دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
28 اکتبر, 2013

آیا با وجود اینترنت نیازی به سیستم آموزش رسمی فاقد کارایی وجود دارد؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم

اگر بیست سال پیش شما می خواستید اطلاعاتی در باره کمترین بیماری چشمی خودتان بدانید راهی به جز رفتن به یک کتابخانه دانشگاهی و جستجو در میان کتابهای ضخیم نداشتید تازه اگر به زبان خارجی مسلط می بودید اما امروزه به مدد اینترنت فاصله شما با جدیدترین اطلاعات در هر زمینه ای فقط در حد یک تا دو دقیقه است و نیازی نیست شما از منزل یا محل کار خودتان خارج شوید به همین ترتیب دیگر نیازی به این همه آموزشهای رسمی که در همه کشورهای دنیا معمول و مرسوم است وجود ندارد کافیست شما سواد خواندن و نوشتن داشته باشید و به اینترنت وصل شوید آنوقت شما قادر خواهید هرگونه اطلاعاتی را که خواسته باشید از هر کجای دنیا پیدا نمایید بسیاری از دانشگاههای معتبر دنیا ادعا می کنند که آنها جدیدترین علوم روز را به شما آموزش می دهند در حالی که در واقع اینطور نیست و آنها سالها از دانش روز دنیا عقب هستند و شما می توانید در کوتاهترین زمان ممکن به جدیدترین اطلاعات بر روی رایانه خودتان در خانه یا محل کار دسترسی داشته باشید بدون اینکه از محل کار یا زندگی خودتان خارج شده باشید
بنابراین شاید دور نباشد زمانی که سیاستمداران و برنامه ریزان آموزشی متوجه ناکارآمدی نظام آموزشی رسمی رایج در دنیا بشوند و با همه گیر شدن اینترنت دیگر نیازی به صرف وقت و هزینه برای رفتن به مدرسه و دانشگاه نباشد و این امکان فراهم گردد تا بدون خارج شدن از خانه بتوان نیازهای آموزشی را برآورده نمود

24 اکتبر, 2013

معرفی کتاب

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, معرفی کتاب

همکار خوبمان آقای شفایی لینک دانلودچندین کتاب چشم پزشکی و اپتومتری رادر وبلاگ خودشان قرار داده اند امیدوارم همکاران محترم بتوانند آنها را دانلود و مورد استفاده قرار دهند

23 اکتبر, 2013

کنگره جهانی اپتومتری ولنزهای تماسی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

کنگره جهانی اپتومتری و لنزهای تماسی هشنم تا دهم نوامبر2013 در مومبای هندوستان برگزار می گردد

12 اکتبر, 2013

روز بینایی نماد مبارزه جهانی با نابینایی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, مراقب اولیه سلامت چشم, همایش اپتومتری


متن گزارش روزنامه اطلاعات با همین عنوان را از اینجا بخوانید

معرفی کتاب

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: معرفی کتاب

null
این کتاب را ازاینجا دانلود نمایید

10 اکتبر, 2013

برگزاری مراسم روز جهانی بینایی برای دومین سال پیاپی در شیراز

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان, روز جهاني بينايي, روز ملی اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

دومین برنامه روز جهانی بینایی شیراز توسط انجمن اپتومتری فارس در مورخه 18/7/92 و با حضور همکاران اپتومتریست، نمایندگان موسسات خیریه فعال در امور کم بینایان و نابینایان، مربیان بهداشت مدارس و خبرنگاران رسانه ها برگزار گردید. مطالب بیشتر را در سایت FarsOA.com بخوانید.

http://farsoa.com/uploads/WSD13-11.jpg

9 اکتبر, 2013

Astigmatism

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری

8 اکتبر, 2013

Spectacle prescription fulfillment in medical optometry

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری

7 اکتبر, 2013

مصاحبه آقاي دكتر عظيمي

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

براي ديدن فيلم مصاحبه پخش شده از شبكه خبر در باره ساخت نرم افزار بينايي اينجا كليك كنيد

پيشگيری از “سکته چشمی”

