دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
11 ژوئن, 2019

آیا فارغ التحصیلان دوره کارشناسی بینایی سنجی و مقاطع بالاتر آن در ایران براستی اپتومتریست هستند ؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم, وزارت بهداشت, چشم پزشکی

بیاد دارم روزی که برای تسویه حساب نهایی به دانشگاه مراجعه کرده بودم آقای جواد حشمتی که حالا مدرک دکترای اپتومتری دارند و در تورنتو به کار مشغولند نیز همراه من بودند ایشان شدیدا اصرار داشت تا در برگه نهایی که از دانشگاه دریافت می کرد رشته تحصیلی ایشان به جای بینایی سنجی اپتومتری قید شود شاید درک مشکلی که امروز برای ما ایجاد شده در آنروز برای من خیلی مقدور نبود اما ایشان بخوبی می دانست که اگر به جای اپتومتری کلمه بینایی سنجی در مدرک ایشان قید شود چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شودمعلوم نیست اولین بار چه کسی واژه بینایی سنجی را به عنوان جایگزین اپتومتری پیشنهاد داده است قطعا این فرد نمی دانسته این جایگزینی چه مشکلاتی ممکن است برای فارغ التحصیلان آینده این رشته ایجاد نماید اخیرا نظام پزشکی در مجوز های دفتر کاری که برای همکاران ما صادر می کند واژه اپتومتری را حذف نموده است و زمزمه هایی شنیده می شود که برخی چشم پزشکان هم که بخوبی حرفه اپتومتری را می شناسند و با شرح وظایف آن آشنایی دارند تلاش می کنند بین اپتومتری و بینایی سنجی تفکیک قایل شوند
در اینکه بینایی سنجی ایرانی دقیقا همان اپتومتری اروپایی و آمریکایی است شکی نیست چرا که برنامه آموزشی این رشته دقیقا از برنامه های معادل آن در این کشورها اقتباس شده است واگر از کسانی که این برنامه نوشته اند والان نیز در قید حیات هستند بپرسید قطعا به شما خواهند گفت که آنچه طراحی شده دقیقا همان اپتومتری است و نه هیچ چیز دیگر . یک مقایسه ساده بین برنامه آموزشی کارشناسی اپتومتری با برنامه اپتومتری دانشگاههای اروپا و آمریکا موید این موضوع است که این رشته قطعا اپتومتری است و هدف از آن تربیت نیروی متخصصی بوده که بتواند بطور مستقل از چشم و ضمایم آن معاینه بعمل آورده و اختلالات و بیماریهای عمده آن را تشخیص داده ، عیوب انکساری را تعیین و عینک یا لنز مناسب را تجویز و مجموعه تست های پاراکلینیکی از قبیل پریمتری ، توپوگرافی و… را انجام داده و در صورت نیاز بیمار را به سطح بالاتر ارجاع نمایدروشن است که اگر چنین فردی نتواند بیماریهای چشم را تشخیص دهد قطعا نمی تواند در کار تجویز عینک یا لنز نیز موفق باشد پس این حرف دوستان چشم پزشک که ادعا می کنند اپتومتریست ها نمی توانند بیماریهای چشمی را تشخیص دهند قطعا درست نیست و مهمترین کار اپتومتریست ها تشخیص بیماریهای مختلف چشمی است چرا که بدون تشخیص بیماریها نمی توان انتظار داشت که یک اپتومتریست در کار مراقبتهای انکساری نیز موفق باشد برنامه آموزشی اپتومتری در ایران جدا از تغییراتی که عده ای تلاش می کنند تا آن را از کارایی لازم خارج نمایند بگونه ای طراحی شده تا کارشناسان اپتومتری پس از فراغت از تحصیل قادر به معاینه کامل چشم و تشخیص بیماریهای مهم آن ، کشف و تصحیح عیوب انکساری و تجویز عینک یا لنز برای اصلاح این عیوب باشند همچنین مهارتهای بالینی لازم جهت مدیریت اختلالات دید دو چشمی ،بیماران با دید کم و انجام انواع متعددی از تست های پاراکلینیکی را فرا گیرند

