دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
29 ژوئن, 2014

اپتومتريست ضرورتا بايد کسی باشد که دارای دکترای حرفه ای اپتومتری باشد

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, دکتر آیدین صفوتی, دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

مشخصا همه رشته های علمی – دانشگاهی (پرستاری) و حتی غير دانشگاهی (عينکسازی) در تلاش هستند تا حرفه خود را ارتقاء دهند. پرستاران مايلند در عرصه های مختلف علم پزشکی آموزش جداگانه ببينند و از اين طريق طبق گزارش بازنويسی شده فوق، کارشناسی ارشد پرستاری را با 14 گرايش مختلف افتتاح کرده اند و پانزدهمی آن را هم مايلند پرستاری چشم باشد.

اتفاقا اين موضوع بسيار جالب است و قابل استفاده:
1) اگر اقدام پرستاران توجيه علمی و اقتصادی کافی دارد، درحدی که وزارت بهداشت با افتتاح اين گرايشها در کارشناسی ارشد پرستاری، موافقت کرده، آيا ما هم می توانيم از پرستاران ياد بگيريم و وزارتخانه را مجاب به تاسيس گرايشهای مختلف در کارشناسی ارشد و دکتری حرفه ای اپتومتری کنيم؟

2) با تمايل رشته های مختلف به توسعه و ايجاد همپوشانيهای چندجانبه در شرح وظايف اين رشته ها با شرح وظايف اپتومتری، اقدام طبيعی وزارت بهداشت قاعدتا بايد موافقت با بسط دادن شرح وظايف اپتومتری و يا حداقل تاييد افتتاح مقاطع تکميلی برای تحصيل اپتومتريستها باشد تا شرح وظايف اپتومتريستها را محفوظ نگهدارد. به عبارت ديگر، اگر وزارت محترم بهداشت، عينکسازان و پرستاران را به نحوی ارتقاء می دهد که به شرح وظايف اپتومتری نزديک شوند، اپتومتريست ضرورتا بايد کسی باشد که دارای دکتری حرفه ای اپتومتری باشد. با تاييد مقطع دکتری حرفه ای اپتومتری و التزام همه کارشناسان اپتومتری به گذراندن دوره تکميلی برای دريافت مدرک دکتری حرفه ای اپتومتری، بحث همپوشانی وظايف رشته ها حل خواهد شد و تمامی شرح وظايف اپتومتری در اختصاص اپتومتريستهای دارای دکتری حرفه ای اپتومتری خواهد بود. در چنين شرايطی، و فقط در چنين شرايطی، تربيت پرستاران چشم و آموزش دانشگاهی عينکسازان، موجب تداخل و تقاطع حرفه ای مشاغل نخواهد شد چون برای تعيين عينک و باقی قضايا، داشتن مدرک دکتری الزامی بوده و مداخله اصناف و امثالهم نيز غير ممکن خواهد بود.

اپتومتريستهای ايران می توانند تاييد مشاغلی چون پرستاری چشم و دوره های علمی کاربردی عينکسازی را در راستای ارتقای علم در کشور بيانگارند، فقط و فقط اگر وزارت محترم بهداشت همين رويکرد همراه با ارتقای شغلی را برای اپتومتری قايل باشد و با ارتقای کارشناسی اپتومتری به دکتری حرفه ای اپتومتری و باز آموزی تمام کارشناسان در يک بازه زمانی چند ساله موافقت فرمايند. اين خواسته ای است که شايسته است برای مذاکرات آتی با وزارتخانه در نظر داشت و در تمام گفتگوهای حرفه ای و کنگره ها بر آن اصرار ورزيد، همانگونه که پرستاران در فعاليتهای ژورناليستی و در کنگره های خود چنين می کنند.
دکتر آیدین صفوتی

