دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
30 ژانویه, 2014

فصلی از اساسنامه انجمن علمی اپتومتری ایران – نظارت بر سلامت فعالیتها

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران, اپتومتری در ایران

null

یکی از ساز و کارهای پیشرفته که در دنیا برای جلوگیری از فساد اداری و مالی بکار میرود، جلوگیری از تجمیع قدرت در دست یک مسئول یا سازمان و تقسیم آن با نهادهای دیگر میباشد. این اصل مترقی در اساسنامه انجمن علمی اپتومتری ایران با تاکید بر نظارت بازرس بر امور مالی و فعالیتهای انجمن و نیز با الزام هیات مدیره به پاسخگویی در مقابل مجمع عمومی متجلی شده است.

انجمن دارای سه رکن است:

هیات مدیره: اساسنامه، هیات مدیره را قدرت مطلقی نمیداند که در مقابل هیچ کس پاسخگو نباشد بلکه هیات مدیره باید در مقابل اعضاء پاسخگو بوده و از طریق برگزاری مجامع عمومی، گزارش امور مالی و غیر مالی خود را برای قضاوت در اختیار اعضاء قرار دهد.

در پایان هر سال مالی ریاست هیات مدیره باید گزارش فعالیتهای سالانه انجمن و تراز نامه مالی آن را (حداقل 45 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی سالانه) برای تایید در اختیار بازرس قرار دهد.

بازرس: گزارشات انجمن در صورتی رسمیت پیدا میکنند که مورد تایید بازرس انجمن باشند. بازرس حق دارد در جلسات هیات مدیره (بدون داشتن حق رای) شرکت نماید و در هر زمان میتواند اسناد و دفاتر مالی انجمن را از هیات مدیره مطالبه و مورد بررسی قرار دهد. بازرس باید نظر خود در مورد صحت و سقم گزارشات و نیز عملکرد هیات مدیره را در قالب گزارشی به مجمع عمومی ارائه دهد. گزارش هرگونه تخلف هیات مدیره از مفاد اساسنامه به مجمع عمومی نیز بر عهده بازرس میباشد.

مجمع عمومی: مجمع عمومی که همان گردهمایی اعضای پیوسته انجمن میباشد، اساسی ترین رکن انجمن است. تصمیم گیری نهایی در مورد فعالیتهای انجمن و نیز اموری مثل تصویب آیین نامه های اجرایی و تعیین میزان حق عضویت انجمن، در حوزه اختیارات مجمع عمومی است و هیات مدیره نمیتواند راسا و بدن نظر مجمع به این امور بپردازد. لذا مجمع عمومی عادی باید حداقل هر سال یک بار (یا به دفعات بیشتر در سال) تشکیل گردد تا انجام امور فوق امکان پذیر باشد.

با توجه به گردش مالی بسیار بالایی که انجمن دارد، امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به شفاف سازی امور انجمن احساس میگردد. تک تک اعضا حق دارند به ریز چرخش مالی انجمن، نامه نگاریها و مکاتبات اداری و گزارش فعالیتهای انجمن دشترسی داشته باشند و در مجامع عمومی خط مش کلی انجمن را تعیین نمایند. هیات مدیره، تنها مدیریت اجرایی امور انجمن را در دست دارد و بایستی در مسیر تعیین شده توسط مجمع عمومی قدم بردارد، گزارش کار خود را به مجمع عمومی ارائه دهد و توسط مجمع عمومی مورد قضاوت قرار گیرد.

تنها و تنها در صورت رعایت موارد فوق – که همگی در اساسنامه رسمی انجمن به صراحت ذکر شده اند – میتوان از سلامت فعالیتهای انجمن اطمینان کامل حاصل نمود و در غیر اینصورت با برخورد غیر شفاف و پاسخگو نبودن در مقابل مجمع عمومی، راه را بر سوء استفاده ها باز خواهیم کرد.

 

 

خیرمقدم

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

بدینوسیله افزوده شدن اپتومتریستهای محترم جناب آقای عبدالله فرزانه و جناب آقای سید محسن حسینی ابرده را به جمع نویسندگان اپتیران خیرمقدم عرض میکنم . آرزوی سربلندی و سلامتی را از خداوند متعال برایشان خواستارم .

29 ژانویه, 2014

سیزدهم بهمن زاد روز ابن هیثم؛ دانشمند بزرگ ایرانی

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, روز ملی اپتومتری

13 بهمن ماه مصادف با زاد روز دانشمند بزرگ ایرانی، ابن هیثم است. وی را به حق باید یک دانشمند همه‌ چيز دان (‌Polymath) دانست چرا که علاوه بر فیزیک، اپتیک، ستاره شناسی و ریاضیات، در علومی مانند کلام، منطق، اخلاق، ادب و موسیقی و حتی در قوانین نظری و امور کلی پزشکی نیز ماهر بود. امروزه یک مسئله در فیزیک نور با نام ابن هیثم (Alhazen’s Problem) ثبت شده. همچنین یکی از حفره های سطح ماه (Alhazen Crater: 15,9N 71,8E) و یک سیارک (Alhazen 59239) نیز به اسم وی نامگذاری شده است.

