دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
16 ژوئن, 2019

درآمد رشته بینایی سنجی ؟؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم

خیلی ها کنجکاوند ببینند درآمد اپتومتریست ها چقدره این سایت رو ببینیدتا نظر مراجعین رو در باره درآمد اپتومتریست هامتوجه بشید

وظیفه اپتومتریست ها چیست؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان, تاریخ اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم

مراقبت از سلامت بینایی از اهمیت زیادی برای ما برخوردار است. اپتومتریست ها وظیفه دارند بیماری های چشمی را تشخیص داده و نوع آن ها را مشخص کنند. آن ها مراقبین سلامت چشم هستند و در مرحله اول باید به این افراد مراجعه کنیم. استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در مورد مباحثی که به اپتومتریست ها درباره بیماری ها و مشکلات جسمی آموزش داده می شود مطالبی عنوان کرده است که در این بخش خواهیم خواند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: تشخیص بیماری های چشمی توسط اپتومتریست ها، با هدف حفظ سلامت بینایی و چشمی جامعه، یک اصل جهانی و قانونی منطقی است.
دکتر امیر اسهرلوس اظهارداشت: اپتومتری رشته ای کاملا مستقل و کارآمد در سطح جهان است که در سراسر دنیا فقط به این نام شناخته می شود. این رشته که از برترین رشته های دنیا محسوب می شود مسئول مراقبت اولیه چشمی و بینایی است.

وی افزود: در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا تمامی بیماران مشکلات چشمی ابتدا به اپتومتریست مراجعه می کنند تا مشکلات آنها به طور کامل تشخیص داده شود و اقدامات درمانی لازم که در حیطه وظایف این رشته است، انجام می پذیرد و در صورت نیاز به بررسی های تکمیلی یا درمان های مربوط به حیطه های تخصصی دیگر به معاینه گران مربوطه ارجاع داده می شود.

مسئول علمی کنگره اپتومتری ایران، ادامه داد: در کشورهای مدرن بیماران چشمی حتما باید در مرحله اول به اپتومتریست به عنوان سطح اول مراقبین سلامتی چشم مراجعه کنند و ارجاع به سطوح بعدی به صلاحدید و تشخیص اپتومتریست صورت می پذیرد. طبیعتا این سیستم پیشرفته درمانی و سطح بندی سیستم مراقبت و سلامتی نه تنها کاملا اقتصادی و اصولی است بلکه باعث خواهد شد هر فرد معاینه گر فقط در حیطه تخصصی خود اعمال وظیفه کند و نهایتا بیماران با هزینه کمتر خدمات تخصصی را از حرف تخصصی متعدد چشمی از جمله اپتومتری، تخصص قرنیه، تخصص شبکیه و… دریافت خواهند کرد.

اسهرلوس گفت: مباحث مربوط به بیماری های مختلف چشم به طور جامع و کامل طی واحدهای متعدد درسی توسط اپتومتریست ها فراگرفته می شود و تمامی اطلاعات تشخیصی و درمانی بیماری های بخش های مختلف چشم از پلک ها تا عصب بینایی در طول تحصیل ایشان توسط دانشگاه ارائه می گردد.

وی افزود: در ایران نیز همانند اکثریت کشورهای دنیا آموزش های آکادمیک در زمینه بیماری های چشمی و روش های جراحی چشمی در سه مقطع تحصیلی از کارشناسی تا دکترای تخصصی توسط اپتومتریست ها دریافت می شود که این طبق اصول برنامه ریزی مصوب وزارت بهداشت اجرا می شود و هرگونه تحریف این حقیقت در واقع ندیده گرفتن قوانین موجود و بی احترامی به این مصوبات است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: تصور اپتومتری بدون مبحث تشخیص بیماری های چشمی غیرممکن است و با تعریف و هدف ایجاد این حرفه در دنیا کاملا تناقض دارد. بیش از ۸۰ درصد مشکلات چشمی و علت مراجعه بیماران مربوط به عیوب انکساری است. این طیف کثیر بیماران برای دریافت خدمات تخصصی بینایی زیر نظر همکاران اپتومتریست هستند و سلامتی چشمی و بینایی خود را به ایشان سپرده اند.

