دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
29 آوریل, 2010

حکایت کرکس ها یپروپ

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری - برچسب‌ها:

چنین گفت پیش زغن کرکسی
که نبود زمن دوربین تر کسی

زغن گفت از این درنشاید گذشت
بگو تا چه بینی در اطراف دشت

شنیدم که مقدار یک روزه راه
بکرد از بلندی به پستی نگاه

چنین گفت دیدم گرت باور است
که یک دانه گندم به هامون در است

زغن را نماند از تعجب شکیب
ز بالا نهادند سر در نشیب

چو کرکس بر دانه آمد فراز
گره شد بر او پایبند دراز

زغن گفت از آن دور دیدن چه سود
چو بینایی دام و بندت نبود

نتیجه تخصصی: کرکس دچار هایپروپی بوده که در دید دور مشکلی نداشته ولی در دیدن تله و دام در فاصله نزدیک دچار مشکل بوده است .
نتیجه فوق تخصصی: کرکس دچار گلوکوم زاویه باز مزمن بوده و در مراحل آخر بیماری هم بسر میبرده ، چرا که دچار دید لوله تفنگی شده بوده است ولذا دانه گندم را از فاصله دور تشخیص میداده ولی دام را نمیدیده است .
نتیجه اخلاقی: بعضی ها مثل زغن این داستان خیلی حسودند . اگر از فاصله بسیار بسیار دور توانستی یک دانه گندم را ببینی تشویقت نمیکنند ولی به محض انجام یک بی احتاطی و افتادن در دام ، زبان به سرنش باز میکنند .
نتیجه قُمپزی: قرنها قبل از اروپاییان مرحوم سعدی به تقسیم بندی عیوب انکساری ( دوربینی ، نزدیک بینی ) دست یافته بوده است .
نقل از بوستان سعدی
ایده از سرکار خانم سکاکی
27 آوریل, 2010

اسلیت لمپ یکی از مهم ترین ابزار کار من است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران - برچسب‌ها: ,
من در هر دو شیفت کاری صبح وعصر تاکید زیادی بر استفاده از اسلیت لمپ برای معاینه بیمارانم می کنم  چرا که معتقدم نقش ما بعنوان مراقب اولیه سلامتی چشم مستلزم انجام یک معاینه دقیق از قسمتهای خارجی چشم است و بدون اسلیت بهیچ وجه نمی توان از عهده این مهم بر آمد علاوه بر این، اسلیت لمپ و در کنار آن رتینوسکوپ باعث افزایش اعتماد به نفس و موفقیت من در کارم می گردد از دوستی که می گفت بدون رتینوسکوپ و اسلیت تنها با یک اتورفرکتومتر در درمانگاهی کار می کند تعجب کردم من که اصلا نمی توانم شما چطور؟

26 آوریل, 2010

تصاویر جالب از قالیباف و عینکش

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

این تصاویر را ببینید

24 آوریل, 2010

معرفی کتاب

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

اینکه این کتابها به راحتی و به این سادگی در دسترس هستند بسیار خوب است اما کاش می شد به همین راحتی فرصتی هم برای خواندن آنها دست می داد بیشتر این کتابها را دانلود کرده و در دسترس دارم اما چند تای ان را خوانده ام نمی دانم
این کتابها را دانلود کنید کتابهای مفید و خوبی هستند موفق باشید

لینک دانلود                                                                               لینک دانلود

22 آوریل, 2010

معرفی سایت

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

این سایت با هدف آموزش مداوم  از طرف پزشکان  خاورمیانه طراحی و پشتیبانی می شود مطالب آموزشی آن بسیار ساده ارائه میشوند و براحتی می تواند مورد استفاده همه همکاران و دانشجویان اپتومتری قرار گیرد

19 آوریل, 2010

آغاز پذیرش دانشجوی اپتومتری در دانشگاه آزاد

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها: ,

متاسفانه پذیرش دانشجوی اپتومتری در دانشگاه آزاد زاهدان هم شروع شد . تصویر زیر مربوط به صفحه 9 هفته نامه بازارکارهمین هفته ( سال دهم – شملره 520) میباشد . بنظر میرسد اینکه از جایی مثل زاهدان شروع کرده اند برای این است که عکس العمل ما را بسنجند و اگر مثل سابق با بی تحرکی ما مواجه شدند در قدم بعدی اقدام به پذیرش در جاهای دیگر نیز بنمایند .