29 می, 2019

چشم پزشکان مجاز به فروش عینک در مطب نمی باشند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, عینک سازی, وزارت بهداشت, چشم پزشکی

نامه اخیر دکتر جباروند به معاون درمان وزارت بهداشت و نامه معاون درمان این شبهه را برای عده ای ایجاد کرده است که چشم پزشکان می توانند در محل مطب اقدام به فروش عینک نمایند در حالیکه مطابق نص صریح نامه معاون وزیر آنها فقط مجاز به فیت عینک ونه ساخت و فروش آن شده اند روشن است که فیت عینک صرفا به مفهوم تعیین نمره عینک و تعیین مختصات مورد نیاز برای ارایه به اپتومتریست و یا عینک ساز می باشد و به هیچ وجه به مفهوم ساخت و فروش عینک نمی باشد و طبق آیین نامه فعلی عینک طبی مجوز ساخت و فروش عینک منحصرا جهت کارشناسان اپتومتری و قبول شذگان آزمون های قبل از سال 1368 صادر می گرددمضاف براین فروش هرگونه کالا در مطب های پزشکی ممنوع است و هیچ گونه تغییری در این مورد روی نداده است و طبق آرای موجوددیوان عدالت اداری حرفه چشم پزشکی و حرفه عینک ساری ذو حرفه جدا از یکدیگر هستند وبه هیچ وجه قابل ادغام در یکدیگر نمی باشند بنابراین همچون گذشته ساخت و فروش عینک در مطب های چشم پزشکی ممنوع است و نامه اخیر معاون وزیر نمی تواند به عنوان مجوز ساخت عینک به چشم پزشکان تلقی گردد .

20 می, 2019

درخواست انجمن‌های علمی پزشکی برای اصلاح تعرفه‌های درمان

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, وزارت بهداشت

سلامت نیوز:روسای چهار انجمن علمی پزشکی کشور در نامه‌ مشترکی خطاب به دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور، خواستار تجدیدنظر آنی و اصلاح مصوبه تعرفه درمان ۹۸ شدند
متن این نامه که به امضای دکتر عباس کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی ایران، دکتر ایرج خسرونیا رییس جامعه متخصصین داخلی ایران، دکتر غلامرضا خاتمی رییس انجمن پزشکان کودکان ایران و دکتر ناهید خداکرمی رییس انجمن علمی مامایی ایران رسیده به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر جهانگیری
معاون اول محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران
…….

21 ژانویه, 2019

سرپرست وزارت بهداشت:‏ آموزش های پزشکی متناسب با نیازهای جامعه نیست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: وزارت بهداشت

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت بهداشت گفت: آموزش های علوم پزشکی، متناسب با نیاز جامعه در حوزه ارائه خدمات ‏نیست. رسالت ما اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع است و دانشگاه‌ها باید به سمت تربیت نیروی متناسب با ارائه خدمات ‏و آموزش گروه‌های هدف برای کاهش خطر بیماری‌ها حرکت کنند.
به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، سعید نمکی روز یکشنبه در نشست روسا و معاونان آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر ‏کشور افزود: آموزش رکن اصلی نظام توسعه است. توسعه تعاریف زیادی دارد، اما یکی از زیباترین، شیواترین و منطقی‌ترین تعریف ‏توسعه این است که بتوانیم نیروی انسانی را به سرمایه انسانی تبدیل کنیم. قبل از انقلاب 6 برنامه و پس از انقلاب نیز 6 برنامه ‏توسعه برای کشور نوشته شده، اما نوشتن این برنامه‌ها بر اساس درآمدهای نفتی کشور بوده است و به نقش انسان توسعه یافته ‏توجه چندانی نکرده‌ایم.‏