وی افزود: وظیفه خطیر اپتومتریست هاست که تمامی معاینات لازم در راستای تشخیص مشکلات چشمی را برای بیماران خود انجام دهند و تمام اختلالات و بیماری ها را شناسایی کنند تا در صورت لزوم دریافت خدمات از تخصص های دیگر چشم ارجاع به موقع انجام شود. این فرایند به هیچ عنوان نباید تغییر داده شود. در غیر این صورت، اگر بیماری که تحت نظر اپتومتریست است در اثر عدم تشخیص آب مروارید دید خود را از دست دهد چه کسی مقصر است. اگر بیمار در اثر بیماری آب سیاه که هیچ علامتی ندارد نابینا شود مقصر کیست. اگر کودکی به خاطر تومور بدخیم ابتدا چشم خود و سپس جان خود را از دست بدهد مقصر چه کسی است. چرا باید به دلایل منافع اقتصادی و رقابت های حرفه ای نامناسب راضی بشویم سلامت اصلی ترین و مهمترین ارگان حسی بدن به خطر بیفتد.

اسهرلوس ادامه داد: اپتومتریست های کشورمان علاوه بر تشخیص بیماری های چشمی که هم اکنون جزء مفاد آموزشی و شرح وظایف قطعی و مسلم این گروه است، در جهت کسب اختیارات قانونی در حیطه درمان های بیماری ها، همانند سیستمی که در کشورهای مدرن دنیا وجود دارد تلاش خواهند کرد و در آینده نزدیک با اختیارات بیشتر در خدمت جامعه خواهند بود.

12 ژوئن, 2019

سلامت چشم ۸۰ میلیون ایرانی در گرو یک تصمیم

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: low vision, Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, اپتومتری در جهان, اپتومتریست علیرضا جعفری, تاریخ اپتومتری, دکترای حرفه ای اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم, کتاب اپتومتری در جهان

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، علیرضا جعفری – معاون علمی کمیته استاندارد سازی خدمات رشته اپتومتری در ابتدا به تعریف رشته اپتومتری از منظر بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت: بنا بر تعریف نظام جهانی اپتومتری (WCO) که تقریبا در 60 کشور دنیا بیش از 200 هزار اپتومتریست را نمایندگی می‌کند و فقط سازمان جهانی اپتومتری است که در ارتباط رسمی با سازمان جهانی بهداشت (WHO) است، اپتومتری را به عنوان یک حرفه مستقل و تحصیل کرده و نظام مند مراقبت سلامت و بهداشت تعریف می‌کند و اپتومتریست‌ها را مراقبین اولیه بهداشت و سلامتی چشم و سیستم بینایی می‌داند که معاینات جامع چشم و بینایی را انجام می‌دهند و شامل مواردی از جمله معاینه و تعیین عیوب انکساری و ساخت و ارائه عینک طبی و لنزهای تماسی و تجهیزات کم بینایی، تشخیص، مدیریت و مراقبت‌های خاص بیماری‌ها در چشم و توانبخشی سیستم بینایی است.

این کارشناس ارشد اپتومتری افزود: در بورد جهانی آژانس بین المللی جلوگیری از نابینایی (IAPB) که نظام جهانی اپتومتری نیز عضو آن است، نقش اپتومتری را در جلوگیری از نابینایی و به عنوان بخش مهمی از نظام مراقبت بهداشتی کشورها به رسمیت می‌شناسند.

وی در پاسخ به این سئوال که هدف از تربیت دانشجویان اپتومتری در سطح بین الملل چیست، گفت: اپتومتری که یکی از رشته‌های مستقل علوم پزشکی در سراسر دنیاست و در اکثر کشورها دارای دانشکده و آکادمی مستقل است که با هدف دسترسی همه به خدمات تخصصی و ارزان قیمت معاینات چشمی – بینایی فعالیت می‌کند. اهمیت این رشته در تشخیص زودهنگام برخی بیماری‌ها که در صورت تاخیر در تشخیص منجر به نابینایی می‌شود (نظیر گلوکوم و کاتاراکت) و ارجاع به موقع آنان به متخصصین و جراحان چشم، دوچندان می‌شود.