18 آوریل, 2010

آیا مشاهده تصاویر سه بعدی مضر است ؟

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها: ,
مشاهده طولانی مدت تصاویر سه بعدی در بعضی از بینندگان این تصاویر (بویژه با نمایشگرهای کوچک که نزدیک به چشم قرار میگیرند) همراه با سردرد و خستگی چشمی (Eyestrain) است و با ورود تلوزیونها و وسایل بازی سه بعدی به منازل، این مشکل بیشتر خودنمایی میکند.

در زندگی واقعی برای مشاهده سه بعدی اجسام، هر چشم باید دو عمل تطابق و تقارب را هماهنگ با هم انجام دهد در صورتی که در هنگام مشاهده تصاویر سه بعدی سیستم بینایی دچار تعارض تطابق-تقاربی میشود یعنی چشم باید برای فاصله چشم تا مانیتور تطابق نماید در حالیکه تقارب به اندازه فاصله ای است که تصویر مَجازی در آن فاصله دیده میشود (جلوتر یا عقب تر از مانیتور). هرچه فاصله مانیتور از چشم کمتر باشد تعارض تطابق-تقاربی بیشتر مشکل ساز میشود.

در سیستمهای نمایش تصاویر سه بعدی فقط به جدا کردن تصاویر دو چشم از هم و نشان دادن دو تصویر جداگانه در مقابل دو چشم توجه میشود و انجام تطابق به خود چشم سپرده میشود . مطالعات اخیر نشان میدهد میتوان با بکار بردن لنزهای تصحیحی مقابل چشم از خستگی آن هنگام مشاهده تصاویر سه بعدی جلوگیری نمود.

اکثر افراد میتوانند بدون ناراحتی خاصی به مشاهده تصاویر سه بعدی بپرذازند ولی وجود ناراحتی میتواند علامت وجود مشکلات زمینه ای در چشم باشد. اگر کودکی با مشاهده این تصاویر دچار خستگی چشمی میشود باید برای اطمینان از نبود مشکل چشمی، به اپتومتریست یا متخصص چشم مراجعه نمود.