‏* مخالفت نمکی با جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت
سرپرست وزارت بهداشت گفت: برخی افراد سعی دارند نشان دهند که یکی از سیاست‌های بنده، انفکاک آموزش پزشکی و ادغام آن ‏در وزارت علوم است، اما باید بگویم که جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت با تفکرات من در تضاد است و اعتقاد دارم که ‏آموزش جزو جدایی ناپذیر بهداشت و درمان است.‏
وی بیان کرد: اگر فضای بهداشتی و درمانی را برای آموزش پزشکی در اختیار نداشته باشیم، اداره کردن حوزه آموزش یکی از ‏مشکلات جدی ما در کل کشور خواهد بود. جزو معدود نفراتی بودم که برای جداسازی دانشگاه‌های علوم پزشکی از وزارت علوم، ‏تلاش و کوشش کردم. البته یک انتقاد داشته‌ام که سازمان‌های منطقه‌ای بهداشت و درمان استان‌ها را نباید حذف و در دانشگاه‌های علوم ‏پزشکی ادغام می‌کردیم، چون روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی به جای توجه ویژه به حوزه آموزش و پژوهش، باید درگیر حوزه ‏بهداشت و درمان باشند

رئیس شورای عالی نظام پزشکی در گفت و گو با ایرنا: مراکز پزشکی سوپر نیستند که صندوق فروشگاهی داشته باشند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: وزارت بهداشت

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی نظام پزشکی گفت: مصوبه مجلس مبنی بر الزام نصب صندوق فروشگاهی در مراکز پزشکی با نصب کارتخوان فرق دارد. چنین مصوبه ای نادرست است زیرا کار طبابت با کار یک سوپرمارکت فرق می کند و نظام پزشکی با این مصوبه مخالف است.
محمدرضا ظفرقندی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: طرحی که در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصویب و ارائه شده است، الزام به نصب صندوق فروشگاهی است نه کارتخوان. چون اکنون کارتخوان در اکثر مطب های پزشکان وجود دارد، اما در متن ذکر شده الزامی برای وجود و استفاده از صندوق فروشگاهی است یعنی صندوق اخذ پول به صورت مکانیزه باشد بعد هم ارائه فاکتور و رسید فراهم شود که این دو با هم متفاوت است.
وی معتقد است: وظایف و اختیارات سازمان نظام پزشکی در قانون تشکیل این سازمان برشمرده شده و قانونگذار عملا اختیاری برای ایجاد الزامات و نیز امکان دستور و نظارت برای صاحبان حرف پزشکی و وابسته در این مقوله و در مطب‌ها قائل نشده است. حتی قوانین جاری کشور به ویژه ماده 274 اصلاحی قانون مالیات ‌های مستقیم در مقام اشاره به جرایم مالیاتی استفاده از دستگاه کارتخوان توسط مشمولان و مودیان را الزام و اجبار و خودداری از آن را بزه قلمداد نکرده است. بنابراین ابلاغ این امر به عنوان دستور یا تکلیف از طرف سازمان نظام پزشکی محل ایراد است.

* رفتار با جامعه پزشکی مانند سوپرمارکت ها نباشد
وی تصریح کرد: اعتقاد داریم اساسا کار طبابت و خدمات پزشکی از نوع فروش نیست که بخواهد ارزیابی آن از طریق صندوق فروشگاهی صورت گیرد، این سوء برداشت اشتباه است و این موضوع برای تمام مطب ها و تمام خدمات پزشکی مشکل ساز است چون مقوله پزشکی یک مقوله خدمتی و درمانی است و فروش نیست که مانند سوپرمارکت با آن رفتار شود و دچار مشکل و تنش در جامعه پزشکی خواهد شد.

5 ژانویه, 2019

:سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌، اپتومتریست ها را مراقبین اولیه سلامت چشم می‌داند.

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, مراقب اولیه سلامت چشم, وزارت بهداشت

سمیرا حیدریان گفت: فرد مبتلا به بیماری های چشمی در ابتدا باید توسط‌ یک‌ اپتومتریست معاینه‌ شود تا اگر دچار عیوب‌ انکساری‌ و اختلالات‌ دید دو چشمی و مواردی‌ از این‌ قبیل‌ بود ؛توسط‌ اپتومتریست بررسی و اصلاح شود و در صورت تشخیص وجود مشکلات پاتولوژیک توسط اپتومتریست به‌ متخصصین ‌ ذی ربط ارجاع‌ داده‌ ‌شود.