جعفری در ارتباط با نقش اپتومتری در کشور ما، اظهارداشت: در ایران نیز دانش آموختگان رشته اپتومتری از معاینات بدو تولد و سپس معاینات کشوری و سالانه کودکان 3 تا 6 سال با محوریت سازمان بهزیستی و سپس معاینات سنجش حین ثبت نام دبستان، نقش خود را در پیشگیری از بیماری‌ها و درمان اختلالات بینایی از بدو تولد تا سنین بالاتر ایفا می‌کند. البته پتانسیل فارغ التحصیلان این رشته بسیار فراتر از این مصادیق است که در صورت همراهی مسئولین مربوطه و حمایت‌های نهادهای دلسوز، احاد مردم از خدمات ارزنده و تخصصی و در عین حال گسترده و مناسب این قشر تحصیل کرده علوم پزشکی در زمینه‌های تخصصی علوم بینایی و چشمی بیش از پیش بهره مند خواهند بود.
وی به ارزیابی وضعیت حال حاضر اپتومتری در ایران و منطقه پرداخت و گفت: با اینکه ایران با بیش از 43 سال قدمت از زمان تاسیس این رشته پیشکسوت منطقه محسوب می گردد و در زمان خود یکی از پیشگامان این حرفه در سطح جهان بوده است اما متاسفانه با سوگیری‌های نا مناسب و نگرش‌های تنگ نظرانه برخی مسئولین وزارت بهداشت، در سال‌های اخیر تلاش برای کاهش سرعت پیشرفت این رشته محسوس بوده و این در حالی است که کشورهای بسیار عقب مانده منطقه با حمایت‌های روشنفکرانه مسئولین امر و سرمایه گذاری معقول در سیستم بهداشت و درمان خود توانستند با سرعت خیره کننده ای با تاسیس مقطع دکترای حرفه ای، سطح سلامت بینایی مردمان خود را به سرعت بهبود ببخشیده و در رنکینگ‌های جهانی جایگاه‌های بالاتری در نظام سلامت کسب کنند. البته این در حالی است که هنوز در ایران و در سایه تلاش‌های دلسوزانه اساتید و مربیان رشته، سطح آموزشی اپتومتری تا حدی مطلوب هست که کارشناسان فارغ التحصیل این رشته در آزمون بورد دکتری حرفه ای اپتومتری در کانادا امکان شرکت داشته و نرخ قبولی آنان از سایر گروه‌ها بالاتر است.

جعفری افزود: شرایط مشابهی در کشورهای استرالیا، سوئد، نروژ، هلند، دانمارک و انگلستان وجود دارد و این امر به این مفهوم است که بایستی تلاش در ارتقاء سطح آموزشی این رشته داشته باشیم تا بتوانیم به موفقیت‌های بین المللی خود ادامه دهیم.

11 ژوئن, 2019

آیا فارغ التحصیلان دوره کارشناسی بینایی سنجی و مقاطع بالاتر آن در ایران براستی اپتومتریست هستند ؟

