دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
7 فوریه, 2019

۱۰ عادت ساده ای که به بینایی شما صدمه می زند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، با این حال اغلب ما ندانسته عادت هایی داریم و کارهایی انجام می دهیم که به چشم ها و بینایی ما صدمه می زنند. در ادامه به ۱۰ عادت ساده اما مضری می پردازیم که می توانند آسیبی جدی به بینایی شما وارد می کنند.

۱- از لوازم آرایشی تاریخ انقضا گذشته استفاده می کنید

چشم پزشکان توصیه می کنند لوازم آرایشی چشم هایتان را بعد از سه ماه دور بیندازید. چون باکتری هایی که درون آن ها انباشته می شوند می توانند باعث بروز عفونت در چشم ها شوند.

۲- در مصرف مواد غذایی تهیه شده از گندم افراط می کنید

مصرف گندم منجر به افزایش سطح انسولین در بدن می شود. به گفته ی دانشمندان، این مسأله ممکن است باعث فشرده شدن تخم چشم ها شود و این فشارعامل بروز نزدیک بینی است. اگرچه محققان هنوز شک دارند که به دلیل مصرف گندم است که تعداد افراد نزدیک بین در سراسر دنیا بسیار زیاد است، اما آن ها ثابت کرده اند که این ماده ی غذایی به طور قطع بر رشد چشم ها تأثیر می گذارد.

۳- بدون تجویز پزشک از قطره های چشمی استفاده می کنید

اگر بدون تجویز پزشک از قطره های چشمی استفاده می کنید، یعنی اغلب احساس ناخوشایندی در چشم هایتان دارید. با این حال، این قطره ها فقط موقتاً می توانند مشکل تان را حل کنند. چون این روش کمکی به حل مشکل اصلی نمی کند. بنابراین قبل از آنکه قطره های بیشتری بخرید، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

۴- به اندازه ی کافی آب نمی خورید

اگر روزانه کمتر از هشت لیوان آب بنوشیم، بدن ما آب خود را از دست خواهد داد. در نتیجه ی این مسأله، تولید اشک چشم ها کاهش می یابد و بنابراین احساس می کنیم چشم هایمان خشک شده اند. خشکی چشم ها صدمات جدی ای به آن ها می زند.

۵- زمستان ها از عینک آفتابی استفاده نمی کنید

پزشکان هشدار می دهند پرتوهای فرابنفشی که در زمستان از برف و یخ منعکس می شوند می توانند باعث برف کوری شوند. نشانه های این مسأله عبارتند از متورم شدن چشم ها، دوبینی و آبریزش چشم ها. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می کنند حتی در زمستان هم از عینک آفتابی استفاده کنید.

۶- به اندازه ی کافی نمی خوابید

اگر چشم هایتان استراحت کافی نداشته باشند، ممکن است دچار مشکلاتی مثل عدم توانایی در فوکوس، سیاه شدن زیر چشم ها و بروز تیک های عصبی شوید.

۷- کتاب را بیش از حد به چشم هایتان نزدیک می کنید

دانشمندان میان نحوه ی مطالعه و وضعیت بینایی رابطه ی قوی ای پیدا کرده اند. محققان می گویند کسانی که زیاد مطالعه می کنند و کتاب را بیش از حد به چشم هایشان نزدیک می کنند، اغلب نزدیک بین هستند.

۸- دائما چشم هایتان را می مالید

وقتی به خاطر احساس خستگی یا خارش چشم هایتان را می مالید، این کار موقتا احساس خوبی به شما می دهد. با این حال، اگر دائما چشم هایتان را بمالید، این کار باعث تغییر شکل قرنیه ی چشم می شود.

۹- تحت فشار و اضطراب زیادی کار می کنید

اگر هنگام کار با کامپیوتر، در چشم هایتان احساس درد یا ناراحتی می کنید، احتمالا به خاطر مانیتور نیست. به اعتقاد دانشمندان، این نشانه ها در میان کسانی شایع است که هنگام کار از وضعیت عاطفی ناپایداری دارند. اما کسانی که شغل شان را دوست دارند معمولا مشکلی درمورد چشم هایشان ندارند.