رییس انجمن پرستاری : جای پرستاری چشم در بین رشته های کارشناسی ارشد خالی است

نویسنده: شهرزاد نکونام - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

دبیر علمی پنجمین سمینار سالانه پرستاری فارابی که همزمان با برگزاری بیستمین سمینار فارابی روز 11 اردیبهشت در هتل آکادمی المپیک برگزار شد ، با اشاره به وجود 14 رشته کارشناسی ارشد پرستاری ابراز امیدواری کرد ، راه اندازی رشته کارشناسی ارشد پرستاری چشم یکی از دستاوردهای پنجمین سمینار پرستاری فارابی باشد.
دکتر ابوالفضل جاریانی ، رییس انجمن پرستاری ایران مهمترین فعالیت این انجمن را پیگیری مسائل صنفی و فعالیت های مرتبط با گروه پرستاری از جمله آموزش آنان عنوان کرد.
دبیر علمی سمینار با اشاره به حضور 30 نفر از مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور در کمیته علمی ، هماهنگی آنان از طریق فضای مجازی و بدون حضور فیزیکی آنان را از ویژگی های سمینار پنجم عنوان نمود.
وی همچنین افزود : « پنجمین سمینار پرستاری چشم فارابی در شرایطی به صورت مستقل و با مدیریت و اجرای پرستاران برگزار می گردد که در 14 سمینار اول فارابی پرستاران فقط در پنل های سمینار مشارکت داشتند. »
دکتر جاریانی گفت : « برنامه ریزی سمینار به گونه ای است که پرستاران علاوه بر بهره مندی از علم روز ، مهارت های لازم را برای ارائه و افزایش کیفیت خدمات کسب نمایند.»
*****
مطلب فوق درفصلنامه ندای فارابی ، خبرنامه داخلی بیمارستان فارابی ( قطب علمی چشم پزشکی ) بهار 1393 صفحه 17 منتشر شده و جهت اطلاع همکاران عینا” از آن نشریه نقل شده است .

بانک پاور پوینت ایران

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم


جای این سایت واقعا خالی بود بسیار کار جالبیست در هر زمینه ای که بخواهید اینجا فایل پاور پوینت پیدا می شود

28 ژوئن, 2014

اوتیسم چیست؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم

اوتیسم (Autism ) نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی ، كلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می كندو علت اصلی آن ناشناخته است.

اوتیسم (Autism ) نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی ، كلامی غیر طبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سال های اول عمر بروز می كندو علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع تر از دختران است. وضعیت اقتصادی ، اجتماعی ، سبك زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تأثیر می گذارد. كودكان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم در ارتباطات كلامی و غیر كلامی ، تعاملات اجتماعی و فعالیت های مربوط به بازی، مشكل دارند. این اختلال ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می سازد . در بعضی موارد رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری نیز دیده می شود. در این افراد حركات تكراری ( دست زدن ، پریدن ) پاسخ های غیر معمول به افراد ، دلبستگی به اشیا و یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می شود و ممكن است در حواس پنجگانه ( بینایی ، شنوایی ، لامسه ، بویایی و چشایی ) نیز حساسیت های غیر معمول نشان دهند. هسته مركزی اختلال در اوتیسم ، اختلال در ارتباط است. ۵۰ % از كودكان اوتیستیك قادر نیستند از زبان به عنوان وسیله اصلی برقراری ارتباط با سایرین استفاده نمایند. عدم به كار بردن ضمیر “من” از ویژگی های كلامی این كودكان است. از مسائل دیگر تكلمی، تكرار كلمات و جملات اطرافیان است
ادامه مطلب…

دکترای حرفه ای اپتومتری باعث کاهش هزینه های درمان می شود

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

تبدیل اپتومتری به دکترای حرفه ای هزینه های وزارت بهداشت را بسیار کمتر می کند. به جای اینکه وزارت بهداشت یازده سال هزینه کند تا چشم پزشک تربیت کند و نهایتا این چشم پزشک کارهای اپتومتریست را انجام دهد، وزارت بهداشت می تواند دکتر اپتومتریست تربیت کند و فقط هفت سال هزینه کند. این کار برای مراجعین و بیمه ها هم خیلی نفع دارد. آنها می توانند به جای پرداخت هزینه ی ویزیت فوق تخصص یا متخصص برای معاینات اولیه و تشخیصی چشمی، هزینه ی ویزیت دکتر اپتومتریست را پرداخت کنند. وقتی توازنی در پذیرش چشم پزشک و دکتر اپتومتریست ایجاد شود چشم پزشک ها هم هیچ ضرری از این کار نمی کنند. همان کاری که در کشورهای پیشرفته برای کاهش هزینه ها شده در ایران هم قابل اجرا است اگر همتی باشد
از کامنتهای همکاران