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم, وزارت بهداشت, چشم پزشکی

بیاد دارم روزی که برای تسویه حساب نهایی به دانشگاه مراجعه کرده بودم آقای جواد حشمتی که حالا مدرک دکترای اپتومتری دارند و در تورنتو به کار مشغولند نیز همراه من بودند ایشان شدیدا اصرار داشت تا در برگه نهایی که از دانشگاه دریافت می کرد رشته تحصیلی ایشان به جای بینایی سنجی اپتومتری قید شود شاید درک مشکلی که امروز برای ما ایجاد شده در آنروز برای من خیلی مقدور نبود اما ایشان بخوبی می دانست که اگر به جای اپتومتری کلمه بینایی سنجی در مدرک ایشان قید شود چه مشکلاتی ممکن است ایجاد شودمعلوم نیست اولین بار چه کسی واژه بینایی سنجی را به عنوان جایگزین اپتومتری پیشنهاد داده است قطعا این فرد نمی دانسته این جایگزینی چه مشکلاتی ممکن است برای فارغ التحصیلان آینده این رشته ایجاد نماید اخیرا نظام پزشکی در مجوز های دفتر کاری که برای همکاران ما صادر می کند واژه اپتومتری را حذف نموده است و زمزمه هایی شنیده می شود که برخی چشم پزشکان هم که بخوبی حرفه اپتومتری را می شناسند و با شرح وظایف آن آشنایی دارند تلاش می کنند بین اپتومتری و بینایی سنجی تفکیک قایل شوند
در اینکه بینایی سنجی ایرانی دقیقا همان اپتومتری اروپایی و آمریکایی است شکی نیست چرا که برنامه آموزشی این رشته دقیقا از برنامه های معادل آن در این کشورها اقتباس شده است واگر از کسانی که این برنامه نوشته اند والان نیز در قید حیات هستند بپرسید قطعا به شما خواهند گفت که آنچه طراحی شده دقیقا همان اپتومتری است و نه هیچ چیز دیگر . یک مقایسه ساده بین برنامه آموزشی کارشناسی اپتومتری با برنامه اپتومتری دانشگاههای اروپا و آمریکا موید این موضوع است که این رشته قطعا اپتومتری است و هدف از آن تربیت نیروی متخصصی بوده که بتواند بطور مستقل از چشم و ضمایم آن معاینه بعمل آورده و اختلالات و بیماریهای عمده آن را تشخیص داده ، عیوب انکساری را تعیین و عینک یا لنز مناسب را تجویز و مجموعه تست های پاراکلینیکی از قبیل پریمتری ، توپوگرافی و… را انجام داده و در صورت نیاز بیمار را به سطح بالاتر ارجاع نمایدروشن است که اگر چنین فردی نتواند بیماریهای چشم را تشخیص دهد قطعا نمی تواند در کار تجویز عینک یا لنز نیز موفق باشد پس این حرف دوستان چشم پزشک که ادعا می کنند اپتومتریست ها نمی توانند بیماریهای چشمی را تشخیص دهند قطعا درست نیست و مهمترین کار اپتومتریست ها تشخیص بیماریهای مختلف چشمی است چرا که بدون تشخیص بیماریها نمی توان انتظار داشت که یک اپتومتریست در کار مراقبتهای انکساری نیز موفق باشد برنامه آموزشی اپتومتری در ایران جدا از تغییراتی که عده ای تلاش می کنند تا آن را از کارایی لازم خارج نمایند بگونه ای طراحی شده تا کارشناسان اپتومتری پس از فراغت از تحصیل قادر به معاینه کامل چشم و تشخیص بیماریهای مهم آن ، کشف و تصحیح عیوب انکساری و تجویز عینک یا لنز برای اصلاح این عیوب باشند همچنین مهارتهای بالینی لازم جهت مدیریت اختلالات دید دو چشمی ،بیماران با دید کم و انجام انواع متعددی از تست های پاراکلینیکی را فرا گیرند

10 ژوئن, 2019

مراقب اولیه سلامتی چشم کیست ؟ اپتومتریست یا چشم پزشک

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, مراقب اولیه سلامت چشم, چشم پزشکی

ما معتقدیم اپتومتریست ها مراقبین اولیه سلامتی چشم هستند چرا که آنها در بیشتر موارد اولین نقطه ورود بیماران به سیستم بهداشتی درمانی هستند و خدمات چشم پزشکی که توسط چشم پزشکان محترم ارائه می شود در واقع از نوع خدمات مراقبتی ثانویه هستند و بطور معمول این خدمات پس از ارجاع بیمار از سوی پزشک عمومی یا اپتومتریست به چشم پزشک قابل ارائه می باشند سازمان بهداشت جهانی مراقبت اولیه از چشم را از طریق ارزیابی سلامتی بخشهای قدامی ، ارزیابی وضعیت انکساری ، ارزیابی دید دوچشمی بررسی سلامتی سگمان خلفی و تجویز چند نوع دارو برای مقاصد درمانی تعریف نموده است بدین ترتیب این اپتومتریست ها هستند که مراقبین اولیه سلامتی چشم هستند و در صورت ارائه کامل خدمات خواسته شده از آنان توسط سازمان بهداشت جهانی بخش وسیعی از جوامع بشری که دسترسی به خدمات مراقبتی چشم ندارند از این خدمات بهره مند خواهند شد افزایش جمعیت وضرورت اقزایش دسترسی بیماران به خدمات مراقبتی چشم برنامه ریزی جهت ارتقاء سطح خدمات اپتومتری در ایران را امری الزامی و غیر قابل اجتناب می سازد با ارتقاء سطح خدمات فعلی اپتومتری تا مقطع دکترای حرفه ای و واگذاری بخش عمده ای از خدمات اولیه مراقبتی چشم به اپتومتریست ها گام بزرگی در جهت ارتقاء سطح سلامتی چشم و بینایی کشورمان برداشته خواهد شد تنها در این صورت است که چشم پزشکان که هزینه زیادی صرف تعلیم و آموزش آنها می شود خواهند توانست وقت بیشتری را به انجام جراحی و ارائه خدمات پیشرفته چشم پزشکی به بیماران ارجاع شده از اپتومتریست ها و پزشکان عمومی احتصاص دهند

