دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
27 ژانویه, 2019

کتابهای بینایی سنجی فارسی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, تحصیل در رشته اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم, معرفی کتاب

کتابهای بینایی سنجی فارسی عرضه شده در این فروشگاه کتابهای تخصصی بینایی سنجی می باشند که به دو صورت تألیف و ترجمه می باشند.
مؤسسه پگاه آمادگی خود را جهت نشر کتابهای تخصصی بینایی سنجی اساتید گرامی این رشته اعلام میدارد.

19 ژانویه, 2019

نکات کلینیکی در اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم


فصل 1:
نکاتی از دانش عرفی

فصل 2:
کاربرد های اتورفرکتور در تجویز عدسی

فصل 3
تجویز در بیماران مایوپی

فصل4
تجویز در بیماران هایپروپ

فصل 5:
تجویز در بیماران آستیگماتیسم

فصل 6: چالش های بیماران پیر چشم

فصل 7

ملاحظات انکساری در مراقبت های دید دوچشمی

فصل 8
مراقبت های رفرکتیو در عدسی های تماسی

فصل 9

ملاحظات رفرکتیو پس از جراحی انکساری

فصل 10

مراقبت های رفرکتیو در بیماران دیابتی

فصل 11

ملاحظات انکساری در بیماران مبتلا به کاتاراکت

فصل 12

مراقبت های انکساری در بیماران کم بینا

فصل 13

بیماران ناراضی

9 ژانویه, 2019

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ تشخیص مشکلات چشمی وظیفه اپتومتریست است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: تشخیص بیماری های چشمی توسط اپتومتریست ها، با هدف حفظ سلامت بینایی و چشمی جامعه، یک اصل جهانی و قانونی منطقی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر امیر اسهرلوس اظهارداشت: اپتومتری رشته ای کاملا مستقل و کارآمد در سطح جهان است که در سراسر دنیا فقط به این نام شناخته می شود. این رشته که از برترین رشته های دنیا محسوب می شود مسئول مراقبت اولیه چشمی و بینایی است.

وی افزود: در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا تمامی بیماران مشکلات چشمی ابتدا به اپتومتریست مراجعه می کنند تا مشکلات آنها تشخیص داده شود و اقدامات درمانی لازم که در حیطه وظایف این رشته است، انجام می پذیرد و در صورت نیاز به بررسی های تکمیلی یا درمان های مربوط به حیطه های تخصصی دیگر به معاینه گران مربوطه ارجاع داده می شود.

مسئول علمی کنگره اپتومتری ایران، ادامه داد: در کشورهای مدرن بیماران چشمی در مرحله اول به اپتومتریست به عنوان سطح اول مراقبین سلامتی چشم مراجعه می کنند و ارجاع به سطوح بعدی به صلاحدید و تشخیص اپتومتریست صورت می پذیرد. طبیعتا این سیستم پیشرفته درمانی و سطح بندی سیستم مراقبت و سلامتی نه تنها کاملا اقتصادی و اصولی است بلکه باعث خواهد شد هر فرد معاینه گر فقط در حیطه تخصصی خود اعمال وظیفه کند و نهایتا بیماران با هزینه کمتر خدمات تخصصی را از حرف تخصصی متعدد چشمی از جمله اپتومتری، تخصص قرنیه، تخصص شبکیه و… دریافت خواهند کرد.

اسهرلوس گفت: مباحث مربوط به بیماری های مختلف چشم طی واحدهای متعدد درسی توسط اپتومتریست ها فراگرفته می شود و تمامی اطلاعات تشخیصی بیماری های بخش های مختلف چشم در طول تحصیل ایشان توسط دانشگاه ارائه می گردد.

وی افزود: در ایران نیز همانند اکثریت کشورهای دنیا آموزش های آکادمیک در زمینه بیماری های چشمی و روش های جراحی چشمی در سه مقطع تحصیلی از کارشناسی تا دکترای تخصصی توسط اپتومتریست ها دریافت می شود که این طبق اصول برنامه ریزی مصوب وزارت بهداشت اجرا می شود و هرگونه تحریف این حقیقت در واقع ندیده گرفتن قوانین موجود و بی احترامی به این مصوبات است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: تصور اپتومتری بدون مبحث تشخیص بیماری های چشمی غیرممکن است و با تعریف و هدف ایجاد این حرفه در دنیا کاملا تناقض دارد. بیش از ۸۰ درصد مشکلات چشمی و علت مراجعه بیماران مربوط به عیوب انکساری است. این طیف کثیر بیماران برای دریافت خدمات تخصصی بینایی زیر نظر همکاران اپتومتریست هستند و سلامتی چشمی و بینایی خود را به ایشان سپرده اند.