۱۰- فراموش می کنید لنزهایتان را بیرون بیاورید

در اوقات بیداری، از طریق هوا به قرنیه ی چشم ها اکسیژن می رسد و هنگام خواب اشک چشم ها قرنیه را مرطوب نگه می دارد. اما وقتی بیست و چهار ساعته لنز داخل چشم هایتان باشد، قرنیه از منابع عناصر مورد نیازش یعنی اکسیژن و رطوبت محروم می ماند و صدمه می بیند.

فعالیت عینک سازان تجربی فاقد استانداردهای وزارت بهداشت است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, عينك طبي, عینک سازی

عضو هیئت علمی گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: فعالیت عینک سازان تجربی به دلیل عدم کسب مجوزهای لازم فاقدِ استانداردهایِ مورد تایید وزارت بهداشت است.
به گزارش روابط عمومی- سید رفیع حسینی مدیر گروه اپتومتری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن تبریک 6 شهریور ماه روز اپتومتری ادامه داد: مجوز عینک سازان تجربی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود در حالیکه فردی با تحصیلات اپتومتری برای فعالیت در حیطه عینک سازی باید از جانب وزارت بهداشت و بر طبق استانداردهای تعریف شده مجوز دریافت کند.
وی با تاکید بر ضرورت انجام کار تخصصی برای تجویز عینک تصریح کرد: کارشناسان اپتومتری با توجه به اندوخته های علمی در ارائه یک عینک استاندارد که شامل نوع و طرح فریم عینک و همچنین نوع عدسی با توجه به نیاز بیمار می توانند به بیماران کمک نمایند و از آسیبهای احتمالی عینکهای غیر استاندارد جلوگیری کنند
وی همچنین با بیان اینکه اولین سطح مراقبت های چشمی توسط اپتومتریست ها صورت می پذیرد گفت: تشخیص تنبلی چشم، درمان انحرافات غیرفلجی چشمی، تجویز عینک و ساخت وارائه عینک طبی از جمله فعالیت های حرفه ای فارغ التحصیلان اپتومتری است.
وی ابراز امیدواری کرد: که با توجه به آرای دیوان عدالت اداری در خصوص موسسات ساخت وارائه عینک طبی مبنی براینکه این موسسات زیر مجموعه وزارت بهداشت بوده و مجوزهای این موسسات از طریق وزارت بهداشت صادر می شود ، وزارت صنعت معدن و تجارت در امور موسسات ساخت وارائه عینک طبی تعامل بیشتری داشته باشد

4 فوریه, 2019

علی میرزاجانی: مهم‌ترین چالش، عدم در نظر گرفتن قابلیت‌های اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت‌های اولیه چشم است.

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

سلامت نیوز:چندی است که فعالیت برخی اپتومتریست‌ها مختل شده و حالا اعضای هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران، نسبت به پلمب مؤسسات ساخت عینک طبی توسط اتحادیه عینک سازان که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، به شدت انتقاد کرده‌اند.

در ابتدا، آقای ناصر صادقپور اظهار داشت : یکی از چالش‌های پیش‌روی اپتومتریست ها، دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأسیس مؤسسات ساخت عینک طبی است. وی در ارتباط با دخالت اتحادیه عینک سازان در امور اپتومتریست ها، اظهارداشت: به‌رغم اینکه مجوز تأسیس مؤسسه ساخت عینک طبی را وزارت بهداشت صادر می‌کند و همچنین حکم صریح هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه هیچ گونه نیازی به کسب مجوز از وزارت صنعت نیست، اما متأسفانه با استفاده از اهرم‌هایی که دارند، در مسیر خدمات اپتومتریست ها سنگ اندازی می‌کنند و بعضاً نسبت به پلمب مؤسسه ساخت عینک طبی اقدام می‌شود.

صادقپور به مکاتبه دفتر حقوقی وزارت بهداشت با وزارت صنعت برای حل این مشکل اشاره کرد و افزود: متأسفانه به این مکاتبات هم توجهی نمی‌کنند.
در ادامه، آقای علی میرزاجانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران، به چالش‌های پیش روی اپتومتریست‌ها اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین چالش، عدم در نظر گرفتن قابلیت‌های اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت‌های اولیه چشم است. به‌طوری که در نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده، هیچ‌گونه پیش بینی برای استفاده از قابلیت اپتومتریست‌ها دیده نشده است.