وی ادامه داد: مردم‌ اگر قابلیت‌های‌ یک‌ اپتومتریست را بدانند، در بسیاری از موارد برای حل مشکلات بینایی و چشمی خود به اپتومتریست مراجعه‌ خواهند کرد.

حیدریان اضافه کرد: یکی از مهم ترین مراجعه اکثر مردم به مراکز چشم ، مواردی همچون عیوب‌ انکساری‌، تنبلی‌ چشم‌ و اختلالات دید دوچشمی است که البته تمامی‌ این‌ موارد در حیطه‌ کاراپتومتریست است‌.

وی ادامه داد :امروزه خدمات گسترده ای توسط اپتومتریست ها در سراسر کشور در حال انجام است که از مهمترین آنها می توان به برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام تنبلی چشم (آمبلیوپی) و سایر اختلالات بینایی در کودکان اشاره کرد.

حیدریان بیان کرد :با تشخیص و درمان به موقع بیماری در سنین طلایی یعنی زیر 6 سال شیوع آمبلیوپی و سایر اختلالات بینایی کاهش چشمگیری خواهد یافت.

2 ژانویه, 2019

صدای اپتومتریست ها در وزارت بهداشت شنیده نمی شود

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, اپتومتری در ایران, وزارت بهداشت

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛طیبه دوابی گفت: اپتومتریست ها به عنوان مراقبین اولیه بینایی در روند مراقبت از سلامت بینایی احاد جامعه و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی و تنبلی چشم نقش مهمی دارند.

وی ادامه داد: یکی از موارد شرح وظایف اپتومتریست ها انجام تست های پاراکلینیک است که این تست ها به تشخیص بیماری و ارجاع به موقع بیماران به چشم پزشک نقش بسیار مهمی دارند و برخلاف آنچه در برخی مراکز چشم پزشکی در حال انجام است، انجام تست های پاراکلینیک تنها اپراتوری و کلیک کردن و پرینت گرفتن نیست.

این کارشناس اپتومتری تاکید کرد: برای انجام صحیح تست های پاراکلینیک باید علم و تجربه کافی داشت و با توجه به گستردگی علم پاراکلینیک جهت بازآموزی همکاران اپتومتریست، سمیناری تحت عنوان پاراکلینیک در اپتومتری برگزار می شود.

دوابی افزود: محورهای سمینار پیش رو، حول تفسیر و انجام علمی و دقیق تست های پریمتری، پنتاکم، ارب اسکن، Oct، و نیز تجویز انواع لنز تماسی و آشنایی با علم روز و شناخت و کاربرد انواع عدسی های عینک است.

عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران گفت: شرح وظایف هر گروه در وزارت بهداشت مبتنی بر سر فصل های مصوب این وزارتخانه است ولی ما شاهد انجام وظایف مصوب اپتومتریست ها توسط افراد غیر اپتومتریست هستیم و متاسفانه در وزارت بهداشت صدای ما شنیده نمی شود و این مسئله منجر به عدم وجود امنیت شغلی فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته شده است.

وی با عنوان این مطلب که ما شاهد مهاجرت نخبگان اپتومتری به کشورهایی مثل کانادا و استرالیا هستیم، افزود: مشکلات حرفه ای در این رشته و عدم احساس امنیت شغلی و چالش های موجود و ورود افرادی بدون کنکور به رشته اپتومتری و نیز عدم حمایت بیمه ها از خدمات اپتومتری علاوه برتضییع حقوق اپتومتریست ها وبیماران، بر خلاف تمام مقررات و منطق حاکم بر امور حرفه ای در وزارت بهداشت است.

دوابی گفت: واقعا جای سئوال است در یک رشته ای مرتب عنوان می شود که در مراکز با کمبود نیرو مواجه هستند ولی فارغ التحصیلان آن رشته در جایگاه یک اپتومتریست فعال هستند و اپتومتریست بیکار نه دستش به جایی می رسد و نه صدایش شنیده می شود.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر، روز به روز شاهد افزایش عینک سازی های غیر مجاز در سطح کشور و ارائه آموزش های غیر مجاز هستیم که از مسئولین و متولیان نظام سلامت، توجه و یاری می طلبیم تا بیش از این شاهد به بازی گرفته شدن سلامت بینایی مردم توسط مراکز غیر مجاز نباشیم.

