسی برداریم. اینها روز بروز همچون سرطان در حال دست اندازی به حرفه ما هستند و به موقعیتی می رسیم که ما را نابود خواهند کرد.

 5. چند بار نظر نوشتم و قبل از ثبت، پاکشان کردم.
  نمی دانم فریاد را چگونه با سکوت بنویسم !

 6. جالب است که در اینجا همه ابراز تاسف می کنند و شروع به ریشه یابی این کار می کنند و انگشت اتهام را رو به سوی همه دراز می کنند الا درد اصلی.
  مساله ای که با آن روبرو هستیم اتفاقی است که برای همه رشته های علمی و غیر علمی رخ می دهد. درست یا نادرست اپتیکی ها برای خود حقوقی قائلند، عینک سازها و چشم پزشکان هم همینطور و ما هم در این میدان حقوق خود را داریم. دقت کنید که کاری به درست یا نادرست ادعای اپتیکی ها و عینک سازان ندارم. بحث اصلی اینجاست که رشته ما متولی دارد. در کدامیک از جریانات اتفاق افتاده برای اپتومتری که از 3 سال پیش رخ داده اعضای هیات مدیره انجمن علمی اپتومتری و جامعه اپتومتری را مورد سوال بطور رسمی قرار داده ایم. قبل از هر نامه و تومار و اعتراض و تحصنی باید مسوولان اپتومتری مورد سوال واقع شوند. اگرچه این عزیزان زحمات زیادی هم برای رشته اپتومتری کشیده اند اما چالشهای رخ داده برای اپتومتری نیز نتیجه ی تصمیمات اشتباه و یا کم کاری این عزیزان است. در پیشبرد اهداف هر جامعه ای حرف اول را امروز، دیپلماسی و سیاست می زند. بسیاری از حقوق و داشته های امروز ما نیز نتیجه همین سیاستمداری های بزرگان اپتومتری در گذشته است. اما دفاع از حقوق مسلم اپتومری در امروز نیز کمتر از بدست آوردن آنها در گذشته نیست.
  عزیزان تا هنگامیکه اعضای هیات مدیره پاسخگوی این اتفاقات نباشند و ما آنها را مورد سوال قرار ندهیم انتظار اوضاع بهتر از این را نداشته باشید…

 7. درست اطلاع رسانی کنید منبع این خبر کجاست ؟ مربوط به همان 300 نفر اپتیکی علمی کاربردیه یا چه ؟ اگه بورد رضایت داده هدفش چه بوده ؟ با دوست عزیز موافقم جنایت و خیانتی که انجمن علمی کنونی مرتکب شده رو نمی شه با زبان بیان کرد . ا

 8. منبع خبر در زیر مطلب ذکر شده و همانطور که دیده می شود این روند تا آموزش همه کاردانهای اپتیک ادامه خواهد داشت

 9. مشکلی نیست. برای ما هم به عنوان اپتومتریست های این مملکت دوره های فارماکولوژی بگذارند و مجوز تجویز برخی داروها را بدهند

 10. اينكه به جاي خود تا بنج سال بيش در بيمارستان ايرانيان دبي منشي جشم بزشك زير نظرش معاينه جشم مي كرد و به من كه با مدرك بينايي سنجي دنبال كار مي كشتم كسي باسخي نداد تا حالا هم فكر نكنم وضع فرقي كرده باشد

 11. سلام
  به نظر میرسد اخیرا تحرکاتی از طرف بیمارستان فارابی و شخص دکتر جباروند برعلیه اپتومتری در جریان است دقیقا مطمئن نیستم ولی صحبتهای او در مورد تجویز کنتاکت لنز فقط از سوی چشم پزشکان به نظر جانبدارانه است اخیرا هم خبر برگزاری دوره برای کاردانان اپتیک در این بیمارستان شاید آغاز یکسری اقدامات جدید باشد.دوستان تهرانی بیشتر بررسی کنند پیشنهاد میشود در صورت اثبات کلیه اپتومتریستها مدتی کار در بیمارستان را نحریم کنند تا ببینیم کجای کاریم.وزارت بهداشت بلاخره زهرشو ریخت نمیدونم واکنش روسای اپتومتری چه خواهد بود

 12. با سلام
  همکاران محترم متاسفانه عملکرد گروه اپتومتری در بیمارستان فارابی بسیار ضعیف میباشد.بسیاری از تصمیم گیری های دکتر جباروند نیز به خاطر برخورد غیر حرفه ای همکاران محترم شاغل در ان بیمارستان می باشد .و اساسا هر آنچه می بینیم همان قصه تکراری از ماست که بر ماست می باشد .