میرزاجانی با انتقاد از دخالت‌های سازمان‌های خارج از وزارت بهداشت، از جمله وزارت صنعت و سازمان‌های ذی ربط آن که با اخطار و پلمب مانع از ساخت عینک طبی در مؤسسات استاندارد می‌شوند، افزود: متأسفانه به‌رغم اینکه قانون در این زمینه شفاف است، اما می‌بینیم که در کدهای «آی سیک» وزارت صنعت، حدود ۱۰ شغل مربوط به عینک طبی تعریف شده که کاملاً مغایر با قانون مجلس و آرای متعددی است که هیأت عمومی دیوان عدالت اداری یا شعب دیوان صادر کرده‌اند.

البته چندسال پیش بود که خبر مجاز شدن خیاطان به ساخت عینک طبی روی خبرگزاری‌ها رفت. در این خبر آمده بود که وزارت بازرگانی با صدور مجوز برای اتحادیه صنف عکاسان و خیاطان کشور آنان را در ساخت عینک طبی و آفتابی حمایت می‌کند.
صدور این مجوز برای اتحادیه صنف عکاسان و خیاطان هم در حالی بود که فارغ‌التحصیلان اپتومتریست (بینایی‌سنجی) از فعالیت بدون مجوز از سوی این وزارتخانه منع شده بودند. در همان زمان بود که خانم افسانه هراتی زاده، با اشاره به گذشت چهارسال از صدور رأی دیوان عالی کشور درباره غیرقانونی بودن ساخت فروش عینک طبی از سوی واحدهای فاقد پروانه کار یا بدون اپتومتریست گفته بود: متأسفانه وزارت بازرگانی همچنان از اجرای قانون و پذیرش این آرای قضایی استنکاف می‌کند و این جای سؤال دارد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، براساس رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور و به موجب تبصره سه ماده یک قانون آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور مصوب 12/3/1375 مجلس، تمامی شاغلان حرفه‌های وابسته پزشکی که به‌نحوی دارای مؤسسه یا دفتر کار هستند و خدماتی مانند ساخت عینک طبی ارائه می‌دهند و تمامی مشمولان قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی موظف به شرکت در دوره‌های خاص آموزش مداوم هستند و صدور و تجدید مجوز کار آنها منوط به ارائه گواهی شرکت در این دوره است. به گفته هراتی‌زاده بنابراین بر حسب مفاد تبصره مزبور تصدی به امر ساخت عینک طبی، نیازمند داشتن پروانه کار از وزارت بهداشت است.

ولی وزارت بازرگانی برای دفاتر کار اپتومتریست‌ها اخطار پلمب می‌فرستد و از آنان می‌خواهد نسبت به صدور مجوز ساخت و فروش عینک طبی و آفتابی از این وزارتخانه اقدام کنند. با این حال به گفته رییس جامعه اپتومتریست‌ها اگرچه روابط عمومی وزارت بهداشت نیز پیش از این اعلام کرده بود که مجوز مؤسسه ساخت و فروش عینک طبی فقط برای اپتومتریست‌ها و با مجوز وزارت بهداشت صادر می‌شود، اما متأسفانه وزارت بهداشت در قبال اقدام وزارت بازرگانی در صدور مجوز برای سایر صنوف هیچ عکس‌العمل جدی نشان نداد.

3 فوریه, 2019

پوشش بیمه ای خدمات اپتومتری به نفع مردم و بیمه هاست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش خبرگزاری مهر، علی میرزاجانی، با انتقاد از دخالت افرادی که صلاحیت لازم در تجویز لنزها را ندارند، افزود: بر اساس قانون، فقط مراکز پروانه دار اپتومتری و چشم پزشکی اجازه تجویز و ارائه لنز را دارند.

وی همچنین ضمن گلایه از اینکه خدمات اپتومتری تحت پوشش بیمه نیست، گفت: از سه سال قبل کارهای اولیه برای پوشش بیمه ای خدمات اپتومتری در کشور انجام شده است، اما هنوز تعرفه های اپتومتری از جیب مردم پرداخت می شود.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران، افزود: پوشش بیمه ای خدمات اپتومتری به نفع مردم و بیمه هاست، زیرا، هزینه ها را کاهش می دهد.

میرزاجانی با عنوان این مطلب که در دنیا متولی ساخت و فروش عینک طبی، لنزهای تماسی و تجهیزات مربوطه، موسسات پروانه دار رشته اپتومتری هستند، گفت: متاسفانه در کشور ما، اتحادیه های صنفی مختلف و غیر مرتبطی همچون لوازم آرایشی و بهداشتی و… با سوء برداشت های برخی مدیران وزارت صنایع و معادن از قوانین جاری، اقدام به عرضه کالاهای تخصصی حوزه علوم پزشکی می نمایند که اکثرا هم فاقد استانداردهای اولیه است.
د

مداخلات وزارت صنعت و معدن در ارائه مجوز برای فروش و ساخت عینک به غیر حرفه ای ها منجر به ایجاد بیش از 3 هزار واحد غیر قانونی با پروانه فروش عینک آفتابی شده است.

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، علی میرزا جانی در نشست خبری کنگره اپتومتری که صبح امروز در سالن آزادی دانشکده توانبخشی علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: متاسفانه علی رغم اینکه تجویز عینک رشته اصلی در علوم پزشکی است، مداخلات وزارت صنعت و معدن در ارائه مجوز برای فروش و ساخت آن به غیر حرفه ای ها منجر به ایجاد بیش از 3 هزار واحد غیر قانونی با پروانه فروش عینک آفتابی شده است.

وی با تاکید بر اینکه تنها هزار و 800 واحد معتبر و قانونی اپتومتری در کشور در حال فعالیت هستند افزود: ارائه پروانه های خرده فروشی عینک و لنز توسط وزارت صنعت و فرصت طلبی مجوز داران در تجویز و ساخت عینک های طبی بیش از پیش به سوء استفاده از این رشته علوم پزشکی دامن زد به گونه ای که این موضوع محل دعوای معاونت درمان و وزارت صنعت شده زیرا معاونت درمان نظارت می کند اما وزارت صنعت مجوز می دهد.

ساخت و ترمیم عینک طبی در کنار مصوبه حفر چاه های عمیق در وزارت صنعت
وی با اظهار تاسف از مداخلات گسترده وزارت صنعت و معدن در صدور مجوز های مرتبط با فروش عینک و لنز گفت : سال گذشته شخص وزیر صنعت و معدن ساخت و تعمیر عینک طبی را کنار حفر چاه و در بین مشاغل فنی و تخصصی که برای اخذ جواز کسب نیاز به گذران دوره های خاصی دارند ، قرارداده است .

میرزا جانی با اشاره به اینکه رییس اتاق اصناف با بازی با الفاظ موج نارضایتی را در خصوص مداخلات در رشته اپتورمتری ایجاد کرده، تصریح کرد: طی پیگیری های انجمن صنفی اپتومتریست ها برای حل مساله مداخلات وزارت صنعت ، یدالله صادقی رییس اتاق اصناف و هیئت عالی نظارت به صراحت بیان کردند که جامعه اپتو متریست ها اگر شاکی‌اند بروند شکایت کنند درحالیکه رسیدگی به این شکایت حداقل دوسال به طول می انجامد .

پشت پرده فعالیت های مخفیانه کارخانه های عینک سازی
رییس انجمن اپتومتری ایران با بیان اینکه مافیایی پشت ماجرای عینک فروشی ها و تجویز کنندگان غیر مجاز آن وجود دارد ، تصریح کرد : علی رغم فعالیت 2 هزار و 500 اپتومتریست فعالیت تنها 15 نفر هیئت علمی واقعی درکشورمان در حال فعالیت هستند و از سوری دیگر با توجه به وجود 4 دانشگاه و دانشکده برای آموزش آن ، تعداد فارغ التحصیلان این رشته مهم علوم پزشکی به طور سالیانه 100 نفر آن هم در مقاطع کارشناسی و ارشد است.

میرزا جانی همچنین با اظهار گله مندی از فعالیت های غیر مجاز برخی اپتومتریست های تجربی نیز گفت : این افراد با شرکت ها و کارخانه ها عینک سازی قرارداد می بندند و بواسطه آن دانشجویان اپتومتری را درخفا جذب و با استناد بر معاینات بدون نظارت و اشتباه اقدام به فروش عینک و تجویز آن می کنند و این مهم نظارت های بسیار جدی وزارت بهداشت را می طلبد.

