دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
28 ژوئن, 2011

پيگيري قرارداد با بيمه توسط هيئت مديره جامعه اپتومتري

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, وزارت بهداشت - برچسب‌ها:

بنابر اطلاعات ارائه شده در آخرين پست وبلاگ جامعه اپتومتري ايران در جلسه مورخ بيست و پنجم خرداد ماه سال جاري با دكتر رضوي امامي معاون وزير بهداشت ايشان براي رفع مشكل قرار داد با بيمه قول مساعد داده اند و قرار شده در هفته هاي اتي دستور لازم در اين زمينه صادر گردد

26 ژوئن, 2011

سفر به بیروت با هزینه چه کسی؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, همایش - برچسب‌ها: ,

هر ساله پس از پایان همایش اخبار فراوانی در باره ریخت و پاش ها و سوء استفاده برخی از دست اندرکاران منتشر می شود برای مثال یک سال شنیدیم که یکی از برگزار کنندکان با پول جمع شده از همایش که به حساب شخصی خودش واریز کرده بوده وام گرفته یا به چین رفته و فریم وارد کرده و چیزهایی از این قبیل …
اما امسال شنیده شده است که سه تن از مسئولین برگزار کننده همایش امسال که شرکت خاصی را به عنوان اسپانسر وارد همایش کرده بودند با هزینه این شرکت به بیروت سفر کرده اند و خستگی برگزاری همایش را از تن بدر کرده اند راست ودرستش را نمی دانم اما ظاهرا یکی از این بزرگواران که مدرک تحصیلی بالاتری دارد از این که چنین کاری کرده ابراز پشیمانی کرده و از سایر دوستان پوزش طلبیده است بهر حال هر همایشی که تمام می شود حرف و حدیثش تا مدتها نقل محافل است و آخر سر هم کسی نمی داند که پیرامون این همایش ها چه می گذرد و هر کسی چی گیرش می آید اگر شما اطلاع بیشتری از این قبیل موضوعات دارید بفرماییدتا ما و سایر دوستان شرکت کننده در این همایش ها تکلیف خودمان را بدانیم سال بعد به همایش بیاییم یا نیاییم

25 ژوئن, 2011

آنتي‌بيوتيك چشمي در دوران بارداري

نویسنده: اپتومتريست فاطمه دشتی - دسته‌ها: سوال هفته - برچسب‌ها: ,

خانم بارداري با كونژكتيويت مراجعه كرده‌است . اگر شدت التهاب به حدي باشد كه ناچار به تجويز دارو باشيد از بين آنتي‌بيوتيك‌هاي كلرآمفنيكل ، سيپروفلوكساسين و اريترومايسين كه هرسه از نظر طبقه بندي مصرف در دوران بارداري ،در گروه C قرار دارند ، كدام يك را پيشنهاد مي‌كنيد و چرا ؟

23 ژوئن, 2011

اپیزود چهاردهم: مصاحبه با دکتر رضا با اصل اپتومتریست و پزشک عمومی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, پادکست - برچسب‌ها: ,

در مصاحبه با دکتر بااصل میشنوید:

* من خود را بیشتر اپتومتریست میدانم تا پزشک عمومی

* بهتر است آموزش اپتومتری با آموزش پزشکی عمومی شروع شود و پس از آن اپتومتری
بصورت یک تخصص آموزش داده شود

* نقش تشکلهای اپتومتری بیشتر پیش گیری بوده است و به همین خاطر در برخی مواقع
حضور آنها به چشم نمی آید

18 ژوئن, 2011

اپیزود سیزدهم:مصاحبه با آقای ناصر صادقپور کارشناس ارشد اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, پادکست - برچسب‌ها: ,

در مصاحبه با آقای صادق پور بشنوید:

* اپتومتری خط مقدم مبارزه با مشکلات چشمی میباشد

* در مورد بیمارن Low Vision اپتومتریستها حداکثر
اقدامات ممکن را انجام میدهند تا بتوانند حداقل دید را برای بیمار فراهم آورند

* باید برای باوراندن OD به مسئولین وزارت بهداشت
بکوشیم

* قدم دوم در تاسیس OD فراهم آوردن هیات علمی مورد
نیاز برای تربیت OD است

16 ژوئن, 2011

گالری تبلیغاتی برای Iran OD

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: Optometry Doctor, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: , ,

با توجه به اهمیت تبلیغات، از تمامی دوستان و همکاران درخواست داریم از تصاویر زیر در فایلهای پاور پوینت، مجلات، سایتها و  وبلاگهایشان استفاده نمایند و به سایت “دکترای حرفه ای اپتومتری” لینک دهند. همچنین دوستانی که ذوق هنری دارند میتوانند طرحهای خود را جهت قرار دادن در قسمت گالری سایت برای ما ایمیل نمایند.