 13. آيا ميدانيد دشمنان آپتومتري بيش از دوستان ،سايتها ي اپتومتري را رصد ميكنند؟ چرا كه ميدانند با اطلاعات موجود در آن ميتوانند به بسياري از مسائلي كه ما به آن حساسيت داريم دسترسي داشته باشند و به رشته ضربه بزنند .آيا ميدانيد بسياري از نظراتي كه ارائه ميشود و لحن ادبيات آن به ضرر اپتومتري است ؟آيا بهتر نيست مطالب خود را به گونه اي درميان همديگر به اشتراك بگذاريم كه ديگران به آن دسترسي نداشته باشند؟(مانند شبكه اپتومتري آقاي خضر ي.و ياتماس باروابط عمومي انجمن و جامعه براي كسب اطلاعات مورد نظر )
  آيا ميدانيد بسيار ساده ميشود از اين طريق و با نامهاي جعلي در لباس دوست ثبت نظر كنند و در با ادبيات ناخوشايند به مسئولين توهين شود و دشمن تراشي نموده و به پاي اپتومتري نوشته شود ؟ آيا ميدانيد بسياري از اطلاعاتي كه در سايت رد و بدل ميشود و در آن اسم افراد برده ميشود به ضرر رشته است ؟آيا ميدانيد ريشه بسياري از دشمنيها با دشمن تراشي خود ما و برخورد احساسي با قضايا به وجود آمده است ؟دقت كنيم و با برخورد هاي نسنجيده وضع را بدتر نكنيم .گاهي اوقات به همديگر توهين ميكنيم در جلوي چشم دشمنان !!! (انجمن و جامعه را جلوي چشم دشمنان خرد ميكنيم !!!!حتي اگر هم حق باشد جايش اينجا نيست )از قديم ميگفتند برادران اگر هم با هم اختلاف دارند در جلوي انظار دشمني نميكنند ( نمونه دشمنان ما كه باهم اختلافات بسيار زيادي دارند اما كدام سايت را پيدا ميكنيد كه بتوانيم گوشه اي از اين اختلاف را در آن مشاهده كنيد .من از آقاي ميرزايي ميخواهم به اين مطالب فكر كنند و با حساسيت بيشتري نسبت به ثبت نظرات اقدام كنند.اميدوارم برداشت غلط از عرايض بنده نشود بنده نميگويم هيچ ننويسيم. زيركانه تر اقدام كنيم تا ضربه نخوريم و صبورتر .

 14. بنده با نظر سرکار اقا یا خانم دوست موافقم

 15. خدمت همکاران گرامی عارضم که موافقت در صدور مجوز دوره آموزشی به کاردانان اپتیک و ارائه پروانه از وزارت بهداشت با موافقت اعضای بورد اپتومتری بوده و تنها به دلیل یه بده بستان سیاسی در قبال مواقت با تاسیس دوره دکترای تخصصی اپتومتری در دانشگاه تهران بوده است. فلذا هر دو دوره آموزشی کاردانی اپتیک و دکترای تخصصی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می گردد.

 16. خداوند از این دست “دوست” ان زیرک و هوشیار ما را بیشتر نماید.
  تذکر شما بجا و مناسب بود.
  دوستانی که دسترسی دارن از طریق شبکه اپتومتری آقای خضری راحت تر می توانند اظهار نظر و تبادل اطلاعات نمایند.

 17. ]چه بدی داره آقا! بذار دانش همه اضافه بشه چقدر بخیلیم ما!!!!!!!؟