26 آگوست, 2018

رييس جامعه اپتومتري ايران: حضور اپتومتريست درعينک سازي طبي ضروري است استفاده از عينك طبي نامناسب به انحراف و دوبيني چشم و سردرد منجر مي‌شود

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم, وزارت بهداشت

رييس جامعه اپتومتري ايران با بيان اين که طبق قانون، عينک سازان طبي تجربي بايد با اپتومتريست کار کنند، گفت: خواستار آن هستيم تا يک اپتومتريست که با رتبه 800 تا 1600 وارد دانشگاه شده و چهار سال درس‌هاي اپتومتري را خوانده است به صرف نداشتن سرمايه بيکار نباشد.

افسانه هراتي زاده، رييس جامعه اپتومتري ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، در خصوص اهميت حضور اپتومتريست در عينک سازي طبي با طرح اين فرض که عينک يک کودک به علت دانش ناکافي عينک ساز و به جهت مطابقت دادن عينک با فرمي که بيمار پسنديده است، درست ارايه نشود، گفت: اين در حالي است که کودک توانايي ابراز مشکل خود را ندارد و به محض برداشتن عينک نيز ممکن است با اجبار والدينش براي گذاشتن آن مواجه شود.

اين اپتومتريست ادامه داد: اين مساله موجب مي‌شود کودک دچار انحراف و دوبيني چشم و سردرد و تهوع شده و ديگر حاضر نخواهد شد که عينک را بپذيرد واين مساله براي او مشکلات رواني را در پي خواهد داشت.

وي افزود: ساخت غلط عينک به اندازه دادن نسخه غلط توسط داروخانه به بيمار مهم ا

29 می, 2017

حضور اپتومتریست ها در تجمع اعتراضی پاتولوژیست ها

نویسنده: شهرزاد نکونام - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, مراقب اولیه سلامت چشم, وزارت بهداشت

به نام خدا که در جای حق نشسته است.

امروز یکشنبه ۷ خرداد ماه ۹۶ تعدادی از متخصصین بالینی علوم آزمایشگاهی دربرابر اقدام وزارت بهداشت مبنی بر واگذاری حق مسئولیت فنی آزمایشگاه های تشخیص طبی به دکترای تخصصی علوم آزمایشگاهی؛ تجمع اعتراض آمیزی در مقابل مجلس شورای اسلامی برپا کردند.
صرف نظر از اینکه حق با کدام طرف است: متخصصین آزمایشگاه بالینی و یا دکترای تخصصی علوم پایه؛ آنچه غیر منتظره بود حضور اپتومتریست ها در این تجمع بود.
اپتومتریست ها امروز بر روی پلاکاردهایی که پزشکان معترض به دست داشتند حضور یافتند. جملات و عکس های پلاکارد ها بارها و بارها در سایت های خبری ، کانال های تلگرامی و اکثر شبکه های اجتماعی منتشر شدند.
واقعا چرا پاتولوژیست ها از اپتومتریست ها برای پیشبرد اهداف خود مایه گذاشتند؟
مسلما” اینکه جناب وزیر بهداشت ، چشم پزشک هستند پاسخ این پرسش است. تیز بینی پاتولوژیست ها آنان را بر آن داشت تا وزیر را در مقابل یک واقعیت عینی قرار دهند. کما اینکه اگر وزیر تخصص دیگری می داشت نام یک گروه دیگر به میان می آمد.
تاکنون هم اپتومتریست ها نخواسته اند؛ و هم وزیرمحترم بهداشت دوره تخصصی برای اپتومتریست ها نگذاشته و آنان را جراح و چشم پزشک نکرده است. اما ممکن است بزودی تنها با یک امضا تمام حقوق قانونی اپتومتریست ها را به چشم پزشکان بدهد .
ماجرا این است که اخیرا چشم پزشکان با تکیه بر همکار بودن وزیر درخواست کرده اند که معاینات اپتومتریک، فیت عینک و ساخت عینک را به کوریکولوم آموزشی خود اضافه کنند و بدون گذراندن دوره تخصصی اپتومتریست هم بشوند. درحالیکه تاکنون در کوریکولوم آموزشی چشم پزشکی ایران و همجنین کشورهای پیشرفته جهان سابقه نداشته است.
امروز اپتومتریست ها در قالب پلاکارد در تجمع اعتراضی پاتولوژیست ها حضور داشتند تا بگویند : هر شغلی در حیطه وظایف خود کاربرد دارد.
بله هر چیز باید سرجای خودش باشد. نه اپتومتریست می تواند با یک دوره تخصصی چشم پزشک شود و نه چشم پزشک با دورزدن قانون و استفاده از رانت های مختلف از جمله چشم پزشک بودن وزیر، پزشک بودن معاونین و روسای ادارات و شوراهای وزارت بهداشت و …. حق دارد اپتومتریست شود.
کلام آخر آقای وزیر! معاینات اپتومتری ، فیت عینک و ساخت عینک حق قانونی اپتومتری است و نباید به چشم پزشکان داده شود. لطفا بگذارید هر چیز سر جای خودش باشد