—————————————————————————-

—————————————————————————-

عدسیهای تدریجی اختصاصی برای هر بیمار

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: عينك طبي, عینک سازی - برچسب‌ها: , , , ,

شرکت رودنشتوک برای نخستین بار در تاریخ عدسیهای تدریجی، امکان تراش دو قدرت و محور متفاوت برای سیلندر دور و نزدیک در روی عدسیهای تدریجی را فراهم آورده است. این شرکت پیش تر از این با ارائه تکنولوژی ILT- Individual Lens Technology این امکان را بوجود آورده بود که بتوان design عدسی تدریجی را با توجه به عادات بینایی بیمار تغییر داد.

با تکنولوژی جدید EyeLT و بکمک قانون Listing (تغییر محور آستیگماتیسم در موقعیتهای مختلف چشم به دلیل جابجایی torsional کره چشم) ، آستیگمات نزدیک محاسبه شده و یا – در صورت تمایل معاینه گر- آستیگمات اندازه گیری شده در رفرکشن نزدیک، بصورت اختصاصی برای هر بیمار در عدسی تدریجی مخصوص وی تراش داده میشود.

به کمک این تکنولوژی، بیمار بطور قابل ملاحظه ای دید بهتر و وسیعتری در فاصله نزدیک و بینابینی پیدا میکند و در عین حال در مراحل تراش و fit عدسی هیچ تغییری ایجاد نشده و نیازی به صرف زمان بیشتر نیست.

15 ژوئن, 2011

سند رم چشم خشک : DRY EYE Syndrome:

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, لنزهای تماسی, پژوهش - برچسب‌ها: ,

null
به قلم: دکتر بهرام بهروزی هما (دکترای حرفه ای اپتومتری)
بیماری شایع خشکی چشم (چشم خشک) که هنوز هم کاملا شناخته نشده، وضعیت بالینی است که علت شناسی ودرمان آن سالهاست که متخصصان و محققان را به چالش کشیده است. البته پیشرفت های بسیاری در درک این بیماری طی ده سال گذشته در زمینه های اپید میولوژی، پاتوژنز، تظاهرات بالینی و نحوه درمان، انجام گرفته است. این مقاله نتیجه تلاش بی وقفه بسیاری از پژوهشگران طی یک دوره طولانی جمع آوری داده ها، ارائه گزارش در قالب کنفرانس، هماهنگ سازی و تعامل اطلاعات میباشد با توجه به گسترده بودن مبحث چشم خشک این نوشته درچند بخش تنظیم گردیده است.

در شماره پیش ودربخش اول به تشریح علل وطبقه بندی عوامل موثر در خشکی چشم پرداخته شد. در این شماره و در بخش دوم به انواع روشهای تشخیصی خشکی چشم اعم از روشهای کلینیکی وبرخی شیوه ها که بیشتر کاربرد تحقیقاتی دارند اشاره می شود.

خشکی چشم اگرچه در انواع خفیف تر آن ممکن است به درمان علامتی بخوبی جواب دهد ولی اخیرأ درمانهای دارویی در جهت کند کردن، متوقف نمودن و یا برگرداندن روند پیشرفت آن تلاش می کنند. در نتیجه روشهای تشخیص افتراقی برای شناسایی عوامل موثر، شدت بیماری، اندازه گیری دقیق و میزان تاثیر آن برروی کیفیت زندگی بیمار از اهمیت بسزائی برخوردار هستند. از طرفی دیگر این روشها باید بتوانند افرادی را که بالقوه در معرض ابتلاء به خشکی چشم بدون داشتن هیچگونه علائم کنونی قراردارند را شناسایی کنند. برای نمونه افرادیکه جهت انجام جراحی انکساری ( لیزیک) کاندید میشوند بایستی وضعیت ثبات اشکی آنها جهت جلوگیری از کراتیت بعد از عمل (Post Lasik symptomatic keratitis) و طولانی شدن زمان بهبودی ارزیابی گردد.

