دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
19 مارس, 2015

اپتومتریست ها نیازی به پروانه کسب ندارند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, عینک سازی

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در امور موسسات عینک طبی راه قانونمند کردن و کاهش هزینه های تهیه عینک برای مردم را سد کرده است.
به گزارش گروه سلامت خبرگزاری دانا، دکتر علی میرزاجانی چنین اظهار کرد: عدم تمکین وزارت صنعت به قانون و آرای متعدد دیوان عدالت اداری در زمینه فعالیت اپتومتریست ها یکی از مشکلات اساسی صاحبان این حرفه است.

وی توضیح داد: طبق قانون دیوان عدالت اداری، اپتومتریست ها از قانون نظام صنفی مستثنی هستند و نیازی به اخذ پروانه کسب ندارند.

وزارت صنعت و اتحادیه های مربوطه مزاحم فعالیت اپتومتریست ها هستند
میرزاجانی ادامه داد: با این حال وزارت صنعت و اتحادیه های مربوطه مرتب مزاحم فعالیت اپتومتریست ها در زمینه ساخت عینک طبی می شوند و آنها را به دلیل نداشتن پروانه کسب تحت فشار قرار می دهند.

وی گفت: وزارت صنعت معتقد است از آنجایی که در این موسسات عینک به عنوان یک کالا فروخته می شود باید به فعالیت اپتومتریست ها به عنوان یک کار صنفی نگاه کرد. این در حالی است که برخی حرفه های پزشکی مانند دندانپزشکان نیز کالاهای پزشکی مانند دندان مصنوعی به فروش می رسانند اما حرفه آنها به عنوان یک کار صنفی دیده نمی شود.

میرزاجانی افزود: وزارت صنعت یک دیدگاه سنتی به حرفه اپتومتری دارد در حالی که در قانون دیوان عدالت اداری اپتومتری به عنوان یک حرفه وابسته به پزشکی تعریف شده است و در قوانین مربوطه ساخت عینک طبی جزو یکی از خدمات اپتومتری به شمار می رود.

وی در توضیح موسسات عینک طبی اظهار کرد: در موسسات عینک طبی یک اپتومتریست به عنوان مسوول فنی مشغول به کار است و خدمات اپتومتری به بیماران ارایه می دهد اما عینک سازی های قدیمی فاقد مسوول فنی هستند.

میرزاجانی افزود: 50 درصد عینک سازی ها در ایران زیرنظر اپتومتریست ها هستند و 50 درصد مابقی یا عینک سازی های قدیمی دارای مجوز وزارت بهداشت و یا بدون مجوز هستند.

به گفته وی، 2500 اپتومتریست در کشور وجود دارد که از این تعداد 2020 نفر عضو سازمان نظام پزشکی و دارای شماره نظام پزشکی هستند.

عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران به پوشش بیمه ای نامناسب خدمات اپتومتری به عنوان دیگر مشکل جامعه اپتومتریست های ایران اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا اپتومتریست ها عینک های طبی را می سازند و به بیماران تحویل می دهند و خدمات آنها تحت پوشش بیمه ای است.

چرا خدمات اپتومتری تحت پوشش بیمه نیست ؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری


رئیس هیأت مدیره جامعه اپتومتری ایران
با انتقاد از عدم پوشش بیمه‌ای خدمات اپتومتری از مسئولان بیمه خواست تا خدمات اپتومتری را تحت پوشش بیمه قرار تا مردم از خدمات این جامعه بهره‌مند شوند.

به گزارش فارس، محمدرضا محمدعلی‌ها، رئیس هیأت مدیره جامعه اپتومتری ایران در نشست خبری با اشاره به اینکه خدمات اپتومتری متأسفانه تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار نگرفته گفت: درخواست ما از مسئولان این است که ما را نیز جزء تعرفه‌های بیمه‌ای قرار دهند چرا که خدمات ما قبل از خدمات چشم‌پزشکی ارائه می‌شود و ارزان‌تر است.