مراقب باشید گرفتار این تکنیک فروشندگان و ویزیتورها نشوید

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, عینک سازی

دوست پزشکی می گفت چند وقت پیش فروشنده ای پیش من آمد و گفت که فلان همکار مشهور شما تعداد دویست عدد از این لنز را خریده و من هم به دلیل شناختی که از آن دوست داشتم تعداد زیادی از آن نمونه لنز را خریدم پس از مدتی با دوستم تماس گرفتم و از او پرسیدم چرا فقط دویست تا خریده ای آن دوست گفت من اصلا از آن لنز نخریده ام و فروشنده دروغ گفته است بلافاصله با فروشنده تماس گرفتم و از او خواستم علت این دروغگویی را بگوید که این فرد گفت من اشتباه کرده ام و اسم خریدار آن دویست لنز فلان همکار شما بوده و در آن زمان ذهن من یاری نکرده
من این بار با دوست دومی که فروشنده ادعا می کرد او این لنز ها را از اوخریده تماس گرفتم و او نیز خرید هرگونه لنزی از این فرد را انکار کرد این بود که فهمیدم تمام این دروغها به خاطر فروش لنز به من بوده و فرو شنده خواسته با استفاده از این دروغ مرا را به خرید لنز از خود مجاب نماید
مشابه همین تکنیک را ویزیتور ها و فروشندگان تجهیزات اپتومتری برای فروش کالایشان بکار می برند وقتی جنس یا کالایی را به شما معرفی می کنند اسم فلان دوست یا همکار شما را هم به عنوان خریدار کالای خود معرفی می کنند و شما به دلیل شناختی که از آن دوست و همکار دارید تصور می کنید حالا که این دوست من خریده حتما این کالا ارزش خریدن دارد و بی تامل اقدام به خرید آن کالا می نمایید پس مراقب باشید از این به بعد در دام این تکنیک فروشندگان و ویزیتور ها گرفتار نشوید و به صرف اینکه یکی از دوستان و همکاران شما کالایی را خریده است شما هم اقدام به خرید ننمایید ویزیتور ها و فروشندگان آدم های زرنگی هستند اما شما از آنها زرنگ ترید

27 ژوئن, 2014

مقطع کارشناسی برای اپتومتری کم است اولین مقطع را به کارشناسی ارشد یا دکترای حرفه ای ارتقاء دهید

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان

همه می دانند که بار اصلی مراقبت های اولیه چشمی و بینایی بر دوش اپتومتریستهاست وچهار سال دوره کارشناسی برای آموزش اپتومتریستهایی که بتوانند تمام خدمات اپتومتری از قبیل غربالگری بیماریهای چشمی رفراکشن -تجویز ، ساخت وارائه عینک طبی- لنزهای تماسی – مدیریت بیماران کم بینا و درمان اختلالات دید دوچشمی و استرابیسم را ارائه نمایند بسیار زمان محدودیست و در بیشتر کشورهایی که اپتومتری پیشرفته ای دارند دوره اموزش اپتومتری افزایش یافته است برای مثال در انگلستان و استرالیا یک سال به طول دوره کارشناسی افزوده شده است در بسیاری از کشورها دوره دکترای حرفه ای اپتومتری تاسیس شده است بنابراین ضرورت دارد تا با بازنگری در برنامه آموزشی اپتومتری در ایران طول دوره آموزشی کارشناسان اپتومتری از همان ابتدا به کارشناسی ارشد و یا دکترای حرفه ای ارتقاء داده شود تا از این طریق زمینه برای ارائه بهتر خدمات مراقبتی چشم و بینایی فراهم گردد

26 ژوئن, 2014

معاينه شبکيه با استفاده از عدسيهای جانبی اسليت لمپ

نویسنده: دکتر آیدین صفوتی - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

مطلبی را برای همکاران در نظر گرفته ام که در چند هفته آينده و در چند قسمت، انشاالله بصورت نوشتاری و ويديويی تقديمتان خواهد شد. هدف عبارت است از ارائه روشی ساده برای تمرين استفاده از عدسيهای جانبی اسليت لمپ (عدسيهای ولک).

اميدوارم که خوانندگان گرامی خرده نگيرند که ما اسليت لمپ نداريم و در شرايطی که فلان مشکلات هست اينگونه مطالب به چه دردی می خورد.

قصد بنده اين است که روشی را که به عقل ناقابل بنده رسيده و در ششماه گذشته يادگيری استفاده از عدسيهای جانبی اسليت لمپ را برايم ساده نموده خدمتتان تقديم نمايم. اگر با استفاده از اين روش بسيار ساده، حتی يکی دو نفر در سطح کشور بتوانند به خودآموزی فاندوسکوپی دو چشمی اهتمام ورزند و از اين طريق بتوانند معاينات ته چشم را به روش بهتری برگزار نمايند، هدف کوتاه مدت اين يادداشتها برآورده خواهد شد. هدف دراز مدت اين يادداشتها را انشاالله در آينده خدمتتان شرح خواهم داد.