9 ژوئن, 2019

اپتومتریست ها در تمام دنیا مجاز به تشخیص بیماریهای چشمی می باشند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, تاریخ اپتومتری, مراقب اولیه سلامت چشم, چشم پزشکی

هراز چند گاهی یکی از بزرگان چشم پزشکی حرف دل شان را می زنند و چنین اظهار می دارند که اپتومتریست ها فقط قادر به تعیین نمره عینک هستند و قادر به تشخیص بیماریهای چشمی نمی باشند با نگاهی کوتاه به فلسفه ایجاد و رشد و نمو حرفه اپتومتری بسادگی می توان دریافت که برنامه آموزشی اپتومتریست ها اساسا با این هدف طراحی شده تا دانش آموختگان این رشته پس از فراغت از تحصیل بتوانند به طور مستقل اقدام به معاینه بیماران نموده و بیماریها واختلالات مختلف عضوبینایی را تشخیص و آنچه را که در حد دانش و مهارت خود می بینند اصلاح و یا درمان نمایند و هرآنچه را که خارج از حیطه کاری خویش در بیمار یافتند پس از تشخیص جهت درمان به پزشکان مربوطه ارجاع دهند اپتومتری ابتدا یک رشته غیر پزشکی بود اما بتدریج روشن شد اپتومتریست ها نیز باید عضو تیم مراقبت از چشم وبینایی باشند و آنها می توانند همکاران بسیار خوبی برای پزشکان باشند شلوغی و ازدحام بیماران نیازمند خدمات چشم پزشکی باعث شد تا بخشهای بیشتری از وظایف چشم پزشکان به حرفه اپتومتری واگذار گردد و در بسیاری از کشورهای جهان کار تشخیص و درمان بعضی از بیماریهای چشمی به اپتومتریستها که حالا مدرک دکترای حرفه و حتی تخصصی نیز دارند واگذار گردد بنابراین آموزش اپتومتریستها توسعه یافت و بسیاری از اقدامات تشخیصی و درمانی مراقبتی چشم به دانش آموختگان این حرفه محول گردید البته همواره کسانی بودند و هستند که مخالف دخالت غیر پزشکها در امور پزشکی بوده اند اما گذشت زمان نشان داد که گسترش علوم مرتبط با مراقبت از چشم وبینایی و زیادی تعداد بیماران مبتلا به اختلالات چشمی وبینایی واگذاری بسیاری از اقدامات تشخیصی درمانی به حرفه اپتومتری را اجتناب ناپذیر ساخته است و اپتومتریست هاقطعا باید بتوانند بطور مستقل از چشم و سیتم بینایی معاینه بعمل آورند و از دانش ومهارت کافی برای رفع بسیاری از مشکلات و بیماریهای سیستم بینایی برخوردار باشند این روزها که عده ای از همکاران محترم چشم پزشک ما تلاش میکنند تا سهم اپتومتریست ها در تشخیص بیماریهای چشم را انکار نمایند بسیاری از کارشناسان و کارشناسان ارشد این رشته در اقصی نقاط کشور مان مشغول خدمت رسانی به هموطنان مان هستند و از همه ابزار های تشخیصی همانند دستگاههای اسلیت لمپ ، سونوگرافی چشم ، او سی تی در کنار سایر تجهیزات مربوط به مراقبتهاب انکساری برای ارایه خدمت به مردم بهره می جوینداز بزرگان جامعه جشم پزشکی کشور انتظار داریم دست از انکار همکاران اپتومتریست خود بردارند و اجازه دهند شاغلین این دو حرفه دست در دست یکدیگر برای خدمت رسانی به مردم عزیز کشورمان تلاش نمایند .

