دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
29 می, 2019

چشم پزشکان مجاز به فروش عینک در مطب نمی باشند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, عینک سازی, وزارت بهداشت, چشم پزشکی

نامه اخیر دکتر جباروند به معاون درمان وزارت بهداشت و نامه معاون درمان این شبهه را برای عده ای ایجاد کرده است که چشم پزشکان می توانند در محل مطب اقدام به فروش عینک نمایند در حالیکه مطابق نص صریح نامه معاون وزیر آنها فقط مجاز به فیت عینک ونه ساخت و فروش آن شده اند روشن است که فیت عینک صرفا به مفهوم تعیین نمره عینک و تعیین مختصات مورد نیاز برای ارایه به اپتومتریست و یا عینک ساز می باشد و به هیچ وجه به مفهوم ساخت و فروش عینک نمی باشد و طبق آیین نامه فعلی عینک طبی مجوز ساخت و فروش عینک منحصرا جهت کارشناسان اپتومتری و قبول شذگان آزمون های قبل از سال 1368 صادر می گرددمضاف براین فروش هرگونه کالا در مطب های پزشکی ممنوع است و هیچ گونه تغییری در این مورد روی نداده است و طبق آرای موجوددیوان عدالت اداری حرفه چشم پزشکی و حرفه عینک ساری ذو حرفه جدا از یکدیگر هستند وبه هیچ وجه قابل ادغام در یکدیگر نمی باشند بنابراین همچون گذشته ساخت و فروش عینک در مطب های چشم پزشکی ممنوع است و نامه اخیر معاون وزیر نمی تواند به عنوان مجوز ساخت عینک به چشم پزشکان تلقی گردد .

4 فوریه, 2019

علی میرزاجانی: مهم‌ترین چالش، عدم در نظر گرفتن قابلیت‌های اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت‌های اولیه چشم است.

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

سلامت نیوز:چندی است که فعالیت برخی اپتومتریست‌ها مختل شده و حالا اعضای هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران، نسبت به پلمب مؤسسات ساخت عینک طبی توسط اتحادیه عینک سازان که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، به شدت انتقاد کرده‌اند.

در ابتدا، آقای ناصر صادقپور اظهار داشت : یکی از چالش‌های پیش‌روی اپتومتریست ها، دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأسیس مؤسسات ساخت عینک طبی است. وی در ارتباط با دخالت اتحادیه عینک سازان در امور اپتومتریست ها، اظهارداشت: به‌رغم اینکه مجوز تأسیس مؤسسه ساخت عینک طبی را وزارت بهداشت صادر می‌کند و همچنین حکم صریح هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه هیچ گونه نیازی به کسب مجوز از وزارت صنعت نیست، اما متأسفانه با استفاده از اهرم‌هایی که دارند، در مسیر خدمات اپتومتریست ها سنگ اندازی می‌کنند و بعضاً نسبت به پلمب مؤسسه ساخت عینک طبی اقدام می‌شود.

صادقپور به مکاتبه دفتر حقوقی وزارت بهداشت با وزارت صنعت برای حل این مشکل اشاره کرد و افزود: متأسفانه به این مکاتبات هم توجهی نمی‌کنند.
در ادامه، آقای علی میرزاجانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران، به چالش‌های پیش روی اپتومتریست‌ها اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین چالش، عدم در نظر گرفتن قابلیت‌های اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت‌های اولیه چشم است. به‌طوری که در نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده، هیچ‌گونه پیش بینی برای استفاده از قابلیت اپتومتریست‌ها دیده نشده است.

میرزاجانی با انتقاد از دخالت‌های سازمان‌های خارج از وزارت بهداشت، از جمله وزارت صنعت و سازمان‌های ذی ربط آن که با اخطار و پلمب مانع از ساخت عینک طبی در مؤسسات استاندارد می‌شوند، افزود: متأسفانه به‌رغم اینکه قانون در این زمینه شفاف است، اما می‌بینیم که در کدهای «آی سیک» وزارت صنعت، حدود ۱۰ شغل مربوط به عینک طبی تعریف شده که کاملاً مغایر با قانون مجلس و آرای متعددی است که هیأت عمومی دیوان عدالت اداری یا شعب دیوان صادر کرده‌اند.