وی افزود: وظیفه خطیر اپتومتریست هاست که تمامی معاینات لازم در راستای تشخیص مشکلات چشمی را برای بیماران خود انجام دهند و تمام اختلالات و بیماری ها را شناسایی کنند تا در صورت لزوم دریافت خدمات از تخصص های دیگر چشم ارجاع به موقع انجام شود. این فرایند به هیچ عنوان نباید تغییر داده شود .

اسهرلوس ادامه داد: اپتومتریست های کشورمان علاوه بر تشخیص ودرمان عیوب انکساری چشم که هم اکنون جزء مفاد آموزشی و شرح وظایف آنها می باشد توانایی تشخیص بیماریهای چشمی جهت ارجاع به متخصصین مربوطه را نیز دارند .

1 ژانویه, 2019

عضو نظام جهانی اپتومتری عنوان کرد انتقاد از تضعیف جایگاه اپتومتری در ایران/ ضرورت دسترسی به خدمات بینایی سنجی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری

عضو نظام جهانی اپتومتری با اشاره به موضع گیری‌های نامناسب و نگرش‌های تنگ نظرانه برخی از مسئولین وزارت بهداشت نسبت به رشته اپتومتری گفت:در سال های اخیر تلاش برای کاهش سرعت پیشرفت رشته اپتومتری، محسوس بوده است.
به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا جعفری به تعریف رشته اپتومتری از منظر بین المللی اشاره کرد و افزود: بنا بر تعریف نظام جهانی اپتومتری (WCO) که تقریبا در 60 کشور دنیا بیش از 200 هزار اپتومتریست را نمایندگی می کند و تنها سازمان جهانی اپتومتری است که در ارتباط رسمی با سازمان جهانی بهداشت (WHO) است، اپتومتری را به عنوان یک حرفه مستقل و تحصیل کرده و نظام مند مراقبت سلامت و بهداشت تعریف می کند و اپتومتریست ها را مراقبین اولیه بهداشت و سلامتی چشم و سیستم بینایی می داند که معاینات جامع چشم و بینایی را انجام می دهند و شامل مواردی از جمله معاینه و تعیین عیوب انکساری و ساخت و ارائه عینک طبی و لنزهای تماسی و تجهیزات کم بینایی، تشخیص، مدیریت و مراقبت های خاص بیماری ها در چشم و توانبخشی سیستم بینایی است.

این کارشناس ارشد اپتومتری افزود: در بورد جهانی آژانس بین المللی جلوگیری از نابینایی (IAPB) که نظام جهانی اپتومتری نیز عضو آن است، نقش اپتومتری را در جلوگیری از نابینایی و به عنوان بخش مهمی از نظام مراقبت بهداشتی کشورها به رسمیت می شناسند.

وی در پاسخ به این سئوال که هدف از تربیت دانشجویان اپتومتری در سطح بین الملل چیست، گفت: اپتومتری که یکی از رشته های مستقل علوم پزشکی در سراسر دنیاست و در اکثر کشورها دارای دانشکده و آکادمی مستقل است که با هدف دسترسی همه به خدمات تخصصی و ارزان قیمت معاینات چشمی – بینایی فعالیت می نماید. اهمیت این رشته در تشخیص زودهنگام برخی بیماری ها که در صورت تاخیر در تشخیص منجر به نابینایی می شود (نظیر گلوکوم و کاتاراکت) و ارجاع به موقع آنان به متخصصین و جراحان چشم، دوچندان می گردد.

جعفری در ارتباط با نقش اپتومتری در کشور ما، اظهارداشت: در ایران نیز دانش آموختگان رشته اپتومتری از معاینات بدو تولد و سپس معاینات کشوری و سالانه کودکان 3 تا 6 سال با محوریت سازمان بهزیستی و سپس معاینات سنجش حین ثبت نام دبستان، نقش خود را در پیشگیری از بیماری ها و درمان اختلالات بینایی از بدو تولد تا سنین بالاتر ایفا می نمایند. البته پتانسیل فارغ التحصیلان این رشته بسیار فراتر از این مصادیق است که در صورت همراهی مسئولین مربوطه و حمایت های نهادهای دلسوز، احاد مردم از خدمات ارزنده و تخصصی و در عین حال گسترده و مناسب این قشر تحصیل کرده علوم پزشکی در زمینه های تخصصی علوم بینایی و چشمی بیش از پیش بهره مند خواهند بود.

