دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
12 ژوئن, 2019

سلامت چشم ۸۰ میلیون ایرانی در گرو یک تصمیم

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: low vision, Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان, اپتومتریست علیرضا جعفری, تاریخ اپتومتری, دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم, کتاب اپتومتری در جهان

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، علیرضا جعفری – معاون علمی کمیته استاندارد سازی خدمات رشته اپتومتری در ابتدا به تعریف رشته اپتومتری از منظر بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: بنا بر تعریف نظام جهانی اپتومتری (WCO) که تقریبا در 60 کشور دنیا بیش از 200 هزار اپتومتریست را نمایندگی می‌کند و فقط سازمان جهانی اپتومتری است که در ارتباط رسمی با سازمان جهانی بهداشت (WHO) است، اپتومتری را به عنوان یک حرفه مستقل و تحصیل کرده و نظام مند مراقبت سلامت و بهداشت تعریف می‌کند و اپتومتریست‌ها را مراقبین اولیه بهداشت و سلامتی چشم و سیستم بینایی می‌داند که معاینات جامع چشم و بینایی را انجام می‌دهند و شامل مواردی از جمله معاینه و تعیین عیوب انکساری و ساخت و ارائه عینک طبی و لنزهای تماسی و تجهیزات کم بینایی، تشخیص، مدیریت و مراقبت‌های خاص بیماری‌ها در چشم و توانبخشی سیستم بینایی است.

این کارشناس ارشد اپتومتری افزود: در بورد جهانی آژانس بین المللی جلوگیری از نابینایی (IAPB) که نظام جهانی اپتومتری نیز عضو آن است، نقش اپتومتری را در جلوگیری از نابینایی و به عنوان بخش مهمی از نظام مراقبت بهداشتی کشورها به رسمیت می‌شناسند.

وی در پاسخ به این سئوال که هدف از تربیت دانشجویان اپتومتری در سطح بین الملل چیست، گفت: اپتومتری که یکی از رشته‌های مستقل علوم پزشکی در سراسر دنیاست و در اکثر کشورها دارای دانشکده و آکادمی مستقل است که با هدف دسترسی همه به خدمات تخصصی و ارزان قیمت معاینات چشمی – بینایی فعالیت می‌کند. اهمیت این رشته در تشخیص زودهنگام برخی بیماری‌ها که در صورت تاخیر در تشخیص منجر به نابینایی می‌شود (نظیر گلوکوم و کاتاراکت) و ارجاع به موقع آنان به متخصصین و جراحان چشم، دوچندان می‌شود.

جعفری در ارتباط با نقش اپتومتری در کشور ما، اظهارداشت: در ایران نیز دانش آموختگان رشته اپتومتری از معاینات بدو تولد و سپس معاینات کشوری و سالانه کودکان 3 تا 6 سال با محوریت سازمان بهزیستی و سپس معاینات سنجش حین ثبت نام دبستان، نقش خود را در پیشگیری از بیماری‌ها و درمان اختلالات بینایی از بدو تولد تا سنین بالاتر ایفا می‌کند. البته پتانسیل فارغ التحصیلان این رشته بسیار فراتر از این مصادیق است که در صورت همراهی مسئولین مربوطه و حمایت‌های نهادهای دلسوز، احاد مردم از خدمات ارزنده و تخصصی و در عین حال گسترده و مناسب این قشر تحصیل کرده علوم پزشکی در زمینه‌های تخصصی علوم بینایی و چشمی بیش از پیش بهره مند خواهند بود.
وی به ارزیابی وضعیت حال حاضر اپتومتری در ایران و منطقه پرداخت و گفت: با اینکه ایران با بیش از 43 سال قدمت از زمان تاسیس این رشته پیشکسوت منطقه محسوب می گردد و در زمان خود یکی از پیشگامان این حرفه در سطح جهان بوده است اما متاسفانه با سوگیری‌های نا مناسب و نگرش‌های تنگ نظرانه برخی مسئولین وزارت بهداشت، در سال‌های اخیر تلاش برای کاهش سرعت پیشرفت این رشته محسوس بوده و این در حالی است که کشورهای بسیار عقب مانده منطقه با حمایت‌های روشنفکرانه مسئولین امر و سرمایه گذاری معقول در سیستم بهداشت و درمان خود توانستند با سرعت خیره کننده ای با تاسیس مقطع دکترای حرفه ای، سطح سلامت بینایی مردمان خود را به سرعت بهبود ببخشیده و در رنکینگ‌های جهانی جایگاه‌های بالاتری در نظام سلامت کسب کنند. البته این در حالی است که هنوز در ایران و در سایه تلاش‌های دلسوزانه اساتید و مربیان رشته، سطح آموزشی اپتومتری تا حدی مطلوب هست که کارشناسان فارغ التحصیل این رشته در آزمون بورد دکتری حرفه ای اپتومتری در کانادا امکان شرکت داشته و نرخ قبولی آنان از سایر گروه‌ها بالاتر است.