مهمترین مطالعات ابن هیثم و بیشترین اثری که وی در دانش غرب گذاشت در حوزه اپتیک بود. ترجمه‌ی لاتین المناظر ابن‌هیثم در اروپا تاثیر زیادی روی محققانی كه در علم اپتیک  كار می‌كردند، از جمله راجر بیكن (Roger Bacon, 1214-1294)،  ویتلو (Witelo, 1230 – died between 1280 & 1314)، پكهام (Peckham,1230-1292)، نیوتن، گالیله، كپلر و دکارت گذاشت. این کتاب به دلیل اهمیت علمی و تاریخی آن، حتی در دوران معاصر نیز چندین بار به زبان انگلیسی ترجمه شده که در آخرین بار توسط Smith A. Mark در سال 2001 (جلد های اول تا سوم) و 2006 (جلد چهارم و پنجم) ترجمه و در آمریکا منتشر شده است.

اگر چه سازمان یونسکو ابن هیثم را موسس و پدر علم اپتیک مدرن (the founding father of modern optics) نام نهاده است، ولی مطالعات او در مورد نورشناخت، بینایی و روانشناسی ادراک بینایی در 1000 سال قبل، بستر مناسبی را برای ایجاد دانش نوینی بنام اپتومتری (در حدود 100 سال قبل) ایجاد نمود ولذا تقاضای گزافی نیست اگر درخواست داشته باشیم که روز 13 بهمن بعنوان روز ملی اپتومتری نامگذاری گردد.

بطور اجمالی ابن هیثم در حیطه های زیر مطالعه و نظریه پردازی نموده است:

نور و اپتیک: ماهیت و نحوه انتشار نور، شکست نور، ارتباط سرعت نور و غلظت محیط اپتیکی، آینه های کروی، پدیده های جوی مرتبط با نور

بینایی: تئوری دید و بینایی ، روانشناسی ادراک بینایی، تداوم درک تصویر و  پدیده پس تصویر، ساختمان چشم، مطالعه اتاق تاریك، عدسیها و وسایل کمک بینایی

برای آشنایی بیشتر با وی، این مطلب را بخوانید.

مصاحبه باآقاي رضا موقری کارشناس مسوول کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت بهداشت