وی به ارزیابی وضعیت حال حاضر اپتومتری در ایران و منطقه پرداخت و گفت: با اینکه ایران با بیش از 43 سال قدمت از زمان تاسیس این رشته پیشکسوت منطقه محسوب می‌شود و در زمان خود یکی از پیشگامان این حرفه در سطح جهان بوده است اما متاسفانه با سوگیری های نا مناسب و نگرش های تنگ نظرانه برخی مسئولین وزارت بهداشت، در سال های اخیر تلاش برای کاهش سرعت پیشرفت این رشته محسوس بوده است.

وی گفت: این در حالی است که کشورهای بسیار عقب مانده منطقه با حمایت های روشنفکرانه مسئولین امر و سرمایه گذاری معقول در سیستم بهداشت و درمان خود توانستند با سرعت خیره کننده ای با تاسیس مقطع دکترای حرفه ای، سطح سلامت بینایی مردمان خود را به سرعت بهبود بخشیده و در رنکینگ های جهانی جایگاه های بالاتری در نظام سلامت کسب نمایند. البته این در حالی است که هنوز در ایران و در سایه تلاش های دلسوزانه اساتید و مربیان رشته، سطح آموزشی اپتومتری تا حدی مطلوب هست که کارشناسان فارغ التحصیل این رشته در آزمون بورد دکتری حرفه ای اپتومتری در کانادا امکان شرکت داشته و نرخ قبولی آنان از سایر گروه ها بالاتر است.

جعفری افزود: شرایط مشابهی در کشورهای استرالیا، سوئد، نروژ، هلند، دانمارک و انگلستان وجود دارد و این امر به این مفهوم است که بایستی تلاش در ارتقاء سطح آموزشی این رشته داشته باشیم تا بتوانیم به موفقیت های بین المللی خود ادامه دهیم.

معاون علمی کمیته استاندارد سازی خدمات رشته اپتومتری، گفت: البته در صورت اهتمام مسئولین بر جامه عمل پوشاندن به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند تا افق 1404 بایستی سرآمد سایر کشورها در منطقه باشیم، امیدواریم رشته اپتومتری نیز مرهون این روشنگری ها قرار گرفته و مردم ما نیز شاهد بالندگی بیشتر این قشر فرهیخته از فرزندان خود بوده و از ثمره تحصیل و تخصص این طیف علوم پزشکی بهره مند شوند

26 دسامبر, 2018

اپتومتری وقانون

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, تحصیل در رشته اپتومتری - برچسب‌ها:

برای آشنایی با قوانین مرتبط با اپتومتری اینجا کلیک کنید

19 آگوست, 2016

انتخاب رشته دانشگاهی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری, دکترای حرفه ای اپتومتری

اپتومتری رشته دانشگاهی که این روز ها در کانون توجه داوطلبان کنکور قرار دارد حتما شما هم طرف مشورت این داوطلبان قرار گرفته اید آیا این رشته را انتخاب کنیم آیا شما از کارتان راضی هستید و سوالهایی از این قبیل . من شخصا بدون هیچ شناختی از این رشته آن را انتخاب کردم اما این روزها داوطلبین کنکور همه جا را برای یافتن اطلاع مورد نیاز خودشان در باره رشته های مختلف دانشگاهی زیر پا می گذارند تا به شناخت درستی در باره این رشته ها دست یابند
گروه علوم تجربی با بیش از نیم میلیون داوطلب بیشترین متقاضی نشستن بر صندلی دانشگاه را دارد و رشته های پزشکی و دندانپزشکی بیشترین طرفدار را دارند اما در بین رشته های کارشناسی نیز دو رشته فیزیوتراپی و اپتومتری طرفداران بیشتری را بخود جذب نموده اند هر دو رشته دو مقطع دکترای حرفه ای در خارج از کشور دارند اما در داخل کسانی مانع از پا گرفتن این دوره ها شده اند اما هم شاغلین و هم دانشجویان این دو رشته امید دارند دوره های دکترای حرفه ای فیزیوتراپی و اپتومتری بالاخره در این کشور تاسیس شوند و گره از کار فروبسته این رشته ها نیز باز شود بنابراین موقعیت این دو رشته کم و بیش مشابه یکدیگر است با این تفاوت که فیزیوتراپ ها توانسته اند قدمهای مهمی بردارند و موفقیت هایی نیز کسب کرده اند در حالی که اپتومتریست ها نتوانسته اند موافقت مسئولین وزارت بهداشت را برای این منظور بدست آورند و همچنان چشم براه روزهای آینده هستند.