چه کسی استاندارد عینک های UV را تایید می کند؟
وی با تاکید بر اینکه استفاده از عینک های آفتابی جذبی در افراد پس از انجام جراحی های لیزیک و لازیک الزامی است ، گفت : درحقیقت این عینک ها باید اشعه UV را جذب کنند ولی با توجه به وجود دست متخلفان و سودجویان در این بازار ، چه کسی استاندارد های این عینک ها را در مغازه های متفرقه تایید می کند درصورتیکه عینک های معتبر توسط دستگاه های خاصی تهیه می شود .

رییس انجمن اپتومتری با اشاره به نحوه عملکرد دستگاه های مورد تایید ساخت عینک افزود : این تجهیزات با سنجش همه جوانب اعم از ، فاصله کانونی ، میزان جذب UV ، اندازه چشم و همه معاینات بالینی، عینک منحصر به فردی را برای بیمار می سازند.

25 درصد از کودکان کشور نزدیک بین هستند
وی در ادامه با بیان اینکه مشکل ضعف بینایی چالشی دیگر در عرصه اپتومتری است ، اظهار داشت : استفاده فراگیر از انواع تبلت ، گوشی های موبایل و کامپیوتر ها در کوتاه مدت به سوزش و قرمزی چشم ها و در طولان مدت منجر به ایجاد عیوب انکساری همچون نزدیک بینی می شود، عارضه ای که هم اکنون 25 الی 30 درصد از کودکان کشور و 50 درصد از کمسالان چین و ژاپن را مبتلا کرده است .

میرزا علی یادآور شد: زندگی ماشینی و بازی های رایانه ای مهمترین عامل کاهش دوربینی و بروز ناهنجاری های انکساری چشمی از جمله نزدیک بینی در کودکان به شمار می رود

22 ژانویه, 2019

جامعه اپتومتری یکی از جامعه‌های فعال پزشکی و عضو ثابت نظام پزشکی و حق‌دار جامعه پزشکی است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

سلامت نیوز :معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام‌پزشکی، گفت: قرار نیست اپتومتریست برای مجوز عینک‌سازی مراحل سختی را گذراند و این در صلاحیت اپتومتریست است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محمد جهانگیری اظهار داشت: جامعه اپتومتری یکی از جامعه‌های فعال پزشکی و عضو ثابت این نظام پزشکی و حق‌دار جامعه پزشکی است،‌ همچنین این انجمن در شورای عالی نظام پزشکی عضو فعال دارد.

وی افزود: مشکلات امروزه جامعه پزشکی علل اساسی دارد که یکی از آنها عدم همبستگی در جامعه پزشکی است. باید به صورت صنف فرهیخته و جامعه مرجع همبستگی ما در همه ارکان متبلور باشد.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام‌پزشکی با بیان اینکه جامعه پزشکی در شرایط فعلی کشور باید برنامه‌ داشته باشد، گفت: ۹۰۰ میلیون بار مراجعه به جامعه پزشکی داریم عضوی از مردم هستیم و با دردهای مردم آشناییم و ما فرزندان نخبه این کشور هستیم و اگر نتوانیم نسخه برای خود بپیچیم کفایت برای کارهای دیگر نمی‌کند.

جهانگیری گفت: موثرین عضو هیأت دولت وزیر بهداشت است و حضور پزشکان نیز در همه نقاط کشور وجود دارد که این نشان می‌دهد که امروز باید تلاش کنیم که همچون گذشته ملتی سرافراز، آباد و بدون دغدغه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما دلسوز این کشور هستیم و مملکت ما برای ما و حق ماست،‌ افزود: اکنون دل ما نخبگان می‌لرزد بیایید همه برای هم برای ابادانی کشور تفکرات مثبت را ترویج دهیم و اگر انتقادی می‌کنیم راه‌حل را نیز ارائه دهیم.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام‌پزشکی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی امروز مظلوم است و در تمام عرصه‌ها و مشکلاتی که وجود دارد امروز تنها صنفی که به جرأت می‌گویم کاستی برای مردم نگذاشته جامعه پزشکی است. همه هزینه‌ها افزایش یافته ولی کاستی و احتکاری توسط پزشکان صورت نگرفته است.