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم


ما در روز جمعه چهارم بهمن ماه بر حسب وظیفه به منظور نظارت بر برگزاری انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران در جلسه شرکت کردیم. طبق اساسنامه افرادی که تمایل به عضویت در انجمن را دارند می بایست حداقل مدرک کارشناسی بینایی سنجی داشته باشند و برای عضویت در انجمن اقدام کرده باشند بنابراین فقط اعضا مجاز به شرکت در انتخابات می باشند. انجمن علمی اپتومتری هم یک ماه قبل از جلسه از طریق آگهی در روزنامه ها فراخوان داده بود. ( ناگفته نماند که راه قانونی فراخوان که انجمن ها ملزم به انجام آن می باشند آگهی در روزنامه ها می باشد ). هیئت مدیره انجمن اپتومتری با هماهنگی ما خواستند اعضای انجمن را مشخص کنند و به همین منظور در سایت انجمن فراخوان دادند و تاریخی برای آخرین مهلت ثبت نام و اعلام کاندیداتوری مشخص نمودند، البته زمان اعلام شده چهار دی ماه بود که ما با توجه به برخی از اعتراضات از هیئت مدیره خواستیم این تاریخ را تا یک هفته مانده به انتخابات تمدید کنند. همچنین در مورد میزان حق عضویت هم که صد هزار تومان اعلام شده بود، چون در جلسه ای که این مبلغ تصویب شده بود نماینده وزارتخانه حضور نداشت با آن مخالفت کردیم و خواستار بازگشت آن به همان مبلغ قبلی یعنی پانزده هزار تومان شدیم. در نهایت 452 نفر واجد شرایط در انتخابات شدند. طبق آیین نامه تمامی مجامع عمومی با حضور نصف بعلاوه یک نفر رسمیت پیدا می کند اما در روز جمعه بین صد و پنجاه تا صد و شصت نفر حضور داشتند که تا میزان حد نصاب فاصله زیادی وجود داشت و ما مجبور شدیم علیرغم میل باطنی انتخابات را برگزار نکنیم.
لطفا در مورد جلسه بعدی انتخابات توضیح بفرمایید
طبق ضوابط جلسه بعدی باید حداکثر یک ماه بعد از جلسه اول یعنی حداکثر تا نیمه اول اسفند ماه برگزار شود که دیگر در آن جلسه حد نصاب معنی ندارد و با هر تعدادی انتخابات برگزار می شود که ما امیدواریم شاهد انتخابات پرشور و با حضور تعداد زیاد اپتومتریست ها باشیم.
آقای موقری آیا تعیین تاریخی مشخص برای عضویت در انجمن و شرکت در انتخابات قانونی می باشد؟
بله در آیین نامه انتخابات ذکر شده است می بایست یک ماه قبل ازانتخابات اسامی اعضا به وزارتخانه اعلام شود اما عملا امکان همچین چیزی وجود ندارد و در خیلی از انجمن ها درروز انتخابات ثبت نام صورت می گیرد که مورد تایید ما نیست و باعث اختلال می شود. و این اقدام انجمن اپتومتری قانونی می باشد.
همانگونه که شما هم در جلسه شاهد بودید برخی از اعضا در مورد صحت لیست 452 نفری اعضا سوالاتی داشتند، آیا این لیست به رویت و تایید شما رسیده بود؟
بله هیئت مدیره انجمن قبل از انتخابات تعداد 452 نفری را به ما اعلام نمودند و بصورت ضمیمه اسامی هم برای ما ارسال شد و مشکلی از این بابت وجود نداشت. ضمن اینکه هیئت مدیره انجمن ها نتها مسئول اعلام اسامی می باشند.
در جلسه یک نامه اعتراضی به روند انتخابات آماده شد. سرنوشت آن نامه چه شد؟
بله دوستان یک نامه ای را نوشتند اما آنرا به من نداده و به دست من نرسید و من از سرانجام آن بی اطلاعم.
برای دور بعدی انتخابات آیا افراد جدیدی می توانند برای عضویت یا نامزد شدن اقدام کنند؟
بله در این زمینه مشکلی نیست و باز هم اپتومتریست ها می توانند تا یک هفته قبل از انتخابات عضو انجمن شوند و با توجه به حساسیت های که بوجود آمد اعضایی که تمایل به نامزد شدن دارند می توانند تا روز انتخابات در این زمینه اقدام کنند. البته همانطور که می دانید این مسئله مشروط به عضویت افراد در انجمن می باشد.
آقای موقری برای برخی از افرادی که قصد داشتند در جلسه اول نامزد شوند مشکلاتی بوجود آمده بود. لطفاً در این مورد توضیح بفرمایید
ببینید من مدارک را دیدم. نمی خواهم اسم ببرم اما یکی از دوستانی که در جلسه اعلام کرد من فقط با کارت ملی ثبت نام کردم کار درستی انجام نشد. از این آقا هم درخواست کتبی وجود دارد هم کپی کارت ملی و هم کپی شناسنامه و این درست نیست. اما برخی از دوستانی که برایشان مشکلاتی بوجود آمد دو حالت وجود داشت، در حالت اول مدارکشان کامل بود اما درخواست کتبی نداده بودند و در گروه دوم درخواست کتبی داده بودند اما در عضویت در انجمن این افراد مشکلاتی وجود داشت. البته برخی از این افراد می گفتند ما تمامی مدارکمان کامل بوده است که اگر این افراد اقدام کنند و این مسئله محرز شود ما برخورد می کنیم.
مدارک مورد نیاز برای کاندیداتوری چیست؟
درخواست کتبی، کپی کارت ملی و کپی شناسنامه و فیش واریزی حق عضویت امسال
آیا افرادی که در سال های قبل حق عضویت را پرداخت نموده اند اما امسال پرداخت نکردند، مجاز به شرکت در انتخابات می باشند؟
نه اصلا قابل قبول نیست و طبق اساسنامه اعضا می بایست هر ساله حق عضویت پرداخت نمایند و برای شرکت در انتخابات فردی مجاز به شرکت در انتخابات می باشد که حق عضویت همان سال را پرداخت کرده باشد.
لطفا صحبت پایانی را بفرمایید
ما از همه می خواهیم در انتخابات شرکت کنند چون تعداد بیشتر رای دهندگان به عنوان پشتوانه ای برای اعضای هیئت مدیره می باشد. ما برای اعضای هیئت مدیره بعدی هم آرزوی موفقیت می کنیم انشالله که بتوانند در جهت احقاق حقوق همکارانشان قدم های مثبتی بردارند.
منبع :iraneyes

