Crizal by Essilor (France) :معرفی يک محصول اپتيکی

برای پاک کردن عينک، دنبال چيزی لطيفتر از دستمال کاغذی نگرديد اگر … صحنه اول: نسخه عينک از راه رسيد. صاحب نسخه از آنها است که با يک کار معمولی راضی نمی شود. نسخه را برميداريد و به او پيشنهاد می کنيد به جای عدسی شيشه ای، يک جفت عدسی پلاستيک با روکش ضد انعکاس و ضد خش را برایش تعبیه کنيد، تا عينک سبکتر و زيباتر باشد و شبها هنگام رانندگی نيز، نور اتومبيلهای روبرويی باعث آزارشان نشود. صاحب نسخه اين ايده شما را می پسندد و شما ساخت عينک را به عهده می گيريد.
پشت صحنه: عدسی را سفارش می دهيد و با نهايت دقت آنرا تراش می دهيد و می خواهيد آنرا طبق قرار قبلی تحويل دهيد که متوجه می شويد يک خراش بسيار کوچک از نظر شما و احتمالاً بسيار عظيم از نظر صاحب نسخه، روی عدسی جاخوش کرده! بدتر از آن اينکه عينک ساخته شده را با اطمينان کامل تحويل ميدهيد و عينک می رود خانه بخت و يک يا دو روز بعد صدای پکری را از پشت تلفن می شنويد که “اين عينکی که برای من ساخته ايد و کلی هم تعريف شيشه های آنرا کرده ايد، خش دارد”. حالا بيا و ثابت کن که اين خش روز اول نبوده و دوست عزيز ما (جناب صاحب عينک)، آنرا ايجاد کرده اند!
برداشت اول: شما حق داريد ناراحت شويد، چون کلی زحمت کشيده ايد و سعی کرده ايد کاری به ياد ماندنی را تحويل دهيد. او هم حق دارد، چون کلی پول داده است و دلش را صابون زده است که يک عينک درست و حسابی خريده.
برداشت دوم: آيا واقعاً نمی شد عدسی را بدهيد که به اين راحتی (قبل از تحويل و دو روز بعد از تحويل) خش برندارد؟ می شد و خيلی گران تمام می شد؟ نمی شد، چون در بازار ايران عدسيهای مرغوبتر در دسترس نيست؟ اگر می دانستيد که در بازار ايران هم وجود دارد و قيمت آنهم گرانتر نيست آنوقت چکار می کرديد؟
راه حل: روکش کريزال، روکشی است چندلايه، دارای چهار خاصيت است: مقاومت در برابر خش، کاهش انعکاس ها و مقاومت در برابر اثر انگشت و ديگر انواع چربيها و کثيفيها. اين روکش بصورت يکپارچه و يک مرحله ای روی عدسی اعمال می شود. قبل از ايجاد کردن روکش، عدسی را با کمک روشی موسوم به “بمباران يونی” تميز می کنند. با اينکار ميزان چسبندگی روکش به عدسی به شدت افزايش می يابد. سختی اين روکش خيلی بيشتر از محصولات خاور دور است که اين موضوع به علت وجود داشتن اکسيد زيرکنيوم است که صفاتی شبيه به الماس (از نظر سختی) دارد. تکنولوژی استفاده از اکسيد زيرکونيوم بسيار پيچيده بوده و جمعاً پنج کشور جهان اين ماده را در برخی صنايع بکار می برند. روکش کريزال بر خلاف ديگر انواع روکش، جذب بافت عدسی می شود و بسيار محکمتر از روکشهای فاقد اکسيد زيرکونيوم است. با حرارت متداول در دستگاهای ساخت عينک نيز باعث ترک ترک شدن روکش کريزال نمی شود. به همين علت اگر عدسی شما مجهز به روکش کريزال است، نيازی به استفاده از چيزی بهتر از دستمال کاغذی معمولی برای پاک کردن آن نداريد. البته اگر دستمال کاغذی از نوع بسيار نامرغوب باشد و يا چيز زبری مثل خرده شيشه و يا براده آهن و يا الياف چوب در آن باشد، ممکن است عدسی آسيب ببيند. اگر روکش عدسی شما از نوع کريزال نيست، فقط و فقط آنرا با دستمالهای مخصوص پاک کردن عينک (پارچه ای ميکرو)، پاک کنيد. برای اينکه خودتان و صاحب نسخه مطمئن باشد که واقعاً کريزال اصل فرانسه را دريافت می کنيد، روی عدسی “ها” کنيد تا نوشته Crizal را به راحتی ببينيد. عدسی که با نام کريزال به شما تحويل شده و اين حک شدگی را ندارد را حتماً به نمايندگی شرکت اسيلور در شهرتان عودت دهيد. برای اطلاع از اسامی و تلفن نمايندگان رسمی و حقيقی شرکت در تهران و ديگر شهرهای ايران، می توانيد با شماره تلفن —— تماس حاصل فرماييد. روکش کريزال را می توانيد برای هر نوع عدسی اسيلور درخواست نماييد. اين روکش برای تمامی محصولات اسيلور اعم از عدسيهای تک ديد، پروگرسيو، فشرده، فوتوکروميک و حتی پلی کربنات قابل اجرا است. بنابراين، هنگام سفارش دادن عدسيهای اسيلور، حتماً اعلام کنيد که آيا روکش کريزال هم مورد نظرتان است يا خير.
برداشت آخر از پشت صحنه: بعضی ها دوست دارند موقع تراشيدن عدسی های پلاستيکی (با روشهای دستی)، تمام سطح عدسی را با نوار چسب پوشش دهند تا خيالشان از بابت خرده شيشه هاييکه هميشه در کارگاه وجود دارد و ممکن است سطح شيشه های پلاستيکی را بخراشد، راحت باشد. اين عده از دوستان موقع استفاده از عدسيهای روکش دار خاور دور، هميشه واهمه از کنده شدن روکش عدسی داشتند و واقعاً هم در بعضی موارد، موقع کندن چسبها روکش هم از ته کنده می شود. عدسيهای دارای روکش کريزال را با خيال راحت نوار چسب کاری کنيد و با خيال راحت بتراشيد و با خيال راحت چسبها را بکنيد! اگر احتياج به نصب کردن عدسی در فريم های کائوچويی بود، فريم و عدسی را با خيال راحت در هيترهای استاندارد حرارت دهيد و با افتخار تمام، عينک آماده را همراه با کارت گارانتی دو ساله به صاحب نسخه تحويل دهيد.

