دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
29 آگوست, 2013

ارتقاء استاد محترم آقای دکتر عظیمی به استاد تمامی

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران, تبریک

بعد از آقایان دکتر یکتا و دکتر هرویان، ارتقاء آقای دکتر عظیمی به درجه استاد تمامی خبری بود که بار دیگر کام اپتومتری ایران را شیرین نمود. بابت این خبر خدمت ایشان و اپتومتری ایران تبریک و تهنیت می گوییم و امیدواریم که در آینده نزدیک شاهد خبر ارتقاء سایر اساتید گرانقدر از جمله آقای دکتر استادی مقدم  نیز باشیم.

26 آگوست, 2013

Contact Lens-Induced Acute Red Eye(CLARE)

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم

24 آگوست, 2013

تمام اعضای بورد با این مسئله موافق بودند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران

دکتر بهرام خسروی در گفتگو با iraneyes مطرح کردند
\null
مسئله پذیرش کاردان های اپتیک در شعبه بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به یکی از اصلی ترین دغدغه های این روزهای اپتومتریست ها تبدیل شده است. به همین منظور مصاحبه ای با آقای دکتر بهرام خسروی دبیر محترم بورد تخصصی اپتومتری ترتیب دادیم. ایشان در صحبت هایشان از رضایت تمام اعضای بورد تخصصی و کلان بودن این مسئله گفتند. در ادامه مصاحبه iraneyesبا ایشان را بخوانید:
در ابتدا لطفا توضیحی در مورد رشته کاردانی اپتیک بفرمایید
در سال 1380 دانشکده فیزیک دانشگاه تهران با کمک صنف عینک سازان اقدام به جذب و آموزش دانشجویان کاردانی اپتیک نمود که یکی از شرح وظایف آنها ساخت عینک طبی بود. در آن هنگام خانم دستجردی که یکی از مدیران وزارت بهداشت بود برنامه آموزشی آنها را تایید نمودند. اما بعدا هنگام فارغ التحصیلی این گروه برای اخذ مجوز عینک سازی به وزارت بهداشت مراجعه می کنند و به مشکل می خورند، اما چون یکی از مدیران سابق وزارتخانه این مسئله را تایید کرده بود برای وزارتخانه بار حقوقی به همراه داشت لذا کاردان های اپتیک از طریق بازرسی کل کشور شکایت می کنند و در نهایت با تشکیل جلساتی و با دستور آقای احمدی نژاد برای حل این موضوع قرار شد برای ادامه تحصیل این دوستان برنامه ریزی انجام گیرد.
در آن زمان موضع بورد اپتومتری چه بود؟
ما تاکید کردیم در ایران نیاز به رشته اپتیشن نداریم و اپتومتریست ها کار اپتیشن ها را نیز انجام می دهند و پیشنهاد دادیم اگر خواهان کمک بورد اپتومتری هستید باید این رشته آموزشی در وزارت علوم تعطیل شود.
آیا با این پیشنهاد موافقت کردند؟
بله با پیشنهاد ما موافقت شد بعد از این قرار شد 240 کاردان اپتیک که نام آنها ثبت شده می باشد در رشته اپتومتری ادامه تحصیل بدهند.
لطفا سازوکار مربوط به این پذیرش را بفرمایید
قرار شد امتحانی برگزار شود و این افراد در شعبه های بین الملل دانشگاه های علوم پزشکی با پرداخت هزینه ادامه تحصیل دهند. 38 واحد درسی آنها هم تطبیق داده شد. و البته با این افراد شرط شد برای ورود به امتحان نباید هیچ گونه مدرکی از وزارت بهداشت دریافت کرده باشند.
طراحی سوالات آزمون با وزارت بهداشت است؟
بله طراح سوالات بورد اپتومتری می باشد
آیا اعضای بورد اپتومتری با این روش موافق بودند؟
بله تمام اعضای بورد با این روش موافق بودند
نظر تشکل های اپتومتری چه بود؟
ببینید این چیزی است که در زمان آقای احمدی نژاد انجام شده است و از تصمیمات کلان مدیریتی است و اصلا از تشکل ها نظر خواسته نشد. اگر بورد اپتومتری هم کمک نمی کرد از بورد چشم پزشکی کمک خواستند، این را صراحتا به ما اعلام کردند و لذا ما سعی کردیم در قالب کنترل این کار را انجام دهیم.
مسئله دیگری که هست، بحث دوره های آموزشی برای کاردانهای اپتیک در بیمارستان فارابی می باشد. موضوع آنها چیست؟
بعد از اینکه قرار شد کاردان ها در رشته اپتومتری ادامه تحصیل بدهند برخی از آنها اعتراض داشتند و می گفتند عده ای از کاردان های اپتیک نمی خواهند اپتومتری بخوانند و موقعیتش را ندارند. در آنجا ما اعلام کردیم با مدرک کاردانی اپتیک نمی شود در زمینه ساخت عینک های طبی فعالیت کرد و در نهایت قرار شد این عده با گذراندن دوره های کوتاه مدت تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی مجوز عینک سازی دریافت نمایند. و برای آنها شرط گذاشته شد هر کدام از این افراد با مجوزش اقدام به دایر نمودن عینک سازی کند دیگر حق ادامه تحصیل در رشته اپتومتری را ندارد
ادامه مطلب….