19 فوریه, 2014

اپتومتريست درشت بامروت را گوی: باری اگر گل (به ضم گاف) پرت نمی کنی، گل (به کسر گاف) پرت نکن!

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, دکتر آیدین صفوتی, وزارت بهداشت


همکاران عزيز :
اول اينکه ما در مقطعی هستيم که يکبار ديگر اپتومتری مورد تعرض قرار گرفته، اين درست است. اما فراموش نکنيم که در بعضی زمينه ها هم پيشرفت قابل توجهی بدست آورده ايم – اينکه تاييد شده مقطع دکترای تخصصی رشته تاسيس گردد، پيشرفتی است که بسيار بزرگتر از آسيبهای اخير است. آيا اين خبر تاييد شده و قطعی است؟ اگر تاسيس پی اچ دی قطعی است، کسانيکه به تاييدش کمک کرده اند – که متاسفانه من دقيق در جريان کارشان نيستم، کار بسيار بزرگی کرده اند حتی اگر به خاطرش مجبور شده باشند از برخی مواضع اپتومتری تا حدی عقب نشينی بکنند. پی اچ دی اگر انشالله افتتاح شود، دستاوردی ماندگار است. مواضعی را که آنها مجبور شده اند رها کنند، به عهده ماها است که دفاع کنيم و بازگردانيم. اگر من در يک درگيری دو تا مشت بخورم و مجبور شوم دو قدم عقب نشينی کنم، آيا روا است که شما هم من را مورد عتاب و خطاب قرار دهيد که چرا مشت خوردی؟ چرا دو قدم عقب رفتی؟ شايد به صلاح بوده که من دو قدم عقب بروم تا شما چهار قدم پيشتازی کنيد.

نکته دوم به نظر من اين است که اين اواخر، همکاران ما موقعيتی پيدا کرده اند که نظرات ناگفته اشان را مطرح کنند. اين شامل خود من هم می شود. شرايط در اين اواخر به نحوی شکل گرفته است که برخی انتقادات، بعضا بجا و بعضا نابجا، ولی مطرح شده اند. اتفاقاتی در گذشته اپتومتری کشور رخ داده، افرادی آمده اند و رفته اند، رفتارهايی کرده ايم که درست بوده. کارهايی کرده ايم که نقص داشته. کارهايی بوده که بايد انجام می داديم و انجام نداديم. کارهايی را هم انجام داديم که نبايد انجام می داديم.

جان کلام: شايد احساس من غلط باشد، شما اصلاح بفرماييد. ولی من حس می کنم در برهه ای از زمان زندگی می کنيم که در کشورمان بعضی از اقدامات گذشته مورد بازبينی و تجديد نظر هستند. اگر چنين است، اين بسيار نيکو است که هر اپتومتريست نيز مروری بر گذشته داشته باشد و صادقانه بيانديشد که آيا من در گذشته کاری کرده ام که به ضرر اپتومتری تمام شده باشد؟ به جایی اينکه نوک تيز انتقاد را به سمت انجمن ها و يا مسوولين بگيريم، هر يک به اين بيانديشيم که کداميک از کارهای من در سالهای گذشته به ضرر اپتومتری بوده و چه کارهايی است که می توانم انجام بدهم تا به نفع حرفه ام کار کرده باشم.