البته چندسال پیش بود که خبر مجاز شدن خیاطان به ساخت عینک طبی روی خبرگزاری‌ها رفت. در این خبر آمده بود که وزارت بازرگانی با صدور مجوز برای اتحادیه صنف عکاسان و خیاطان کشور آنان را در ساخت عینک طبی و آفتابی حمایت می‌کند.
صدور این مجوز برای اتحادیه صنف عکاسان و خیاطان هم در حالی بود که فارغ‌التحصیلان اپتومتریست (بینایی‌سنجی) از فعالیت بدون مجوز از سوی این وزارتخانه منع شده بودند. در همان زمان بود که خانم افسانه هراتی زاده، با اشاره به گذشت چهارسال از صدور رأی دیوان عالی کشور درباره غیرقانونی بودن ساخت فروش عینک طبی از سوی واحدهای فاقد پروانه کار یا بدون اپتومتریست گفته بود: متأسفانه وزارت بازرگانی همچنان از اجرای قانون و پذیرش این آرای قضایی استنکاف می‌کند و این جای سؤال دارد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، براساس رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور و به موجب تبصره سه ماده یک قانون آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور مصوب 12/3/1375 مجلس، تمامی شاغلان حرفه‌های وابسته پزشکی که به‌نحوی دارای مؤسسه یا دفتر کار هستند و خدماتی مانند ساخت عینک طبی ارائه می‌دهند و تمامی مشمولان قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی موظف به شرکت در دوره‌های خاص آموزش مداوم هستند و صدور و تجدید مجوز کار آنها منوط به ارائه گواهی شرکت در این دوره است. به گفته هراتی‌زاده بنابراین بر حسب مفاد تبصره مزبور تصدی به امر ساخت عینک طبی، نیازمند داشتن پروانه کار از وزارت بهداشت است.

ولی وزارت بازرگانی برای دفاتر کار اپتومتریست‌ها اخطار پلمب می‌فرستد و از آنان می‌خواهد نسبت به صدور مجوز ساخت و فروش عینک طبی و آفتابی از این وزارتخانه اقدام کنند. با این حال به گفته رییس جامعه اپتومتریست‌ها اگرچه روابط عمومی وزارت بهداشت نیز پیش از این اعلام کرده بود که مجوز مؤسسه ساخت و فروش عینک طبی فقط برای اپتومتریست‌ها و با مجوز وزارت بهداشت صادر می‌شود، اما متأسفانه وزارت بهداشت در قبال اقدام وزارت بازرگانی در صدور مجوز برای سایر صنوف هیچ عکس‌العمل جدی نشان نداد.

3 فوریه, 2019

پوشش بیمه ای خدمات اپتومتری به نفع مردم و بیمه هاست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش خبرگزاری مهر، علی میرزاجانی، با انتقاد از دخالت افرادی که صلاحیت لازم در تجویز لنزها را ندارند، افزود: بر اساس قانون، فقط مراکز پروانه دار اپتومتری و چشم پزشکی اجازه تجویز و ارائه لنز را دارند.

وی همچنین ضمن گلایه از اینکه خدمات اپتومتری تحت پوشش بیمه نیست، گفت: از سه سال قبل کارهای اولیه برای پوشش بیمه ای خدمات اپتومتری در کشور انجام شده است، اما هنوز تعرفه های اپتومتری از جیب مردم پرداخت می شود.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران، افزود: پوشش بیمه ای خدمات اپتومتری به نفع مردم و بیمه هاست، زیرا، هزینه ها را کاهش می دهد.

میرزاجانی با عنوان این مطلب که در دنیا متولی ساخت و فروش عینک طبی، لنزهای تماسی و تجهیزات مربوطه، موسسات پروانه دار رشته اپتومتری هستند، گفت: متاسفانه در کشور ما، اتحادیه های صنفی مختلف و غیر مرتبطی همچون لوازم آرایشی و بهداشتی و… با سوء برداشت های برخی مدیران وزارت صنایع و معادن از قوانین جاری، اقدام به عرضه کالاهای تخصصی حوزه علوم پزشکی می نمایند که اکثرا هم فاقد استانداردهای اولیه است.
د

19 ژانویه, 2019

عینک آفتابی را از موسسه‌های عینک طبی تهیه کنید

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, دکتر مسعود صادقی

دکتر مسعود صادقی اپتومتریست اظهار کرد: برخلاف رویه رایج در اکثر جوامع که انتخاب عینک آفتابی را مرتبط با سلیقه و ذائقه مصرف‌کننده می‌دانند، عینک‌های آفتابی دارای خصوصیات فنی و مهندسی هستند و داشتن دانش فنی و مهارت حرفه‌ای، لازمه انتخاب صحیح عینک آفتابی متناسب با شرایط آناتومیک، موقعیت جغرافیایی و نیازهای زندگی روزمره هر فرد است.