21 آگوست, 2013

Blepharitis

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, مراقب اولیه سلامت چشم

19 آگوست, 2013

اولين كارگاه دید دوچشمی وویژن تراپی

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

انجمن اپتومتري خراسان با همكاري دانشگاه علوم پزشكي مشهد و دانشگاه علوم پزشكي ايران اولين كارگاه دید دوچشمی وویژن تراپی را در تاريخ 7 لغايت 9 شهريور برگزار ميكنند . در اين كارگاه نحوه انجام كار با سيناپتوفر هم آموزش داده خواهد شد . براي ثبت نام به سايت آموزش مداوم پزشكي مراجعه فرماييد . توجه داشته باشيد ظرفيت پذيرش براي اين كارگاه 25 نفر مي باشد .

18 آگوست, 2013

گزارش بازرس انجمن علمی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران

گزارش بازرس انجمن علمی را در اینحا ببینید

17 آگوست, 2013

خداوند عاقبت همه ما را ختم به خیر نماید

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران

دانشجویان گرامی ، همکاران عزیز، سروران بزرگوار سلام علیکم
به نام خدا،
خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر خودشان بخواهند. آیه 11 از سوره مبارکه رعد

این آیه کریمه را سال گذشته در پایان سخنرانی در اسلاید آخر نشان دادم و همه را دعوت به حرکت برای حل مشکلات نمودم . بدون مقدمه به اصل مطلب می پردازم که هنوز وقت برای رسیدن به حقوق مسلم مان باقی است. من صحیح نمی دانم تا در فضای این سایت که دسترسی عمومی دارد همه چیز را بیان نمایم و بهتر است با تشکیل جلساتی منسجم و حضوری به حل مشکلات بپردازیم. همانطور که در سال 1383 با تلاش همکاران از جمله آقای فراهانی، آقای محمد علیها و …. اینجانب آمادگی دفاع از حقوق اپتومتریست ها را در جلسه دیوان عدالت اداری پیدا نمودم و به مدد پروردگار رای قاطع سال 1383 صادر گردید و صدور مجوز ساخت عینک طبی از جانب وزارت بهداشت مختص اپتومتریست ها و مستثنی از قانون نظام صنفی دانسته شد.
اکنون نیز می توانیم به همه مطالباتمان دست یابیم. شماره تماس برای هماهنگی 09123897841
تنها یادمان باشد که برگزاری انتخابات انجمن علمی ایران در آینده نزدیک بسیار مهم است. غفلت نکنیم.
امیدوارم خداوند عاقبت همه ما را ختم به خیر نماید.
دکتر علی میرزاجانی با سابقه 25 سال تدریس و فعالیت برای اپتومتری و اپتومتریست های ایران