14 دسامبر, 2015

وزیر بهداشت:‌ کنکور نباید دورزده یا زیر پا گذاشته شود

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری

تعدادی از دانش آموختگان رشته اپتومتری نسبت به عملکرد اعضای بورد اپتومتری و پذیرش دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی در این رشته اعتراض کردن۰شت نیست و برخی افراد درگیری‌های داخلی خود را جلوی وزارتخانه می‌کشانند.

هاشمی با بیان اینکه این جزو عجایب روزگار است که یک عده از دانشجویان را از رشته‌های مختلف هرازچندگاهی و به بهانه‌های مختلف جلوی وزارت خانه می‌کشانند گفت: فکر می‌کنم وزارت بهداشتی‌ها به این مسائل عادت کرده‌اند، اما نصیحتی دارم از موضع فردی که بیش از 30 سال در این حوزه، کار و معلمی کرده و آن اینست که آنهایی که متوجه هستند چه کار می‌کنند و ما هم می‌بینیم، از این کارها دست بردارند و اجازه دهند کار به روال قانونی و آنطور که به نفع مردم است، پیش رود.

وی افزود: به نظر من اعتراض دانشجویان، اعتراض درستی است، اما مشکل این است که گروه علمی آنها یعنی اعضای هیات بُرد در دولت قبل گفتند که امتحان بگیرید و همان‌ها طراحی‌های سوال و آزمون کرده‌اند، حال از یک طرف می‌خواهند آزمون برگزار کنند و از طرف دیگر دانشجویان را تحریک می‌کنند اما این کارها اخلاقی نیست و من در پیشگیری و برخورد با رفتارهای دوگانه، مصمم هستم.

وزیر بهداشت با تاکید بر صادق بودن در این زمینه گفت: باید مصلحت مردم را در نظر بگیریم. حرف مردم این است که افرادی که از نظر علمی برجسته‌اند و توانسته‌اند در یک رقابت سالم رتبه‌های خوب کسب کنند، از شرایط دولت که با پول مردم فراهم شده، استفاده کنند، اما اینکه برخی دوگانه عمل می‌کنند قابل قبول نیست و وزارت بهداشت با افراد متخلف حتی اگر همکاران ما باشند، برخورد قاطع می‌کند.

هاشمی ادامه داد: زمانی که دانشجو از حقوقش بهره‌مند نشود، حق دارد. کنکور نباید دور زده یا زیر پا گذاشته شود. من برای همکارانی که از طرفی وزارت بهداشت را به برگزاری آزمون تشویق می‌کنند و از طرف دیگر دانشجویان را علیه آزمون خودشان تحریک می‌کنند، متاسف هستم.

ایستادگی تنها راه حل مسئله اپتیکی ها

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری, دکترای حرفه ای اپتومتری, کاردان اپتیک

مسئله پذیرش کاردان های اپتیک در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هنوز چالش برانگیزترین مسئله روز اپتومتری ایران هست. به دلیل حساسیت بالای موضوع همکاران خود دست به کار شده اند و با تشکیل کارگروهی پیگیر حل این معضل می باشند
در گفتگو با بهروز مالکی مطرح شد:
مسئله پذیرش کاردان های اپتیک در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هنوز چالش برانگیزترین مسئله روز اپتومتری ایران هست. به دلیل حساسیت بالای موضوع همکاران خود دست به کار شده اند و با تشکیل کارگروهی پیگیر حل این معضل می باشند. به همین مناسبت گفتگویی را با آقای بهروز مالکی ترتیب دادیم. آقای مالکی به همراه آقایان فرزانه و محمدپور سرپرستی این کارگروه را برعهده داشته و اقدامات مقتضی را برنامه ریزی و پیگیری می نمایند.

