به گزارش ایران پزشک، علیرضا جعفری ظهر جمعه در نشست خبری گفت: رشته اپتومتری در ایران با سابقه بیش از ۴۴ سال، یکی از معدود رشته‌های علوم پزشکی است که تست‌های پاراکینیک بسیار متنوع دارد.

وی افزود: خدمات اپتومتری همچون تجویز عینک، تست میدان بینایی، استرابیسم، تمرینات ویژه بینایی و عکس برای سطح قدامی یا خلفی چشم از جمله خدماتی است که اپتومتریست‌ها باید انجام دهند.

مدیر برنامه علمی کنگره هشتم جامعه اپتومتری ایران به ارائه سرویس نورواپتومتری به عنوان یکی از خدمات جدید در حوزه بینایی اشاره کرد و گفت: این خدمت به صورت ویژه با مشارکت مدرسین آمریکایی در کنگره پیش رو مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت.

جعفری با اشاره به ویزیت اپتومتریست که ۵۰ درصد کمتر از ویزیت چشم پزشک است، افزود: بر اساس آیین نامه جدید معاونت درمان، به کارگیری نیروهای غیرمتخصص در انجام کارهای پاراکینیک بینایی، تخلف بوده و با مراکز چشم پزشکی که از این قبیل نیروهای غیرمتخصص استفاده می‌کنند برخورد می‌شود، اما شاهد هستیم که مراکز چشم پزشکی برای کاهش هزینه‌های خود از افرادی که لیسانس جغرافیا یا بهیار هستند به جای اپتومتریست استفاده می‌کنند.

مدیر برنامه علمی کنگره هشتم جامعه اپتومتری ایران با انتقاد از سیاست‌هایی که در حوزه چشم پزشکی اعمال می‌شود، ادامه داد: اپتومتریست پزشک خانواده چشم است و شاهد هستیم با توجه به نفوذ افراد صاحب قدرت، این خدمات تحت الشعاع کارهای تخصصی چشم پزشکی قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: اپتومتریست‌ها در همه جای دنیا به عنوان مراقبین اولیه بینایی شناخته می‌شوند و تنها درمان‌های جراحی و پاتالوژی به چشم پزشکان ارجاع داده می‌شود.

جعفری تاکید کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد درمان را کنترل کنیم ناگزیر هستیم سیستم ارجاع را به صورت درست اجرا کنیم، اما دست‌هایی در کار است که این هرم ارجاع را معکوس کرده است