15 آگوست, 2013

رسانه تصویری همایش اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

قسمتی از مراسم اختتامیه
سخنرانی رییس شانزدهمین کنگره اپتومتری ایران

نمایی از سالن کنفرانس

14 آگوست, 2013

میراث اپتومتری

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: اپتومتری در ایران

بسمه تعالی

همکاران عزیز اپتومتریست و دانشجویان گرانقدر اپتومتری
با سلام و ارادت و آرزوی موفقیت و بهروزی ، لازم می دانم مطالبی را مطرح نموده و قدری روشنگری در خصوص مسائل جاری اپتومتری کشور بنمایم .
مقدمتاً عرض می کنم فرآیند تشکیل اپتومتری و سیر تکاملی آن یک جریان پنج هزار ساله می باشد که شروع آن با کشف شیشه و بعدها با ارائه نظریات مرتبط با چشم و بینایی توسط دانشمندان ایرانی و خارجی و نهادینه شدن آن بصورت آکادمیک در یکصد سال گذشته در دانشگاهها و شکل گیری آن در ایران می باشد .
ضمن ارج نهادن به کلیه کسانیکه تا کنون در راه اعتلای سلامت بینایی و خدمات آن زحمت کشیده اند مانند اپتومتریست ها، عینک سازان ، چشم پزشکان محترم در گذشته ، صراحتاً عرض می کنم ماحصل چند هزار ساله در یک کلمه و آن هم اپتومتری خلاصه می شود که در حال حاضر بعنوان تنها مرجع معاینات اولیه چشمی در محافل علمی دنیا مورد پذیرش واقع گردیده است . در ایران نیز مفهوم اپتومتریست به کسانی اطلاق می گردد که به عنوان مراقبین اولیه چشمی در امر اصلاح عیوب انکساری، مدیریت بیماریهای چشمی ، تشخیص ، اصلاح و درمان هر گونه اختلال بینایی منجمله تهیه و تنظیم ابزار بینایی و کمک بینایی از جمله عینک ، عدسیهای تماسی و کلیه امور مربوط به توان بخشی و تمرینات چشمی قلمداد می گردد . تعریف جامع و کامل اپتومتری و شرح وظایف اپتومتریست ها بیانگر این واقعیت است که اپتومتری باید مسائل مربوط به این حوزه را خودحل وفصل نماید به خصوص در حیطه اپتیک و ضمائم گسترده آن . رسیدن به این مرحله از تکامل علمی آسان نبوده و مبارزات مستمر و تحقیقات علمی و اقدامات عملی مختلفی صورت گرفته است لذا باید دست آوردهای عظیم آنرا محکم و استوار نگه داشت و از حریم و حوزه آن دفاع نمود.
تاریخ چهل ساله اپتومتری ایران شامل دوره های متعددی می باشد که در آن شکست ها و موفقیت ها را تجربه نموده است . دهه پنجاه شروع پذیرش دانشجو در این رشته و در دانشگاههای معتبر ایران بوده است. دهه شصت و هفتاد دوره تثبیت رشته اپتومتری و قانونمند سازی آن قلمداد می گردد . علی رغم موفقیت های بدست آمده ، اواخر دهه هفتاد را می توان از دوره های نا امید کننده اپتومتری در ایران دانست زیرا بر اثر بروز اشتباهات و وجود اختلافات و مسائل متعدد، ضرباتی بر پیکر اپتومتری وارد گردید . در سال 1376 شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت ، راه اندازی مقطع کاردانی اپتیک را در دانشگاه جامع علمی کاربردی به تصویب رساند و در سال 1380 همین دانشگاه با کمک انجمن فیزیک ایران اقدام به پذیرش افراد بعنوان کاردانان اپتیک نمود . از اهداف چهار گانه راه اندازی این رشته فقط تربیت کاردان جهت ساخت عینک های طبی با هدف نوعی رویارویی با اپتومتری ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفت .
مرحله بعدی اپتومتری ایران از سال 1381 و با تأسیس انجمن علمی اپتومتری ایران و حضور دو دوره از اعضاء هیئت مدیره تاسال 1385 می باشد که به گواه همه صاحب نظران، منتقدان و منصفان اپتومتری کشور یکی از درخشان ترین دوره های اپتومتری محسوب می شود. در همین مقطع اقدامات جدی و فعالیت های عملی با سازمانها ، نهادها ، وزارت خانه ها و مسئولین کشوری انجام و در راستای احقاق حقوق اپتومتریست ها قدم های مهمی برداشته شد.صدور رأی دیوان عدالت اداری در سال 1383 و رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی در سال 1385 موید این موفقیت ها می باشد که در نتیجه آن تأیید و رسمی شدن تجویز و ساخت عینک های طبی توسط وزارت بهداشت و اینکه این امر مهم باید در اختیار اپتومتریست ها باشد را می توان نام برد. از دستاوردهای دیگر این دوره شناسایی دانش اپتومتری بعنوان یک علم مهم به جامعه ایران می باشد . وحدت و یکپارچگی کلیه فعالان اپتومتری ، برگزاری همایش ها و کنگره های علمی در کشور و تثبیت پروانه دار شدن اپتومتریست ها در سازمان نظام پزشکی و سایر موفقیت های بزرگ دیگر از جمله اقدامات این دوره محسوب می شود. تنظیم نامه های دقیق و ثبت شده و ارسال آنها به مراکز اداری و جلوگیری از هر گونه هجوم به حوزه اپتومتری ، ارتباط منطقی با نهادها و سازمانها در جهت رفع مسائل و مشکلات اپتومتری . وجود یکپارچگی ، وحدت ، امید ، نشاط و هماهنگی در کل کشور چه بین فعالان اپتومتری و چه در بین دانشجویان و همکاران اپتومتریست و برخورداری از یک روحیه منسجم و متعهد را می توان از موفقیت های این دوره محسوب نمود . در این دوره حساس و در عین حال درخشان هیچ گونه تعهد ، امضا و یا قرارداد بر ضد اپتومتری ، صورت نگرفت و فعالان اپتومتری همواره و بی وقفه در راه اعتلای این دانش قدم برداشته اند و استقلال این حرفه مهم را رقم زدند .
دوره بعدی اپتومتری ایران از سال 1385 تا کنون می باشد که متأسفانه به دلیل عدم برخورداری از مدیریت صحیح و غیر مدبرانه بعضی فعالان اپتومتری ، دخالت اپتومتریست هایی که در رده های اپتیک و عینک سازی دست داشته و تجارت می نمایند ، کسب منافع مالی و از همه بدتر حس خود بینی و انجام تبلیغات و اقدامات درراستای منافع شخصی ، چهره نمایی و نیز نبود نگاه آینده نگری باعث گردیده که بدترین ضربات به پیکره اپتومتری وارد شود و متأسفانه با رفتارهای غیر مسئولانه و غیر مودبانه ، تخم نفاق و اختلاف در بین همکاران اپتومتریست و فعالان و نهادهای اپتومتری پراکنده گردید .
در این دوره و در سالهای اخیر متأسفانه بدترین نوع نامه نگاری و ارتباط مکاتبه ای که غالباً بصورت دست نویس و آنهم با خطوط ناخوانا و بدون ثبت و ضبط اداری ارسال گردید . تنظیم نامه های دست نویس به مسئولان وزارت بهداشت با ادبیات غلط نامه نگاری و بدون ثبت در دبیرخانه وزارتخانه که از نظر ساختار نامه نگاری اداری هیچ ارزشی برای رسیدگی ندارد از طرف برخی فعالان اپتومتری صادر گردید که هیچ وقت مورد رسیدگی قرار نمی گرفت. در سالهای اخیر،کلیه قراردادهای ضد اپتومتری و موافقت نامه های خرد کننده به پیکره اپتومتری ایران منجمله تصمیم گیری های بسیار اشتباه در خصوص مسئله اپتیک انجام یافت و برخی مسئولین نهاد های اپتومتری در تهران با امضاء های خود مواردی را مصوب نمودند که حقیقتاً موجب تأسف می باشد . وقت نگذاشتن و عدم دقت در محتوای نامه ها شیوه ای است که متأسفانه در سالهای اخیر دامن گیر این افراد شده و بطور کلی ” باری به هر جهت ” اقدام می کنند . نتیجه این اقدامات و تصمیمات عجولانه ، منجر به آن شده است که در حال حاضر مشاهده می کنیم.