جهانگیری اضافه کرد: منظم‌ترین صنفی که مالیات می‌پردازد طبق آمار سازمان مالیاتی کشور جامعه پزشکی است و پزشکان تلاش می‌کنند همیشه اقدامات موثری برای مردم انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه پیگیری‌ها را برای رفع مشکلات جامعه اپتومتری انجام می‌دهیم افزود: از اول شهریور ماه با سندیکای بیمه تکمیلی برای پذیرش نسخ اپتومتریست‌ها نشست خواهیم داشت و ان‌شاءالله مشکلات در این زمینه برطرف می‌شود در بحث نظارت‌ها که گاهی افراد فاقد صلاحیت دخالت می‌کنند پیگیری و نظارت را با کمک جامعه اپتومتریست انجام می‌دهیم.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام‌پزشکی با بیان اینکه برخی اپتومتریست‌ها که آمار آنها کمتر از یک درصد است فعالیت خلاف انجام می‌دهند که با کمک خود اعضای خود اپتومتری می‌توان گام‌های موثر را برای پیگیری و نظارت بیشتر انجام داد، گفت: امروز ۲۵۴۵ نفر در جامعه اپتومتری هستند و ۱۷۶۶ دفتر کار اپتومتری داریم که مصداق دفتر کار و عینک‌سازی را باید یکی کنیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: قرار نیست اپتومتریست برای مجوز عینک‌سازی مراحل سختی را گذراند و این در صلاحیت اپتومتریست است.امروز دفتر کار برای اپتومتریست‌ها توسط سازمان نظام پزشکی به صورت آنلاین مجوز و پروانه صادر می‌کند

علت اصلی مشکلات امروز جامعه پزشکی عدم همبستگی است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد جهانگیری معاون نظارت و فنی سازمان نظام پزشکی کل کشوردر خصوص معضلاتت امروز جامعه پزشکی گفت: در شرایط کنونی جامعه پزشکی باید به عنوان مرجعی مهم در همه ارکان های کشور متبلور شده و برنامه داشته باشد. مشکلات امروز جامعه پزشکی به علت نبود همبستگی است،

وی بیان کرد: سالیانه بیش از 900 میلیون بار مراجعه به مراکز پزشکی داریم و پزشکان با جای داشتن در دل مردم جای به خوبی با دردهای مردم آشنا هستند. از این رو پزشکان موثرترین عضو هیئت دولت وزیر بهداشت هستند.

معاون نظارت و فنی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه امروزه جامعه پزشکی مظلوم واقع شده است، گفت: در گذشته تنها صنفی که کاستی برای مردم نداشت و احتکار و کم فروشی نمی کرد جامعه پزشکی بود و در حال حاضر برای بازگشت به شرایط گذشته با مشارکت یکدیگر تفکرات مثبت را در جامعه ترویج دهیم.

جهانگیری تأکید کرد: جامعه اپتومتری 2 هزار و 545 عضو دارد و هزار و 766 دفتر کار اپتومتری در کشور وجود دارد و نظارت در جامعه اپتومتری مداخله افراد غیرمرتبط را در این حوزه کاهش خواهد داد و با تقویت نظارت، افراد فاقد صلاحیت و همچنین اشخاصی که کار غیرقانونی انجام می دهند، شناسایی خواهند شد.

جهانگیری یادآوری کرد: حدود 40 سال است که عینک سازی و اپتومتری با هم هستند و امیدواریم بتوانیم با همراهی وزارت بهداشت عینک سازی را با دفتر کار ادغام کرده و به این هدف دست پیدا کنیم به گونه ای که اپتومتری ها لازم نباشد برای عینک سازی مراحل سختی را بگذرانند.
جامعه پزشکی تنها مختص متخصصان و فوق تخصصان نیست

در ادامه این مراسم عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جامعه اپتومتری نامه ای را به دیوان عدالت اداری مبنی بر ادغام عینک سازی و اپتومتری نوشت؛ برخی سازمان های بیمه اپتومتریست ها را قبول دارند و گروهی دیگر آنها را نمی پذیرند؛ متأسفانه در ایران جامعه پزشکی را فقط مختص متخصصان و فوق تخصصان می دانند، در حالی که بیش از 80 تا 90 درصد سلامت جامعه در دست گروه پزشکی مانند اپتومتریست ها و پرستاران است و شاید تنها 10 درصد سلامت جامعه به متخصصان و فوق تخصصان مربوط باشد؛ حدود 40 سال است که عینک سازی و اپتومتری با هم هستند.ما باید از پتانسیل گروه پزشکی مانند داروسازان و پرستاران در جامعه استفاده کنیم.