قاعده مبارزه

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: اپتومتری در ایران


بارها مبارزات رزمي در سطح جهاني را از تلوزيون مشاهده كرده ايم . حريفاني كه سالها زحمت كشيده ، تمرين كرده و عرق ريخته اند تا بتوانند مقام نخست اين مسابقات را بدست آورند .آنها هنگام مبارزه از تمام انرژي شان براي مبارزه و زدن ضربات و در نهايت شكست دادن حريف استفاده مي كنند. اما بسته به نوع ورزش، ضربات نبايد به جاهاي خاصي مانند صورت اصابت كند كه در صورت ادامه چنين كاري مبارزه متوقف و خطاكار مجازات ميشود . اين يك اصل انساني است كه در حين مبارزه بايد قاعده مبارزه رعايت شود . مبارزات انتخاباتي هم مانند اين مبارزات ورزشي است . اگر چه ميخواهيم در مبارزه پيروز شويم ولي نبايد از هر حربه اي براي شكست حريف استفاده كنيم. ايجاد وبلاگي در روزهاي اخير از همين نوع مبازره غير اصولي است . اگر چه پيروزي در انتخاباتي كه برآمده از راي اكثريت باشد بسي شيرين است اما نه به هر قيمتي . اگر حريفتان در مبارزه اصول را رعايت نكند اين مجوزي براي ادامه چنين كاري نميباشد . سايتهاي و وبلا گها مربوط به دو ائتلاف اين شجاعت را دارند كه نظرشان با نام واقعي شان بنويسند .البته ممكن است اين نظرات ممكن است حاوي ادعاهاي صحيح ويا نادرست باشد اما مسئوليت و عواقب قانوني آنراهم مي پذيرند .اگراين وبلاگ تازه تاسيس، توانايي اين رويارويي را دارد، بايد پاسخگوي نوشته ها و ادعاهايش باشد .نویسندگان اپتيران اينگونه رفتارهاي تفرقه انگيز در جامعه اپتومتري را محكوم ميكند .بياد داشته باشيم اين انتخابات هم مانند تمام انتخابات به پايان خواهد رسيد. اما پايان مبارزات رزمي از ابتدايش زيباتر است . ورزشكاراني كه شكست خورده يا پيروز شده اند يكديگر را در آغوش ميكشند و يك ديگر را ميبوسند و براي يكديگرآرزوي سلامتي ميكنند و زندگي ادامه دارد…….
فراموش نكنيم كه همه ما ،همكار، دوست و اپتومتريست هستيم و به اپتومتري عشق مي ورزيم .

28 ژانویه, 2014

تغییر مدیریت سایت

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

از امروز مدیریت این سایت برعهده دوست عزیزمان جناب آقای بهروز ظهوریان قرار می گیرد برای ایشان آرزوی موفقیت دارم