تشکیل دانشگاههای بین المللی امری لازم می باشد ولی پذیرش باید از طریق کنکور سراسری و با معیارهای سازمان سنجش و از طریق رقابت علمی صورت پذیرد . اینکه دانشجوی ما با رتبه 700 در اپتومتری باید با یک دانشجوی خارج از این حوزه در یک طراز قرار گیرد ، امری است نادرست و نابخشودنی. بعضی از فعالان مدعی هستند که راهی جز قبول و پذیرش این افراد نداشته اند ، این چه طرز تفکر و چه اشتباه بزرگی است؟ شما مسئول نهادهائی هستید با بیش از 2500 اپتومتریست، چرا از نیروهای بالقوه آنها در راستای اهداف عالی اپتومتری کمک و یا نظر نمی گیرد ؟ چرا انجمن های فعال و سرشناس کشور مثل انجمن اپتومتری خراسان ، جامعه اپتومتری ایران و سایر نهادهای فعال را در جریان مسائل قرار نمی دهید ؟ بهتر بود شما این افراد را در بخش عینک سازان هدایت می کردید. به هر حال آنچه اتفاق افتاده است یک ظلم مضاعف و نابخشودنی است.
حال چه باید کرد ؟
با توجه به وقت کم و حساس بودن زمان ، پیشنهاد می گردد موارد زیر هر چه زودتر انجام شود :
1 ـ شانزدهمین کنگره انجمن علمی اپتومتری ایران در حال برگزاری و این بهترین فرصت است که از طرف هیئت مدیره این انجمن و نظر خواهی اعضاء شرکت کننده در کنگره ، قطعنامه ای صادر و صراحتاً از وزارت بهداشت خواسته شود هر چه زودتر برگزاری آزمون شهریور ماه را ملغی و یا برای تصمیم گیری کارشناسانه به تعویق بیندازد .
2 ـ ارسال نامه های رسمی ، ثبت شده ، تایپ شده (نه نامه های دست نوشته ) از طرف دبیر بورد اپتومتری و رئیس انجمن علمی ایران به وزارت بهداشت در راستانی درخواست فوق .
3 ـ برگزاری جلسه مشترک فعالان اپتومتری کشور ، انجمن های صنفی و استانی و تصمیم گیری هر چه زودتر در خصوص ارسال نامه به وزارت بهداشت جهت جلوگیری از برگزاری آزمون .
انجمن اپتومتری خراسان در طی ده سال گذشته همواره در کلیه همایش های خود با صدور قطعنامه های متعدد لزوم جلوگیری و دخالت عناصر غیر اپتومتری روشنگری نموده و می نماید . متأسفانه از آنجائیکه نگاه برخی از مسئولان اپتومتری در تهران نگاه مغرورانه می باشد، هیچ وقت به این تذکرات و این قطعنامه ها گوش ندادند و اهمیتی برای آن قائل نشده اند .
عزیزان واقعیتی را باید مطرح کنم و آن این است که بدنه اصلی اپتومتری ایران از کارشناسان زحمت کش ، خالص و پاک اپتومتری تشکیل یافته و عده معدودی از افراد با مقاطع تحصیلی بالاتر وجود دارند . وقت آن فرارسیده است که انجمن ها و بورد تخصصی اپتومتری ، انجمن علمی اپتومتری و سایر نهادهای مربوطه در دست افراد باسابقه و فعال قرار گیرد . افرادی دلسوز که دارای پیشینه اثر گذار و اثر بخش و پر انرژی در حوزه سلامت و دفاع از حقوق جامعه اپتومتری ایران دارند . خالص بودن اپتومتریست ها یعنی افرادی که مدرک اصلی اپتومتری را دارند . فعالانی خالص که دارای دکترای تخصصی، کارشناسان ارشد و کارشناسان هستند باید به میدان بیایند و با پر کردن پست های حساس و کلیدی به وظایف خود عمل نمایند.
اپتومتریست های فراوان در سراسر ایران هستند که می توانند خالصانه خدمت کنند و بی منت تلاش نمایند . بی اغراق بیان کنم انجمن اپتومتری خراسان نمونه ای از تلاش خالصانه کارشناسان اپتومتری می باشد . خود واقف هستید که این نهاد توانسته است در طول بیش از ده سال فعالیت خود ، خدمات بسیار ارزنده و با ارزشی برای اپتومتری کشور بنماید . برگزاری همایش های با عظمت علمی و صنفی ، ارتباط منظم و دقیق با کلیه نهادها و سازمانها ، بوجود آوردن محیط امن و سالم برای اپتومتریست ها در استانهای خراسان ، جلوگیری از هر گونه اجحاف به حقوق اپتومتریست ها ، مبارزه با هر گونه ناهنجاریهای وارده به حوزه اپتومتری و بسیاری از فعالیت های شگرفت این انجمن همه مدیون این کلام است که هئیت مدیره این انجمن برخوردار از اپتومتریست های کارشناس ، فعال ، صدیق و خالص می باشد که با دل و جان و بدون هیچ چشم داشتی شب و