اگر نمی دانيد از کجا اصلاحات را شروع کنيد، کافيست رجوع فرماييد به عقل جمعی که در همين چند ماه گذشته در اين سايت توسط افراد مختلف نمود پيدا کرده. بار ديگر همه گفته ها و انتقادات را مطالعه کنيد – با ديد باز و بدون تعصب – با نيت شناسايی روشهای نيل به اصلاحات. اگر چيزی را می خواهيد در اپتومتری اصلاح کنيم، اگر واقعا انتقادهایمان ناشی از خودخواهی و عقده های درونيمان نيست و اگر واقعا قصدمان انتقادهای سازنده بوده، بخوانيم نظرهای همديگر را و بيانديشيم چگونه بايد امور را اصلاح کرد. طبيعی است که هر يک از ما نمی توانيم همه مسايل را حل کنيم ولی شما که الان اين مطلب را خواندی، چه کاری را می توانی به نفع اپتومتری انجام بدهی؟ شايد صرفا اين باشد که يکی از موارد انتقاد شده را بتوانی خودت رعايت کنی – به عنوان مثال، از حسابهای شخصی گفته بودند: اعلام کنيد که به حسابهای شخصی هيچ مبلغی واريز نخواهيد کرد. مثال ديگر، از مستقل کار کردن گفته شده بود – اگر روش کار شما نافی استقلال کاری اپتومتری است، همين امروز اراده کنيد که تغييرش بدهيد. اگر از موضوع اپتيکی ها ناراضی هستيد، حتی با يک نامه مودبانه به مسوولين درخواست اصلاح کنيد – ممکن است اصلاح نکنند ولی حداقل بدانند که افرادی هستند که نظرشان را اعلام می کنند و بی تفاوت نيستند. اگر به هر علت نمی خواهيد يا نمی توانيد به مسوولين نامه انفرادی بدهيد، در يکی از سايتهای اپتومتری يک خط يادداشت بگذاريد و بگوييد مخالفيد.

خداوند امور هيچ قومی را اصلاح نمی کند، مگر اينکه خودشان اراده کنند.

اگر اپتومتری يک قوم فرض شود، در هر رده و ترازی از اپتومتری که هستيد، با مرور نظرات همکاران می توانيد مواردی که نياز به اصلاح دارند را شناسايی کنيد. نواقص را همکاران شناسايی کردند، بسيار عالی. آيا منتظر خواهيد ماند مريخی ها برای اصلاح نواقص فرود بيايند؟ آيا منتظر مسوولان خواهيد ماند تا اصلاح کنند؟ از نظر ملت ايران، شما مسووليد چون شما عهد کرده ايد که عهده دار سلامت بينايی اين مردم باشيد.

عزيز جان، اگر اينها را خواندی و هنوز می گويی برو بابا، از دست من کاری بر نمی آيد. اگر باز هم می گويی بگذار سردمداران و مسوولان به فکر باشند، من به اندازه خودم دردسر دارم، حداقل اين يک کار را می توانی انجام بدهی، همين الان می توانی فهرستی از آنچه نياز به اصلاح دارد تهيه کنی و آن فهرست را يا برای خودت نگهداری يا در سايت منتشر کنی، گمنام، با شماره هايی مثل آنچه دوستان استفاده می کنند: نامت را بگذار 1، بگذار 2، بگذار همکار، بگذار همکار اپتومتريست. اگر اين کار را هم در حد خودت نمی دانی که انجام بدهی، بالاغيرتا ديگر انتقاد نکن و بگذار آنها که اهل کار هستند، در آرامش کار کنند حتی اگر کارشان باب ميل شما نيست.

اپتومتريست درشت بامروت را گوی: باری اگر گل (به ضم گاف) پرت نمی کنی، گل (به کسر گاف) پرت نکن!!! لبخند بزن همشهری!!!
دکتر آیدین صفوتی