27 ژانویه, 2014

پیام مهم رئیس انجمن اپتومتری خراسان درمورد انتخابات هیئت مدیره انجمن علمی

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

null

بسم الله الرحمن الرحيم
همکاران عزیز، اساتید محترم، دانشجویان گرانقدر اپتومتری
سلام علیکم؛
بدون مقدمه لازم میدانم از کلیه عزیزانی که از راههای دور و نزدیک جهت شرکت در انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران در روز جمعه4/11/92شرکت کرده بودند تشکر بنمایم، اما از آن دسته از همکارانی که علی رغم نام نویسی جهت انتخابات حضور نیافتند و متأسفانه تعداد اعضاء شرکت کننده به حد نصاب نرسيد و باعث لغو انتخابات گردید نيز گله مندم و صراحتاً عرض کنم بی تفاوتي واهمیت ندادن به مسائلي که مستقیما در رابطه باحرفه وشغل واعتبار و در حقیقت در یک کلمه زندگی ما دارد نشانه خوبی نبوده و باید به اینگونه امور اهمیت فراوانی بدهیم . بهر طریق مجددا از کلیه عزیزان شرکت کننده بخصوص همکارانی که از راههاي دورتشریف آورده بودند تشکر می نمایم.
در رابطه با انتخابات مطالب زير قابل ذکرند و امیدوارم مورد توجه واقع گردد:
1- ازجناب آقای دکتر محمد آقازاده اميري رئیس محترم انجمن علمی اپتومتری ایران که خداوند هرچه زودتر شفای کامل به ایشان عطا فرماید درخواست مي شود با توجه به عدم برگزاری انتخابات در روز جمعه 4/11/92، جهت برگزاری دور دوم آن بلافاصله کمیته ای از افراد فعال تشکیل دهند ونسبت به امر برگزاری دومین مجمع عمومي انتخابات اقدام نمایند.ترجیحا این افراد می توانند از فعالين اپتومتری سایر نقاط کشور نیز باشند که تحت نظر هیئت مدیره انجمن علمی جهت انتخابات سالم ومعتبر اقدام نمایند.
2- آمدن همکاران عزیزاز نقاط مختلف کشور در روز 4بهمن ماه کار ساده ای نبود و مستلزم گذاشتن وقت ،هزینه و سختي هاي خاص مسافرت بود. این مهم به خوبی انجام شده است پيشنهاد ميشود مسئولین محترم انجمن علمی به نحوي از این همکاران دلجویی نمایند که بار سنگين سفر را تحمل وبدون هيچ نتيجه اي به موطن خود برگشتند. این عزیزان نه تنها در این دوره بلکه همواره با احساس مسئولیت نسبت به مسائل اپتومتری در صحنه حاضرند و کوشیده اند وتوانسته اند نهال اپتومتری را به درختی تنومند وقوی در ایران تبدیل نمایند.
3- همچنانکه در گذشته عنوان کرده ام ،موفقیت وپیشرفت واقتدار اپتومتری ایران در گرو وحدت ، همدلی ،همبستگی وهم فکری کلیه همکاران در سطوح مختلف کشور می باشد وما زماني میتوانیم به اهداف عالی خود برسیم که همواره اصول فوق رارعایت وبه آن اعتقاد داشته باشیم .در سایه تنش واختلاف نمیتوانیم به قله ای دست یابی نماییم لذا همه ي همکاران عزیزرابه این مسئله مهم جلب می نمایم وآرزومندم با افراد تلاشگر ،متفکر،صادق و در عين حال جوان بتوانيم به برنامه هاي پيش روي اپتومتري و اهداف تنظيم شده آن برسيم .
4- هيئت مديره انجمن علمي اپتومتري ايران و بخصوص دست اندرکاران فرآيند انتخابات بايد طوري عمل نمايند که جايگاه رفيع اپتومتري در کشور نه تنها حفظ بلکه در راستاي ارتقاء‌ آن کوشش نمايند. همگان بدانند که اپتومتري ايران همچنان در منطقه شرق حوزه مديترانه و نيز در بين کشورهاي آسياي غربي از جايگاه بسيار خوبي برخوردار است و همواره نام اپتومتري ايران در محافل و جوامع علمي بين المللي در مد نظر مي باشد و حضور محققان ايراني در کنفرانس هاي بين المللي و کسب جوائز که از شاخصه هاي پايش يک رشته مي باشد نيز از موفقيت هاي اين رشته مي باشد. بايد سعي کنيم با برنامه هاي عملکردي و وجود استراتژي صحيح در آينده اين جايگاه را ارتقاء بدهيم .
5- از چند هفته قبل از انتخابات، مطالب نسنجيده اي به بعضي از نهادهاي قانوني و افراد فعال اپتومتري در کشور در بعضي از سايت هاي اپتومتري ديده مي شد که تقريباً تمامي اين موارد يا صحت نداشته و يا بنحوي در ارتباط با آن جريانات نبود. اينجانب ضمن اينکه همه اين عزيزان و همکاران بخصوص جوانان را فرزند خود مي دانم و بدين معتقدم که همه ما در يک خانواده بزرگ اپتومتري زندگي مي کنيم ، خانواده اي که همواره در طول 40 سال گذشته از آنان صحبت کرده ام و تمام بقاء اپتومتري را در ايران در اين خانواده مي بينم. لذا ضمن اعتقاد به آزادي بيان و اظهار نظرهاي آزادانه ، اين نکته را ميخواهم بگويم که خارج از اين خانواده بزرگ رقبايي داريم که مايل به موفقيت ما اپتومتريست ها نمي باشند. درخواست اينجانب از کليه همکاران و عزيزان بخصوص جوانان فعال و تلاشکر اپتومتري اين است که ضمن ارائه مطالب، حرمت هاي اين خانواده بزرگ را در هر شرايطي بنحوي شايسته ، حفظ و حراست نمايند.
انجمن اپتومتري خراسان از بدو تشکيل خود همواره سعي در حفظ وحدت، يکپارچگي و پاسداشت حرمت هاي اين خانواده بزرگ نموده و بر ادامه اين رويه نيز معتقد است . هيئت مديره اين انجمن و شخص اينجانب همواره سعي نموده ايم دست مودت و همبستگي به تمامي همکاران عزيز دراز کنيم و همگان را به همدلي دعوت نمائيم. پرواضح است که در سايه اين همدلي و همبستگي مي توانيم به کليه اهداف خود و خواسته هاي بحق اپتومتري دست يابيم.
در خاتمه ضمن درخواست مجدد از حضور همه همکاران عزيز در عرصه هاي مختلف و تأثيرگذار نظير شرکت در انتخابات، همگان را به محبت به يکديگر دعوت و آرزوي ادامه اپتومتري موفق، پويا و مستقل را در کشور مي نمايم.

دکتر عباس عظيمي
منبع : سایت انجمن خراسان www.kao.ir

26 ژانویه, 2014

“نقاط عطف” یا “صد و یک راه برای کور کردن یک گره”

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران, اپتومتری در ایران

null

روز جمعه 4 بهمن مراسمی که قرار بود انتخابات انجمن علمی اپتومتری باشد به گونه دیگری پیش رفت. شخصا آرزو داشتم که در این روز همچون همه انتخابات ها، گزارشی از عملکرد انجمن ارائه گردد، بازرس انجمن نظرات خویش در مورد آنرا بیان کند، برنامه پرسش و پاسخ برگزار شود، کاندیداها به معرفی برنامه های خود بپردازند و سپس رای گیری بعمل آید. ولی قرار نبود این اتفاق بیافتد.

آنچه اتفاق افتاد قطعا در شان رشته نبود، قاعدتا صحبت از دزدی یا خیانت چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت و نیاز به اثبات دارد و مادامی که یک مرجع معتبر و با اختیارات کافی، اسناد و مدارک را بررسی ننموده نمیتوان در مورد آن نظر قطعی داد و امیدواریم دوستانی که احساس میکنند دیگران بجای طی مراحل قانونی شکایت، آنها را آماج تهمت در ملاء عام قرار داده اند، بجای تکرار همین کار  در اینترنت، به مراجع ذی صلاح شکایت نمایند تا قانون بین آنان قضاوت نماید و تکلیف همه مشخص گردد.