روز فعالیت می کنند . اینجانب خالصانه و خاضعانه دست همه این عزیزان کارشناس را به گرمی می فشارم . با صراحت باید بنویسم که وقت آن رسیده است که سایر نهادها و تشکل های اپتومتری کشور همانند انجمن اپتومتری خراسان عمل نمایند و با تغییر اساسی در هیئت مدیره خود، از فعالان کارشناس و کارشناس ارشد استفاده نمایند و مسئولین مربوطه وزارت بهداشت را هم متقاعد نمایند که در آئین نامه های خود تجدید نظر نمایند و دست کارشناسان و کارشناسان ارشد اپتومتری را در امور اجرائی باز گذارند .
درخصوص برخی از دانشجویان عزیز که دچار یأس و ناامیدی شده اند عرض می کنم که حرفه اپتومتری واقعاً جزء حرف بسیار موفق ، درخشان ، عالی و خدمت گذار در سراسر جهان و ایران می باشد . این مسائل و جریانات شما را مأیوس نسازد که شما سرمایه های بزرگ کشور عزیزمان هستید . هرگز به خودتان ناامیدی راه ندهید که این خود آغاز شکست است . این مسائل و مشکلات تقریباً در همه رشته های تحصیلی به نحوی وجود دارد . با توکل به خداوند بزرگ و فراگیری علم و دانش به کشور عزیز خود خدمت نمایید .
به همکاران عزیز اپتومتریست خود عرض می کنم که در راهی که برداشته اید و آن خدمت خالصانه و پاک به هموطنان عزیز می باشد، همواره کوشا باشید و بدانید که آینده اپتومتری از آنچه که در حال حاضر می باشد بهتر خواهد شد و هرگز دست از خدمات خود برندارید و پرقدرت و استوار به پیش بروید .
به مسئولین محترم وزارت بهداشت عرض می نمایم، همچنانکه مستحضر هستید خدمات بسیار گسترده و در عین حال تخصصی اپتومتریست ها به نظام سلامت کشور بر شما مشخص و معین گردیده است . انجام طرح های بزرگ غربالگری در سراسر کشور ، کمک به ارتقاء سلامت بینایی در فرد فرد مردم ایران به خصوص خدمت رسانی به امر بینایی در کودکان و بزرگسالان و سایر خدمات شایسته ای که اپتومتریست ها در ایران انجام می دهند ، موجب شده است که وضعیت سلامت چشم و بینایی کشور عزیزمان ایران در منطقه از جایگاه برتری برخوردار گردد و در شرق مدیترانه منحصر به فرد باشد . کسب جایگاه برتر جهانی در تحقیقات علوم عیوب انکساری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و خدمت رسانی اپتومتریست ها به همراه جراحان محترم چشم در دور افتاده ترین نقاط محروم کشور و سایر اقدامات خداپسندانه ای که اپتومتریست های کشور انجام می دهند ، تماماً نشانگر عشق به خدمت رسانی و انجام وظیفه در راه ارتقاء سلامت کشور می باشد . از شما مسئولین محترم تقاضامندم که به ندای برحق قاطبه اپتومتریست های کشور گوش داده و خواسته های بر حق آنها مبنی بر جلوگیری از ورود افراد خارج از حوزه اپتومتری را ممنوع و با این اقدام خداپسندانه خدمتی شایسته به نظام سلامت و ملت ایران و حتی خود عزیزان متقاضی بنمایید .
در خاتمه فراموش نشود اپتومتریست ها در ایران بعنوان مراقبین اولیه چشم شناخته می شوند و این بدان معنی است که هم وزارت بهداشت و مسئولین نظام سلامت کشور باید به این تعریف پرمعنی دقت و تأمل نمایند و هم همکاران اپتومتریست بدانند که چقدر وظایف آنها در خدمت رسانی به مردم و دقت در کار خود سنگین می باشد. تاریخ پنج هزار ساله و فرآیند رسیدن به این مرحله از تکامل اپتومتری را نباید فراموش کنیم و اجازه ندهیم اشتباهات و اقدامات عده ای معدود، خدشه بر پیکر اپتومتری وارد نمایند و همواره سعی نماییم و متعهد گردیم که در نگهداری این میراث گرانقدر اپتومتری پایبند باشیم .

موفق باشید
اپتومتریست دکتر عباس عظیمی

اصول صحیح نسخه نویسی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران