رئیس انجمن چشم‌پزشکی ایران در گفت‌ؤگو با فارس چشم پزشکان حق تحمیل عینک را به بیماران ندارند

خبرگزاری فارس: رئیس انجمن چشم‌پزشکی ایران گفت: پزشکان نمی‌توانند بیمار را مجبور کنند که از مطب آنها یا شخص خاصی عینک خود را تهیه کنند.
خبرگزاری فارس: چشم پزشکان حق تحمیل عینک را به بیماران ندارند

امین‌الله نیک اقبالی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: به لحاظ اخلاقی و قانونی هیچ چشم‌پزشکی حق ندارد بیمار خود را مجبور کند که از محل خاصی عینک یا فرم خود را تهیه کند.

وی افزود: البته برخی چشم‌پزشکان هستند که به خاطر دردسرهایی مانند اشتباه در ساخت عینک و مسائل و گرفتاری‌های بعدی آن ترجیح می‌دهند بیمار را به شخص مورد اعتماد خود که از کارآیی و تجربه او اطمینان دارند هدایت کنند اما این موضوع نباید حق بیمار را در انتخاب عینک و فرم مورد علاقه خود یا شخص یا فروشگاه مورد نظرش منع کند.

رئیس انجمن تخصصی چشم‌ پزشکی ایران تصریح کرد: البته این موضوع در خصوص لنز متفاوت است چرا که پزشک باید از اصالت لنز و استاندارد بودن آن مطمئن شود. همچنین پزشک در مطب خود باید لنز را روی چشم بیمار جاگذاری کند و به او آموزش دهد.

وی خاطرنشان کرد: پزشک با جانمایی و آموزش نحوه گذاشتن لنز در چشم بیمار متوجه می‌شود که آیا چشم بیمار پذیرش لنز را دارد یا نه هر چند پزشکان با معاینه ابتدایی چشم متوجه می‌شوند که لنز برای چشم او مفید است یا خیر.