نویسنده: دکتر آیدین صفوتی - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

بانويی با نام مهسا از ايران پرسيده بودند که کسی از بستگانشان دچار “سکته چشمی” شده. در طول پرسش و پاسخ با ايشان از طريق همين سايت، معلوم شد که ابتدا يک چشم بوده و شش ماه بعد چشم دوم هم مبتلا گرديده. سوال ايشان اين بود که چه نوع اقدام درمانی را می توا برای آن فرد متصور بود. در اينجا نظر به اهميت اين موضوع و نقش مهم اپتومتريستها در اين زمينه (و برای خروج از مباحث طنز) خلاصه ای از آنچه در گفتگوها مبادله شد را تقديم می نمايد.

آنچه از آن گاهی اوقات به عنوان “سکته چشمی” ياد می شود، انسداد عروق داخل چشمی و يا رگهای مولد رگهای داخل چشمی است. در مواردی که رگی در داخل چشم مسدود می شود، بخشی يا تمام شبکيه دچار مشکلات خونرسانی و تغذيه می گردد. درمان در اينگونه موارد ممکن است چندان ثمربخش نباشد و چاره ای نيست جز اينکه صبر کنيم تا ديد برگردد. گاهی اوقات هم چشم پزشک اقدام به درمان با داروهای کورتونی می کند. اما چند نکته مهم وجود دارد که معاينه کامل و دقيق را می طلبد.

نکته مهم اول اينکه نوع انسداد بايد شناسايی شود (و در هر حال چشم پزشک به اين موارد رسيدگی خواهد کرد):

(الف) محل انسداد داخل چشمی است يا پشت چشمی (در انواع پشت چشمی، محل انسداد رگ قبل از وارد شدن رگ به داخل چشم است و عصب باصره دچار سوء تغذيه می شود و مهمتر است)
(ب) آيا عامل انسداد قبل رويت است يا خير (ممکن است دانه سفيدی ديده شود که رگ را بسته)
(ج) آيا انسداد تنها در يک شاخه رگ است يا کل رگ (آيا بخشی از شبکيه درگير است يا تمام آن)
(د) آيا انسداد از نوع سرخرگی است يا سياهرگی
(ه) آيا ماکولا درگير است و تورم ماکولا حادث شده يا خير

نکته مهم دوّم اينکه در هر حال، به عنوان يک اپتومتريست چند کار را بايد حتما انجام بدهيم و در گزارشمان به چشم پزشک يا پزشک عمومی ذکر کنيم:
الف) ثبت زمان ظهور علايم و حالت و ويژگيهای اين علايم (معمولا به صورت تاريک و روشن شدن ديد و سياهی رفتن چشم گزارش می شود)

ب) ارزيابی و ثبت حدت بينايی در دو چشم (بسته به ميزان ديد قبل از شروع درمان می توان آينده روند درمان را حدث زد)
ج) معاينه کامل رتين (با قطره) و ثبت منطقه مبتلا شده به انسداد
د) ارزيابی ميدان بينايی (حداقل به روش کانفرانتيشن) – اين افراد اغلب اختلال ميدان آلتیتيودينال دارند يعنی نيمه بالايی يا نيمه پايينی ميدان ديدشان تاريک است و معمولا هم نيمه پايينی ميدان از بين می رود
ه) ارجاع فوری بيمار، هم به چشم پزشک و هم به پزشک عمومی چون انسداد رگ می تواند پيامدهای عمومی هم داشته باشد و يا خود انسداد رگ چشمی می تواند ثانويه بر عوارض قلبی عروقی و موارد ديگر باشد

نکته مهمّ سوّم امّا اين است: مهمترين کاری که اپتومتريست می تواند انجام دهد (و بايد انجام دهد)، پيشگيری و شناسايی بموقع موارد ابتلا به انسداد عروق چشم است. اينجا است که بحث پيشگيری مطرح است. اينروزها بارها پيش می آيد که من به مردم پيشنهاد می کنم معاينه کامل داخل چشم برايشان انجام بدهم.