8 نظر برای این مطلب

 1. سلام . پس روکش کریزال اصل رو روی هر عدسیی میشه گذاشت؟ اینجا یک جفت اسلیور کریزال با ترنزیشن ان جی رو 120 قیمت دادن. قیمت زیادش به چه علته؟ خیلی ممنون .

 2. با سلام و تشکر از بابت سوال شما

  چند علت برای گرانی اين عدسيها وجود دارد:
  اول اينکه تکنولوژی توليد اين روکش انحصاراً در اختيار دو سه کشور جهان است و توليد آن در کشورهای بازار مشترک وجود ندارد (اگر هم باشد متعلق به همان شرکتهای دارنده انحصار است). به عبارت ديگر، توليد و واردات اين عدسيها گرانتر از عدسيهاب ديگر است و البته مقتضای کيفيت بالای آنها هم هست.

  دوم اينکه مصرف اين عدسيها در ايران هنوز چندان شايع نشده. اگر تعداد بيشتری (خريد انبوه) از خارج انجام می شد، ارزانتر تمام می شد و با بالا رفتن تعداد عرضه کنندگان، رقابت در بازار باعث شکستن قيمت می شد. ناگفته نماند که من ذينفع نيستم ولی قيمتی که شما ذکر کرده ايد، اگر چه برای همه سهل اوصول نيست، ولی قيمت بی راهی هم نيست.

 3. راستی فرق بین لایه های مختلف کریزال چیه
  مثلا آلیزه یا آوانسه

 4. show details 7:33 AM (0 minutes ago) Reply

  کريزال آليزه رو می شناسم ولی آوانسه رو شرمنده. آليزه کيفيت ضد انعکاسش خيلی بهتر از کريزال معموليه. اگر دو تاشون رو کنار هم روی يک کاغذ يا پارچه مشکی بذاری، شفاقيت برتر آليزه رو خواهی ديد، البته هر دوشون توليد يک شرکت هستند ولی آليزه مرغوب تره. نکته ديگه هم در مورد آليزه اينه که اثر انگشت کمتر روش می مونه و در واقع ديرتر کثيف می شه. اگر املای صحيح آوانسه رو داشته باشيد، می تونم اطلاعاتی پيدا کنم

 5. سلام خیلی ممنون. من یک کامنت دیگه هم گذاشته بودم مثل اینکه پست نشده دوباره اینجا میارم.
  صرفنظر از ضد خش بودنش و مقاومت در مقابل کثیفیها ،انتی رفلکس بودنش چقدر در دید بهتر تاثیر داره. من در یک سایتی دیدم که نوشته بود که اسیلور با ترنزیشن ان جی( اینم اگر توضیح بدید ممنون میشم) با کریزال ،94 درصد نور زیر سقف رو رد میکنه و بدون کریزال 89 درصد.این یعنی دید بهتر نسبت به عدسی معمولی؟ممنون
  Crizal Avancé
  http://www.crizalpro.com/Avance/
  متشکر

