دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
29 جولای, 2009

تمام عینک های آفتابی به طور یکسان ساخته نشده اند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: عينک آفتابي

در بررسی جدیدی که به عمل آمده، توجه اصلی اکثر مردم، هنگام خرید عینک آفتابی بر روی سبک و قیمت آن است، اما این فکر خوبی نیست. انجمن چشم پزشکی آمریکا اظهار می دارد: عاقلانه است که در هنگام خرید عینک یک بررسی جدید انجام شود.
دکتر گریگوری متخصص چشم پزشکی و سخنگوی این انجمن در یک اخبار منتشر شده از این گروه بیان کرد که زیاد قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، مشکلات گوناگونی را در رابطه با این مساله ایجاد کرده از قبیل: آب مرواریدهای مرتبط با سن و تباهی و فساد قرنیه.
اختلالات دیگر ناشی از اشعه که می تواند در سطح چشم به طور غیر طبیعی روی دهد، سوختگی چشم ها از آفتاب است. این اوضاع می تواند باعث تیره وتار شدن دید، ناراحتی، قرمزی، پارگی، دید موقت و از دست رفته شود و در بعضی موارد منجر به کوری و نابینایی چشم شود.
او به مردم توصیه می کند که از عینک های آفتابی با کیفیت و پوشش مناسب که به طور صحیح چشم را از اشعه ماوراء بنفش محافظت کند و هر وقت که بیرون می روند از یک کالاه پهن و عریض لبه دار و کناره دار استفاده کنند.
به بعضی از لنزهای این عینک ها خوب توجه شده که شامل یک پوشش سخت و محکم است که به حفاظت چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک می کند، این انجمن برای جلوگیری از صدمه چشم ها در رابطه با اشعه ماوراء بنفش توصیه هایی برای مردم دارد که از پوشش چشمی برای حفاظت از اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید، حتی در روزهای ابری و در زمستان، عینک های آفتابی یا لنزهای با کیفیت انتخاب کنید که 100 تا 90 درصد از اشعه مارواء بنفش A و B و 90 تا 75 درصد از نور مرئی و قابل رویت صفحه بیرون را مسدود کند. در خرید عینک مطمئن شوید که لنزهای عینک آفتابی در رنگ کاملا جور و هماهنگ و عاری از هرگونه خدشه و یا عیب و نقص باشند.
لنزهای خاکستری و دودی رنگ را انتخاب کنید، زیرا آنها شدت نور را بدون تغییر در رنگ اشیاء کاهش می دهند، این بدان معنی است که آنها طبیعی ترین رنگ دید را فراهم می کنند. برای نشان دادن سلامت چشم و برای اینکه دید خوب خود را حفظ کنید، آزمایشات چشم را به طور مرتب انجام دهید و آنها را در آخرین خبر به روز نگه دارید.
این انجمن اظهارداشت: همچنین داشتن پوشش چشمی در برابر اشعه ماوراء بنفش برای نوجوانان و سنین کم خیلی مهم است. زیرا آنها معمولا بیشتر وقتشان را در زیر آفتاب سپری می کنند تا بزرگسالان.
آنها را از خطر بیشتر صدمات چشم مصون نگه دارید

آرزوی خوش OD

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: ,
بالاخره بعد از سالیان متمادی طلسم در ایران شکست و یک رشته توانبخشی توانست به حقوق حقه خود یعنی دکترای حرفه ای دست یابد . این پیروزی بزرگ را به فیزیو تراپیستهای کشورمان تبریک و به همه آنان خسته نباشید می گوییم .
با تصویب DPT عملا راه برای سایر رشته های توانبخشی نیز باز شد که با اطمینان خاطر بیشتری خواستار دکترای حرفه ای شوند .در بین رشته های توانبخشی به نظر من از همه مستحق تر برای گرفتن دکترای حرفه ای ، اپتومتری میباشد ولی موانع مهمی در پیش روی ماست که قسمت عمده آن مربوط به خود ماست . بسیاری از دغدغه هایی که آقای محمد علیها در این یادداشت در مورد حق تجویز دارو توسط اپتومتریستها ذکر کرده است (Thursday، July 24، 2008) کماکان وجود دارد . این دغدغه ها شامل موارد زیر است :
- آیا آحاد جامعه اپتومتری خواهان به دست آوردن این حق هستند یا نه
- در صورت پیگیری این مطلب از سوی جامعه اپتومتری ایران آیا آنان در این زمینه حمایت کافی و لازم را خواهند داشت(حداقل ترین کار پرداخت حق عضویت جامعه اپتومتری ایران) چون این امر مستلزم پیگیریهای زیاد وصرف زمان زیادی خواهد بود
- دانشجویان اپتومتری در حال حاضر چگونه وچه کمکی خواهند کرد( در تمام مقاطع)
- اعضائ هیت علمی دانشگاهای جهارگانه اپتومتری آیا حاضرند در این زمینه کمک نمایند
- اعضا بورد اپتومتری در این زمینه چه کمکی می نمایندو آیا با این نظر موافق هستند یانه
- و اینکه اگر بخواهیم تک تک اپتومتریستها در این زمینه حداقل یکبار نامه بنویسند آیا حاضر به این کار هستند
مشکلات فوق حقیقتا بغرنج هستند ولی هیچ مشکلی بی راه حل نیست . به نظر بنده در قدم اول و حتی قبل از عنوان کردن درخواستمان در وزارت بهداشت باید اقدامات زیر را انجام داده باشیم :
الف : باید این مسئله در بین تمام همکاران جا بیفتد که ” OD حق مسلم ماست !” . باید تمامی کسانی که در بین سایر همکاران محبوبیتی دارند ، یا علی بگویند و از تمامی امکانات و فرصتها استفاده کنند تا این موضوع تبدیل به خواست همگانی همکاران شود . اینکه فلان کس دفعه قبلی با یک نامه همه رشته های ما را پنبه کرد، اینکه ما در وزارتخانه مخالف فراوان داریم وموافق کم ، اینکه ما در نهادهای تصمیم گیری نفوذ نداریم و هزاران اما و اگر دیگر را باید کنار بگذاریم . لزومی ندارد این مسائل در یک سایت عمومی مطرح شود تا بعضی همکاران ضیف دل و حتی بضی ناهمکاران از آن مطلع شوند .قدم اول ایجاد اتحاد و همدلی و خواست عمومی برای OD است .
ب : قدم دیگر متحد شدن نهادها و تشکلهای اپتومتری و ایجاد یک تشکل واحد است . همه دوستانی که در تشکلهای مختلف کار میکنند برای اپتومتری زحمت میکشند ولی در شرایط فعلی باید کمی هم اختلافات را کنار بگذارند و به منافع اپتومتری فکر کنند . یک تشکل NGO مرکزی واحد باید تشکیل شود و سایر تشکلهای استانی زیر مجموعه آن باشند . تا وقتی که چندین انجمن جداگانه داریم قدرت ما متمرکز نخواهد شد .مگر غیر از این است که اعضاء همه انجمنها با رای گیری انتخاب میشوند پس چرا چندین مرتبه برای چندین انجمن رای بدهیم ؟
ج : بسیار جای تاسف است که اپتومتری ایران هنوز یک مجله ایندکس دار یا یک سایت بین المللی ندارد . مگر ما از هندیها و سعودی ها و نیجری ها و … چه کم داریم ؟ در بین همکاران کم نیستند کسانی که فعالانه در اینترنت حضور دارند ، در مجلات معتبر بین المللی مقاله دارند و هر ساله در کنگره ها مقاله ارائه میدهند. باید این همکاران را درکنار هم جمع نماییم ، نشریات و سایتها و وبلاگهای قبلی را تبدیل به یک سایت و مجله واحد نماییم . البته شاید این مسئله الان دور از ذهن بن نظر برسد ولی در یک جامعه تحصیل کرده غیر ممکن نیست .
انجام اقدامات فوق بسیار سخت ولی ضروری است. اگر مایل به انجام آن باشیم ممکن است سالها بطول بیانجامد ولی اگر به اتمام برسد قطعا اپتومتری ایران برای دریافت OD مستحق تر از امروز خواهد شد . انشاءالله که تا آنروز عمر کاری ما به سر نرسیده باشد .
23 جولای, 2009

