تابش شديد ماوراء بنفش از ساعت 14:30 تا 14:40 دقيقه هر روز در تابستان

مدير مركز ازن‌سنجي ايران:ميزان تابش شديد اين اشعه در فصل تابستان تنها 10 دقيقه است كه طبق بررسي‌هاي انجام شده حدوداً از ساعت 14:30 تا 14:40 دقيقه هر روز در فصل تابستان است. در اين 10 دقيقه ميزان تابش اشعه UV بين 7 تا 10 و در مابقي ساعات نيز بين 2 تا 4 است

ناگفته‌هايي از تابش اشعه ماوراء بنفش در ايران
مهرداد قطره ساماني در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با انتقاد از اينكه چرا بايد وزارت بهداشت كه دستگاه سنجش دقيق ماوراءبنفش (UV)را در اختيار ندارد نسبت به تشويش اذهان عمومي در جامعه اقدام كند، گفت: مركز ازن‌سنجي تنها مركزي است كه در خاورميانه قادر به اندازه‌گيري اين اشعه است و مرجع رسمي اعلام ميزان اين اشعه، اين مركز است.

وي با اشاره به اينكه اين مركز روزانه ميزان ضخامت لايه ازن را اندازه‌گيري مي‌كند، اظهار داشت: هر چه ميزان ضخامت لايه ازن كم باشد ميزان تابش اشعه UV هم افزايش مي‌يابد. طول موج‌هاي بين 317 تا 400 نانومتر از اشعه ماوراء بنفش هيچ زياني براي بشر ندارد و توسط بخار آب موجود در جو، جذب مي‌شود.

ميزان تابش اشعه ماوراءبنفش در كشور 14 سال است كه ثابت مانده است
——————————————————————————————–

مدير مركز ازن‌سنجي ايران و خاورميانه با تأكيد بر اينكه ميزان تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور هيچ تغييري نسبت به سال‌هاي گذشته نداشته است، گفت: ميزان تابش اشعه ماوراءبنفش در كشور 14 سال است كه ثابت مانده است.

قطره ساماني ادامه داد: ميزان تابش اين اشعه در نيمكره شمالي كره زمين يكسان است و تابش اين اشعه در نيمه دوم بهار و تابستان افزايش مي‌يابد.
مدير مركز ازن‌سنجي ايران و خاورميانه افزود: مردم مي‌توانند در اين زمان كوتاه حتي‌المقدور در سايه قرار بگيرند يا اگر اجباري به حضور در زير نور خورشيد دارند از كرم‌هاي ضدآفتاب و عينك‌هاي آفتابي استفاده كنند.

قطره ساماني تصريح كرد: 143 روز از سال كه از نيمه دوم بهار تا پايان تابستان طول مي‌كشد شاخص تابش اشعه ماوراء بنفش در كشور بالاست يعني زير عدد 10 است و به حدي نيست كه به مردم هشدار بدهيم.

یک نظر برای این مطلب

  1. "طول موج‌های بین ۳۱۷ تا ۴۰۰ نانومتر از اشعه ماوراء بنفش هیچ زیانی برای بشر ندارد و توسط بخار آب موجود در جو، جذب می‌شود."
    اگر اون کسی که این جمله را گفته است واقعا مدیر مرکز ازن‌سنجی ایران هست و این مرکز تنها مرکز قادر به اندازه‌گیری اشعه UV بوده و مرجع رسمی اعلام میزان این اشعه است، دیگر چاره ای جز گریه کردن به حال سلامت مردم ایران باقی نمیماند.
    راستی به نظر شما اعلام نظر زیر شبیه بعضی شایعات که بطور ناگهانی در میان عوام الناس گل میکند نیست؟
    "میزان تابش شدید این اشعه در فصل تابستان تنها ۱۰ دقیقه است که طبق بررسی‌های انجام شده حدوداً از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۴:۴۰ دقیقه هر روز در فصل تابستان است."