وی بیان کرد: در پست های مدیریتی باید از پتانسیل همه افراد استفاده شود و افراد نمی توانند همزمان با داشتن پست اداری کار پزشکی هم انجام بدهند.

عزیزی درباره اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری ها، یادآوری کرد: پیشگیری مقدم بر درمان بوده و هزینه آن تنها یک سوم درمان و راندمان آن11 تا 30 برابر درمان است

21 ژانویه, 2019

کارشناس ارشد اپتومتری مطرح کرد؛ ضرورت بیمه شدن عدسی ها و لنزهای تماسی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, اپتومتریست علی سیفی, عينك طبي, لنزهای تماسی

به گزارش خبرنگار مهر، علی سیفی در نشست خبری ظهر جمعه، گفت: نوسانات شدید ارز و تغییرات وضعیت اقتصادی مردم به ویژه اقشار کم درآمد باعث شده خدمات بینایی تحت الشعاع قرار بگیرد.

وی با تاکید بر حیاتی بودن خدمات بینایی بویژه برای کودکان و نوزادان افزود: با توجه به اینکه اغلب لوازم خدمات بینایی همچون فرم عینک، عدسی ها و لنزهای تماسی وارداتی است به وزارت بهداشت پیشنهاد می کنیم این قبیل اقلام جزو سامانه نیما قرار بگیرد.

کارشناس ارشد اپتومتری ادامه داد: فرم عینک قبل از گرانی ها حداقل ۱۰۰ هزار تومان بود که با افزایش ۲.۵ تا ۳ برابری قیمت ها شاهد هستیم که مردم نمی توانند از عینک استفاده کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح سنجش بینایی دانش آموزان اول ابتدایی گفت: زمانی که سنجش بینایی را برای کودکان انجام می دادیم شاهد بودیم که برخی خانواده ها از گرفتن عینک سر باز زده و بعضا از عینک های دست دوم همسایه ها برای کودکان خود استفاده می کردند

12 ژانویه, 2019

مراقب عینک سازی های غیرمجاز باشید

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتریست طیبه دوابی, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش افکارنیوز، طیبه دوابی در آستانه برگزای سمینار پاراکلینیک در اپتومتری، افزود: اپتومتریست ها به عنوان مراقبین اولیه بینایی در روند مراقبت از سلامت بینایی احاد جامعه و پیشگیری از نابینایی و کم بینایی و تنبلی چشم نقش مهمی دارند.

وی ادامه داد: یکی از موارد شرح وظایف اپتومتریست ها انجام تست های پاراکلینیک است که این تست ها به تشخیص بیماری و ارجاع به موقع بیماران به چشم پزشک نقش بسیار مهمی دارند و برخلاف آنچه در برخی مراکز چشم پزشکی در حال انجام است، انجام تست های پاراکلینیک تنها اپراتوری و کلیک کردن و پرینت گرفتن نیست.

این کارشناس اپتومتری تاکید کرد: برای انجام صحیح تست های پاراکلینیک باید علم و تجربه کافی داشت و با توجه به گستردگی علم پاراکلینیک جهت بازآموزی همکاران اپتومتریست، سمیناری تحت عنوان پاراکلینیک در اپتومتری برگزار می شود.

دوابی افزود: محورهای سمینار پیش رو، حول تفسیر و انجام علمی و دقیق تست های پریمتری، پنتاکم، ارب اسکن، Oct، و نیز تجویز انواع لنز تماسی و آشنایی با علم روز و شناخت و کاربرد انواع عدسی های عینک است.

عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران گفت: شرح وظایف هر گروه در وزارت بهداشت مبتنی بر سر فصل های مصوب این وزارتخانه است ولی ما شاهد انجام وظایف مصوب اپتومتریست ها توسط افراد غیر اپتومتریست هستیم و متاسفانه در وزارت بهداشت صدای ما شنیده نمی شود و این مسئله منجر به عدم وجود امنیت شغلی فارغ التحصیلان و دانشجویان این رشته شده است.

وی با عنوان این مطلب که ما شاهد مهاجرت نخبگان اپتومتری به کشورهایی مثل کانادا و استرالیا هستیم، افزود: مشکلات حرفه ای در این رشته و عدم احساس امنیت شغلی و چالش های موجود و ورود افرادی بدون کنکور به رشته اپتومتری و نیز عدم حمایت بیمه ها از خدمات اپتومتری علاوه برتضییع حقوق اپتومتریست ها وبیماران، بر خلاف تمام مقررات و منطق حاکم بر امور حرفه ای در وزارت بهداشت است.

دوابی گفت: واقعا جای سئوال است در یک رشته ای مرتب عنوان می شود که در مراکز با کمبود نیرو مواجه هستند ولی فارغ التحصیلان آن رشته در جایگاه یک اپتومتریست فعال هستند و اپتومتریست بیکار نه دستش به جایی می رسد و نه صدایش شنیده می شود.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر، روز به روز شاهد افزایش عینک سازی های غیر مجاز در سطح کشور و ارائه آموزش های غیر مجاز هستیم که از مسئولین و متولیان نظام سلامت، توجه و یاری می طلبیم تا بیش از این شاهد به بازی گرفته شدن سلامت بینایی مردم توسط مراکز غیر مجاز نباشیم

دبیر اجرایی سمینار اپتومتری؛ تجویز عینک توسط اپتومتریست ها تحت پوشش بیمه نیست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, اپتومتریست شهرزاد نکونام, دارو شناسي چشمي, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش خبرگزاری مهر، شهرزاد نکونام در آستانه برگزاری هفتمین سمینار جامعه اپتومتری ایران، اظهارداشت: هدف این سمینار، ارتقاء سطح علمی دانشجویان و دانش آموختگان رشته اپتومتری با ارائه روش‌های علمی و تخصصی تجویزعینک در بیماران مختلف و بازآموزی تجویزهای تخصصی با استفاده از فن آوری‌های روز دنیا است.

وی افزود: بحث و تبادل نظر در گایدلاین‌های تجویز( راهنماهای بالینی تجویز) با ارائه پنل‌های معرفی بیمار (کیس ریپورت) در عیوب انکساری مختلف چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی ، مشکلات تطابقی و موارد خاص از محورهای این سمینار است.

دبیر اجرایی هفتمین سمینار جامعه اپتومتری ایران افزود : علاوه بر موضوع تجویز که در سالن اصلی جریان دارد، آموزش های علمی و عملی ویژه ای نیز در کارگاهای جنبی سمینار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: از جمله موارد مورد اشاره در این کارگاه ها فیت عینک، تراش عدسی، ساخت و تعمیر عینک، مارکتینگ لنزهای تماسی نرم و سخت، محلول‌ها و داروهای مرتبط با لنز، فارماکولوژی در اپتومتری، طبقه بندی و کاربرد بالینی داروهای چشمی، پریمتری و استراتژی‌های آن، نسخه نویسی و نسخه خوانی درخواست‌های میدان بینایی است.

نکونام، شعار هفتمین سمینار جامعه اپتومتری را «نهایت رضایتمندی، با دقیق‌ترین تجویز» و «اپتومتری، تخصصی‌ترین تجویز و ساخت عینک طبی» عنوان کرد و گفت: اپتومتریست‌ها در طول دوره تحصیل خود با نحوه معاینه کامل چشم آشنا می شوند و پس از اتمام تحصیل و دریافت شماره نظام پزشکی می توانند مستقلا کار حرفه‌ای خود را آغاز کنند؛ لذا مرجع مطمئنی برای حفظ سلامت بینایی و رفع نیازهای جامعه در این زمینه هستند.

عضو جامعه اپتومتری ایران خاطرنشان کرد: تجویز، انتخاب و ساخت یک عینک طبی، تخصصی‌ترین کار اپتومتری است که نیازمندان به این خدمات برای حفظ سلامت خود و جامعه باید به مراکز قانونی و مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه کنند.

نکونام خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز مبرم جامعه به خدمات تجویز عینک طبی که در تخصص اپتومتریست هاست، متاسفانه این امر تحت پوشش بیمه نیست و عموم مردم به این دلیل دچار مشکل می شوند که از مسئولین وزارت بهداشت تقاضای برطرف شدن این معضل را داریم