HIV در مطب شما ! – قسمت آخر

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها: , ,
با عرض معذرت از دوستانی که مطالب “HIV در مطب شما !” را پیگیری میکردند ، بنده بخاطر درگیریهای کاری برای تاسیس مطب شخصی ( شهر عینک ) و آماده کردن مقاله برای کنگره امسال ، مدت طولانی نتوانستم در سایت حضور داشته باشم .ولی خوشبختانه متن کامل مقاله که پس از مشورت با خانم دکتر کازرونی – رئیس اداره مبارزه با بیماریهای دانشگاه شیراز – ، آقای دکتر فرامرزی – متخصص بیماریهای عفونی – و آقای دکتر عسکریان – استاد دانشگاه و متخصص پزشکی اجتماعی – تغییراتی در آن ایجاد شده است ، هم اکنون در اختیار شماست . به دلیل طولانی بودن آن مقاله را در سایت شخصی خودم آپلود کردم . میتوانید از لینک زیر آنرا مشاهده نمایید .
مقاله شامل اطلاعات کاملی در مورد ابعاد چشمی ایدز و اچ آی وی ، نحوه شیوع آن در دفاتر چشمی و نحوه ضدعفونی کردن تجهیزات و برخورد با بیماران مبتلا به اچ آی وی و … میباشد .
22 جولای, 2009

تاسیس دکترای حرفه ای اپتومتری در ایران آیا امکان پذیر است؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دکترای حرفه ای اپتومتری - برچسب‌ها: ,

در حالیکه تا همین چند ماه پیش کسی فکر نمی کرد در ایران هیچ یک از رشته هایی که وزارت بهداشت آنها را به نام پیراپزشکی می شناسد موفق به دریافت درجه دکترای حرفه ای شوند ولی با تلاش و کوشش دوستان فیزیوتراپیست این مهم محقق شد و فیزیوتراپیست ها اولین رشته پیراپزشکی شدند که موفق به تاسیس دوره دکترای حرفه ای شدند وجالب است که بدانید همه کارشناسان و ارشد های فیزیوتراپی ظرف سه تا چهار سال آینده دکترای خود را دریافت خواهند کرد و در این مدت پذیرش دانشجو از مقطع دیپلم متوقف خواهد بود شکی نیست که موفقیت این دوستان نتیجه همدلی و هماهنگی بین آنهاست من شخصا از مدتها قبل شاهد تلاش آنها برای نیل به این هدف بودم و آن موقع کسب چنین نتیجه ای را بعید می دانستم ولی تلاش جمعی چهار هزار فیزیوتراپیست ایرانی نتیجه داد و انها موفق به تصویب دکترای حرفه ای شدند
گفته می شود هزاروهفتصد فارغ التحصیل اپتومتری در ایران وجود دارند آیا اگر این عده متفق شوند و خواسته واحدی را دنبال کنند نخواهند توانست به نتیجه دلخواه برسند مطمئنا این کار امکان پذیر است حتی اگر تعداد ما کمتر از فیزیوتراپیست ها باشد مهم این است که تلاش کنیم تا همه این دوستان برای نیل به این هدف مهم با ما همراه شوند و مانیز دکترای حرفه ای را برای همه کارشناسان موجود بخواهیم و تلاش کنیم تا وزارت بهداشت را به تاسیس دوره دکترای حرفه ای اپتومتری در ایران مجاب نماییم و شرح وظایفی متناسب با دانش و تجربه دانش آموختگان این رشته برای آنها تنظیم نماییم به امید آنروز

20 جولای, 2009

ضرورت توقف فعالیت شرکت تعاونی کارکنان سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

