دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
28 اکتبر, 2009

یک مورد جالب

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها: ,

بیمار زن جوانی است که برای او لنز تماسی نرم با مارک تجاری BIOFINITY تجویز شده است بیمار قبلا نیز چندین بار جابجایی لنز در چشم راست را تجربه کرده است این بار نیز این خانم با شکایت درد شدید در چشم راست واحساس گم شدن لنزدر چشمش به من مراجعه کرددر معاینه با اسلیت در ظاهر چیز خاصی مشاهده نشد با برگرداندن پلک بخشی از لبه لنز در فورنیکس فوقانی مشاهده شد که پس از ریختن تتراکایین و با استفاده از یک سوآپ لنز بیرون کشیده شد و از چشم بیمار خارج گردید بیمار سابقه وارد آمدن ضربه به این چشم را ذکر می کند در معاینه دقیق تر با اسلیت یک نوار آبی رنگ در محل لمب مشاهده شد که به نظر می رسدباعث فلت تر شدن این ناحیه و در نتیجه عدم ثبات لنز بر روی قرنیه شده است به هر حال این امر باعث شدتا بیمار برای همیشه با لنز تماسی وداع کند ودر همان دفتر کار من لنزهایش را روانه سطل زباله کند

27 اکتبر, 2009

یک داستان

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:
چوپانی مشغول چراندن گله گوسفندان خود در یک مرغزار دور افتاده بود .ناگهان سرو کله یک اتومبیل جدید کروکی از میان گرد و غبار جاده های خاکی نمایان شد .راننده آن اتومبیل که یک مرد جوان بسیار شیک پوش با لباس های مارک دار بود سرش را از پنجره اتومبیل بیرون آورد و پرسید :اگر من بتوانم بتو بگویم که دقیقا چند راس گوسفند داری یکی از آنها را به من خواهی داد ؟.چوپان نگاهی به جوان انداخت و با وقار خاصی جواب داد آری .جوان ماشین خود را در گوشه ای پارک کرد و نوت بوک خود را بسرعت از ماشین بیرون آورد و آن را به یک تلفن راه دور وصل کرد .روی اینترنت وارد صفخه ناسا شد جائی که میتوانست سیستم جستجوی ماهواره او (جی پی اس ) را فعال کند . منطقه چراگاه را مشخص کرد یک بانک اطلاعاتی با 60 صفحه کار برگ اکسل بوجود آورد و فرمول پیچیده عملیاتی را وارد کامپیوتر کرد و بالا خره 150 صفحه اطلاعات خروجی سیستم را توسط یک چاپگر مینیاتوری همراهش چاپ کرد و آنگاه در حالیکه آنها را به چوپان میداد گفت :شما در اینجا دقیقا 1586 راس گوسفند دارید .چوپان گفت درست است . حالا میتوانی یکی از گوسفند ها را برداری . آنگاه به نظاره مرد جوان که مشغول انتخاب کردن و قرار دادن آن گوسفند در داخل اتومبیلش بود پرداخت .وقتی کار انتخاب آن مرد تمام شد چوپان رو به او کرد و گفت . اگر من دقیقا به تو بگویم که چکاره هستی گوسفند مرا پس خواهی داد ؟مرد جوان پاسخ داد آری چرا که نه .چوپان گفت تو یک مشاور هستی .مرد جوان گفت راست میگوئی اما به من بگو از کجا حدس زدی ؟چوپان پاسخ داد . کار ساده ایست بدون اینکه کسی از تو خواسته باشد به اینجا آمدی . برای پاسخ دادن به سوالی که خود من قبلا جواب آنرا میدانستم مزد خواستی مضافا اینکه هیچ چیز راجع به کسب و کار من نمیدانی و به جای گوسفند سگ مرا برداشتی

مدير گروه اپتومتري دانشگاه علوم پزشکي ايران: براي تهيه عينک طبي پارامترهاي مختلف را بسنجيد

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, عينك طبي

به گفته يک اپتومتريست، همواره بايد يک سري اصول علمي و کاربردي ويژه اي در نظر گرفته شود تا فرد به هنگام استفاده از عينک دچار مشکلات چشمي ، بينايي و علايمي همچون سردرد ، خستگي چشم ، دو بيني و تاري گاه گاهي نشود.

