به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، کمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی به بروز مشکلات جدی در افراد می‌شود از این رو ارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که افراد روزانه مصرف ویتامین‌هایی مانند B12 و ویتامین D و املاحی مانند آهن، منیزیم و کلسیم را در برنامه غذایی خود داشته باشد.

کمبود ویتامین D باعث کم‌خونی و حتی فقر آهن می‌شود، در برخی موارد کمبود این ویتامین نرمی استخوان و راشیتیسم را به همراه خواهد داشت و خطر شکستگی اسکلت و استخوان‌های بدن را افزایش می‌دهد.

کمبود ویتامین A باعث ایجاد خشکی چشم، شب کوری و افزایش عفونت در بدن می‌شود، شکنندگی ناخن‌ها را افزایش داده و باعث ایجاد خارش در بدن می‌شود.

کمبود ویتامین C باعث بروز خون‌ریزی لثه و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌های خارجی می‌شود و خشکی و ریزش مو را به همراه دارد.

کمبود ویتامین D باعث بروز بیماری‌های قلبی، افسردگی و حتی سرطان می‌شود و کمبود این ویتامین سبب شیوع گرفتگی عضلات، درد کمر، ضعف و سیستم ایمنی و افسردگی و اضطراب می‌شود.

کمبود کلسیم باعث کاهش استحکام استخوا‌ن‌های بدن می‌شود و محصولات لبنی و به ویژه شیر، مبنع غنی کلسیم هستند و افرادی که می‌خواهند میزان سطح کلسیم بدن‌شان را ارتقاء دهند باید از کلم بروکلی، توفو و کنسرو ماهی سالامون غافل نشوند.