وی با بیان اینکه 20 خدمت از سوی اپتومتری ارائه می‌شود، گفت: سنجش میدان بینایی، تست استرابیست، معاینات و تشخیص بیماری‌های چشمی مرتبط با بینایی، تشخیص تنبلی چشم، تشخص انحرافات چشمی و درمان غیر جراحی انحرافات چشم از جمله این خدمات است.

رئیس هیأت مدیره جامعه اپتومتری ایران با انتقاد از برخوردهای دوگانه مسئولان با اپتومتریست‌ها گفت: مسئولان زمانی که ما می‌خواهیم مجوز شخصی بگیریم به ما می‌گویند که حتماً باید در محل ارائه خدمت خود حاضر باشید و اگر زمانی در این محل غایب بودید مجوز شما را باطل می‌کنیم اما یک کارخانه یا مؤسسه با استخدام یک اپتومتریست 50 مرکز ارائه خدمات اپتومتری تأسیس می‌کند.

وی به شهروندان توصیه کرد: برای دریافت خدمات مربوط به بینایی سنجی، عینک و لنز به اپتومتریست‌ها مراجعه کنند.

محمدعلی‌ها با بیان اینکه اپتومتریست‌ها مجوز فروش عینک در مطب دارند، گفت: با این وجود در برخی از شهرستان‌ها صنف عینک فروشان مانع از فعالیت اپتومتریست هامی‌شوند

16 مارس, 2015

فراخوان مقاله براي هجدهمين كنگره اپتومتري ايران

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

اپتومتریست را با چشم پزشک اشتباه نگیرید…

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم


چکیده :
بينايي‌ سنجي‌ علم‌ مراقبت‌هاي‌ بينايي‌ است‌ و كارشناسان‌ اين‌ رشته‌ به‌ عنوان‌ مراقبين‌ بهداشت‌ چشم‌ مسئوليت‌ حفظ‌ و سلامت‌ بينايي‌ را بر عهده‌ دارند.
سازمان‌ بهداشت‌ جهاني‌ بينايي‌ سنجي‌ را مراقبت‌ از بينايي‌ مي‌داند. به‌ اين‌ معنا كه‌ يك‌ بيمار چشم‌ در آغاز بايد توسط‌ يك‌ بينايي‌ سنج‌ معاينه‌ شود تا اگر دچار عيوب‌ انكساري‌ و اختلالات‌ ديد دو چشمي‌ انحرافات‌ عضلاني‌ انكسار چشم‌ و مواردي‌ از اين‌ قبيل‌ بود توسط‌ متخصص‌ بينايي‌ سنج‌ معاينه‌ گردد و در غير اين‌ صورت‌ به‌ پزشك‌ متخصص‌ ارجاع‌ داده‌ مي‌شود
اپتومتری چیست و اپتومتریست (بینایی سنج) کیست؟

بینایی‌سنجی یا اپتومتری آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید. با توجه به دامنه گسترده رشته اپتومتری ، معادل فارسی آن ، بینایی سنجی، که در واقع ترجمه لغت به لغت ، کلمه اپتومتری می باشد ، معادل درستی به نظر نمی رسد.

اپتومتریست به عنوان یکی از مراقبین اولیه بهداشت با کمک ابزارها و دستگاه های موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی مراجعان، از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک ،‌ لنزهای تماسی و انجام یکسری تمرینات و ورزش های چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم (درمانهای غیر داروئی وغیر جراحی لازم) به کارایی بیشتر سیستم بینایی آنها کمک می نماید علاوه بر این اپتومتریست طی معاینات دقیق چشمی در صورت وجود هر گونه اختلال یا بیماری که نیازمند درمان طبی باشد، بیماران را به سایر پزشکان مثل چشم پزشک ، متخصصین مغز و اعصاب ، داخلی و … ارجاع می دهد. همچنین اپتومتریست قادر است عینک طبی را که تجویز می کند، خود با رعایت اصول علمی ساخته و ارائه نماید.

بیش از 80% اطلاعات ما از محیط پیرامونمان از طریق سیستم بینایی کسب می شود.پس نقص در عملکرد این سیستم زیانی جبران نا پذیر است.از طرفی در حال حاضر در کشور ما افراد زیادی دارای مشکلات بینایی هستند. اجرای برنامه های پیشگیرانه در سنین کودکی به کاهش این مشکلات در بزرگسالی کمک می کند. اپتومتریست می تواند نقش اصلی را در اجرای

این برنامه ها داشته باشد. یکی از مشکلات مرتبط با اپتومتری در کشور این است که مردم شناخت کافی از اپتومتریست و وظایف او ندارند. این عدم شناخت باعث شده در اکثر موارد برای هر نوع اختلالات و مشکلات بینایی، به جای مراجعه به اپتومتریست، به چشم پزشک مراجعه نمایند. بنابراین لازم است ضمن دادن اطلاعات بیشتر در راستای شناخت بهتر حوزه اپتومتری، فرهنگ سازی لازم صورت گرفته و در نتیجه آن زمینه استفاده مردم از خدمات اپتومتریستها در کشور بیش از پیش فراهم گردد.

فرصتهاي‌ شغلي‌ رشته‌ بينايي‌ سنجي‌ کدام است؟
مردم‌ اگر قابليت‌هاي‌ يك‌ بينايي‌ سنج‌ را بدانند، متوجه‌ مي‌شوند كه‌ در بسياري‌ از مواقع‌ به‌ جاي‌ مراجعه‌ به‌ چشم‌ پزشك‌ بايد به‌ بينايي‌ سنج‌ مراجعه‌ كنند. چون‌ بيشتر مردم‌ براي‌ عيوب‌ انكساري‌، تنبلي‌ يا انحرافات‌ چشم‌ به‌ چشم‌ پزشك‌ مراجعه‌ مي‌كنند و تمامي‌ اين‌ موارد در حيطه‌ كار يك‌ بينايي‌ سنج‌ است‌ مثلاً براي‌ درمان‌ انحرافات‌ چشم‌ ۵ روش‌ وجود دارد كه‌ ۴ روش‌ در حيطه‌ كار اپتومتريست‌ و يك‌ روش‌ در حيطه‌ كار چشم‌ پزشك‌ است‌.
شرح وظایف اُپتومتریست
اهم وظایف اپتومتریستها شامل موارد زیر است:
• بررسی نارسایی های بینایی بزرگسالان و کودکان و تجویز نمره عینک برای رفع عیوب انکساری
• بررسی و تشخیص نارسایی های دیددوچشمی و درمان غیر دارویی و غیر جراحی آنها
• انجام تست های تشخیصی بیماری های بخش قدامی چشم از قبیل گلوکوم (آب سیاه ) و کاتاراکت ( آب مروارید) و افتالموسکوپی( دیدن ته چشم) جهت ارجاع به متخصصین محترم چشم پزشک
• تمرینات ارتوپتیک (ورزشهای چشمی) به منظور درمان غیر جراحی اختلالات حرکتی چشم
• اندازه گیری میدان بینایی و ارزیابی دید رنگ و بٌعد
• انجام تست های ویژه از قبیل بیومتری، اکواسکن و پاکیمتری چشم به عنوان پاراکلینیک تیم چشم پزشکی
• درمانی غیر جراحی فیکسیشن های غیر طبیعی و آمبلیوپتراپی(تنبلی چشم)
• ساخت و ارائه علمی و دقیق عینک طبی .

بهتر است همه بچه ها قبل از سه سالگي معاينه شوند و بعد از آن لازم است تا معاينات چشمي هر شش ماه يکبار تا سه سالگي تکرار گردند از سه تا ۲۵ سالگي تکرار ساليانه معاينات ضرورت دارد و بعد از آن تا چهل سالگي در صورت عدم وجود مشکل مي توان هر دو سال يکبار براي انجام معاينات چشمي مراجعه نمود . بعد از چهل سالگي و شروع پيرچشمي نيز ميتوان سالي يکبار معاينات را تکرار نمود.
چه تفاوتي بين چشم پزشک و بينايي سنج وجود دارد و براي رفع چه نوع مشکلي بايد به هر کدام از اين دو گروه متخصصين مراجعه نمائيم ؟
بینایی سنج ها در کار تجویز عینک و لنزهای تماسی مهارت دارند و تخصص چشم پزشکان در کار درمان دارویی و جراحی بیماریهای چشمی است اگر چه که چشم پزشکان نیز به تجویز عینک و لنزهای تماسی می پردازند ولی مطمئناً هر کسی در زمینه کاری خودش تبحر و مهارت بیشتری دارد . بدیهی است کسانی که دارای مشکلات و اختلالات بینایی واضحی هستند می توانند از همان اول به بینایی سنج مراجعه نمایند و اجازه دهند که مشکل آنها توسط اپتومتریست بررسی و حل گردد و در صورتی که اپتومتریست تشخیص داد که نیازمند خدمات پزشکی هستند آنها را به پزشک مربوطه ارجاع دهد وکسانیکه اختلالات و بیماریهای چشمی واضحی دارند می توانند از همان ابتدا به چشم پزشک مراجعه نمایند . در هر صورت به هر کدام از این دو گروه متخصصین که مراجعه نمایید باید اطمینان یابید که یک معاینه کامل چشمی از شما بعمل میآید.