17 آوریل, 2010

بینایی نزدیک مرگ یا N D V

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:
واژه NDV=Near Death Vision توسط دکترRamond Moody ابداع شده است این موضوع در حیطه مطالعات ماوراءالطبیعه به عنوان تجربیات نزدیک به مرگ شناخته می شود مراقبین سلامت چشم کمتر به این موضوع پرداخته اند بطور ساده آنچه که در هنگام مرگ دیده می شود اشباحی بیش نیستند این اشباح معمولا چهره افراد فوت شده خانواده یا دوستان فرد در حال احتضار می باشند با این وجود دیدن افراد زنده یا چهره شخصیتهای مذهبی مشهور نیز گزارش شده است در بعضی موارد افراد حاضر بر بالین فرد محتضر نیز اشباح را دیده اند
علاقه به ماوراءالطبیعه به گذشته دور بر می گردد زندگی پس از مرگ در بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب وجود دارد مسیحیان ، یهودیان ،هندوها ،بودایی ها ،و مسلمانان به زندگی پس از مرگ اعتقاد دارند
در سال 1961 اوسیس Osisحدود 35000 مرگ گزارش شده توسط پرستاران و پزشکان را بررسی نمود او ادعا کرد که آنچه که افراد در حال احتضار می بینند هالوسیناسیون یا توهم است زیرا قابل تایید نیست تجربیات نزدیک به مرگ اغلب شامل جزئیاتی از قبیل رنگ ، اندازه ، شکل ، فاصله و حرکت در یک دوره زمانی خاص می باشد این تجربیات نه تنها چهره افراد بلکه مناظر طبیعی را نیز شامل می شود حدود 97%از مواردیکه توسط محققین مورد بررسی قرار گرفته اند تجربه خود را مثبت و قابل تایید نامیده اند بیشتر افراد بر ترس خود از مرگ فائق آمده اند و به زندگی پس از مرگ ایمان آورده اند بسیاری نیز به مذهب روی آورده اند و اعتقاد آنها به خدا تقویت شده است دانشمندان می گویند که NDV در واقع اوهامی است که به دلیل نرسیده اکسیژن کافی به مغز توام با دلایل روانی ،عصبی و دارویی ایجاد می گردد علم ثابت کرده است که هیچ جنبه ای از شخصیت در درون یک انسان وجود ندارد که بتواند بدون جسم فیزیکی به جایی سفر کند دکتر Susan Blackmore از دانشگاه بریستول کانادا اعلام نمود که NDV تظاهری از کاهش عملکرد مغز در نتیجه نزدیک شدن مرگ می باشد او توضیح می دهد که آنچه که از آن به عنوان دیدن تونلی از نور نام برده می شود نتیجه آشفتگی ایجاد شده در مرکز بینایی مغز است دکتر Sam Parnia از بیمارستانsouthampton لندن اظهار می دارد مطالعات ما باید پاسخی به این سئوال بدهد که آیا قکر و شعور واقعا توسط مغز ایجاد می شود و یا اینکه مغز یک رابط یا میانجی است که بطور مستقل زندگی می کند این مطالعات تایید می کندکه بینایی بخشی از یک پروسه اسرار آمیزی است که دنیای ماوراءالطبیعه را نیز در بر می گیرد بسیاری از افرادی که NDV را تجربه کرده اند تجربه مشابهی از نورهای سفید و تونل طویل با نور شدیدیدر انتهای آن را ذکر می کنند مشکل اصلی ما این است که هیچ کس پس از مرگ زنده نشده است که این رویدادها را تایید نماید و این موضوع همچنان حل نشده باقی مانده است موارد متعد دی وجود دارند که افراد حاضر بر بالین فرد محتضر نیز چیزهایی دیده اند گزارش هایی وجود دارند که فرد در حال مرگ افرادی را که مدتها قبل مرده اند دیده است دانشمندان تلاش میکنند تا به ارتباط خود با مردگان ادامه دهند

بانك پژوهش هاي چشم پزشكي ايران

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

بانك اطلاعاتي پژوهش هاي چشم پزشكي ايران توسط مركز تحقيقات چشم پزشكي نور راه اندازي شده است تا امكان دسترسي آسان و رايگان سياست گزاران، مديران و برنامه ريزان، پژوهش‌گران و ساير فعالان در زمينه‌ي چشم پزشكي در ايران را به مستندات اين حوزه كه در كشور توليد مي گردد فراهم آورد. اين بانك شامل مقالات منتشر شده در مجلات علمي كشور، مطالب ارايه شده در سمينارها و كنفرانس‌‌هاي داخلي، پايان نامه هاي دكترا و طرح هاي تحقيقاتي مي شود. همكاراني كه مطالبي در اين زمينه دارند كه براي ورود به سايت مناسب است، مي توانند آدرس اينترنتي يا فايل Word مطلب را به آدرس info@iranianresearchers.com ارسال نمايند.

13 آوریل, 2010

تقا بل دو دید گاه

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:
زمانی دکتر Nathan Efron پیش بینی کرده بود که تا سال 2000 بساط لنزهای سخت برچیده خواهد شد و دیگر کسی از آنها استفاده نخواهد کرد اما بعدها این تاریخ را به 2010 افزایش داد در این ویدیوی جالب دکتر افرون و دکتر Eef van der Worpاز مدافعین ادامه حیات لنزهای RGP به بیان دیدگاههای خودشان می پردازند متاسفانه به دلیل فیلتر بودن سایت youtube امکان رویت این ویدیو در داخل کشور وجود ندارد خارج نشین ها ببینند و برای ما تعریف کنند