 6. الان یک مطلب راجع به کریزال خوندم . این اقا از همه چیزش راضی بود جز یک مشکل و میگه بعد از کثیف شدن لنز با پارچه مخصوصه کریزال اونو تمیز کردم. گردو خاک رو پاک میکنه ولی چربی رو نمیتونه پاک کنه! و خیلی ناراحته از این موضوع
  http://manofconstantleisure.blogspot.com/2008/01/cheese-is-crizal-mighty.html

 7. موضوع داره جالب تر می شه. ممنونم. چيزی که برای اون آقا پيش آمده… پيش آمده، پيش می ياد ديگه. دنيا پر از الاکلنگه. يه طرفشو می دی پايين، طرف ديگه اش می ره بالا. نمی دونم دوست عزيزمون ايکس عينک می زنين يا نه ولی یه موقعی عدسيها شيشه ای بود: با وزن بيشتر و شکستنهای خطرناک. پلاستيک جايگزين شد، سبکتر، شکستنش هم حل شد ولی پاک کردنش، خش افتادنش و ضخيم تر بودنش مطرح شد. ضريب انکسارشو بردند بالا تا نازک بشه، انعکاسش هم رفت بالا. روکش ضد انعکاس زدند روش، چرب شدنش مشکلساز شد. گفتند بی خيال عينک، کنتاکت لنز بزنيد، يه سری ماجرای ديگه، گفتند باشه لنز نمی خای بيا ليزيک و لازيک و شصت تا مدل ديگه سرت در بياريم، …

  اين قصه سر دراز داره عزيز، هر کدام از اين روشها و محصولات خوبيهايی داره و بديهايی هم داره. ولی واقعيتش اينه که هر کدومش تا حالا مشکلات خيلی ها رو حل کرده. کلا در عدسيهای ضد انعکاس مشکل چرب شدن رو داريم ولی يکی اينکه کريزال اصلاٌ دستمال مخصوص نمی خواد، يا لااقل خيلی کمتر از عدسيهای پلاستيک ديگه دستمال مخصوص می خواد چون با دستمال و پارچه معمولی که زبر نباشه هم چيزيش نمی شه. اما عينکساز (يا اپتومتريست) اگر بخواد عزتت بکنه، دستمال مخصوص هم بهت می ده که طبهاً بهتره. البته همونطور که قبلاً هم صحبتش شد، کريزال آليزه مشکل چربيش کمتره. ولی خودمونيم، انصافاً با ضد انعکاس ديد شفاف تر می شه ولی عينک در هر حال دردسره، خوشا به سعادت اونهاييکه ندارند. آدم عادت می کنه ولی وقتی از شرش خلاص می شه ( و دچار یه سری شر ديگه می شه) تازه می فهمه که عينک چقدر مزاحمش بوده. من که به خاطر همين قضايا لنز مصرف می کنم. البته اونهم حکايت های خودشو داره ولی

  هر کسی يه چيزی به دردش می خوره و برای همين هم لازمه که برای اصلاح ديد با آدم اهلش طرف حساب بشی. کسی که هم صادق هم خبره و هم بدون حب و بغض باشه. که البته اون من نیستم، چه می دونم، شايد هم باشم

 8. جناب آیدین. واقعا ممنونم که اینقدر با حوصله جواب میدید! من خودم عینکی هستم و آخرین نسخه ای که دکتر برام نوشته اسیلور کریزال ترنیشن ان جی هست . توضیح مختصری داد. ولی من چون اطلاعاتم صفر بود چیزی نفهمیدم. ولی الان اطلاعات زیادی بدست اوردم.تا حالا عینک فوتوکرومیک نداشتم و الان شیشه ام پلاستیکه. نور افتاب خیلی اذیتم میکنه . تنها و اولین منبعی که در این مورد پیدا کردم وبلاگ شما بود.نمیدونم چرا همیشه اخرین کامنتم بدست شما میرسه. یک کامنت دیگه هم گداشته بودم در موردCrizal Avancé لینکش رو در انتها می گذارم. در مورد transition ng سوال کرده بودم.مثل اینکه ترنزیشن تفاوت قیمت زیادی رو روی عدسی میاره(این عدسی اسیلور با کریزال رو 35 قیمت دادن حالا یا جعلیه یا بدون ترنزیشن ان جی) اینطور که فهمیدم ترنزیشن حدود3 سال عمر مفید داره که منو در گرفتنش دچار تردید کرده.البته دکتر گفته بود میتونی دوتا عینک داشته باشی که یکی رو برای بیرون استفاده کنی(عینک پولاریزه؟)در مورد شیشه پولاریزه هم اگر کمی توضیح بدید ممنون میشم.

  http://www.crizalpro.com/Avance