13 مارس, 2015

نکات قابل توجه در تجویز فریم عینک

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, دکترای حرفه ای اپتومتری, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم


شفا آنلاين-رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران با تأکید بر لزوم تجویز عینک بر اساس اصول علمی گفت: در تهیه عینک باید به جایگیری عینک بر نقاط عصبی مانند مثلث بینی و پشت گوش دقت کرد.

به گزارش شفا آنلاين،علی میرزاجانی، رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران اظهار کرد: این که پل بینی به چه شکل بر روی بینی قرار بگیرد که ایجاد حساسیت پوستی و زخم نکند و یا فشار زیادی به بینی تحمیل نکند باید مد نظر قرار گیرد چرا که منطقه اطراف بینی منطقه‌ای بسیار حساس است.

وی تصریح کرد: مثلث بالای لب تا نقطه بین چشم ما از نظر عصبی و عروقی بسیار حساس است چرا که شمار زیادی عروق خونی و عصب از آن می‌گذرد بنابر این عینکی که پل بینی مناسبی نداشته باشد باعث می‌شود فرد واکنش‌های عصبی نامناسب از خود بروز دهد یا به زودی خسته شود و به علت احساس خستگی از کار آن را تعطیل کند.

میرزاجانی گفت:‌بنابر این یک فریم عینک مناسب از نظر مسائل پزشکی و بهداشتی باید طوری باشد که به نواحی مختلف صورت و گوش آسیب نزند.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: فرورفتگی در پشت گوش و پشت استخوان ماستواید وجود دارد که مرکز عصبی است و چنانچه دسته فریم‌های عینک به شکل مناسب در آنجا قرار نگیرد واکنش‌های عصبی و سردرد ایجاد می‌کند و تحمل عینک را برای فرد سخت می‌کند

10 مارس, 2015

چهارمین سمینار سراسری دانشجویان اپتومتری ایران

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

به اطلاع دانشجویان، اساتید و همکاران محترم می رساند ”چهارمین سمینار سراسری دانشجویان اپتومتری ایران”  توسط گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد، زاهدان، انجمن های علمی و صنفی اپتومتری در تاریخ 10 اردیبهشت 1394 در سالن همایش های دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می گردد.

 

رئیس سمینار:اپتومتریست آقای عسگر دوستدار

دبیر علمی: اپتومتریست آقای مهدی زارع بیدکی

هسته اجرایی: تقی نقدی، لادن خلیلی، هاتف صیاد، محمد هادی دیانت، ناضره بابایی، میلاد صداقت، کامیار محمدی، آرش غفاری، سید علی هاشمی

 

محمورهای علمی سمینار:

1: رفرکشن و روش های اصلاح عیوب انکساری

2: دید دوچشمی و ارتوپتیک

3: بیماری های چشمی و فارماکوتراپی

4: پاراکلینیک چشم

 

آخرین فرصت ارسال چکیده مقالات: 20 فروردین 1394

دبیر خانه سمینار: تهران، خیابان میر داماد، میدان مادر، خیابان شاه نظری، خیابان مددکاران، دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، کلینیک اپتومتری

تلفن: 22228051 021

سایت سمینار: www.4thomstudentseminar.blogfa.com

ایمیل: 4thomstudentseminar@gmail.com