حمید ثابت قدم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما با انتقاد از برخی پزشکان که عینک را در مطب می سازند ، گفت : عینک در این واحدها بدون نظارت اتحادیه ساخته می شود.
عینک سازی چشم پزشکان در مطب غیرقانونی است


رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت
ساخت وسیله درمانی را در محل درمان بیمار غیرمنطقی دانست و تصریح کرد : مشخص کردن شرح وظایف از سوی وزیر بهداشت راهکار جلوگیری از این فعالیت غیرقانونی است.

ثابت قدم ، وظیفه چشم پزشک را تشخیص و درمان ناراحتی های چشم دانست و گفت : ساخت عینک با همکاری فارغ التحصیلان رشته اپتیک و دارندگان مدارک فنی انجام می شود که از اتحادیه جواز فعالیت دریافت می کنند.

وی با اشاره به وجود هزار واحد صنفی فروش عینک در تهران و 6 هزار واحد در سراسر کشور ادامه داد : واحدهای بدون مجوز شناسایی و به اداره اماکن اعلام شده است که به زودی پلمپ می شود.

رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت 70 درصد عینکهای موجود در بازار را قاچاق و بی کیفیت اعلام کرد و افزود : عینک های قاچاق با قیمت 2تا3 هزار تومان از چین خریداری و 10 تا 30 هزار تومان در بازار عرضه می شود.

ثابت قدم وجود اشعه uv را دلیل الزام استفاده از عینکهای آفتابی استاندارد از دوره کودک تا کهنسال اعلام و تصریح کرد : تعرفه عینک آفتابی هم اکنون 20 درصد و عینک طبی 7 درصد است که کاهش این رقم علاوه برکاهش قاچاق عینک ، سبب تزریق ارزش افزوده حاصل از ورود عینک به خزانه دولت می شود.

وی با اشاره به اینکه کاهش قاچاق سبب افزایش ورود عینک هایی با کیفیت به کشور می شود ، گفت : عینک های بی کیفیت سبب تخریب چشم می شود که تاکنون شکایت های فراوان در این بخش به اتحادیه اعلام شده است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک افزود : در بازار عینک های استاندارد هم در واحدهای دارای مجوز عرضه می شود که مصرف کننده با در نظر گرفتن بودجه خود می تواند عینک باکیفیت خریداری کن