لذا اگر به اسليت لمپ و عدسيهای جانبی اسليت لمپ دسترسی داريد، اين مطلب دنباله دار را در طی هفته های آينده مطالعه فرماييد و اگر دسترسی نداريد، انشالله روزی که اسليت لمپ و عدسيهای جانبی در دسترستان باشد، اين مطلب برايتان کاربرد خواهد داشت.

 

کارشناسی ارشد پیوسته یا دکترای حرفه ای اپتومتری باعث ارتقای سطح ارائه خدمات اپتومتری به جامعه خواهد شد

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, دکتر آیدین صفوتی, دکترای حرفه ای اپتومتری

آموزش اپتومتريستها بصورت دوره های کارشناسی ارشد پيوسته و ترجيحا دکتری حرفه ای باعث ارتقای خدمات اپتومتری به جامعه و شناخت بهتر مردم از کارآييهای اين حرفه خواهد شد.

با تبديل شدن اپتومتری به دکتری حرفه ای پيوسته، رقابت برای ورود به رشته شدت خواهد يافت و وروديهای رشته از بين رده های بالاتر کنکور خواهند بود و اين الزاما به معنی ارتقای تراز تحصيلی رشته خواهد بود.

از طرف ديگر، آموزشهای تکميلی که دانشجويان دريافت خواهند کرد به آشنايی هر چه بيشتر اپتومتريستها با تحولات اخير علمی دنيا کمک خواهد کرد و موجب اعتماد به نفس بيشتر دانشجويان و ارائه بهترين خدمات به مردم خواهد شد.

اپتومتری امروز دنيا با اپتومتری زمانی که اولين طرح درس اپتومتری در ايران تصويب شد، زمين تا آسمان فرق دارد و چشم پزشکان و نظام بهداشتی درمانی در تمام کشورهای پيشگام و پسگام ارتقائ بهداشت و درمان، از اروپا و آمريکا گرفته تا کشورهای آفريقايی، بر پيشرفت و ارتقای آموزشی اپتومتری اصرار ورزيده اند و سازمان بهداشت جهانی نيز از اين تحولات که موجب کاهش سرعت شيوع نابيناييهای قابل پيشگيری است حمايت نموده است.

اين آرزوی اپتومتريستهای ايران است که همگام با همکارانشان در تمام نقاط دنيا، با حمايت وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و با تاييد و پشتوانه متخصصان فهيم و وطن پرست ايران، رخصتی يابند برای پيشرفت و بهبود دانسته و مراقبت هر چه بهتر از بينايی مردم در راستای همکاری هر چه پربارتر با متخصصين کشور. کارشناسی ارشد پيوسته و دکترای حرفه ای پيوسته اپتومتری، بديهی ترين مسير برای دستيافتن به آينده ای بهتر برای بينايی مردم ايران است.

جا دارد اپتومتری ايران در انديشه به نمايش گذاشتن توانمنديهايش در منطقه خاورميانه نيز باشد – اگر در آينده نزديک، در کشورهايی مثل عربستان و … فارغ التحصيلان مقطع دکتری حرفه ای اپتومتری عرصه را بدست بگيرند ولی در ايران کماکان کارشناسی اپتومتری مقطع پايه باشد، قطعا در سطح منطقه نيز اپتومتری ايران ضعفهايی را به خود اختصاص خواهد داد و در آينده نه چندان دور عوارض اين جا ماندگی مشهود تر خواهد بود.
دکتر آیدین صفوتی

23 ژوئن, 2014

دومین سمینار اپتومتری بیمارستان چشم پزشکی فارابی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آمبلیوپی, اپتومتری در ایران, همایش, همایش اپتومتری

موضوع تخصصی سمینار: آمبلیوپی

دارای چهار امتیاز بازآموزی برای اپتومتری، چشم پزشکی و پزشک عمومی

رئیس سمینار: دکتر محمود جباروند

دبیر علمی سمینار: اپتومتریست فرشاد عسکری زاده

کمیته علمی: اپتومتریست مسعود خرمی نژاد، اپتومتریست احسان شیر علیوند، دکتر محمد رضا اکبری، دکتر علی رضا کشتکار جعفری، دکتر محمد آقازاده امیری

زمان: پنجشنبه 16 مرداد ماه 1393 صبح و بعد از ظهر

مکان: تهران، خیابان کارگر جنوبی، میدان قزوین، بیمارستان چشم پزشکی فارابی

لینک ثبت نام سمینار در وبسایت www.eyevs.com

هزینه ثبت نام 300000ریال

در اتمام سمینار به شرکت کنندگان محترم، گواهی رسمی حضور در سمینار به زبان انگلیسی و با فرمت بین المللی ارائه خواهد گردید