جعفری افزود: شرایط مشابهی در کشورهای استرالیا، سوئد، نروژ، هلند، دانمارک و انگلستان وجود دارد و این امر به این مفهوم است که بایستی تلاش در ارتقاء سطح آموزشی این رشته داشته باشیم تا بتوانیم به موفقیت‌های بین المللی خود ادامه دهیم.

10 ژوئن, 2019

مراقب اولیه سلامتی چشم کیست ؟ اپتومتریست یا چشم پزشک

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, مراقب اولیه سلامت چشم, چشم پزشکی

ما معتقدیم اپتومتریست ها مراقبین اولیه سلامتی چشم هستند چرا که آنها در بیشتر موارد اولین نقطه ورود بیماران به سیستم بهداشتی درمانی هستند و خدمات چشم پزشکی که توسط چشم پزشکان محترم ارائه می شود در واقع از نوع خدمات مراقبتی ثانویه هستند و بطور معمول این خدمات پس از ارجاع بیمار از سوی پزشک عمومی یا اپتومتریست به چشم پزشک قابل ارائه می باشند سازمان بهداشت جهانی مراقبت اولیه از چشم را از طریق ارزیابی سلامتی بخشهای قدامی ، ارزیابی وضعیت انکساری ، ارزیابی دید دوچشمی بررسی سلامتی سگمان خلفی و تجویز چند نوع دارو برای مقاصد درمانی تعریف نموده است بدین ترتیب این اپتومتریست ها هستند که مراقبین اولیه سلامتی چشم هستند و در صورت ارائه کامل خدمات خواسته شده از آنان توسط سازمان بهداشت جهانی بخش وسیعی از جوامع بشری که دسترسی به خدمات مراقبتی چشم ندارند از این خدمات بهره مند خواهند شد افزایش جمعیت وضرورت اقزایش دسترسی بیماران به خدمات مراقبتی چشم برنامه ریزی جهت ارتقاء سطح خدمات اپتومتری در ایران را امری الزامی و غیر قابل اجتناب می سازد با ارتقاء سطح خدمات فعلی اپتومتری تا مقطع دکترای حرفه ای و واگذاری بخش عمده ای از خدمات اولیه مراقبتی چشم به اپتومتریست ها گام بزرگی در جهت ارتقاء سطح سلامتی چشم و بینایی کشورمان برداشته خواهد شد تنها در این صورت است که چشم پزشکان که هزینه زیادی صرف تعلیم و آموزش آنها می شود خواهند توانست وقت بیشتری را به انجام جراحی و ارائه خدمات پیشرفته چشم پزشکی به بیماران ارجاع شده از اپتومتریست ها و پزشکان عمومی احتصاص دهند

13 ژانویه, 2019

نخستین کلینیک مجهز کم بینایی کشور در شیراز فعال است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, دکتر عباس ریاضی, مراقب اولیه سلامت چشم

شیراز- عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نخستین کلینیک مجهز کم بینایی کشور با برخورداری از متخصص کم بینایی در درمانگاه پوستچی شیراز ، فعال است.
به گزارش دریافتی ایرنا ، دکتر عباس ریاضی ، با اشاره به این که بیماری های مختلفی موجب کم بینایی می شود، افزود: کم بینایی به حالتی گفته می شود که بینایی شخص به گونه ای کاهش یافته است که با عینک یا با استفاده از عدسی های تماسی ، جراحی و یا دارو افزایش نمی یابد.
وی بیان کرد: همچنین افراد با بینایی طبیعی که برای انجام یک کار خاص به بینایی خیلی دقیق نیاز دارند اما با چشم خود نمی توانند آن بینایی مورد نظر را به دست آورند یک نوع کم بینا برای آن کاربه خصوص محسوب می شوند.
ریاضی با بیان این که کم بینایی صرفا به بیماری مربوط نمی شود افزود : کم بینایی دارای درجات متفاوتی شامل خفیف ، متوسط یا شدید است و برحسب مورد می توان به شیوه های مختلف به بیمار کمک کرد تا بتواند مشکلات روزمره زندگی خود را که ناشی از کم بینایی است برطرف نماید.
وی اظهار داشت :در کلینیک کم بینایی (Low Vision Clinic) در درمانگاه پوستچی شیرازبا پذیرش بیماران کم بینا ابتدا میزان افت بینایی بیمارمشخص می شود و سپس وسایل کمک بینایی مورد آزمایش قرار می گیرد و در صورت بهبود بینایی ، وسیله مورد نظر برای بیمار سفارش داده می شود.
این پزشک بینایی سنجی گفت : با توجه به اینکه این وسایل در داخل کشور تولید نمی شود وهزینه تهیه آنها برای بیمار زیاد است و در بیشتر موارد بیماران از عهده پرداخت آن برنمی آیند لذا این امر، مبین ضرورت حمایت سیستم های حمایتی، اعم از دولتی و کمک های خیرین است.
وی بیان کرد : با توجه به اهمیت این وسایل در بهبود بینایی بیماران کم بینا ، تلاش برای رفع مشکلات بیماران در تهیه وسایل مورد نیاز امری ضروری است.
ریاضی ، که اولین متخصص کم بینایی در کشور می باشد ، افزود: وسایل کمک بینایی شامل انواع بزرگ کننده ها ، تلسکوپ های ویژه کم بینایی ، دوربین های مداربسته (CCTV ) که در فاصله نزدیک از متن مورد نظر تصویر می گیرند و با انتقال به تلویزیون و بزرگ کردن، متن را برای بیمار قابل خواندن می کند و سایر مواردی از این قبیل مانند بزرگ کننده های ویدیوئی، تکنولوژی های کمکی که در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد ، می توانند زندگی را برای افراد کم بینا تسهیل کنند و ما هم اینک دانش تولید این وسایل را در کشور دارا هستیم اما برای تولید نیاز به حمایت داریم.
وی گفت : ما این توانایی را داریم که با توجه به فرهنگ بومی کشور خودمان ، وسایل مورد نیاز کم بیناها را تولید کنیم اما بدون پشتیبانی کافی این کار میسرنمی باشد.
ریاضی ادامه داد : استفاده از وسایل کمکی ، شنیداری لمسی و همچنین ایجاد تغییرات (نور ، کنتراست، دکوراسیون،رفع موانع ) درمحیط زندگی و محیط کارفرد کم بینا از دیگر روش هایی هستند که برای کمک به این بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اظهار داشت : هم اکنون با راه اندازی کلینیک کم بینایی در درمانگاه پوستچی شیراز متخصصان چشم و بینایی سنج ها می توانند بیماران کم بینا را به این مرکز ارجاع دهند .
ریاضی تاکید کرد : این کلینیک تنها ویژه افراد کم بیناست و این افراد می بایست از حداقل بینایی برخوردار باشند تا بتوان برای آنان کاری انجام داد و همچنین باید توجه داشت که ما در این کلینیک برای نابینایان نمی توانیم کاری انجام دهیم و نابینایان تنها می توانند از خدمات مشاوره ای این کلینیک بهره مند شوند.
وی گفت : برای بیماران مراجعه کننده به این کلینیک ، پرونده پزشکی تشکیل داده می شود تا درصورتی که در آینده وسیله کم بینایی جدید تری تولید شد ، بتوانیم آنان را مطلع کنیم. ک/1

8 ژانویه, 2019

جایگاه اپتومتری در ایران، پیشرفت های زیادی داشته است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

دکتر جواد هرویان مدیر گروه بینایی سنجی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بینایی‌سنجی (اپتومتری) علم مراقبت‌های بینایی است و دانش آموختگان این رشته به عنوان پیشگامان مراقبت بهداشت چشم مسئولیت حفظ و سلامت بینایی را بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی اپتومتریست ها را مراقبان اولیه سلامت چشم می‌ دانند و جایگاه اپتومتری در ایران، پیشرفت های زیادی داشته است که این رشته در سال ۱۳۵۳ در مقطع کارشناسی تاسیس شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ همچنان دایر بوده و شاهد پیشرفت های بسیاری بوده است.

مدیرگروه بینایی سنجی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مقطع کارشناسی ارشد این رشته از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ اولین دانشجویان مقطع PHD وارد دانشگاه شدند در میان کشورهای آسیایی، ایران تنها کشوری است که دارای مقطع PHD اپتومتری است.

هرویان ادامه داد: در ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد قطب اپتومتری به شمار می رود و ۵ عضو هیات علمی (۴ استاد و ۱ استادیار) حضور دارند و هم اکنون ۸۰ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۲۰ دانشجو در مقطع ارشد و ۴ دانشجو در مقطع PHD در حال تحصیل هستند.

عضو گروه آموزشی بینایی سنجی نیز گفت: کلینیک بینایی سنجی دانشگاه علوم پزشکی مشهد واقع در خیابان پرستار، مجهز به کلینیک های عمومی جهت معاینات روتین چشمی، تجویز عینک و کلینیک های تخصصی شامل کلینیک لنز تماسی، تست های الکتروفیزیولوژی، کم بینایی، میدان بینایی، توپوگرافی است.

وی تصریح کرد: دانشجویان مقطع کارشناسی پس از دانش آموختگی می توانند بر اساس شرح وظایف تعیین شده از سوی وزارت بهداشت از جمله معاینات چشمی، تعیین عیوب انکساری، بررسی وضعیت دید دو چشمی، تشخیص بیماری های چشمی، تجویز عینک و لنز تماسی به تاسیس دفتر کار یا فعالیت در مراکز بهداشتی، بیمارستان ها و کلینیک های تخصصی چشم بپردازند

5 ژانویه, 2019

چرا چشم پزشکان لیزیک نمی کنند؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, عينك طبي, عينک آفتابي, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، تاهمین دو سه دهه پیش عینکی بودن از باید های مهم ژست های روشنفکری به حساب می آمد همه اقشار مهم وتحصیل کرده عینکی برچشمشان می زدند تا خود را فردی فرهیخته و روشنفکر جلوه دهند اما در دهه اخیر این نگرش در بین جوانان کمرنگ شده و عینک جایش را به لیزیک و لازیک و…کرده است و متاسفانه تب این عمل به شدت بالا رفته است و اکثرجوانان جامعه بدون داشتن شرایط این عمل جراحی دست به انجام آن می زنند تا با نسلی روبروشویم که با دنیای عینک های طبی خدافظی می کنند.