دکتر صادقی گفت: بهتر است فریم عینک آفتابی به نحوی انتخاب شود که پوشش حداکثری را بر روی چشم و پوست اطراف آن ایجاد کند. با توجه به تنوع بسیار بالای طرح و جنس عینک‌های آفتابی، توصیه می‌شود به‌منظور اطمینان از خواص متناسب با نیاز و هماهنگی فیزیکی با ساختار چهره خود، عینک آفتابی را از موسسه‌های عینک طبی تحت نظر اپتومتریست تهیه کنید.

5 ژانویه, 2019

بازار کار , درآمد و رتبه مورد نیاز رشته بینایی سنجی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری, عينك طبي, عینک سازی

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل بینایی سنجی

علاقه مندان به این شغل باید در رشته کارشناسی بینایی سنجی در دانشگاه تحصیل کنند. در صورت تمایل می توانند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است در سال ۱۳۹۲ برای اولین بار دکترای تخصصی بینایی سنجی در کشور راه اندازی و دانشجو در این مقطع جذب شده است
ادامه مطلب…..

عدم نیاز به اخذ پروانه کسب برای اپتومتریستها

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, عينك طبي

به اطلاع همکاران محترم اپتو متریست سراسر کشور می رساند که بر طبق قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و رای هیت عمومی دیوان عدالت اداری ساخت عینک طبی جز حرف وابسته به پزشکی بوده و فعالیت اپتو متریستها در زمینه ای ساخت و فروش عینک طبی خارج از شمول قانونی نظام صنفی می باشد و هیچ گونه نیازی به اخذ پروانه کسب از وزارت بازرگانی مجامع امور صنفی و اتحادیه ها ندارند

عینک سازی چشم پزشکان در مطب غیرقانونی است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, عینک سازی

حمید ثابت قدم در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما با انتقاد از برخی پزشکان که عینک را در مطب می سازند ، گفت : عینک در این واحدها بدون نظارت اتحادیه ساخته می شود.
عینک سازی چشم پزشکان در مطب غیرقانونی است


رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت
ساخت وسیله درمانی را در محل درمان بیمار غیرمنطقی دانست و تصریح کرد : مشخص کردن شرح وظایف از سوی وزیر بهداشت راهکار جلوگیری از این فعالیت غیرقانونی است.

ثابت قدم ، وظیفه چشم پزشک را تشخیص و درمان ناراحتی های چشم دانست و گفت : ساخت عینک با همکاری فارغ التحصیلان رشته اپتیک و دارندگان مدارک فنی انجام می شود که از اتحادیه جواز فعالیت دریافت می کنند.

وی با اشاره به وجود هزار واحد صنفی فروش عینک در تهران و 6 هزار واحد در سراسر کشور ادامه داد : واحدهای بدون مجوز شناسایی و به اداره اماکن اعلام شده است که به زودی پلمپ می شود.

رییس اتحادیه سازندگان و فروشندگان ساعت 70 درصد عینکهای موجود در بازار را قاچاق و بی کیفیت اعلام کرد و افزود : عینک های قاچاق با قیمت 2تا3 هزار تومان از چین خریداری و 10 تا 30 هزار تومان در بازار عرضه می شود.

ثابت قدم وجود اشعه uv را دلیل الزام استفاده از عینکهای آفتابی استاندارد از دوره کودک تا کهنسال اعلام و تصریح کرد : تعرفه عینک آفتابی هم اکنون 20 درصد و عینک طبی 7 درصد است که کاهش این رقم علاوه برکاهش قاچاق عینک ، سبب تزریق ارزش افزوده حاصل از ورود عینک به خزانه دولت می شود.