به نظر بنده در روز جمعه نقاط عطفی وجود داشت که در آن نقاط با اقدام مناسب میشد جلوی این مسائل پیش آمده را گرفت ولی متاسفانه در آن زمان اقدام مناسبی صورت نگرفت و منجر به مسائل ذکر شده در گزارشات شد. بد نیست با هم به بررسی این نقاط عطف بپردازیم:

1- زمانی که اعلام شد تعداد حاضرین در جلسه به حد نصاب نرسیده اند، کم کم زمزمه های اعتراض از گوشه و کنار سالن شنیده می شد. از آنجایی که پذیرش یا عدم پذیرش عضویت افراد در انجمن در اختیار هیات مدیره میباشد، بنده از آقای موقری (نماینده وزارت بهداشت) پرسیدم که اگر انجمن اعلام کند عضویت کسانی که پول واریز کرده اند ولی در جلسه حاضر نشده اند را نمی پذیرد آیا مشکل حل خواهد شد؟ ایشان در پاسخ گفتند اگر انجمن اینکار را بکند از نظر من اشکالی ندارد و میتوانیم انتخابات را انجام دهیم. در این مورد با آقای زرین (دبیر انجمن) صحبت کردم و خواستم به احترام همکارانی که از صدها کیلومتر دورتر آمده اند این کار انجام شود که ایشان گفتند بنده نمیتوانم این کار را بکنم و باید با دکتر امیری صحبت کنید و متاسفانه دکتر امیری جلسه را ترک کرده بودند. شاید اگر این کار انجام میشد انتخابات بدون هیچ تنشی برگزار میگردید.

2- هنگامی که پشت تریبون اعلام شد که انتخابات برگزار نمیگردد، انصاف این بود که به احترام حداقل 120 نفری که در جلسه حاضر بودند اعلام میشد که پس از رفتن نماینده وزارت بهداشت جلسه پرسش و پاسخ با حضور هیات مدیره برگزار خواهد شد. استدلال درستی نیست که بگوییم چون روز 5 شنبه جلسه داشتیم دیگر روز جمعه جلسه نمیگزاریم. به هرحال این 120 نفر هم اعضای انجمن هستند و حق داشتند خواستار جلسه پرسش و پاسخ شوند.

3- ترک سالن توسط اعضای هیات مدیره آنهم قبل از رفتن نماینده وزارت بهداشت، زمینه ساز بعدی اتفاقات پیش آمده بود. اگر هیات مدیره که برگزار کننده رسمی مراسم بود بطور پنهانی سالن را ترک نمیکردند و یا لا اقل قبل از رفتنشان نماینده وزارت بهداشت را راهی میکردند که برود، شاید هیچ کدام از آن اتفاقات پیش نمی آمد. اگر کبریتی را روشن کنید و داخل یک انبار پنبه بیندازید و بروید بعدا نمیتوانید ادعا کنید که چون موقع سوختن انبار نبوده ام پس سوختن آن تقصیر من نیست. هم پنبه مقصر بوده که خشک بوده، هم کبریت مقصر بوده که داغ بوده و هم  آن فردی که اینها را کنار هم قرار داده.

4- وقتی که میزبانان محترم سالن را ترک نمودند ای کاش بزرگان حاضر در سالن بجای منتظر دیگران شدن دست بکار میشدند و یک هیات رئسه سنی انتخاب میشد و تحت مدیریت آنها اعتراضات به نحو معقول و منطقی پیش میرفت.

5- روز جمعه هرچه بود گذشت ولی پس از آن برخی از همکاران و بویژه شاخه های استانی انجمن علمی سریعا شروع به انتشار اخبار جنجالی و عکس و … و رسانه ای کردن اتفاقات پیش آمده در آن جلسه نمودند. مثلا یکی در سایتش مینویسد “در روزی که آبروی رشته اپتومتری توسط برخی از افراد به حراج گذاشته شده بود لکه ننگی در تاریخ پر افتخار اپتومتری ایران به ثبت رسید ” و دیگری مینویسد ” جمعه بی فرهنگی را از طرف بعضی تحصیل کرده های مملکت دیدیم. جمعه بی آبروئی بعضی ظاهر فریبان را دیدیم. جمعه ادبیات نویسندگان نظرات در بعضی سایتها را دیدیم. جمعه شرمنده کارمندان و حراست بیمارستان حضرت رسول و نماینده وزارت بهداشت شدیم“.

ظاهرا این همکاران علیرغم تذکری که در روز 5 شنبه به آنها داده شده بود فراموش کردند که نباید مسائل بین همکاران را در فضای عمومی جار بکشند. دوستان گرامی؛ اعلام نظرات در یک سالن سربسته و در جمعی که فقط اپتومتریستها آنهم با ارائه کارت نظام پزشکی میتوانستند وارد آن شوند، سبب بقول شما آبرو ریزی نمیگردد، بلکه آن کسانی که مطالب و مسائل آن جلسه خصوصی را در فضای اینترنت در بوق و کرنا کرده اند مسئول حاد شدن اوضاع و عیان شدن مشکلات درون رشته ای در مقابل دیگران و نهایتا بی آبرو کردن رشته هستند.