اما جای این سوال مطرح است که اگر این اعمال جراحی خوب و کاملا پذیرفته شده و بدون عارضه هستند چرا پزشکان آن را برای خودشان تجویز نمی کنند و هنوز از عینک استفاده می کنند؟ پاسخ به این سوال می تواند علل متفاوتی داشته باشد مثلا حتما خود پزشکان از عوارض این عمل های جراحی به خوبی آگاه هستندکه حاضر نیستند چشمهایشان را به عمل جراحی بسپارند، یا به خاطر منافع اقتصادی بسیاری که از صدقه سر این عمل که تقریبا مد شده به دست می آورند بیماران را از آسیب های احتمالی آن آگاه نمی کنند و اما واگر های دیگر… آیا لیزیک به عنوان گزینه اخر و تیر خلاص درمان به بیماران پیشنهاد می شود؟
ادامه مطلب….

24 اکتبر, 2018

سمينار Optometry and Vision science

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم

همانطور كه مستحضريد هدف از برگزاری همایش ها ایجاد فضای تبادل اطلاعات در موضوعات مختلف علمی و پژوهشی است. در یک همایش ، اساتيد مرتبط با آن موضوع، تلاش ميكنند دانش و تجربه خودرا به بهترين نحو ممكن ارائه نمايند. این تلاش ها موجب می شود قدم موثری در جهت پیشرفت و ارتقاء علمي وحرفه اي آن رشته برداشته شود. در پس ارائه مقالات و سخنرانی ها، چالش های ذهنی برای ارائه دهندگان مقاله و نیز برای شرکت کنندگان همایش و مخاطبان مقالات به وجود می آید و این خود زمینه ساز تحولات موثر در جامعه علمی است. اپتومتری در سال 1902 به عنوان یک رشته دانشگاهي در دنیا شناخته شده است و در حال حاضر در 70 کشور، این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. ایران یکی از کشورهای عضو این انجمن است و با داشتن قدمت تأسیس نزدیک به 40 سال، رتبه اول در بین کشورهای آسیایی و رتبه هجدهم در دنیا از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان در این رشته بوده و یکی از کشورهای پیشرو در زمینه اپتومتری است.اما متاسفانه ادامه تحصيل در رشته دكتراي حرفه اي كه مورد نياز جامعه ايران است تا كنون محقق نشده و باعث شده دراين زمينه از كشورهاي همسايه اي كه سبقه چنداني در آموزش اپتومتري ندارند عقب بيفتد. اپتومتريستهاي ايران اميدوارند مسئولين بهداشت و درمان اين كشور با نگاه علمي با ارتقاء مقطع تحصيلي از كارشناسي به دكتراي حرفه اي، زمينه ارتقاء بهداشت و سلامت بينايي جامعه را بيش از پيش فراهم نمايند .

سميناراپتومتري و علوم بينايي مشهد كه از اول تا سوم آذرماه 97 با 13.75 امتیاز  آموزش مداوم پزشکی در برج ساپكوي مشهد برگزار خواهد شد با توجه به نياز حرفه اي همكاران برنامه ريزي شده و شامل دوبخش كلينيك و پاراكلينيك ميباشد در بخش كلينيك شامل تجويز عينك و تجويز پريزم و در بخش پاركلينيك شامل آزمون VEP و همچنين آزمايش پريمتري ميباشد . در اين سمينار ضمن بيان اصول و مباني اين مباحث با ارائه گزارش كيس هاي واقعي به ارائه راهكارتشخيصي و درماني بطور مبسوط پرداخته خواهد شد. بديهي است در هر بخش از سخنراناني دعوت شده كه در اين زمينه تبحر و تجربه بالايي دارند. دراين سمينار دستگاه نظر سنجي در اختيار 100 نفر اولي كه وارد سالن همايش مي گردند قرار داده خواهد شد . سخنرانان محترم سوالاتي را در ابتدا و انتهاي سخنراني مطرح خواهند كرد . در هر پانل به سه نفر كه بيشترين پاسخ صحيح داده شود جوايزي تقديم خواهد شد.

