دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
23 فوریه, 2014

همه وبلاگ نویسان اپتومتری چند نفرند؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, وبلاگ نویسی, پادکست - برچسب‌ها: , ,

مدتها بود که تصمیم داشتم مطلبی در باره کاهش تعداد وبلاگ نویسان اپتومتری بنویسم چراکه به نظر می رسد بسیاری از وبلاگهای اپتومتری عملا غیر فعال هستند و یا هم مدتهاست که مطلب جدیدی به آنها اضافه نشده است
وبلاگهای فعال اپتومتری از تعداد انگشتان دست نیز فراتر نمی روند براستی چرا اینگونه شده است معمولا اساتید دانشگاه و اعضای هیئت علمی پیشگامان تاسیس وبلاگ و تولید پادکست هستند اما برای رشته ما ظاهرا این قضیه مصداق نمی کند و کمتر استادی را می توانید بیابید که وبلاگ داشته باشد پادکست که جای خودش را دارد با بسیاری از اعضای هیئت علمی خودمان که برای شرکت در مصاحبه تلفنی تماس می گیرم می گویند ما را معاف کنید بنظر می رسد این دوستان ترجیح می دهند سری را که درد نمی کند دستمال نبندند و برای خودشان احیانا دردسر درست نکنندو یا شاید هم ترجیح می دهند تا خودشان را در معرض قضاوت و ارزیابی سایر همکاران قرار ندهند چراکه از قدیم گفته اند تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد بهر حال راز عدم پیشرفت حرفه ای اپتومتری را می توان در همین یک رفتار غیر معمول اساتید آن یافت نمود اساتیدی که بایستی در همه امور پیشگام و پیشقدم باشند ترجیح می دهند آهسته بروند و بیایند که احیانا گربه شاخشان نزند به امید روزیکه هر کدام از اعضای هیئت علمی اپتومتری یک وبلاگ یا سایت فعال داشته باشد

17 سپتامبر, 2013

رادیو اپتومتری و افتالمولوژی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, پادکست

همه شما مطمئنا دکتر روت را می شناسید و با ویدیو های آموزشی ایشان آشنا هستید حالا ایشان اقدام به راه اندازی یک پادکست یا رادیوی اینترنتی کرده است اولین اپیزود این پادکست را بشنوید جالب است

10 فوریه, 2013

پادکست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: پادکست

7 ژانویه, 2013

مصاحبه با دکتر آیدین صفوتی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, دکتر آیدین صفوتی, دکترای حرفه ای اپتومتری, پادکست

23 می, 2012

معرفی سایت

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, معرفی سایت, پادکست

null
مشکل بسیاری از اپتومتریست ها کمبود اطلاعات مدیریتی نیست بلکه نداشتن وقت و زمان است مقالات مربوط به مدیریت حرفه ای و سخنرانی های الهام بخش ممکن است سرگرم کننده و انگیزش آفرین باشند اما بسیاری از اپتومتریست ها در جای در بین فاصله سومین و چهارمین بیمار اولین روز هفته اراده خود برای ایجاد تغییر و تحول در کارشان را از دست می دهند و دیگر آنرا به یاد نمی آورند.
به این دلیل است که گفته می شود بهتر است پیشرفت بصورت مرحله ای و گام به گام باشد در این سایت اطلاعات مدیریت حرفه ای اپتومتری بصورت پراکنده و قطعات مجزا در اندازه های سه تا چهار دقیقه ای ارائه می گردد

22 ژانویه, 2012

اپیزود هجدهم :مصاحبه با آقای امیر حسین امینی و خانم ملیحه فتحی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, پادکست - برچسب‌ها:

7 اکتبر, 2011

اپیزود شانزدهم:مصاحبه با خانم افسانه هراتی زاده

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: پادکست - برچسب‌ها:

در مصاحبه با خانم هراتی زاده بشنوید:

* نحوه تشکیل جامعه دانش آموختگان اپتومتری
* اپتومتری یک حرفه وابسته به پزشکی است نه یک صنف.
* اپتومتریست فارغ التحصیل وزارت بهداشت باید تحت نظر این وزارتخانه فعالیت کند، نه وزارت بازرگانی.
* صدور سه مجوز جداگانه برای فعالیت اپتومتری معقول نیست و بدنبال تبدیل این سه مجوز به یک پروانه واحد هستیم.
* با تبدیل مقطع پایه به OD علاوه بر افزایش سواد اپتومتریستها، حرفه نیز به ثبات بیشتری دست خواهد یافت.
* طرح مطالبی چون ویزیت رایگان ، عینک بخرید رایگان معاینه شوید و یا ارائه خدمات اپتومتری در گوشه عینکسازی یک فرد صنفی، توهین مستقیم به سایر همکاران است.
* برای جذب بیماران، با آنها صادق باشید، به بیمار دروغ نگویید و معاینه کامل و علمی برای بیمار انجام دهید.
* در تعرفه گذاری، تعرفه اپتومتری بصورت درصدی از تعرفه پزشک عمومی محاسبه میگردد درصورتی که کار ما هیچ سنخیتی با کار پزشک عمومی ندارد و اگر قرار است درصد گرفته شود باید ملاک چشم پزشک باشد.
* کسانی که داوطلبانه وارد یک عرصه میشوند بهتر و بیشتر از کسانی که برای ورود به آن عرصه پول میگیرند کار میکنند.
* من با پرداخت حقوق به هیات مدیره انجمنها مخالفم ولی از همه اعضاء میخواهم با پرداخت حق عضویت، انجمنها را در تامین هزینه های اقداماتشان یاری کنند.
* فراموش نکنید که قسمتی از یک کل واحد هستید و به اصول کار جمعی پایبند باشید. تک روی و بی توجهی به سایر همکاران ما را دچار مشکل نموده است.
* توصیه آخر : با هم مهربانتر باشید!