در خاتمه خطاب به این همکاران میگویم: دوستان گرامی دو چیز است که تا آنرا یاد نگیریم راه به جایی نخواهیم برد: اول اینکه هر اعتراضی که به ما میشود را توهین به خود تلقی نکنیم و اجاز بدهیم معترض بدون ترس حرفش را بزند و دوم اینکه اگر معتقدیم برحق هستیم، نه فرار کنیم و  نه تهدید، بلکه با منطق به معترض پاسخ بدهیم.

فریادی که نباید بگذاریم فراموش شود!

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران, اپتومتری در ایران

همانگونه که انتظار میرفت بلافاصله پس از برگزاری جلسه روز جمعه 4 بهمن برخی سایتها جوسازی رسانه ای را آغاز نمودند و سعی کردند با استفاده از عباراتی چون جمعه سیاه وتراژدی و زدن تهمت عربده کشی و بی فرهنگی و بی آبرویی و … برخی حقایق را پنهان و برخی را وارونه جلوه دهند.

از جمله مسائلی که کمتر مطرح میشود و سعی میگردد در هیاهوی رسانه ای گم شود سخنان دکتر میرزاجانی و دکتر جعفرزاده در مورد در خطر بودن رشته اپتومتری است. این دو استاد در طی سخنانی اعلام نمودند که ” دارند امور پاراکلینیک اپتومتری را به افتالمیک نرسینگ ها و دیسپنسینگ را به اپتیکی ها محول می کنند و با این روال نهایتا اپتومتریست ها تبدیل به رفراکشنیست چشم پزشک ها خواهند شد”.

البته واضح و مبرهن است که اینکار توسط وزارت بهداشت و نه توسط انجمن علمی اپتومتری صورت میگیرد ولی آیا انجمنی که بارها تلویحا اعلام نموده که با وجود انجمن علمی نیازی به انجمهای دیگر نمیباشد، برای جلوگیری از اینکار اقدامی نموده است؟ البته ظاهرا دوستان ما در انجمن علمی اعتقادی به وجود همچنین طرحی ندارند، همانگونه که دو سال پیش و در بحبوحه تعطیلی مطبها در زنجان اعلام میکردند که هیچ خبری نیست و آسوده بخوابید و امروز نتیجه آن ریکلسیشن، حکمی  در دیوان عدالت اداری است که آماده کوبیده شدن بر سر اپتومتریستهاست.

22 ژانویه, 2014

متکلم وحده نباشیم!

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: انتخابات انجمن علمی اپتومتری ایران, اپتومتری در ایران

خیلی جالب نیست که پاسخ مطلب نوشته شده در یک سایت را در سایت دیگری بدهیم ولی از آنجایی که سایت OptAzar  اصولا هیچ کامنتی را منتشر نمیکند و قسمت دیدگاههای آن همواره مزین به عدد صفر است و وبلاگ شاخه خراسان انجمن علمی هم فقط کامنتهای مورد نظر خودش را منتشر میکند، ناچارم جواب ایشان را در اپتیران بدهم.

آقای مسکرانیان خطاب به من نوشته اند “خودتان راچون حاکمی مطلق میدانیدکه فقط محکوم میکندوپاسخگویی راوظیفه دیگران.”

سوالم از ایشان این است: چرا کامنتی را که انجمن اپتومتری خراسان در پاسخ نوشته شما و در قسمت نظرات وبلاگ شما داده بود را حذف کرده اید و آنرا منتشر نمیکنید؟ نگویید که چنین چیزی نبوده چرا که انجمن خراسان همزمان با شما در اپتیران هم کامنت گذاشته است، ما دیروز آن کامنت را تایید کردیم، چرا پاسخ دیگران را قایم میکنید و بعد آنها را متهم به عدم پاسخگویی میکنید؟ آقای مسگرانیان قاعده بازی راحفظ کنید. همانگونه که میبینید ما همه نظرات مخالف و موافق را در سایت خود نشان میدهیم، شاهدمان هم نظرات منتشر شده از جنابعالی در همین سایت میباشد. شما هم سعی کنید اندکی منصف باشید و فکر نکنید که اگر شما نظری را در سایتتان ذکر نکنید در جای دیگری ذکر نخواهد شد.

آقای مسکرانیان نوشته اند “شما هم جزءهمین ازمابهترانید که ازشکم گرسنه خبر ندارید”

آقای مسگرانیان، شما مگر مرا از نزدیک میشناسید و از زندگی شخصی من خبر دارید؟ ظاهرا عادت کرده اید که بقول معروف چشمان خود را بسته و دهانتان را باز کنید، باور کنید به نفع خودتان است که در مواردی که اطلاعاتی ندارید نظر ندهید.