دکتر ابراهيم جعفرزاده پور، مدير گروه اپتومتري دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا – واحد علوم پزشکي ايران در خصوص موارد قابل توجه در تهيه عينک گفت : بايد در نظر گرفت که حتي در ساعت هاي اول استفاده از عينک، نبايد احساس تنش و ناراحتي به فرد دست دهد همچنين انتخاب درست عدسي ها و استفاده از عدسي هايي با انحناهاي خاص و در نظر گرفتن شرايطي که قرار است در آن شرايط از عينک استفاده شود از موارديست که بايد هنگام تهيه عينک مورد توجه قرار گيرد.

عضو انجمن اپتومتري ايران تاکيد کرد: پس از تهيه بايد جهت تاييد چشم پزشک عينک را به وي يا اپتومتريستي که عينک را تجويز كرده نشان داد.

وي علت برگرداندن عينک را چک شدن عينک از نظر نمره عينک و نيز پارامترهاي فيزيکي ، هندسي و اپيتيکي عنوان کرد و ادامه داد: عينک بايد به ما کمک کند تا ديد و شرايط بينايي بهتري داشته باشيم که اين مقوله به چند پارامتر از جمله انتخاب درست عدسي ها بستگي دارد.

دکتر جعفرزاده پور شرايط استفاده از عينک را يکي ديگر از پارامترهاي مطرح در انتخاب عينک عنوان کرد و گفت: ممکن است بخواهيم از عينک تهيه شده در يک محيط بسته و شرايط نوري کنترل شده يا در يک محيط باز و با شرايط نوري متغير و غير قابل کنترل استفاده کنيم يا اينکه بخواهيم براي استفاده از رايانه يا هنگام رانندگي و يا مطالعه از آن عينک استفاده کنيم که تمام اين شرايط در انتخاب نوع عدسي و روکش مطرح است و اينکه از روکش‌هاي آنتي رفلکس يا آنتي گلر يا از عدسي‌هاي فتوکراميک و يا عدسي هايي رنگي استفاده شود.

مدير گروه اپتومتري دانشگاه علوم پزشکي ايران در خاتمه با بيان اينکه اپتومتريست با در نظر گرفتن چهار چوب کلي شکل فرم، جنس عدسي، نوع عدسي، خصوصيات رنگي آن، انتخاب‌هاي مختلف را به بيمار پيشنهاد مي‌کند، گفت: چنانچه براي تهيه عينک به مراکزي مراجعه کرديد که تنها به سلايق شما توجه شد و تلاش کردند تا شما را متقاعد به خريد انتخاب سليقه اي خود کنند، به کيفيت علمي کار آن مرکز شک کنيد.

امکان و لزوم تاسیس دکترای حرفه ای بینایی سنجی در ایران

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: Optometry Doctor, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: , ,
آقای دکتر ابراهیمی ( نفر اول از سمت راست در تصویر زیر ) از جمله کسانی بودند که در تصویب دکترای حرفه ای فیزیو تراپی نقش اساسی داشتند (خود ایشان PhD فیزیوتراپی هستند) . ضمن تشکر مجدد از ایشان بخاطر وقتی که در اختیار ما گذاشتند ، متن مصاحبه با ایشان در مورد دکترای حرفه ای فیزیو تراپی و دکترای حرفه ای بینایی سنجی را با هم میخوانیم :

1- لطفاً به اختصار خودتان را معرفی نمائید؟
دکتر اسماعیل ابراهیمی تکامجانی هستم، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر بورد فیزیوتراپی و اعضاء مصنوعی و نیز رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران می باشم. در حال حاضر عضو هیات مدیره نظام پزشکی تهران و عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور هستم.
2- هدف فیزیوتراپیستها از پیگیری و تبدیل دوره به دکترای حرفه ای چه بوده؟
از آنجایی که در دوره کارشناسی نمی توان به همه امور حیطه گسترده رشته پرداخت و به همه علوم و تکنولوژی رشته فیزیوتراپی دست یافت و از طرفی در دوره تحصیلات تکمیلی نیز نیل به این مهم دشوار است لذا بر آن شدیم که دوره دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT) را که سبب عمیق شدن دانش رشته ای و باعث توانمندی مهارت و تکنیک همکاران می شود، راه بیندازیم .
3- تفاوت DPT با PhD فیزیوتراپی در چیست؟
DPT عمدتاً به علوم بالینی و تکنیک ها و نهایتاً سبب خدمت رسانی قوی تر و بهتر می گردد در حالیکه PhD فیزیوتراپی بیشتر بر مبنای تحقیق و پژوهش طراحی شده و جهت تولید علم بوده و در امور آموزش و پژوهش بکار می رود.
4- با تصویب دکترای حرفه ای چه تغییراتی در اختیارات فیزیوتراپیست ها به وجود می آید؟
تصویب DPT علاوه بر افزایش میزان دانش و تکنیک و مهارت حرفه ای سبب ارتقای بیشتر و بهتر در تشخیص، درمان بیمارها و اختلالات خواهد شد بعلاوه اینکه نقش و وظایف حرفه ای و مسئولیت های درمانی و خدمات رسانی بیشتر و قوی تری را در ارتقاء سلامت جامعه عهده دار خواهد شد.
5- شما کار را چگونه آغاز کردید؟
ما پس از بررسی و مطالعه لازم در کشورهایی که در امر راه اندازی DPT موفق بوده اند و کمیته ای تحت عنوان کمیته “دکترای حرفه ای فیزیوتراپی” در انجمن فیزیوتراپی ایران تشکیل شد که از اساتید و همکاران دانشگاه های علوم پزشکی کشور بودند. این کمیته با تلاش شبانه روزی و عالمانه و صادقانه ظرف 8 ماه طرح دکترای حرفه ای را تهیه و به انجمن فیزیوتراپی ایران ارائه نمود. که از طرف چندین دانشگاه علوم پزشکی به وزارتخانه ارسال گردید و خوشبختانه در روز تاریخی 22/2/1388 (اولین روز بیستمین کنگره سراسری فیزیوتراپی) توسط آقای دکتر لنکرانی وزیر سابق بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مورد تأیید قرار گرفت و در همان روز در شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی در مقطع تحصیلات تکمیلی (از کارشناسی و کارشناسی ارشد به دکترای حرفه ای DPT) مصوب گردید.
6- موثرترین عوامل تصویب DPT از دیدگاه شما در چه می باشد؟
1) درخواست و پیگیری بدنه پرشور و با پشتکار و هدفمند رشته.
2) اساتید و پیش قراولان هدفمند و وقت گذار و خستگی ناپذیر رشته.
3) کمیته فرهیخته و گرانقدری که همه مساعی خویش را جانانه بکار بست و طرح مناسبی را در اسرع وقت تهیه و ارائه نمود.
7- نحوه تبدیل مدرک لیسانس و فوق لیسانس به DPT به چه ترتیب است؟
مصوبه شورایعالی برنامه ریزی علوم پزشکی دکترای حرفه ای فیزیوتراپی (DPT) از مقطع تحصیلات تکمیلی است لذا ما دو برنامه جداگانه از کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه دو آیین نامه جدید به وزارتخانه ارائه دادیم که کارشناسان فیزیوتراپی جهت رسیدن به DPT می باید 60 واحد و کارشناسان ارشد 40 واحد بگذرانند که این واحدها اعم از نظری، عملی و کارآموزی است.
8- با توجه به اینکه جنابعالی سال ها ریاست دانشکده را بر عهده داشته و با مسائل رشته ما آشنایی دارید نظرتان در مورد دکترای حرفه ای بینایی سنجی چیست؟
به نظرم رشته بینایی سنجی (اپتومتری) از همه جهات پتانسیل و ظرفیت ارتقاء به دکترای حرفه ای را داراست که انشاء ا… در صورت نیل به این هدف غایی رشته اپتومتری و همکاران رشته مطمناً قادر خواهند بود در امر تشخیص، درمان بیماران بسیار موفق تر از گذشته باشند.
9- به نظر شما بینایی سنج ها از کجا اقدامات لازم را شروع نمایند؟
با تشکیل یک کارگروه یا یک کمیته فنی از همکاران با تجربه و با پشتکار و معتقد به ارتقای رشته و با استفاده از تجارب دیگر دوستان از سایر رشته ها می توان اقدامات را شروع نمود و طرح مناسبی با توجه به استاندارد جهانی و بومی ایران تهیه نمود و به وزارتخانه متبوع ارائه کرد و پیگیری نمود و به نتیجه مطلوب رساند.
10- مهمترین موانع پیش روی اپتومتریستها برای تصویب دکترای حرفه ای بینایی سنجی چیست؟
ممکن است بعضی رشته های تخصصی پزشکی با عنایت به قرابت عملکرد دچار ابهام شوند. در چنین شرایطی همکاران بینایی سنجی بویژه کمیته دکترای حرفه ای بینایی سنجی می باید با برنامه شفاف و هدفمند و با رعایت همه مرزها و محدودیت ها همه وظایف و نقش همکاران را در شرایط جدید مشخص نموده و به دفاع صادقانه بپردازد و در رفع شبهات و ابهامات اقدام نماید و به همه دغدغه ها و نگرانی ها پاسخ مناسب و صریح بدهد. قطعاً دکترای حرفه ای رشته اپتومتری می باید توانمندی و کارآیی در ارائه خدمات توسط همکاران بینایی سنج را فراهم نماید و در حوزه و حیطه استحفاظی خود با رعایت همه قوانین و مقررات به امر خطیر خدمتگزاری بپردازد.
از شما متشکریم و امیدواریم به زودی شاهد تاسیس دکترای حرفه ای اپتومتری در ایران باشیم.
26 اکتبر, 2009

چارتهای بینایی LCD

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

چارتهای بینایی کاغذی سنتی جای خود را به چارتهای لامپی دادند چارت پروژکتورها جای چارتهای لامپی را گرففتند و اینک چارتهای LCD می آیند تا جای چارتهای قبلی را در مطب های مجهزبه خود اختصاص دهند چارتهای بینایی LCD به تازگی وارد بازار شده و دارای امکانات متنوع وخوبی است یکی از امتیازات این چارتها کانتراست بالای آنهاست وافزایش نور محیط باعث کاهش کانتراست آنها نمیگردد در حالی که هنگام استفاده از چارت پروژکتورها باید نور محیط کمتر شود تا تارگتها واضح ترشود ودر بهترین وضعیت باز هم بیماران تاری تارگتها را گزارش میکنند
چارتهای LCD داری رنج متفاوتی از اپتوتایپها شامل British, Sloan, Sheridan-Gardner, Landolt Cs, Tumbling Es, Lea symbols, Lea numbers and Kaye pictures میباشند .

امکان سلکت کردن اپتوتایپ باعث راحتی معاینه کودکان میشود .

همچنین دارای Duo chrome testو Fixation disparity test و phoria test , و Worth 4 dot test وtest Associated phoria میباشد .

چارتهای پیشرفته تر آن داردای امکاناتی چون Letter contrast sensitivity testو Polarised mask optionو Polarised binocular balancing testو Vernier acuity testمیباشند.

تجویزهای دقیق تر نیازبه تجهیزات پیشرفته تری دارد

اگر قصد تهیه یک چارتهای بینایی LCDبا قیمت مناسب دارید اینجا را کلیک کنید
24 اکتبر, 2009

اپتومتری در ایران :اختیارات یکسان برای همه مقاطع

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: , ,

من هم با آقای مالکی هم عقیده هستم که شرح وظایف را نباید تکه تکه کرد و همه مقاطع اپتومتری باید شرح وظایف یکسانی داشته باشند مقاطع بالاتر صرفا برای تدریس و پژوهش تربیت می شوند و نتیجه کار انها باید در اختیار مقطع اصلی اپتومتری یعنی کارشناسان قرار گیرد و مورد استفاده عملی واقع گردد
تغییر مقطع اپتومتری باید در سطح کارشناسی انجام شود و همه کارشناسان اپتومتری باید به دکترای حرفه ای ارتقاء یابند در حالیکه مقطع کارشناسی ارشد و دکترای پی اچ دی نیز باید حفظ گردندانجام هر تغییری مستلزم تلاش و پیگیری مستمر و خواست قاطبه شاغلین یک حرفه است ما باید تلاش کنیم تا همه همکاران ما با اهمیت انجام چنین تغییری در مقطع اصلی اپتومتری اشنا شوند و پیگیری آنرا در اولویت قرار دهند در راستای انجام چنین امری تاسیس وبلاگ یا سایتی با نام دکترای حرفه ای اپتومتری می تواند اولین قدم برای نیل به این مهم باشد به امید موفقیت در تاسیس اولین دوره دکترای حرفه اپتومتری در ایران

سیمینار استرابیسم

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:
سیمینار استرابیسم روزهای پنج شنبه و جمعه 30 مهر و اول آبانماه 1388 در تالار اجتماعات بیمارستان خاتم الانبیاءمشهد برگزار شد در این جلسه روشهای تشخیص آنومالیهای عضلات چشمی ،ارزیابی بیمار مبتلا به دیپلوپی، تعيين دید در کودکانnonverbal ، تشخیص و درمان سندروم های Duaneو Brown، تجویز عینک در مبتلایان به استرابیسم و اعمال جراحی مربوطه توضیح داده شد . این جلسه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیرازو بیرجند برگزار شد . با وجود امتیاز بازآموزی تعداد همکاران اپتومتریست کمی در این این جلسه شرکت کردند.