تمام تلاش انجمن اپتومتري خراسان اين است كه بيشترين رضايت همكاران شركت كننده را در زمينه علمي و رفاهي فراهم آورده شود.

سيد بهروز ظهوريان ، كارشناس ارشد اپتومتري – مسئول برنامه علمي سمينار اپتومتري و علوم بينايي

برنامه اجرايي سمينار

 

5 جولای, 2015

عقد قرارداد با اپتومتریست ها هم به سود بیمه ها و هم به نفع سلامت مردم است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری

عضو انجمن علمی اپتومتری ایران، گفت: با حمایت بیمه ها از خدمات اپتومتری، می توان درمان های مناسب برای بیماری های چشمی را به صورت ارزان و در اسرع وقت در اختیار مردم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر صادقپور در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره سراسری اپتومتری ایران (۱۴ تا ۱۶ مرداد)، افزود: هدف انجمن علمی اپتومتری ایران این است که افراد از نظر پیشگیری و انجام خدمات اولیه اپتومتری بتوانند هرزمان و در هر سنی امکان دسترسی و مراجعه ارزان برای بررسی بیماری های چشمی و معاینات چشمی را داشته باشند و این کار تنها با حمایت بیمه ها از خدمات اپتومتری امکان پذیر است.

این کارشناس ارشد اپتومتری، گفت: مردم باید اطمینان پیدا کنند که با حمایت بیمه ها، می توانند به صورت ارزان از خدمات اپتومتری که در دسترس شان قرار می گیرد، استفاده کنند و بدین شکل می توان با انجام معاینات زودهنگام و درمان های پشگیرانه از بروز بیماری های حاد چشمی در جامعه جلوگیری کرد.

صادقپور اشاره کرد: در حال حاضر بیمه ها به صورت سلیقه ای عمل می کنند و تنها بعضی بیمه های خصوصی با اپتومتریست ها قرار داد دارند و خدمات اپتومتری را به افراد تحت پوشش ارائه می دهند، ولی متاسفانه بیمه های پایه که شامل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح، سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت است، تا کنون قراردادی با اپتومتریست ها منعقد نکرده اند و تلاش زیادی توسط تشکل های اپتومتری تا امروز انجام شده است ولی بیمه ها تمایلی نشان نداده اند.

وی ادامه داد: امیدواریم بیمه ها به این نتیجه برسند که عقد قرارداد با اپتومتریست ها هم به سود خودشان و هم به نفع سلامت مردم است چرا که با حمایت بیمه ها ارائه خدمات بینایی و چشم توسط اپتومتریست ها در مقایسه با سایر گروه های پزشکی مشابه بسیار ارزان تر و در دسترس تر برای مردم انجام می شود.

صادقپور تاکید کرد: اگر خدمات اپتومتری تحت پوشش بیمه های اصلی قرار گیرند قشر زیادی از مردم دسترسی شان به خدمات بینایی سنجی و سلامت چشم آسان می شود و بسیاری از بیماری ها در کودکی و در سنین پایین مورد تشخیص زود هنگام قرار گرفته و در دراز مدت منجر به مشکلات شدید بینایی و حتی نابینایی فرد نمی گردد

1 جولای, 2015

اشک مصنوعی به تولید داخل رسید

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Cornea, Optometry Doctor, آموزش مداوم, دارو شناسي چشمي, دکترای حرفه ای اپتومتری

برای نخستین‌بار در کشور یک شرکت دارویی موفق به تولید اشک مصنوعی مشابه نمونه خارجی شد تا کشور از واردات این محصول بی‌نیاز شود.

به گزارش فارس، اشک مصنوعی که پیش از این به صورت وارداتی در کشور یافت می‌شد و کشور سالانه به 30 میلیون دز از این دارو نیاز داشت به تولید داخل رسید.

این محصول توسط یک شرکت داخلی و مشابه نمونه خارجی آن ساخته شده و با قیمت 300 تومان در بازار عرضه خواهد شد.