توجه به علائم ذکر شده توسط بیمار(Symptoms) و نه فقط نشانه ها (Signs) یکی از مهمترین پایه های تشخیص خشکی چشم بر مبنای Screening میباشد. بطوریکه یکی از این روشها تنها بر اساس استفاده از برخی پرسشگرهای معتبرهمچون McMonnies ، Schein، OSDI، CANDEES، DEQ، و IDEEL انجام میشود که ابزاری فوق العاده ارزشمند در خدمت متخصصین در کلینیک ها و محققان میباشند. قابل ذکر است که روشهای Screening باید ساده، قابل استفاده در سطح وسیعی از مردم وارزان باشند.
ادامه….

13 ژوئن, 2011

مزيت بينايي افراد ناشنوا

نویسنده: اپتومتريست فاطمه دشتی - دسته‌ها: پژوهش - برچسب‌ها:

تحقيقاتي كه در RNID – Action on Hearing loss انجام گرفته است و در ژورنال PLOS ONE به چاپ رسيده است نشان داده كه رتين در افراد بزرگسالي كه ناشنوا متولد شده‌اند و يا در اولين سال زندگي دچار ناشونايي و يا كري شديد شده‌اند ، تكامل متفاوتي نسبت به افراد طبيعي دارد. در افراد ناشنوا رتين به گونه‌اي تكامل مي‌يابد تا اطلاعات بينايي محيطي بيشتري را فراهم نمايد . اندازه‌گيري حساسيت ديد محيطي در افراد ناشنوا نشان داده كه نورون‌هاي رتيني در افراد ناشنوا به گونه متفاوتي سراسر رتين توزيع شده‌اند به گونه‌اي كه ميدان ديد محيطي تمپورال را در اولويت قرار مي‌دهند. تحقيقات پيشين در بيان علت افزايش ديد محيطي افراد ناشنوا نسبت به افراد شنوا ، كورتكس بينايي را مسئول اين تغيير مي‌دانستند اما اين مطالعه نشان داده‌است كه اين تغييرات قبل از كورتكس و پردازش بينايي صورت مي‌گيرد. يافته‌هاي OCT نشان داده است كه يك حلقه نورورتينال توسعه يافته در ناحيه عصب اپتيك اين بيماران ديده مي‌شود كه بيانگر اين امر است كه رتين افراد ناشنوا نورون‌هاي بيشتري جهت انتقال اطلاعات بينايي نسبت به افراد شنوا دارد.
محققان اين مطالعه معتقدند كه اين اولين بار است كه تغيير در ساختمان رتين به عنوان يك مزيت بينايي در افراد ناشنوا درنظر گرفته مي‌شود و لذا اين يافته‌ها منجر به افزايش دانش ما در مورد چگونگي عملكرد رتين خواهد شد. ديد محيطي بهتر افراد ناشنوا مزاياي قابل توجهي در زندگي روزمره آنها دارد . اين افراد قادر خواهند بود به سرعت به موارد مخاطره‌انگيز مانند اتومبيل‌ها و موانع در محيط اطراف خود پاسخ بدهند. به عنوان يك مراقب اوليه بينايي ، حداكثر تهميدات ايمني و بينايي را بايد براي اين افراد در نظر داشته باشيم زيرا كه بينايي يك فاكتور بسيار مهم در زندگي اين افراد شمرده مي‌شود.
براي مطالعه بيشتر به مقاله اصلي مراجعه فرماييد :
Charlotte Codina, Olivier Pascalis, Chris Mody, Peter Toomey, Jill Rose, Laura Gummer, David Buckley. Visual Advantage in Deaf Adults Linked to Retinal Changes. PLoS ONE, 2011; 6 (6): e20417 DOI

12 ژوئن, 2011

اپیزود یازدهم:مصاحبه با آقای دکتر ایمان رونقی دکترای حرفه ای اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دکترای حرفه ای اپتومتری, پادکست - برچسب‌ها: ,

در مصاحبه با دکتر رونقی بشنوید:
* تحصیل اپتومتری و دانشگاههای فیلیپین
* تعرفه ها و اختیارات اپتومتریستها در فیلیپین و ایران
* تاسیس OD در ایران
* روابط متقابل چشم پزشکان و OD ها
* و …