در یک اقدام بسیار نادر و کم سابقه در میان سازمانهای بیمه گر کارکنان یک نهاد بیمه گر اقدام به تاسیس تهادی تعاونی با عنوان شرکت تعاونی کارکنان سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح نموده اند که هدف آن تامین فریم عینک برای پرسنل و خانواده نیروهای مسلح است صرف این اقدام ممکن است چندان بد نباشد اما وقتی نهادهایی در کشور وجود دارند که برای این کار از وزارت بهداشت مجوز دریافت می کنند ، متخصص این کار هستند ومالیات پرداخت می کنند ضرورتی برای وجود یک نهاد تعاونی در درون یک سازمان دولتی وجود ندارد حتی اگر با هدف خوبی هم تاسیس شده باشد امیدواریم وزارت محترم بهداشت اگر تعهدی در قبال مجوز اعطایی به کارشناسان اپتومتری احساس می کند هرچه زودتر مانع فعالیت این شرکت تعاونی بی مجوز شود و اجازه ندهد سازمانهای بیمه گری خود به تصدی گری نیز بپردازند چرا که در آن صورت همه سازمانها و در همه زمینه ها از قبیل عینک و سمعک و .. مایل به دخالت خواهند بود و در آن صورت کار برای همه رشته های پزشکی و پیراپزشکی دشوار خواهد شد

جو آرام قبل از طوفان

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران - برچسب‌ها:

در این مقطع زمانی جو اپتومتری در ایران دچار یک آرامش کاذب شده و بایستی منتظر یک حالت بحرانی و طوفانی در آینده ای نزدیک باشیم .

استدلال این حرف چیست ؟

اولاً: مسایل گذشته بطور اصولی و ریشه ای حل نشده و در جای خود پابرجا مانده است و یا به تعبیر دیگر آتش زیر خاکستر پنهان شده .

دوماً :مشخص شد که مخالفان در هیچ زمانی آرام نخواهند نشست حتی اگر بظاهر با ما مدارا کنند و مراوده تجاری داشته باشند .

سوماً : در صورت ابقاء شدن وزیر بهداشت و در پی آن برجا ماندن معاونین دیدگاه همان است که قبلاً اعلام شده و ممکن است فشار مضاعف شده و با رویکرد و ترفند جدیدی به اساس و ریشه اپتومتری ضربه وارد شود که به هیچ عنوان قابل جبران نباشد.

بهر حال این سه دلیل از توان ما خارج می باشد ولی می شود با تأمل از این بحران خارج شد .

چگونه ؟

با احترام به همه کسانی که در انجمن و جامعه اپتومتری مسؤلیت دارند وضمن قدردانی از زحمات و تلاششان بایستی بدون رودربایستی گفت که ، تلاششان در جهت جلوگیری از مسایل بوجود آمده و صدور بخشنامه وزارت بهداشت برضد اپتومتری کافی نبوده است و بنظر میرسد دیر از این موضوع اطلاع پیدا کرده اند که این خود دلیل بر ضعف مدیریتی آنها می باشد .

و چرا وزارت بهداشت با توجه به این که اپتومتری از خانواده خودش است را اینگونه به مسلخ می کشاند و کاری می کند که هیچ دشمن قسم خورده ای این کار را نمی کند .

اگر خودمان منصف باشیم بایستی ریشه آن را در خودمان جست و جو کنیم و کمتر دیگران را مقصر بدانیم . از خودمان بپرسیم کجای کار اشتباه بوده و چه خلافی از ما سرزده که حتی متولی ما از ما روی گردانده و طرف مقابل را گرفته . این امر با یک یا دو خلاف همکار صورت نمی گیرد یعنی منطقی بنظر نمی رسد .

پس ریشه آن را بایستی در کسانی جست و جو کرد که تاثیر پذیری زیادی در مسؤلین و مردم دارند و حتی بعنوان نماینده یک گروه بزرگی مانند اپتومتریست ها شناخته شده- اند .

در نتیجه اپتومتری به افرادی قوی تر افراد حاضر نیاز دارد تا علاوه بر تلاش و کوشش فراوان با آینده نگری و بدور از منفعت طلبی و عافیت طلبی از تمام حقوق اپتومتری دفاع نماید .

البته این مطالب چیزی از ارزشهای مسؤلین فعلی کم نخواهد کرد ما منکر تلاش آنها نیستیم اما گله مند ناکافی بودن آنها هستیم
علی محمد عبدالهی

15 جولای, 2009

به بچه ها بیشتر اهمیت دهیم

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها: , ,

بچه های امروزی تفاوتهای زیادی با بچه های نسل های قبل دارند آنها نیازهایشان را خوب می شناسند اطلاعات بیشتری دارند و حتی ممکن است که مارک ها و برندها را نیز بهتر از والدینشان بدانند در زمینه اپتومتری و دیسپنسینگ نیز ما باید اهمیت خاصی به بچه ها بدهیم و نباید هرگز با این تصور که اینها بچه هستند برای آنها کم بگذاریم بلکه برعکس بایستی در همه بخشهای معاینه و دیسپنسینگ اهمیت خاصی برای این گروه سنی قائل شویم و فضا را برای راحتی آنان فراهم نماییم داشتن تعداد فریم کافی برای بچه ها در رنگها و مدلهای مختلف می تواند به موفقیت ما در فیت مناسب عینک برای این آینده سازان کمک زیادی نماید

5 جولای, 2009

(RNFL)ارتباط بین امبلیوپی و ضخامت ماکولا و لایه فیبر عصبی رتین

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

در یک مطالعه مقطعی که تعداد 3259 کودکان 12-6 ساله امبلیوپ شرکت داشتند ضخامت ماکولا و لایه فیبر عصبی رتین تعیین شد. در مورد هر یک از بیماران معاینه دقیق شامل تعیین BCVA (log MAR)،اتوریفرکشن به دنبال سیکلو با سیکلوپنتولات 1% ،کاور تست جهت تشخیص وجود استرابیسم و OCT با مردمک دیلاته جهت تعیین ضخامت ماکولا و لایه فیبر عصبی رتین بود.بیماران با VA کمتر از log MAR 0.3 و فقدان آنومالی در چشم یا مسیرهای بینایی مورد برسی قرار گرفتند. در این مطالعه هدف اصلی اندازه گیری ضخامت ماکولا و لایه فیبر عصبی رتین بود. نتایج بررسی نشان داد که در کودکان سنین 12-6 سال این مطالعه، ضخامت مرکز ماکولا ممکن است در چشمهای امبلیوپ افزایش یافته هر چند که مشخص نیست آیا قبل یا به دنبال امبلوپی ایجاد شده است.همچنین تفاوتی در ضخامت NFL پری پاپیلاری در چشمهای امبلیوپ و نرمال مشاهده نشد.

3 جولای, 2009

ضرورت نگهداری و مراقبت از تجهیزات و دستگاهها

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: دسته‌بندی نشده - برچسب‌ها:

تجهیزات و دستگاههای اپتومتری و اپتیشنری از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار هستند و تعویض و جایگزینی آنها کار راحتی نیست با کمی صرف وقت در پایان کار روزانه می توان مدت طولانی تری از این دستگاهها استفاده کرد و مانع از خرابی و از کار افتادن آنها شد در پایان کار روزانه مطمئن شوید که دستگاهها خاموش هستند و اتصال آنها با منبع برق قطع شده است روکش هر دستگاه روی آن کشیده است و گرد و غبار وارد دستگاه نمی شود علاوه بر این دستگاههایی مانند دستگاه تراش را باید تمیز و خشک نمود دستگاه شیار زن را باید خشک وروغنکاری نمودو بسیاری کارهایی دیگری از این قبیل که به نگهداری بهتر دستگاههای دفتر کار شما کمک می نماید

در هر صورت صرف اندکی وقت برای نگهداری تجهیزات محل کارتان مطمئنا مانع از اتلاف وقت شما در آینده برای تعمیر یا خرید مجدد همین تجهیزات خواهد شد