برای ساخت این محصول محققان و دانشمندان شرکت دارویی 20 ماه زمان صرف کردند و موفق شدند صفر تا 100 این دارو را در داخل کشور تهیه کنند.

محمدحسن واصفی مدیرعامل شرکت تولیدکننده اشک مصنوعی در جمع خبرنگاران گفت: نمونه خارجی این محصول با قیمت 400 تومان در بازار عرضه می‌شود و ما نمونه خود را با 33 درصد قیمت کمتر و به مبلغ 300 تومان عرضه خواهیم کرد.

وی افزود: ما قادر هستیم تا در سال اول یک سوم نیاز کشور به اشک مصنوعی را تأمین کنیم و طبق برنامه از سال دوم تمام نیاز دارویی کشور به اشک مصنوعی در داخل کشور تهیه خواهد شد.

واصفی تأکید کرد: طبیعتاً وقتی که نمونه داخلی دارویی به تولید برسد برای نمونه خارجی آن افزایش تعرفه شاهد خواهیم بود و بنابراین نمونه خارجی از 400 تومان نیز گرانتر خواهد شد.

اشک مصنوعی برای مرطوب کردن چشم در مواقعی که بعد از عمل جراحی غدد اشکی قادر به تأمین رطوبت مورد نیاز چشم نیستند مورد استفاده قرار می‌گیرد تا رطوبت مورد نیاز چشم را تأمین کند.

همچنین افرادی که تمرکز بالا برای کارهای خود نیاز دارند و به مدت طولانی پلک نمی‌زنند نیز برای تأمین رطوبت مورد نیاز چشم خود از اشک مصنوعی استفاده می‌کنند.

این دارو همچنین برای بیماران خاص و جانبازان نیز کاربرد دارد

29 دسامبر, 2013

نوبتی هم که باشه، نوبت OD هست!

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: Optometry Doctor, اپتومتری, اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری

 

 

با توجه به اینکه مسئله PhD به سلامتی حل شده است، وقت آن شده که همه همکاران دست به دست هم داده و دنبال تبدیل مقطع پایه اپتومتری به دکترای حرفه ای باشیم. امیدواریم که بزودی شاهد تحقق این مهم نیز باشیم.

 

22 دسامبر, 2012

آفرین به غیرت فیزیوتراپیستها

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: Optometry Doctor, دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

امروز فیزیوتراپیستها در اعتراض به ضوابط محدود کننده جذب دانشجو در دوره دکترای حرفه ای فیزیو تراپی، جلوی وزارت بهداشت تجمع کرده بودند. آفرین به فیزیوتراپیستها که برای چیزی که حقشون هست ولی سیستم ازشون دریغ میکنه اینقدر پایمردی میکنند و بدا به حال ما اپتومتریستها که دارند شرح وظائف قانونی و مصوبمون رو تکه تکه میکنن و ما یواشکی در گوش هم میگیم “بچه ها چیزی نگین، اگه بگین PhD بهمون نمیدن”.

پی نوشت اول: تا وقتی که ما هرسال تو انتخابات انجمن به کسایی رای میدیم که ورد زبونشون اینه که”چرا دانشجو باید اعتراض کنه و بره جلو بشه گوشت قربونی!” یا اینکه “فعلا وقت اعتراض نیست، بزارید اول PhD بیاد بعد” ولی در محافل خصوصی شون میگن “من شغلمو به خطر بندازم که تو بشی دکتر!” و یا اینکه “من دو سال ارشد نخوندم که حالا بیام با تو بشینم سر کلاس OD” و … وضعمون همینه.

پی نوشت دوم: دیگه عرضی نیست، الان نوبت دوستان عزیز آقایان یا خانمهای “دانشجو” ، “همکار” ، “خیر خواه اپتومتری” و سایر عزیزان بی نام هست که بنده رو مورد عنایت قرار بدن.