دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
23 می, 2015

روشهای توليد لنز نرم تماسي

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

Spin Cast Technology


توليد لنز نرم تماسي با فن آوري قالب گيري چرخشي توسط پرفسور اتو ويچرله در سال 1980 گسترش يافت. اين  فن آوري با به كار گرفتن مقدار كمي از مونومر مايع پلاستيك كه در قالب هاي چرخشي كه به شكل لنز ساخته  مي شود‏، ايجاد گرديد. نيروي گريز از مركز، مونومر مايع  را به روي سطح قالب پخش مي كند. در خلال اين فرآيند مونومر موجود در قالب طي يك فرآيند شيميايي، پليمريزه گشته و به حالت پلاستيك جامد تغيير شكل مي دهد. فرآيند پليمريزاسيون، شكل مايع در حال چرخيدن را ثابت كرده و باعث توليد لنز مي گردد. اشكال گوناگون يا انحناي سطح پشتي لنز بوسيله طرح هاي متفاوت قالب گيري و سرعت هاي چرخش  كنترل مي گردد.

دانلود ادامه مطلب

ترجمه و تدوین: آرشيا محلوجيان

 

21 می, 2015

شكل لبه لنزهاي تماسي و تاثير استفاده آنها به روی چشم

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

ترجمه و تدوین : آرشيا محلوجيان

قطر دهانه لنزهاي نرم تماسي توانايي انطباق با شكل و فرم قرنيه چشم را دارد كه بزرگترين مزيت در ميزان تبادل لايه اشكي مي باشد زيرا قطر دهانه بزرگتر‏، تبادل مواد مغذي لايه اشكي سطح چشم را كاهش مي يابد. كاهش تبادل لایه اشكي به زير لنز مي تواند باعث افزايش عفونت و التهاب چشم گردد. از طرف ديگر تبادل مناسب لايه اشكي باعث اطمينان از عدم ايجاد حالت ریزش لایه های سلولی و مرگ سلول هاي قرنيه و حفظ خصوصیات لايه اشكي، به عنوان يك عامل چند كاره خواهد گرديد. بنابر اين شرايط حياتي براي بافت سلولي زير لنز محيا گشته ‏، رسوبات و پسماندهاي سلول هاي اپيتليال و عوامل باكتريايي حركت كرده و جابجا مي گردد و لايه اشكي ديگری جايگزين آن گشته و فرآيند سوخت و ساز سلولي را ادامه مي دهند. در غير اين صورت اين مواد زير لنز انباشته خواهند گشت.

بنابراين توجه بيشتري بايد به شكل هندسي و طراحي لبه لنزهاي نرم تماسي كرد. زيرا منطقه لبه لنز نقش مهمي در قطع کردن مسير جريان اشكي به زير لنز ايفا مي كند. تغيير در فرم  لبه لنز  روي ملتحمه و قرنيه  و حركت پلك، روي لبه لنز و خود لنز تاثير مي گذارد. لبه لنز اهميت قابل توجهي به روي تطابق بينايي و راحتي استفاده از لنز به روي چشم مصرف كننده  دارد.شكل لبه  لنز صيقلي، مخروطي و خوب گرد شده با فشردگي مشخص در سطح پشتي لنز، از لحاظ تئوري ايده آل ترين نوع طراحي محسوب مي گردد.اما چطور مي توان اين كار را در مورد لنزهاي نرم تماسي انجام داد؟ اين سئوال پايان نامه تعدادي از دانشجويان دكترای سالهاي اخير بود كه مزيت اين كار چيست؟ هدف اين بود كه ديدگاهي براي شكل هاي  لبه لنز به دست بيايد كه آنها را طبقه بندي كرده و آزمايش كنند كه رايج ترين شكل لبه كه مزايا و خصوصيات استفاده مناسب از لنز را داراست كدام مي باشد.

ادامه و دریافت متن کامل

 

2 می, 2015

بیمه های خصوصی بتدریج با اپتومتریست ها آشتی می کنند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: تعرفه ها, دکترای حرفه ای اپتومتری, عينك طبي

به نظر می رسد بیمه های خصوصی چاره ای غیر از پذیرفتن اپتومتری به عنوان مهمترین مرجع صادر کننده نسخه عینک ندارند و به تدریج با این موضوع کنار می آیند و می پذیرند که تجویز عینک در مرحله نخست کار اپتومتریست هاست و چشم پزشکان اساسا جراح هستند و خیلی تمایلی به درگیر شده در کار تجویز عینک را ندارند چند روز پیش وقتی که خودم به عنوان یک بیمه شده مدارکم (نسخه عینک با امضای اپتومتریست )را برای بیمه دانا ارسال نمودم براحتی و بدون هیچ مشکلی هزینه عینک را دریافت نمودم امید می رود سایر بیمه های خصوصی نیز از این روند پیروی نمایند و نسخه های صادره از جانب اپتومتریست ها را پذیرفته و بیماران را برای تایید این نسخه ها به جایی ارجاع ندهند