7 فوریه, 2019

فعالیت عینک سازان تجربی فاقد استانداردهای وزارت بهداشت است

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, عينك طبي, عینک سازی

عضو هیئت علمی گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: فعالیت عینک سازان تجربی به دلیل عدم کسب مجوزهای لازم فاقدِ استانداردهایِ مورد تایید وزارت بهداشت است.
به گزارش روابط عمومی- سید رفیع حسینی مدیر گروه اپتومتری و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن تبریک 6 شهریور ماه روز اپتومتری ادامه داد: مجوز عینک سازان تجربی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر می شود در حالیکه فردی با تحصیلات اپتومتری برای فعالیت در حیطه عینک سازی باید از جانب وزارت بهداشت و بر طبق استانداردهای تعریف شده مجوز دریافت کند.
وی با تاکید بر ضرورت انجام کار تخصصی برای تجویز عینک تصریح کرد: کارشناسان اپتومتری با توجه به اندوخته های علمی در ارائه یک عینک استاندارد که شامل نوع و طرح فریم عینک و همچنین نوع عدسی با توجه به نیاز بیمار می توانند به بیماران کمک نمایند و از آسیبهای احتمالی عینکهای غیر استاندارد جلوگیری کنند
وی همچنین با بیان اینکه اولین سطح مراقبت های چشمی توسط اپتومتریست ها صورت می پذیرد گفت: تشخیص تنبلی چشم، درمان انحرافات غیرفلجی چشمی، تجویز عینک و ساخت وارائه عینک طبی از جمله فعالیت های حرفه ای فارغ التحصیلان اپتومتری است.
وی ابراز امیدواری کرد: که با توجه به آرای دیوان عدالت اداری در خصوص موسسات ساخت وارائه عینک طبی مبنی براینکه این موسسات زیر مجموعه وزارت بهداشت بوده و مجوزهای این موسسات از طریق وزارت بهداشت صادر می شود ، وزارت صنعت معدن و تجارت در امور موسسات ساخت وارائه عینک طبی تعامل بیشتری داشته باشد

4 فوریه, 2019

پیشگیری از کم بینایی در بزرگسالی با درمان عیوب انکساری چشم در کودکی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری در ایران, مراقب اولیه سلامت چشم

محقق برگزیده هجدهمین جشنواره علوم پزشکی رازی گفت: شناسایی و اصلاح به موقع عیوب انکساری چشم در کودکان از بروز اختلالات بینایی و نابینایی در بزرگسالی پیشگیری می‌کند.

دکتر عباسعلی یکتا، استاد گروه بینایی سنجی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در خصوص طرح «شیوع عیوب انکساری در دانش‌آموزان شهر شیراز » که برگزیده هجدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شده است، گفت: این مطالعه در بین دو هزار و 130 دانش‌آموز مقطع ابتدایی و راهنمایی سالهای 87 و 88 شهر شیراز انجام شد و 1872 دانش آموز از این تعداد به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب شدند.

وی افزود: پس از انجام مصاحبه با دانش‌آموزان و انجام آزمایشات ویژه بینایی‌سنجی از جمله اندازه‌گیری دید ، تعیین عیوب انکساری و معاینات دید دو چشمی مشخص شد در میان این دانش‌آموزان شیوع نزدیک‌بینی 4.35درصد ، دوربینی 5.04 درصد و آستیگماتیسم 11.27 درصد است.

دکتر یکتا ادامه داد: اختلاف عیوب انکساری دو چشم (انایزو متروپیا )در 2.5 درصد دانش‌آموزان وجود داشت که مهمترین عامل تنبلی چشم در دانش آموزان می‌باشد و اصلاح بموقع آن قبل از 5 سالگی باعث جلوگیری از تنبلی چشم می‌شود.

به گفته وی، نتایج این مطالعه نشان داد که در حدود 2 درصد دانش آموزان مورد مطالعه تنبلی چشم دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: این مطالعه نشان داد که هر چه سن افراد افزایش یابد ، دوربینی کم و نزدیک‌بینی افزایش پیدا می‌کند .

وی گفت: نتایج این تحقیق نشان داد که شیوع نزدیک بینی در ایران در مقایسه با کشورهای آسیایی و منطقه خاورمیانه کم است. این در حالیست که دو کشور چین و ژاپن دارای شیوع نزدیک بینی بین 70 تا 80 درصد در بین دانش آموزان هستند.

یکتا افزود : این مطالعه نشان می‌دهد که شیوع دوربینی نسبت به سایر کشورها در ایران در حد متوسط است.