ضمن تشکر از زمانی که در اختیار ما قرار داده اید، لطفا در مورد دلیل و ضرورت تشکیل کارگروه بفرمایید؟
در آغاز عرض سلام دارم خدمت شما که در تمامی فراز و نشیبهای اپتومتری به امر شریف خبر رسانی مشغولید و همینطور خدمت تمامی همکاران اپتومتریست.
تاریخ اپتومتری ایران نشان داده است که همواره کارهای مهم در این رشته با همت دسته جمعی همکاران به ثمر نشسته و متاسفانه از راههای متداول اداری کمتر جواب گرفته ایم. جریان پذیرش ناعادلانه فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی در رشته اپتومتری نیز یکی از همین امور است. متاسفانه توافقاتی بر سر این مساله صورت گرفته که مورد تایید قاطبه همکاران نیست. ما معترض به اصل و اساس تاسیس رشته اپتیک در وزارت علوم و سپس

17 سپتامبر, 2013

در حاشيه سفر خبرنگار واحد مرکزی اپتومتری به کشور تازه تاسيس ليمبان – پی دی به روش “بامباچا”

نویسنده: دکتر آیدین صفوتی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان, تحصیل در رشته اپتومتری, دکتر آیدین صفوتی, دکترای حرفه ای اپتومتری, طنز اپتومتری, عينك طبي, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم, وزارت بهداشت
اندازه گيری پی دی به روش "بامباچا" مخصوص کشور تازه تاسيس ليمبان

راست می گفت معاون محترم وزير در کشور تازه تاسيس ليمبان: ساخت عينک علم نمی خواهد.

خبرنگار واحد مرکزی اپتومتری در کشور تازه تاسيس ليمبان: هر چه بيشتر در ليمبان می مانم، بيشتر می فهمم که واقعا اپتومتريستها در ايران بی خودی حرص می خورند. به نظر من هم واقعا ساخت عينک احتياج به کار علمی ندارد. در ليمبان برای تعيين پی دی (مرکز گيری عدسيها) از روش خيلی ساده ای استفاده می کنند. من خودم شاهد بودم، با چشمهای خودم ديدم: عينک را روی صورت بگذاريد، با کف دست بکوبيد روی شيشه عينک – به قول ما بصورت پنجه گرگی بکوبيد روی طلق سمت راست و بعد هم طلق سمت چپ (در ليمبان بجای پنجه گرگی، می گويند “بامباچا”). همانطور که می بينيد، تصوير يا در واقع چاپ مردمک روی طلق عينک قرار می گيرد و به راحتی می توانيد مرکز را علامت بزنيد. کاری داشت؟ نه والله؟ برای همچين اندازه گيری ساده ای حتما بايد کارشناسی اپتومتری و دکترای حرفه ای اپتومتری و دکترای تخصصی اپتومتری گرفت؟ البته که نه!!!! فقط برای اينکه کسی بهانه نياورد که طرف بی سواد است، يکی دو تا شايد هم ده تا رشته کاردانی ساخت عينک راه بياندازيم تا همه جوانانی که موقعيت کاری ندارند بتوانند خيلی زود تند سريع وارد بازار پر برکت ساخت عينک شوند. در ليمبان که شده – چرا ما نتوانيم؟ گناه دارند اين جوانها والله – بی خودی کنکور ورودی سخت و دوره های آموزشی دانشگاهی چندين و چند ساله اپتومتری برای چی؟ از دست اين اپتومتريستها که انحصار عينکسازی را برای خودشان می خواهند و همه اش وانموووووووود می کنند دلايلشان علمی است. ای پول پرستها!!!!!!!

 

توضيح:

ببخشيد اين خبرنگار واحد مرکزی اپتومتری در ليمبان يه مقدار به مغزش فشار آمده و خبرها و تفسيرهای عجيبی می نويسه. لطفا توجه فرماييد که اينها نظرهای او است و الزاما مورد تاييد اينجانب آيدين صفوتی نمی باشد. اين روش اندازه گيری پی دی ليمبان را هم اجرا نکنيد چون ممکن است عوارضی داشته باشد و قرنيه چشم را آسيب بزند. ما اپتومتريستهای ايران هنوز قويا معتقديم که اگر چه هر يک از تستهايی که در کار تعيين نمره و ساخت عينک بکار گرفته می شوند ممکن است به ظاهر ساده باشند، ولی مجموعه آموخته هايی که در رشته اپتومتری به دانش آموختگان ارائه می گردد، نه تنها لازم و واجب می باشند بلکه برای صحيح انجام شدن کار معاينه چشم و ساخت عينک، دوره کارشناسی اپتومتری کاستيهايی دارد که تنها با ادامه تحصيل کارشناسان در مقاطع بالاتر، تکميل اين کاستيها قابل رفع شدن هستنند. تنها راه ارائه خدمات بهينه به هموطنان گرامی، ايجاد وحدت رويه در آموزش علوم بينايی و انتخاب شدن واجدين شرايط از طريق مجاری استاندارد شده و معتبر (فقط و فقط کنکور سراسری) است.