بعضی وقتها جوانترها می گويند: من حالا جوان هستم و چشمهايم ناراحتی ندارد. چه لزومی دارد که تن در بدهم به معاينه کامل داخل چشم؟
ميانسالها می گويند: من عجله دارم، وقت ندارم قطره در چشمم بريزيد.
پيرترها می گويند: من بازنشسته ام. نه پولش را دارم نه حالش را.
پاسخ من هميشه اين است: اگر مشکلی در داخل چشمتان باشد، معمولا هيچ ناراحتی را احساس نخواهيد کرد تا زمانی که عارضه آنقدر شدت يابد که روی ديدتان اثرگذار شود. وقتی که ديدتان از دست رفت و شروع کرديد به حس کردن علايم، ديگر دير شده و معاينه چندان فايده ای ندارد. بعد هم می گويم: هر جايی که دوست داريد چشمهايتان را با قطره معاينه کنيد، اينجا يا جای ديگر، امروز يا روز ديگر، انتخابش با شما است ولی هر چه زودتر باشد به نفع خودتان است.
پيرترها و بعضی وقتها حتی جوانها مراجعه می کنند و می گويند: جلوی چشمم برق می زند. می گويم از کی تا حالا؟ می گويد از ديروز. يکدفعه شروع شده! اينجور مواقع می خواهم فرياد بکشم و بگويم همچين علايمی يکدفعه شروع نمی شوند. اگر زودتر مراجعه می کرديد و اجازه می داديد از قبل داخل چشمتان را معاينه کامل بکنيم، احتمالا سوراخ و يا منطقه نازک شده ای را در پرده چشمتان شناسايی می کرديم که با درمان ساده ای توسط چشم پزشک جلوی عوارض بعدی گرفته می شد.
مورد انسداد رگ چشم هم همينطور است. اگر چشم فرد مورد نظر مهسا خانم که سوال را پرسيده بودند، در سالهای قبل معاينه می شد، احتمالا مواردی از انسداد موضعی و محدود شناسايی می شد و آنوقت ايشان را به چشم پزشک ارجاع می داديم تا بطور ادواری چشم فرد مورد نظر معاينه شود و به محض بروز علايم اوليه انسداد، درمان آغاز شود. البته بعد از شروع شدن انسدادهای عمومی و کلی رگهای داخل چشم، معمولا کاری از دست طبيب ساخته نيست و چاره ای ندارد جز اينکه صبر کنيم تا ديد بتدريج (ظرف چند ماه تا يکسال) تا حدی باز گردد. اگر من فردی را ببينم که انسداد موضعی رگ در داخل چشم دارد، حتما از پزشک عمومی درخواست می کنم چک آپ کامل از بابت بيماريهای عمومی قلبی و خون را براي خود بيمار و اعضای درجه يک خانواده اش انجام بدهد (دقت فرماييد: هم خود بيمار هم بستگان درجه يک ژنتيکی). با اينکار ممکن است درمانهای عمومی ارائه شود که مانع از ابتلای چشم دوم شود. اگر فرد را در زمانی ببينم که انسداد کامل عروق در يک چشم عارض شده، چک آپ عمومی و ملاقات عاجل با چشم پزشک را توصيه می کنم. اگر فرد در مرحله ای باشد که هر دو چشم انسداد را تجربه کرده باشد، باز هم پزشک عمومی و متخصص چشم را مطلع می کنم ولی معمولا چاره ای نخواهد بود جز اينکه صبر کنيم و ببينيم چقدر از ديد فرد بتدريج باز می گردد. تجويز کورتون توسط چشم پزشک نيز معمولا تلاشی است برای خنثی کردن عارضه ولی بيشتر زمانی مهم است که فقط يک چشم مبتلا است و هدف پيشگيری از ابتلای چشم دوم است. در برخی موارد نيز درمان عامل ايجاد کننده انسداد آغاز خواهد شد که می توانند مواردی چون آرتريت تمپورال و آرتريت سلولهای غول آسا باشد.

نتيجه گيری نهايی: معاينه شبکيه بصورت روتين بايد انجام شود و بهترين زمان برای معاينه شبکيه سنين کهولت نييييييست. معاينه با قطره تعريض کننده مردمک چشم بايد هر دو سال يکبار انجام شود برای همه گروههای سنی و بدون اينکه منتظر بروز علايم چشمی باشيم.