آقای شیرعلیوند هم در سایت خود نوشته اند “تخریب مستقیم یعنی اینکه بطور واضح و آشکار از فردی در وب سایت نام برده شود و درصورتی که اسمی از کسی برده نشده است” و سپس با این استلال از توهین خود به کاندیداها دفاع نموده اند. از ایشان میپرسم اگر بعنوان مثال فردی در سایتی بگوید “اگر کسی بطور خود خوانده و بدون هیچ رای گیری و نظرسنجی خود را نماینده اپتومتریستهای آذربایجان بداند، نشانگر شان و درجه پایین خانوادگی اوست و این نشان می دهد که چنین فردی در آغوش خانواده بزرگ نشده است”  با وجود اینکه مستقیم از کسی نام برده نشده، آیا این جمله توهین است یانه؟ جمله فوق همان جمله ای است که شما در سایتتان بیان کرده اید و فقط فاعل جمله تغییر داده شده است. حال یکبار دیگر بگویید آیا گفتن جمله فوق و یا مشابه آن توهین است یانه؟

ایشان نوشته اند “چطور می شود زمانی که در وب سایت optiran.ir بطور مستقیم وزارت بهداشت و درمان را خطاب قرار می دهند و شخص وزیر را متهم می کنند کسی واکنشی نشان نمی دهد؟”

جالب است! مگر به پرسش کشیدن وزیر توهین است؟ مگر وزیر خداوند است که باید به انتقاد از او واکنش نشان داد؟ وزیر هم یک انسان همچون سایرین است و اتفاقا وقتی عنوان مسئول را دارد باید پاسخگوی سوالات باشد چراکه مسئول به معنای کسی است که مورد سوال قرار میگیرد. چطور شما به چالش کشیدن وزیر را توهین میدانید ولی جمله ذکر شده در پاراگراف قبلی را توهین نمیشمارید؟ چطور شما زیر سوال بردن وزیر را توهین “به مقام پاک وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران” میدانید و فردا میخواهید در مقابل آن “مقام پاک وزارت” مدافع حقوق اپتومتری باشید؟

آقای شیرعلیوند مدعی شده اند که “هنوز توهین این وب سایت به آذری های ایرانی یادمان نرفته است و هنوز فایل های این توهین در بخش نظرات این وب سایت در بخش سمینار اپتومتری اردبیل باقی است” به ایشان عرض میکنم که خود بنده ترک هستم و از شما خواهش دارم سعی نکنید با تحریک احساسات قومی منافع شخصی را تامین کنید. خود بنده با بسیاری از اپتومتریستهای ترک زبان صحبت کرده ام که این تندروی های شما را نمی پسندیده اند. لطفا یکبار دیگر بخش نظرات سمینار اپتومتری اردبیل را ببینند و ملاحظه کنید کسانی که با برگزاری سمینار به زبان ترکی مخالفند (که شما آنرا توهین تلقی میکنید) از نویسندگان سایت اپتیران نیستند و تنها بازدید کنندگان بی نام و نشان هستند. ما در اپتیران برخلاف شما در اپتاذر نظرات را سانسور نمیکنیم مگر اینکه این نظرات حاوی کلمات رکیک باشد.

ضمنا تنها نویسنده سایت که در قسمت نظرهای سمینار اپتومتری اردبیل دیدگاه خود را مطرح کرده است (که میتوان آنرا نظر رسمی سایت اپتیران دانست)، بنده بودم که عرض داشته ام: “دوستان گرامی، اینهمه بحث برای چیست؟ همانگونه که دوستان عزیز، معیت و آزاد هم اشاره کردند سمینار به زبان فارسی است چرا که اصولا تشکلها به دنبال مخاطبین بیشتر هستند و خودشان هم مایل به محدود کردن خود نیستند. دوستان لطف کنند و با مواردی چون سمینار اردبیل و یا کنفرانس بیرجند مهربانتر باشند چرا که همه چیز اپتومتری در تهران خلاصه نمیشود و در شهرهای دیگر هم پتانسیلهای قوی موجودند.
مطلب دوم هم اینکه حق این عزیزان را برای برگزاری کنفرانس یا سمینار به زبان محلی محفوظ و محترم بدانیم. وقتی که اصل 15 قانون اساسی “استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس” را مجاز میداند چه مانعی در برگزاری کنفرانس به زبان محلی وجود دارد؟ مهم این است که همه ما در درجه اول خود را یک اپتومتریست ایرانی بدانیم و اتحاد خود را حفظ کنیم که الحمدلله این عزیزان اینگونه اند.
و مطلب نهایی اینکه نژاد پرستی و ناسیونالیسم افراطی چه از نوع فارسی و چه از نوع ترکی و کلا هر نوع دیگرش مذموم و نکوهیده و مانع رشد و بالندگی بشر است. بیایید عینک نژادی را کنار بگذاریم و با عینک اپتومتری به مسائل نگاه کنیم.”