وی با اشاره به اینکه کاهش قاچاق سبب افزایش ورود عینک هایی با کیفیت به کشور می شود ، گفت : عینک های بی کیفیت سبب تخریب چشم می شود که تاکنون شکایت های فراوان در این بخش به اتحادیه اعلام شده است.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک افزود : در بازار عینک های استاندارد هم در واحدهای دارای مجوز عرضه می شود که مصرف کننده با در نظر گرفتن بودجه خود می تواند عینک باکیفیت خریداری کن

2 ژانویه, 2019

تجویز، انتخاب و ساخت یک عینک طبی، تخصصی‌ترین کار اپتومتری

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, اپتومتریست شهرزاد نکونام, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شهرزاد نکونام اظهارداشت: هدف از برگزاری این سمینار ارتقاء سطح علمی دانشجویان و دانش آموختگان رشته اپتومتری با ارائه روش‌های علمی و تخصصی تجویزعینک در بیماران مختلف و بازآموزی تجویزهای تخصصی با استفاده از فن آوری‌های روز دنیا است.
رائه روش‌های علمی تجویزعینک در بیماران مختلف

وی با اشاره به اینکه این سمینار دارای 10 امتیاز بازآموزی آموزش مداوم است، افزود: بحث و تبادل نظر در گایدلاین‌های تجویز(راهنماهای بالینی تجویز) با ارائه پنل‌های معرفی بیمار (کیس ریپورت) در عیوب انکساری مختلف چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی ، مشکلات تطابقی و موارد خاص از محورهای این سمینار است.

وی افزود : علاوه بر موضوع تجویز که در سالن اصلی جریان دارد، آموزش های علمی و عملی ویژه ای نیز در کارگاهای جنبی سمینار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: از جمله موارد مورد اشاره در این کارگاه ها فیت عینک، تراش عدسی، ساخت و تعمیر عینک، مارکتینگ لنزهای تماسی نرم و سخت، محلول‌ها و داروهای مرتبط با لنز، فارماکولوژی در اپتومتری، طبقه بندی و کاربرد بالینی داروهای چشمی، پریمتری و استراتژی‌های آن، نسخه نویسی و نسخه خوانی درخواست‌های میدان بینایی است.

نکونام شعار سمینار جامعه اپتومتری را «نهایت رضایتمندی، با دقیق‌ترین تجویز》و 《 اپتومتری، تخصصی‌ترین تجویز و ساخت عینک طبی» عنوان کرد و در مورد اهمیت این سمینار از منظر سلامت بیان داشت: اپتومتریست‌ها در طول دوره تحصیل خود با نحوه معاینه کامل چشم آشنا می شوند و پس از اتمام تحصیل و دریافت شماره نظام پزشکی می توانند مستقلا کار حرفه‌ای خود را آغاز کنند؛ لذا مرجع مطمئنی برای حفظ سلامت بینایی و رفع نیازهای جامعه در این زمینه هستند.

عضو جامعه اپتومتری ایران خاطرنشان کرد: تجویز، انتخاب و ساخت یک عینک طبی، تخصصی‌ترین کار اپتومتری است که نیازمندان به این خدمات برای حفظ سلامت خود و جامعه باید به مراکز قانونی و مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد : با توجه به نیاز مبرم جامعه به خدمات تجویز عینک طبی که در تخصص اپتومتریست هاست؛ متاسفانه این امر تحت پوشش بیمه نیست و عموم مردم به این دلیل دچار مشکل می شوند که از مسئولین محترم وزارت بهداشت تقاضای برطرف شدن این معضل را داریم.

10 آگوست, 2016

در حاشیه نوزدهمین کنگره اپتومتری ایران مطرح شد وجود 3 هزار مرکز غیرقانونی ساخت عینک در کشور

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, دکترای حرفه ای اپتومتری, همایش اپتومتری

علی میرزاجانی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان، در حاشیه نوزدهمین کنگره اپتومتری ایران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: متأسفانه عده‌ای به بهانه فروش عینک اقدام به تهیه مجوز می‌کنند و بعد از دریافت مجوز با دور زدن قانون اقدام به ساخت عینک‌های غیراستاندارد می‌کنند که این موضوع مشکلات زیادی را برای اپتومتریست‌ها به وجود آورده است.