اپتومتريست ها مجوز لازم برای اينکار را دارند و اطلاعات مربوطه را نيز هم. با اضافه کردن معاينات ادواری شبکيه می توان موارد ابتلا به گلوکوم، پارگی شبکيه، ديابت و فشار خون و اختلالات قلبی عروقی را به موقع شناسايی کرد. خرج اين کار برای معاينه کننده چيزی نيست جز يک قطره ميدرياتيک و يک افتالموسکپ معمولی. اگر در اين کار جدی باشيد، تهيه يک افتالموسکپ غير مستقيم و در وحله بعد يک اسليت لمپ با فاندوس لنز ولک مب تواند بسيار مهم باشد.
همه اينها را عرض کردم ولی ايکاش از اساتيد چشم پزشکی هم کسی بود که اين پرسش و پاسخ را می خواند و جديدترين نکات علمی مرتبط با پرسش مهسا خانم را برايمان ارائه می کرد. اگر چه اين سايت را اساتيد چشم هم مطالعه می کنند، ولی متاسفانه تا کنون هيچوقت نوشتاری از اين اساتيد محترم در اين سايت دريافت نشده. شايد پرسش مهسا خانم باعث شود پاسخی هم توسط متخصصين چشم ارائه شود.

بار ديگر:
معاينات ادواری ته چشم اهميت بسياری در پيشگيری مشکلات درمان ناپذير بينايی دارد. لازم است به عموم مردم توصيه شود در هر سنی که هستند، حداقل هر دو سال يکبار معاينه کامل ته چشم را انجام دهند. برای اينکار می توانيد به اپتومتريست و يا به چشم پزشک مراجعه کنيد تا با ريختن قطره چشمی و باز کردن مردمک چشم، اقدام به معاينه کامل شبکيه چشم بکنند. اينکار در حال حاضر در خارج از کشور توسط اپتومتريستها و چشم پزشکها بصورت روتين (يعنی در هر بار مراجعه) انجام می شود و هم اپتومتريستها و هم چشم پزشکها اين نوع معاينه را هر 24 ماه يکبار اجرا می کنند، حتی اگر هيچ ناراحتی چشمی (به ظاهر) وجود نداشته باشد. در ايران متاسفانه اينکار شايد متداول نباشد و ممکن است همه مطبها آمادگی اجرای اين معاينه را نداشته باشند و اگر مراجعه کنيد و بگوييد برای معاينه کامل پرده چشم آمده ام، ممکن است تعجب کنند و بگويند چرا؟ مگر مشکلی داريد؟ در حاليکه انجام دادن معاينات ته چشم با قطره، در اصل بيشتر برای پيشگيری بروز ناراحتی های چشمی است تا شناسايی علت ناراحتی موجود

نکته آخری که به مهسا خانم تاکيد شد اين بود که اگر فرد مبتلا به انسداد عروق چشم، يا به قول شما (که درست هم هست) سکته چشمی، فاميل درجه يک شما است (پدر، مادر، خواهر، برادر)، ضروری است خود شما و بقيه بستگان درجه يک آن فرد، مورد معاينه چشم قرار بگيرند چون شانس ابتلای شما هم بيشتر از معمول است و ممکن است در هر سنی برايتان پيش آيد.
اگر برای آن فرد کاری از دستتان بر نمی آيد، برای خودتان به فکر باشيد و با معاينات دو سال يکبار (حتی اگر فکر می کنيد کاملا سالم هستيد) مانع از ابتلای خودتان شويد.

توضيح خدمت خوانندگان گرامی اين يادداشت: مدرک دکترای تخصصی اينجانب در اپتومتری است و من متخصص چشم پزشکی نيستم. اپتومتريستها معمولا در مورد بيماريهای چشم اطلاعات گسترده دارند و بايد در شناسايی بيماريهای چشم تبحر داشته باشند تا بموقع فرد را به متخصص چشم پزشکی ارجاع دهند تا درمان بموقع صورت پذيرد.