یادآوری وضعیت هشدار زرد برای اپتومتری

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: Optometry Doctor, دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: , , , ,
در زیر لیستی از کشورهایی که هم اکنون دارای OD هستند یا درحال تبدیل B.Sc. به OD هستند را میبینید :
* ایالات متحده آمریکا
* کانادا
* انگلستان ( آغاز تبدیل از سال 2009 در Institute of Optometry با همکاری London South Bank University )
* استرالیا ( آغاز تبدیل از سال 2011 در University of Melbourne)
* فیلیپین
* تایلند
* عربستان سعودی – دانشگاه القسیم
* نیجریه
* غنا
جالب است بدانید مورد آخر یعنی کشور آفریقایی غنا – که برخلاف نامش هیچ نشانی از غنی ندارد – در سال 2004 B.Sc. را به OD تبدیل نمود درحالیکه تعداد اپتومتریستهای این کشور فقط حدود 100 نفر است و تعداد بسیار زیادی از افراد تجربی کار در آنجا بطور غیر قانونی اقدام به معاینه و تجویز مینمایند .
کمی بیاندیشیم ، آیا ما (حداقل) 1700 نفر اپتومتریست ایرانی از آن صد نفر کمتریم ؟ چرا باید زمزمه هایی به گوش برسد که میخواهند شرح وظایف اپتومتری را دو تکه کنند . در حالیکه با یک جستجوی ساده در اینترنت خواهید دید که در هیچ یک از کشورهایی که اپتومتری بصورت B.Sc. میباشد نه تنها هیچ وقت تجویز لنز از عینک جدا نشده است بلکه حتی در بعضی از آنها (مثل استرالیا و نیوزلند ، انگلستان پس از گذراندن یک دوره تکمیلی ) تجویز دارو جهت درمان بیماریهای ساده چشمی نیز از وظایف لیسانسها محسوب میگردد. چرا همه تلاش خود را صرف برپا نمودن OD ننماییم تا این مشکل را یکباره حل کنیم ؟
البته من با بسیاری از همکاران ارشد رابطه نزدیک دارم وخوشبختانه اکثریت آنان متفق القولند که هدف از دوره های ارشد و PHD ، تربیت نیروی محقق و آکادمیک و اساتید دانشگاه میباشد و در کنار آن باید مقطع پایه اپتومتری به OD تغییر یابد . لذا برهمه ماست که در حد توان خود دوستانی را که در راس امور هستند از طریق جمع آوری مدارکی چون شرح وظایف اپتومتری در سایر کشورها یاری نماییم .
21 اکتبر, 2009

کتابهای الکترونیکی اپتومتری و افتالمولوژی همه در یک DVD

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

دوستان عزیز ما در شرکت چشم افزار بینا لطف کرده اند و نمونه ای از دی وی دی حاوی کتابهای الکترونیکی اپتومتری را برای من ارسال کرده اند مجموعه بسیار جالبی است و کتابهای بسیار مفیدی در آن وجود دارد تعدادی از این کتابها را می توانید در اینجا ببینید مطمئنا این دوستان زحمت زیادی برای تهیه آن کشیده اند با مراجعه به سایت این شرکت از نحوه تهیه نمودن آن مطلع شوید داشتن این دی وی دی برای هر اپتومتریست یک ضرورت است

تایید یک داروی درمان گلوکوم برای تقویت مژه ها

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها: , ,

bimatoprostکه بیشتر به عنوان یک داروی ضد گلوکوم شناخته می شود اخیرا به دلیل یکی از خواص جانبی اش که ضخیم تر نمودن مژه ها می باشد توانسته تاییدیه FDA را برای مصرف زیبایی کسب نماید این دارو با نام تجاری Latisse عرضه خواهد شد
این دارو طول مژه ها به میزان 25% ومشکی بودن آنها را به میزان 16% افزایش می دهد ضخامت و تعداد مژه ها نیز با این دارو افزایش می یابد این دارو در بیمارانی که از سایر داروهای کاهنده فشار چشم استفاده می کنند بااحتیاط باید مصرف گردد