برگزیده‌ی گروه علوم توانبخشی و پیراپزشکی هجدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی خاطرنشان کرد که با توجه به نتایج این تحقیق ، نیاز دانش‌آموزان به عینک ضروری است و اصلاح به موقع عیوب انکساری باعث جلوگیری از اختلالات بینایی از جمله تنبلی چشم و در نهایت بهبود کارآیی آموزشی بیشتر در دانش‌آموزان می‌شود.

وی افزود: بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2004 عیوب انکساری چشم بعد از بیماری آب مروارید دومین عامل کوری در دنیا محسوب می‌شود. همچنین طبق این گزارش، حدود 13 میلیون کودک و نوجوان سنین 5 تا 15 سال در دنیا دچار اختلالات بینایی به دلیل عدم اصلاح عیوب انکساری به خصوص عدم استفاده از عینک هستند.

علی میرزاجانی: مهم‌ترین چالش، عدم در نظر گرفتن قابلیت‌های اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت‌های اولیه چشم است.

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, آیین نامه عینک طبی, اپتومتری در ایران, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي, مراقب اولیه سلامت چشم

سلامت نیوز:چندی است که فعالیت برخی اپتومتریست‌ها مختل شده و حالا اعضای هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران، نسبت به پلمب مؤسسات ساخت عینک طبی توسط اتحادیه عینک سازان که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است، به شدت انتقاد کرده‌اند.

در ابتدا، آقای ناصر صادقپور اظهار داشت : یکی از چالش‌های پیش‌روی اپتومتریست ها، دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأسیس مؤسسات ساخت عینک طبی است. وی در ارتباط با دخالت اتحادیه عینک سازان در امور اپتومتریست ها، اظهارداشت: به‌رغم اینکه مجوز تأسیس مؤسسه ساخت عینک طبی را وزارت بهداشت صادر می‌کند و همچنین حکم صریح هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر اینکه هیچ گونه نیازی به کسب مجوز از وزارت صنعت نیست، اما متأسفانه با استفاده از اهرم‌هایی که دارند، در مسیر خدمات اپتومتریست ها سنگ اندازی می‌کنند و بعضاً نسبت به پلمب مؤسسه ساخت عینک طبی اقدام می‌شود.

صادقپور به مکاتبه دفتر حقوقی وزارت بهداشت با وزارت صنعت برای حل این مشکل اشاره کرد و افزود: متأسفانه به این مکاتبات هم توجهی نمی‌کنند.
در ادامه، آقای علی میرزاجانی، رییس انجمن علمی اپتومتری ایران، به چالش‌های پیش روی اپتومتریست‌ها اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین چالش، عدم در نظر گرفتن قابلیت‌های اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات بینایی و مراقبت‌های اولیه چشم است. به‌طوری که در نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده، هیچ‌گونه پیش بینی برای استفاده از قابلیت اپتومتریست‌ها دیده نشده است.

میرزاجانی با انتقاد از دخالت‌های سازمان‌های خارج از وزارت بهداشت، از جمله وزارت صنعت و سازمان‌های ذی ربط آن که با اخطار و پلمب مانع از ساخت عینک طبی در مؤسسات استاندارد می‌شوند، افزود: متأسفانه به‌رغم اینکه قانون در این زمینه شفاف است، اما می‌بینیم که در کدهای «آی سیک» وزارت صنعت، حدود ۱۰ شغل مربوط به عینک طبی تعریف شده که کاملاً مغایر با قانون مجلس و آرای متعددی است که هیأت عمومی دیوان عدالت اداری یا شعب دیوان صادر کرده‌اند.

البته چندسال پیش بود که خبر مجاز شدن خیاطان به ساخت عینک طبی روی خبرگزاری‌ها رفت. در این خبر آمده بود که وزارت بازرگانی با صدور مجوز برای اتحادیه صنف عکاسان و خیاطان کشور آنان را در ساخت عینک طبی و آفتابی حمایت می‌کند.
صدور این مجوز برای اتحادیه صنف عکاسان و خیاطان هم در حالی بود که فارغ‌التحصیلان اپتومتریست (بینایی‌سنجی) از فعالیت بدون مجوز از سوی این وزارتخانه منع شده بودند. در همان زمان بود که خانم افسانه هراتی زاده، با اشاره به گذشت چهارسال از صدور رأی دیوان عالی کشور درباره غیرقانونی بودن ساخت فروش عینک طبی از سوی واحدهای فاقد پروانه کار یا بدون اپتومتریست گفته بود: متأسفانه وزارت بازرگانی همچنان از اجرای قانون و پذیرش این آرای قضایی استنکاف می‌کند و این جای سؤال دارد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، براساس رأی وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور و به موجب تبصره سه ماده یک قانون آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور مصوب 12/3/1375 مجلس، تمامی شاغلان حرفه‌های وابسته پزشکی که به‌نحوی دارای مؤسسه یا دفتر کار هستند و خدماتی مانند ساخت عینک طبی ارائه می‌دهند و تمامی مشمولان قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی موظف به شرکت در دوره‌های خاص آموزش مداوم هستند و صدور و تجدید مجوز کار آنها منوط به ارائه گواهی شرکت در این دوره است. به گفته هراتی‌زاده بنابراین بر حسب مفاد تبصره مزبور تصدی به امر ساخت عینک طبی، نیازمند داشتن پروانه کار از وزارت بهداشت است.

ولی وزارت بازرگانی برای دفاتر کار اپتومتریست‌ها اخطار پلمب می‌فرستد و از آنان می‌خواهد نسبت به صدور مجوز ساخت و فروش عینک طبی و آفتابی از این وزارتخانه اقدام کنند. با این حال به گفته رییس جامعه اپتومتریست‌ها اگرچه روابط عمومی وزارت بهداشت نیز پیش از این اعلام کرده بود که مجوز مؤسسه ساخت و فروش عینک طبی فقط برای اپتومتریست‌ها و با مجوز وزارت بهداشت صادر می‌شود، اما متأسفانه وزارت بهداشت در قبال اقدام وزارت بازرگانی در صدور مجوز برای سایر صنوف هیچ عکس‌العمل جدی نشان نداد.

3 فوریه, 2019

معرفی مشاغل : اپتومتریست( بینایی سنج)

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, مراقب اولیه سلامت چشم

بینایی‌سنجی یا اپتومتری‏ آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌کننده به بینایی یا تمرین‌های چشمی برای جبران کاستی‌های دید.

بینایی سنج با کمک ابزارها و دستگاه های موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی مراجعان، از طريق تجويز وسايل کمک بينايي مانند عينک ،‌ لنزهاي تماسي و انجام يکسري تمرينات و ورزش هاي چشمي و دادن توصيه ها و دستورات بهداشتي لازم به کارايي بيشتر سيستم بينايي آنها کمک می نمايد.

علاوه بر اين بینایی سنج معاینات دقیقی از چشم انجام داده و در صورت وجود هر گونه اختلال يا بيماري که نيازمند درمان طبي باشد، بيماران را به ساير پزشکان ارجاع مي نمايد .بینایی سنج معمولا وسایلی از جمله عینک و لنزهای طبی را که تجویز می کند، خود ساخته و به فروش می رساند.

بینایی سنج باید توان ارتباطی مناسبی داشته باشد. او باید بتواند با مراجعان خود به خصوص کودکان با آرامش و صبر و حوصله زیاد برخورد کند.

محل کار بینایی سنج در بیمارستان ها، کلینیک ها و یا دفتر کار شخصی می باشد. اگر تنها در دفتر کار شخصی خود فعالیت کند، تعیین میزان ساعت کاری بر عهده خودش می باشد.

در ادامه اطلاعات کاملی درباره وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی و میزان درآمد بینایی سنج ارائه می شود.

وظایف بینایی سنج

بررسی نارسایی های بینایی مراجعان

اندازه گیری میدان بینایی

انجام آزمایش های تشخیصی برخی از بیماری های چشم از جمله آب مروارید، آب سیاه و … و ارجاع بیماران به متخصص مربوطه

انجام آزمایش های ویژه از جمله سونوگرافی چشم یا مکان نگاری (توپوگرافی)

تشخیص اختلالات حرکتی چشم مانند لوچی و ارائه تمرینات لازم برای درمان غیرجراحی آنها

ارائه تمرينات ويژه و ورزش هاي ارتوپتيک جهت بهبود بينايي

ارزیابی بینایی از نظر تشخیص رنگ، بعد و …

بینایی درمانی به روش های غیردارویی

استفاده از وسایل کمک بینایی برای درمان افراد کم بینا

بررسی، تعیین نمره و تجویز عینک یا لنز طبی

ساخت و فروش عینک های طبی
ادامه مطلب….