وی ادامه داد: صدور مجوز برای عینک‌سازی‌ها یک دوگانگی بین وزارت صنعت و وزارت بهداشت ایجاد کرده است به گونه‌ای که هنگامی که وزارت بهداشت درخواست تعطیلی این مراکز غیراستاندارد را می‌کند به دلیل لابی‌گری‌ها و دست‌های پشت پرده و هماهنگی وزارت صنعت و معدن با سازمان تعزیرات با مخالفت روبه‌رو می‌شوند.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران افزود: از زمان تقاضای وزارت بهداشت برای تعطیلی یک مغازه غیرمجاز حدود 9 ماه طول می‌کشد تا این مراکز غیرمجاز تعطیل شود و متأسفانه بعد از تعطیلی مرکز موردنظر با اخذ مجوز جدید فعالیت خود را ادامه می‌دهد که پروسه پلمب مکان مجدداً باید آغاز و پیگیری شود.

میرزاجانی گفت: حدود 1800 مرکز معتبر ارائه خدمات اپتومتری در کشور وجود دارد که در حال ارائه خدمات به بیماران هستند و این در حالی است که حدود 3 هزار واحد غیرقانونی با مجوز و پروانه فروش و یا خرده‌فروشی عینک در حال ارائه خدمات هستند.

وی در پایان گفت: درمان کم‌بینایی و بیماری‌های انکساری چشم، تعمیر و ساخت عینک، تشخیص تنبلی چشم و انحرافات چشمی و سنجش میدان بینایی از خدماتی است که مراکز اپتومتری معتبر باید ارائه دهند اما وجود مراکز غیرمجاز باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای مراکز معتبر شده است.

19 مارس, 2015

اپتومتریست ها نیازی به پروانه کسب ندارند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, عینک سازی

رییس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در امور موسسات عینک طبی راه قانونمند کردن و کاهش هزینه های تهیه عینک برای مردم را سد کرده است.
به گزارش گروه سلامت خبرگزاری دانا، دکتر علی میرزاجانی چنین اظهار کرد: عدم تمکین وزارت صنعت به قانون و آرای متعدد دیوان عدالت اداری در زمینه فعالیت اپتومتریست ها یکی از مشکلات اساسی صاحبان این حرفه است.

وی توضیح داد: طبق قانون دیوان عدالت اداری، اپتومتریست ها از قانون نظام صنفی مستثنی هستند و نیازی به اخذ پروانه کسب ندارند.

وزارت صنعت و اتحادیه های مربوطه مزاحم فعالیت اپتومتریست ها هستند
میرزاجانی ادامه داد: با این حال وزارت صنعت و اتحادیه های مربوطه مرتب مزاحم فعالیت اپتومتریست ها در زمینه ساخت عینک طبی می شوند و آنها را به دلیل نداشتن پروانه کسب تحت فشار قرار می دهند.

وی گفت: وزارت صنعت معتقد است از آنجایی که در این موسسات عینک به عنوان یک کالا فروخته می شود باید به فعالیت اپتومتریست ها به عنوان یک کار صنفی نگاه کرد. این در حالی است که برخی حرفه های پزشکی مانند دندانپزشکان نیز کالاهای پزشکی مانند دندان مصنوعی به فروش می رسانند اما حرفه آنها به عنوان یک کار صنفی دیده نمی شود.

میرزاجانی افزود: وزارت صنعت یک دیدگاه سنتی به حرفه اپتومتری دارد در حالی که در قانون دیوان عدالت اداری اپتومتری به عنوان یک حرفه وابسته به پزشکی تعریف شده است و در قوانین مربوطه ساخت عینک طبی جزو یکی از خدمات اپتومتری به شمار می رود.

وی در توضیح موسسات عینک طبی اظهار کرد: در موسسات عینک طبی یک اپتومتریست به عنوان مسوول فنی مشغول به کار است و خدمات اپتومتری به بیماران ارایه می دهد اما عینک سازی های قدیمی فاقد مسوول فنی هستند.

میرزاجانی افزود: 50 درصد عینک سازی ها در ایران زیرنظر اپتومتریست ها هستند و 50 درصد مابقی یا عینک سازی های قدیمی دارای مجوز وزارت بهداشت و یا بدون مجوز هستند.

به گفته وی، 2500 اپتومتریست در کشور وجود دارد که از این تعداد 2020 نفر عضو سازمان نظام پزشکی و دارای شماره نظام پزشکی هستند.

عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران به پوشش بیمه ای نامناسب خدمات اپتومتری به عنوان دیگر مشکل جامعه اپتومتریست های ایران اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا اپتومتریست ها عینک های طبی را می سازند و به بیماران تحویل می دهند و خدمات آنها تحت پوشش بیمه ای است.