 

6 آگوست, 2011

اپیزود پانزدهم:مصاحبه با دکتر علی میرزاجانی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, پادکست - برچسب‌ها:

مصاحبه با دکتر میرزاجانی یکی از جالبترین مصاحبه های پادکست اپتومتری در ایران است. دوستان عزیز مطالب زیر را در مصاحبه با ایشان بشنوید:

* با توجه به شرح وظایف اپتومتری، دوره لیسانس برای آموزش کامل اپتومتریستها کافی نیست.

* بورد اپتومتری و دانشگاهها بارها سعی نمودند واحدهای مقطع لیسانس اپتومتری را بازنگری نموده و تعداد آنها را به تعداد استاندارد (یعنی 135 واحد) کاهش دهند ولی هیچکدام از واحدها قابل حذف نیستند. به همین دلیل تنها رشته ای که بازنگری واحدهای دوره لیسانس آن صورت نگرفته است، اپتومتری میباشد و دانشجویان مقطع لیسانس اپتومتری نسبت به سایر رشته ها واحدهای بیشتری را میگذرانند.

* با ارتقاء سطح پایه به دکترای حرفه ای، افراد مستعد تر وارد این رشته شده ولذا اپتومتریستهای توانمندتری وارد جامعه خواهند شد وخدمات بینایی کاملتری به جامعه ارائه خواهد شد.

* PhD حق اپتومتریستها و OD حق تمامی مردم ایران است.

*در مورد تجویز دارو ما پیشینه قانونی قوی در وزارت بهداشت داریم و حتی در مصوبات مربوط به رشته در زمان انقلاب فرهنگی هم گفته شده است که لیست داروهای قابل تجویز توسط اپتومتریستها متعاقبا اعلام خواهد شد ولی ما خودمان این موضوع را پیگیری نکرده ایم.

* دریافت مجوز تجویز کنتاکت لنز و ارزیابیهای AS و PS و تستهایی چون تونومتری فقط در طی چند جلسه انجام شد ولی برای تجویز دارو تاکنون تلاشی نکرده ایم.

* اپتومتریستها خواهان تجویز داروهای موضعی برای چشم هستند در حالیکه همکارانی چون ماماها باهمین میزان تحصیلات مجوز برای تجویز داروهای سیستمیک دارند.

* در مورد استاندارد سازی خدمات اپتومتری به اندازه جلساتی که برگزار شده کار پیش نرفته است. البته مقداری از این تاخیر هم مربوط به خود وزارت بهداشت است که رفرنسهای مورد نیاز را هنوز در اختیار ما قرار نداده است.

*در زمینه تعرفه ها وزارت بهداشت معتقد است چون اپتومتریستها از بخش دیسپنسینگ هم درآمد دارند، پس تعرفه برایشان کافی است درحالیکه تضمینی وجود ندارد بیماری که رفرکشنش را انجام داده ایم از عینکسازی ما خرید نماید و علاوه بر آن خود بخش دیسپنسینگ هم هزینه بالاو جداگانه ای را میطلبد.

*با توجه به بودجه لازم برای خرید تجهیزات مطب و زمانی که برای ویزیت بیماران صرف میشود، تعرفه های جاری غیر واقعی است.

*در مورد تعرفه ها ما باید اعتراض و دلایل خود را برای وزارتخانه بیان کنیم و تا زمانی که اعتراض نکنیم این تفکر در وزارتخانه وجود دارد که تعرفه تصویب شده، مناسب است.

*متاسفانه جامعه اپتومتری عادت کرده است که درخواب خرگوشی به سر ببرد و تا وقتی که آب زیرش را نگیرد بیدار نمیشود. اپتومتریستها به هرآنچه پیش می آید قناعت میکنند و تا وقتی کارد به استخوان نرسد اتفاقی نمی افتد. این مسئله باید آسیب شناسی و علت یابی شود.

* ما تا امروز برای رسیدن به جایگاه واقعی اپتومتری کوتاهی زیاد داشته ایم ولی با پیگیری میتوانیم به هر آنچه که میخواهیم برسیم. باید خواسته های خود را اولویت بندی نماییم و از اولویت اول شروع به پیگیری نماییم.

23 ژوئن, 2011

اپیزود چهاردهم: مصاحبه با دکتر رضا با اصل اپتومتریست و پزشک عمومی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, پادکست - برچسب‌ها: ,

در مصاحبه با دکتر بااصل میشنوید:

* من خود را بیشتر اپتومتریست میدانم تا پزشک عمومی

* بهتر است آموزش اپتومتری با آموزش پزشکی عمومی شروع شود و پس از آن اپتومتری
بصورت یک تخصص آموزش داده شود

* نقش تشکلهای اپتومتری بیشتر پیش گیری بوده است و به همین خاطر در برخی مواقع
حضور آنها به چشم نمی آید

18 ژوئن, 2011

اپیزود سیزدهم:مصاحبه با آقای ناصر صادقپور کارشناس ارشد اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, پادکست - برچسب‌ها: ,

در مصاحبه با آقای صادق پور بشنوید:

* اپتومتری خط مقدم مبارزه با مشکلات چشمی میباشد

* در مورد بیمارن Low Vision اپتومتریستها حداکثر
اقدامات ممکن را انجام میدهند تا بتوانند حداقل دید را برای بیمار فراهم آورند

* باید برای باوراندن OD به مسئولین وزارت بهداشت
بکوشیم

* قدم دوم در تاسیس OD فراهم آوردن هیات علمی مورد
نیاز برای تربیت OD است