دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
30 دسامبر, 2012

نخستین جشنواره دانشجویی پوستر علوم توانبخشي

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: پژوهش

 دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری انجمن های علمی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور  نخستین جشنواره پوستر دانشجویی را با هدف گسترش تحقیقات و پژوهش در زمینه علوم توانبخش برگزار ميكند .

آخرین مهلت ارسال خلاصه مقالات: 1 بهمن ماه 91

27 دسامبر, 2012

سرنوشت اپتومتری در ایران

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: ,

اینکه امروز بورد اپتومتری به دکترای حرفه ای رای دهد یا نه اهمیت چندانی ندارد اما مهم این است که سرنوشت اپتومتری در ایران امروز در دست کسانیست که می دانند اپتومتری چیست و چگونه باید باشد با نگاهی به صفحه بینایی سنجی دانشنامه ویکی پدیا براحتی از بروز بودن این صفحه مطمئن می شوید در حالیکه هنوز چند روزی از خبر موکول بودن تاسیس دکترای حرفه ای به نظر بورد نمی گذرد خبر آن در این سایت موجود است آفرین بر شما دوستان و همکاران ساعی و پر انرژی که همواره برای اعتلای این حرفه در کشور مان تلاش می کنید آینده متعلق به شماست دکترای حرفه ای حق شماست

25 دسامبر, 2012

تاثیر شدید افزایش ناگهانی قیمت لنز بر تعداد ترک کنندگان لنز

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, لنزهای تماسی - برچسب‌ها: ,

ناراحتی با لنز مهمترین علت کنار گذاشتن لنز و عدم ادامه استفاده از لنز در بسیاری از مطالعات ذکر شده است و عواملی همچون قیمت بالای لنز از عوامل جانبی و نه چندان مهم در ترک لنز در این مطالعات که بطور عمده در کشورهای غربی انجام شده اند می باشد اگر چه که در کشور ما هیچ مطالعه ای در این زمینه صورت نپذیرفته اما با توجه به اقتصاد در جریان مراکز اپتومتری براحتی می توان دریافت که چگونه پس از تغییر سریع قیمت ارزهای خارجی و به طبع آن افزایش انواع لنز تماسی تعداد بیماران متقاضی لنز تماسی کاهش یافته است و به این زودیها نه می توان انتظار کاهش قیمت ارز و نه انتظار کاهش قیمت لنز را داشت از انجاییکه اقتصاد بسیاری از مراکز اپتومتری به فروش لنز و محصولات مرتبط با ان وابسته است از همین حالا باید منتظر کاهش در آمد و رکود اقتصادی باشیم

22 دسامبر, 2012

آفرین به غیرت فیزیوتراپیستها

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: Optometry Doctor, دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

امروز فیزیوتراپیستها در اعتراض به ضوابط محدود کننده جذب دانشجو در دوره دکترای حرفه ای فیزیو تراپی، جلوی وزارت بهداشت تجمع کرده بودند. آفرین به فیزیوتراپیستها که برای چیزی که حقشون هست ولی سیستم ازشون دریغ میکنه اینقدر پایمردی میکنند و بدا به حال ما اپتومتریستها که دارند شرح وظائف قانونی و مصوبمون رو تکه تکه میکنن و ما یواشکی در گوش هم میگیم “بچه ها چیزی نگین، اگه بگین PhD بهمون نمیدن”.

پی نوشت اول: تا وقتی که ما هرسال تو انتخابات انجمن به کسایی رای میدیم که ورد زبونشون اینه که”چرا دانشجو باید اعتراض کنه و بره جلو بشه گوشت قربونی!” یا اینکه “فعلا وقت اعتراض نیست، بزارید اول PhD بیاد بعد” ولی در محافل خصوصی شون میگن “من شغلمو به خطر بندازم که تو بشی دکتر!” و یا اینکه “من دو سال ارشد نخوندم که حالا بیام با تو بشینم سر کلاس OD” و … وضعمون همینه.

پی نوشت دوم: دیگه عرضی نیست، الان نوبت دوستان عزیز آقایان یا خانمهای “دانشجو” ، “همکار” ، “خیر خواه اپتومتری” و سایر عزیزان بی نام هست که بنده رو مورد عنایت قرار بدن.

فرق دکترای حرفه ای با دکترای تخصصی چیست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: تحصیل در رشته اپتومتری, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: ,

دکترای حرفه‌ای:
این مدرک در تمام جهان به عنوان مدرک دکترا در رشته های کلینیکال(پزشکی،دامپزشکی،دندانپزشکی)شناخته می‌شود ولی در ایران استثنائا این مدرک در رشته داروسازی و بیوتکنولوژی نیز اعطا می شود.برای قبولی در این مقطع باید با دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی در کنکور شرکت کرد و در یکی از ای رشته ها قبول شد.طول مدت این رشته بجز دندانپزشکی که حدود 6 سال می باشد،7 سال یا 14 نیمسال تحصیلی است در این دوره بسته به رشته حدود 220 الی 260 واحد درسی گذرانده شده و در پایان پس از ارائه پایان نامه مدرک دکترای حرفه ای به شخص حاضر اعطا می شود.این مدرک بالا تر از کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده و معادل مدرک Proffesional Doctorate در دانشگاه های جهان است.صاحب این مدرک می تواند برای ادامه تحصیل بسته به رشته در دوره برد تخصصی و یا دکترای تخصصی آن رشته شرکت نماید.

دکترای تخصصی:
این مدرک معمولاً به عنوان بالا ترین درجه تحصیلات دانشگاهی در هر رشته در نظام تحصیلی ایران شناخته می‌شود.این مدرک معادل مدرک PHDدر دانشگاه‌های امریکا و اروپا می‌باشد. برای بدست آوردن این مدرک دارا بودن مدرک دکترای حرفه‌ای و یا کارشناسی ارشد(بسته به رشته)الزامی است.طول این مدت بسته به نوع رشته بین ۲ تا ۶ سال است و پس از پایان این دوران نیاز به ارائه پایان نامه دکترا از طرف دانشجو می‌باشد.این مدرک معمولاً به بالاترین مدرک دانشگاهی موجود در هر رشته اطلاق می‌شود.لازم به ذکر است در بعضی از رشته‌ها بویژه رشته‌های گروه پزشکی افراد قبل از گرفتن مدرک دکترای تخصصی نیاز به گرفتن برد تخصصی در آن رشته دارند.

19 دسامبر, 2012

قابل توجه اعضای محترم بورد اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: ,

اکنون که وظیفه مهم تصمیم گیری در باره ضرورت تاسیس دوره دکترای حرفه ای اپتومتری در ایران بر عهده شما دوستان و همکاران گرامی قرار داده شده است لازم می دانم از طرف خودم و سایر همکاران اپتومتریست از شما بخواهم به وظیفه تاریخی خود درقبال همکاران و همینطور تک تک مردم شریف ایران عمل نموده واز تعلل و اعمال نظر شخصی پرهیز نموده و به گزینه تاسیس دکترای حرفه ای اپتومتری که متضمن حفظ و مراقبت از چشم و بینایی میلیونها هموطن ایرانی در اینده است رای دهید مبادا که در پیش همکاران و نسل اینده جامعه ایرانی شرمنده باشید دکترای تخصصی اپتومتری تنها برای تولید علم و مقاله وتامین هیئت علمی کاربرد دارد اما ارتقاء رتبه اولین سطح فارغ التحصیلی اپتومتریست ها باعث افزایش سطح خدمات ارائه شده به مردم و بهبود سلامتی چشم وبینایی انها خواهد شد با خبر شدم در پی در خواست دوست گرامی آقای شیرعلیوند موضوع تاسیس دوره دکترای حرفه ای به وزارت بهداشت و از طرف وزارت بهداشت نیز به بورد اپتومتری محول شده است از همه اعضای محترم بورد اپتومتری بویژه همکاران محترم چشم پزشک این بورد می خواهم که با مطالعه وضعیت اپتومتری در دنیا و مقایسه وضعیت فعلی ارائه خدمات مراقبتی چشم وبینایی در ایران تصمیمی بگیرند که متضمن ارتقائ جایگاه خدمات مراقبتی درمانی اپتومتری و چشم پزشکی در کشورمان باشد به امید تصویب نهایی دکترای حرفه ای اپتومتری در ایران

18 دسامبر, 2012

ساخت و ارائه عینک؛ دانش، هنر و تجربه ای گرانقیمت

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, عینک سازی - برچسب‌ها: , ,

دكتر ابراهيم جعفرزاده پور و ساناز كريمي زارع
توسعه وسیع و شگرف دانش بشری در سالهای اخیر در عرصه های مختلف دانش و فن آوری بسیار چشمگیر و همه جانبه بوده است. علم بینایی و اپتومتری نیز از این پیشرفت مستثنا نبوده است. قرن ها قبل تصحیح عیوب انکساری یک اقدام خاص افراد برای افراد خاص جامعه محسوب می شد. استفاده از نقابها و پوشش هایی که چشم و گاهی صورت را می پوشاند و تاثیری شبیه pinhole و یا multiple pinhole بوجود می آورد، تنها را ه کمکی برای مبتلایان به اختلالات انکساری بود. مهارت انسان در شیشه گری و ساخت ظروف، اشیاء و تزئینات شیشه ای منجر به ساخت گوی های شیشه ای شد که شاید در ابتدا به عنوان یک وسیله تزئینی محسوب می شد. ولی این گوی شیشه ای که عملکردی شبیه یک عدسی دوکوژ قوی داشت، می توانست شبیه یک ذره بین اجسام را بزرگتر نشان دهد. تغییر موقعیت آن و تطبیق کانون اصلی تصویر بر نقطه دور (far point)می توانست موجب وضوح اجسام دور نیز شود. این گوی شیشه ای به اساطیر پیوست و “جام جم” افسانه همان گوی های شیشه ای است.

ساخت عینک وعدسی های کاو و استوانه ای ابتدا توسط جواهرسازان و شیشه گران انجام شد. عینک سازی حرفه مهمی در قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم بود. این حرفه با پیشرفت دانش بشری نیز متحول شد. تنوع نیازهای بینایی و گسترش روش های تصحیحی عیوب انکساری ضرورت علمی تر شدن عینک سازی را ایجاب می کرد. ارتباط علمی تجویز، ساخت و ارائه عینک و انتخاب موثر و انعطاف پذیر روش تصحیحی، رشته آکادمیکی را در ابتدای قرن بیستم به نام “اپتومتری” مطرح نمود.از اپتومتریستها این انتظار وجود دارد که بینایی مناسب و راحت با استفاده از عینک یا لنز مناسب برای بیماران فراهم گردد. برای دستیابی به این هدف بایستی اپتومتریست بتواند عینک مناسبی را برای بیمار بسازد.

تجهیزات ساخت عینک امروزه بسیار متنوع، پیچیده و پرهزینه است. لذا انتخاب، خرید و نگهداری این تجهیزات نیازمند دانش، آموزش، توجیه اقتصادی و پشتیبانی مناسب و ویژه ای است. دستگاه های امروزی ساخت عینک در دسته های مختلفی قابل طبقه بندی هستند. برخی از آنها ممکن است شیار دور عدسی را در عمق معینی ایجاد نمایند، و برخی دیگر bevel مناسبی را با توجه به ضخامت، base cure ، قدرت و جنس عدسی ایجاد می کنند. اما شرکت های بزرگ تولید کننده دستگاه های تراش عینک، تلاش نموده اند که روند ساخت و فیت نهایی عینک تا حد امکان مکانیزه و مستقل از خطاهای انسانی باشد. در زیر به روند نوینی که ممکن است در سالهای آتی در بسیار از مراکز اپتومتری ساخت و ارائه عینک با آن روبرو باشیم می پردازیم. ادامه مطلب….

مقاله اي از اپتومتري ايران در يك ژورنال افتالموژي

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, دید دوچشمی - برچسب‌ها: ,

در جستجوي مقالات اپتومتري اين مقاله از آقاي مومني و خانم احساني را در ژورنال افتالمولوژي هندوستان پيدا كردم ببينيد
The relationship between binocular vision symptoms and near point of convergence

راه اندازي سايت جديد جامعه اپتومتري ايران

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران - برچسب‌ها: , ,

به نام خدا
افتخار داریم که به اطلاع همکاران و عموم مردم ایران برسانیم که بدینوسیله سایت جامعه اپتومتری ایران راه اندازی شد . امیدواریم بتوانیم مطالبی مفید در راستای اطلاع رسانی عمومی و شناسایی رشته اپتومتری به هم وطنان عزیر داشته باشیم .رشته اپتومتری (بینایی سنجی ) خدمات مهمی را در امر سلامت بینایی به هم میهنان ارائه داشته است که امیدواریم بتوانیم هر روز بیش از پیش در این جهت گام برداریم .مسلما در این مسیر خود را بی نیاز از پیشنهادات سازنده و انتقادات همکاران و دیگر گروهها ندانسته و با آغوشی باز ،هرگونه نظری را پذیرا هستیم .

11 دسامبر, 2012

يادبود ايروينگ فت در كنگره منچستر 2013

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان, دكتر ميترا توكلي, لنزهای تماسی - برچسب‌ها: ,

null
Irving Fatt (1920-1996)

ايروينگ فت در شيكاگو بدنيا آمد و در انستيتو تكنولوژي كاليفرنيا تحصيل نمود او در سال 1955 موفق به دريافت مدرك دكترا گرديد و در سال 1957 در دانشگاه بركلي مشغول به كار تدريس شد
اگر چه كه او در بريتانيا بيشتر به خاطر كار ش در زمينه كنتاكت لنز و فيزيو لوژي اپتيك شناخته مي شود اما در ايالات متحده او به خاطر كارهايش در زمينه شيمي و مهندسي مكانيك و نفت شهرت دارد كار او در زمينه ابداع روش اندازه گيري فشار اكسيژن و ابداع واحدي براي نفوذپذيري اكسيژن باعث شهرت او در دهه هفتاد شد اين امر منجر به پيشرفت هاي بعدي در زمينه لنز تماسي و ابداع لنزهاي نفوذ پذير به اكسيژن گرديد

او در طي دو دهه زندگي در لندن با افرادي همچون جنيفر چاستون ، جوديت موريس سرگرم كارهاي پژوهشي متعددي بود سلول پلاريگرافيك اوليه او كه براي مطالعه فشار اكسيژن مورد استفاده قرار مي گرفت اكنون در موزه كالج اپتومتريست ها نگهداري مي شود
null

The polaragraphic cell used by Irving Fatt

فت بيش از دويست مقاله نوشت و پيتنت هاي متعددي را به ثبت رساند در ميان جوايز متعددي كه دريافت نمود مي توان به جايزه چارلز پرنتيس ،جايزه آكادمي اپتومتري آمريكا و مدال روبن اتحاديه بين المللي تحقيقات كنتاكت لنز و همينطور مدال اتحاديه كنتاكت لنز بريتانيا اشاره نمود .نخستين يادبود ايروينگ فت در سال 1997 برگزار شد و سخنران آن فيليپ مرگان بود
null
كنفرانس سالانه اتحاديه كنتاكت لنز بريتانيا به مدت چهار روز در منچستر مركزي از ششم تا نهم ژوئن 2013 برگزار مي گردد سخنران بخش ياد بود ايروينگ فت در اين كنگره دكتر ميترا توكلي خواهند بود توضيحات بيشتر در اين زمينه را در اينجا مشاهده نماييد