راستش کم کم خبرهای اين خبرنگار داره روی روح و روان من هم اثر می ذاره (نکنه درست می گه؟). اما يه جورهايی داره به مدرک علمی دکترای تخصصی اپتومتری خود من هم بی احترامی می کنه. بدينوسيله رسما از تمامی دانش آموختگان اپتومتری و غير اپتومتری پوزش می طلبم – گزارشگر فقط آنچه در کشور تازه تاسيس ليمبان مشاهده می کند را برای شما می نويسد و از اين پس تفسيرهای اينچنينی را حذف خواهم کرد.

4 سپتامبر, 2013

امروز روز ادای دین به اپتومتری است!

نویسنده: Dr. Maleki Opt Psy - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, تحصیل در رشته اپتومتری, عينك طبي, عینک سازی, وزارت بهداشت

دوستانی که دلسوز اپتومتری هستند میدانند که در حال حاضر اپتومتری ایران با دو مشکل دست و پنجه نرم میکند:

اول: مسئله گرفتن پروانه کسب از وزارت بازرگانی که این مشکل از حدود سه سال پیش با پلمپ مطب همکارانمان در زنجان شروع شد و وزارت بازرگانی شدیدا در دیوان پی گیر آن است.

دوم: مشکل آزمون غیر قانونی روز 14 شهریور از کاردانان اپتیک و ورود آنها به رشته اپتومتری در کنار دوره های بازآموزی غیرقانونی در بیمارستان فارابی است. مشکل اصلی از حدود 4 سال پیش با کوتاه آمدن بورد اپتومتری در مقابل وزارت بهداشت شروع شد که اسناد آن در قسمت “اسناد مربوط به تصمیم وزارت بهداشت برای ارتقاء کاردان های اپتیک” و “صورتجلسات منتهی به تصمیم وزارت بهداشت“ آورده شده است. بورد محترم در آن زمان حتی به خود زحمت پاسخ دادن به اپتومتریستهایی که از اقصی نقاط کشور برای شرکت در جلسه پرسش و پاسخ به تهران آمده بودند را نداد. بنده خودم در جلسه مذکور بودم و یادم هست که چگونه مسئولان بورد یا گوشی شان را خاموش کردند یا گفتند در زاهدانیم یا گفتند مادرزنمان مرده و هزار بهانه دیگر تا در جلسه حاضر نشوند و امثال من و آقای اثنی عشری و … با دست خالی به شهر هایمان برگشتیم.

حال گذشته ها گذشته است. امروز اگر چه اپتومتری در لبه پرتگاه است ولی خوشبختانه سمبه پرزور آقای احمدی نژاد که همچون کوه! پشت مصوبات غیر علمی وزارت بهداشت ایستاده بود دیگر نیست و به تاریخ پیوسته است. وزیر جدید خوشبختانه دیدگاه بازتری نسبت به اپتومتری دارد و کم کم زمان پاسخگویی مسئولان سابق فرا رسیده است.

دوستان و همکاران دست بجنبانند تا فردا مجبور نباشیم حسرت امروز را بخوریم. لطفا لطفا و لطفا بیکار ننشینید. خیل نامه های اعتراضی خود را به سمت وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت مجلس سرازیر کنید تا متوجه شوند که چه اجحافی در حال انجام است. اگر خودتان به مسائل اشراف دارید که چه بهتر و اگر اطلاعات کافی ندارید با افراد زیر تماس بگیرید. با نامه های خود باعث پشت گرمی مسئولان اپتومتری که پیگیر مسائل هستند شوید و فشار کافی برای ایجاد توانایی چانه زنی را بوجود بیاورید.

دکتر میرزاجانی 09123897841

آقای تولایی 09156188175

آقای عسگریزاده 09121439961

آقای مالکی 09179103420

آدرسها:

مجلس شورای اسلامی: تهران، میدان بهارستان، مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت

وزرارت بهداشت: تهران، شهرک غرب، میدان صنعت، خیابان فلامک جنوبی، خیابان سیمای ایران، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی