دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
18 ژوئن, 2019

شاید قرنیه چشم شما هم قوز کند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, دکتر امیر اسهرلوس, لنزهای تماسی, مراقب اولیه سلامت چشم

ایران آنلاین /این بیماری چشمی-که در صورت بی‌توجهی بسرعت پیشروی می‌کند- در بسیاری موارد به ایجاد نزدیک بینی، آستیگماتیسم نامنظم و کاهش دید منجر می‌شود. از این رو، شناختن آن و دانستن راه‌های درمان این بیماری می‌تواند ما را در پیشگیری از بروز کم بینایی و حتی نابینایی ناشی از قوز قرنیه یاری دهد.

دکتر امیر اسهرلوس، در تعریف بیماری قوز قرنیه به «ایران» می‌گوید: به زبان ساده، نازک شدن بافت قرنیه چشم را قوز قرنیه می‌گویند. در این بیماری بخشی از سطح قرنیه چشم که مهم‌ترین بافت بینایی چشم محسوب می‌شود به شکلی پیشرونده نازک می‌شود و حالت مخروطی شکل و بیرون زده به خود می‌گیرد.این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌افزاید: معمولاً این بیماری در سنین بلوغ فرد را گرفتار می‌کند و در مدت زمانی حدود یک تا دو دهه پیشرفت می‌کند. پس از گذراندن مدت زمان پیشرفت، ممکن است بیماری ثابت بماند یا پیشرفت محسوس نباشد و به کندی صورت بگیرد.

دلیل ایجاد قوز قرنیه هنوز کاملاً مشخص نشده اما معمولاً در بیماران دارای حساسیت‌های چشمی، سندروم داون و مبتلایان به دیگر اختلالات چشمی شایع‌تر است و به ایجاد ضعیفی چشم و تار شدن دید فرد مبتلا منجر می‌شود.وی علائم بروز این بیماری را چنین توضیح می‌دهد: این بیماری معمولاً درد یا التهاب و قرمزی به همراه ندارد و بیشتر مبتلایان به قوز قرنیه با شکایت از کاهش بینایی و تاری دید که با استفاده از عینک هم رفع نمی‌شود به چشم پزشک مراجعه می‌کنند.

مسئول علمی بیستمین کنگره سراسری اپتومتری ایران در ادامه به مراحل بیماری اشاره می‌کند: در مراحل ابتدایی بیماری معمولاً کاهش بینایی خفیف است و متخصص می‌تواند با تجویز یک عینک کاملاً تخصصی مشکل بینایی بیمار را اصلاح کند. مبتلایان باید بدانند، اصول تجویز عینک در این بیماری کاملاً خاص و تخصصی است و اطلاعات ویژه‌ای می‌طلبد. بنابراین نباید در تهیه عینک سهل‌انگاری کرد و آن را از افرادی که دانش کافی در این زمینه ندارند تهیه کرد. با پیشرفت بیماری، رفته رفته قدرت دید فرد مبتلا افت می‌کند و دیگر عینک نمی‌تواند به طور کامل دید فرد را افزایش دهد.

دکتر اسهرلوس معتقد است بهترین روش اصلاح دید در مراحل پیشرفت بیماری، تجویز و فیت لنزهای تماسی هارد و لنزهای تماسی مخصوص قوزقرنیه است. این لنز‌ها با مکانیزم پوشاندن نامنظمی‌های سطح قرنیه دید بسیار عالی و فوق‌العاده‌ای را برای بیمار فراهم می‌کنند که با عینک و لنزهای تماسی معمول (نرم) قابل دستیابی نخواهد بود. اما گاهی لنزهای تماسی هارد معمولی با قطر کم هم مشکل برخی از بیماران را حل نمی‌کند این دسته از بیماران بهتر است از لنزهای اسکلرال مانند لنزهای MSD استفاده کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه 90 درصد مبتلایان می‌توانند با استفاده از لنز تماسی مناسب تا آخر عمر، دید خوبی داشته باشند خاطرنشان می‌کند: درمان جراحی برای بیماری که در مراحل خفیف و متوسط بیماری قرار دارد نامناسب است اما اگر بیماری پیشرفت کرد و لنزها نیز کارایی خود را از دست دادند می‌توان از جراحی‌هایی مانند گذاشتن حلقه (رینگ) داخل قرنیه استفاده کرد. این شیوه درمان به تأیید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) نیز رسیده است. اما کمتر از 8 درصد این بیماران دچار پیشرفت شدید بیماری و کدورت در قرنیه می‌شوند به طوری که قرنیه به طور کامل عملکرد و بافت سالم خود را از دست می‌دهد. برای درمان این دسته از بیماران جراحی پیوند قرنیه بهترین گزینه خواهد بود.

متأسفانه در بسیاری از موارد برخی از بیماران با تصور اینکه با انجام عمل جراحی قرنیه دید مناسبی خواهند داشت و دیگر از استفاده از لنز تماسی بی‌نیاز می‌شوند، اصرار می‌کنند که مورد عمل جراحی قرار گیرند. دکتر اسهرلوس در این مورد می‌گوید: این تصور اشتباه است. حتی اگر بهترین جراحی پیوند قرنیه صورت گرفته و قرنیه پیوندی نیز پس زده نشود باز هم بیمار با قرنیه پیوندی دید و بینایی خوبی نخواهد داشت و باید 6 ماه پس از عمل جراحی برای آنها لنز تماسی هارد قرار داده شود. به علاوه این بیماران باید تا آخر عمر ضمن استفاده از دارو تحت معاینات مکرر و منظم قرار گیرند تا مشکلی برای قرنیه پیوند شده به وجود نیاید.

وی در خاتمه خاطرنشان می‌کند: فیت لنز تماسی روی قرنیه پیوندی بسیار سخت‌تر از فیت این لنز روی قرنیه خود بیمار است و ممکن است عوارضی هم به همراه داشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنم تا جایی که ممکن است از جراحی و دستکاری در بافت قرنیه پرهیز شود./ روزنامه ایران

2 مارس, 2019

ساخت لنزهای چشمی برای بیماران دچار آستیگماتیسم و قوز قرنیه

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, لنزهای تماسی, مراقب اولیه سلامت چشم

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، پرویز زرین بخش، رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران در ارتباط با ساخت لنز برای بیماران گرفتار آستیگماتیسم و قوز قرنیه اظهارداشت: لنزهای جدید که کورنیواسکرال نام دارد، به صورتی طراحی شده که با قرنیه چشم فاصله داشته و تکیه گاه آن روی سفیدی چشم(اسکلرا) است به همین دلیل برخلاف سایر لنزها به خصوص لنزهای سخت(هارد) فرد احساس جسم خارجی در چشم خود ندارد.

وی افزود: از مشکلات استفاده کنندگان لنزهای سخت احساس جسم خارجی و خشکی چشم بوده که لنزهای جدید فاقد این مشکل است. از آنجا که لنزهای نرم(سافت) قادر به اصلاح آستیگماتیسم های شدید و نامنظم و قوز قرنیه نیستند، این بیماران تاکنون به ناچار باید از لنزهای سخت استفاده میکردند که خوشبختانه با طراحی و ساخت لنزهای اسکرال این مشکل برطرف شده است.

وی با اشاره به اینکه این لنزها به وسیله لنزهای تست اندازه گیری و با توجه به انحنای متفاوت چشم افراد برای هر فرد به طور منحصر به فرد طراحی و ساخته می شود، افزود: عمده مزیت این قبیل لنزها آن است که لنز به وسیله مایع با قرنیه فاصله داشته و در سطح قرنیه ایجاد خراش و زخم نمی کند. همچنین با مرطوب نگه داشتن قرنیه ضمن آبرسانی و اکسیژن رسانی به سطح آن به سلامت و تغذیه قرنیه کمک کرده و چون گرد و خاک وارد چشم فرد نمی شود، چشم بیمار را تحریک نمی کند. این قابلیت لنزهای اسکلرال با توجه به آب و هوای خشک ایران برای استفاده کنندگان از این قبیل لنزها یک مزیت محسوب می شود.

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران اظهار داشت: طی تحقیقی که از استفاده کنندگان از این لنزها صورت گرفته، اغلب آنان اظهار داشته اند که با این لنزهای جدید نسبت به لنزهای سخت(هارد) قبلی احساس راحتی بیشتری داشته، مشکل خشکی چشم آنان برطرف شده است.

وی گفت : هم اینک در دنیا تنها چند کشور محدود در حال تولید این قبیل لنزها هستند که با توجه به تحریم ها امکان ورود این لنزها به کشور میسر نیست. به همین منظور تولید این لنزها از دو سال پیش از سوی متخصصان مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران آغاز شد که پس از موفقیت در طراحی و ساخت روی بیماران مورد بررسی قرار گرفت.

زرین بخش تصریح کرد: لنزهای جدید کورنیواسکلرال تاکنون روی 30 بیمار آزمایش شده که نتایج آن با موفقیت همراه بوده است. از دیگر مزیت های این قبیل لنزها نسبت به مشابه خارجی آن قیمت لنزهای تولید داخل است که یک چهارم قیمت مشابه خارجی آن است.

وی یادآور شد: از حدود سال 2000 طراحی لنزهای تماسی چشم مواد با اکسیژن پذیری بالا در دنیا تولید شد، طراحی و ساخت لنزهای اسکلرال جدید آغاز شد که در سال های اخیر با طراحی های نو، تولید این لنزها در دنیا رو به پیشرفت گذاشته است. مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران نیز در همین راستا اقدام به طراحی و ساخت این لنزها کرده است

7 فوریه, 2019

استفاده شبانه روزی از لنز تماسی موجب عفونت و نابینایی می شود

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, لنزهای تماسی, مراقب اولیه سلامت چشم

سلامت نیوز:استفاده طولانی مدت و شبانه روزی از لنزهای چشمی موجب بروز عفونت های خطرناک و نابینایی چشم ها می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، معمولا لنزهای تماسی ایمن تلقی می شوند، اما استفاده طولانی مدت از این لنزها و به هنگام خواب موجب افزایش ریسک بروز عوارض جدی می شود که می تواند به نابینایی دائم بیانجامد.

در یک نمونه، یک مرد ۳۴ ساله که هم در موقع شنا لنز تماسی به چشم داشته و هم به مدت ۳ تا ۴ روز در هفته این لنزها را به طور شبانه روزی استفاده می کرده است، دچار یک نوع نابینایی نادر ناشی از ارگانیزم های میکروسکوپی شده است.

نمونه دیگر مربوط به یک دختر نوجوان است که بعد از استفاده از لنزهای غیرتجویزی در طول مدت خواب شب، مبتلا به زخم قرنیه شد.

مرد ۵۷ ساله دیگری هم بعد از استفاده مداوم از لنز نرم خود به مدت دو هفته و بدون تمیزکردن روزانه آن، دچار نابینایی نسبی شد.

به گفته محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، به ازای هر ۲۵۰۰ استفاده کننده لنز، یک نفر دچار عفونت قرنیه می شود. اما این خطر در مورد کسانی که با لنز چشم شان می خوابند حداقل ۱۰ برابر بیشتر است.

محققان می گویند: «قرنیه چشم تنها بخشی از بدن است که اکسیژن خود را از جو می گیرد و نه از طریق منبع خون. از اینرو زمانیکه چشم ها در زمان خواب بسته می شوند، میزان اکسیژن به قرنیه کاهش می یابد. حال استفاده از لنزها در زمان خواب به شدت موجب کاهش اکسیژن می شده و ریسک رشد ارگانیزم های عفونی را افزایش می دهد

21 ژانویه, 2019

کارشناس ارشد اپتومتری مطرح کرد؛ ضرورت بیمه شدن عدسی ها و لنزهای تماسی

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, اپتومتریست علی سیفی, عينك طبي, لنزهای تماسی

به گزارش خبرنگار مهر، علی سیفی در نشست خبری ظهر جمعه، گفت: نوسانات شدید ارز و تغییرات وضعیت اقتصادی مردم به ویژه اقشار کم درآمد باعث شده خدمات بینایی تحت الشعاع قرار بگیرد.

وی با تاکید بر حیاتی بودن خدمات بینایی بویژه برای کودکان و نوزادان افزود: با توجه به اینکه اغلب لوازم خدمات بینایی همچون فرم عینک، عدسی ها و لنزهای تماسی وارداتی است به وزارت بهداشت پیشنهاد می کنیم این قبیل اقلام جزو سامانه نیما قرار بگیرد.

کارشناس ارشد اپتومتری ادامه داد: فرم عینک قبل از گرانی ها حداقل ۱۰۰ هزار تومان بود که با افزایش ۲.۵ تا ۳ برابری قیمت ها شاهد هستیم که مردم نمی توانند از عینک استفاده کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح سنجش بینایی دانش آموزان اول ابتدایی گفت: زمانی که سنجش بینایی را برای کودکان انجام می دادیم شاهد بودیم که برخی خانواده ها از گرفتن عینک سر باز زده و بعضا از عینک های دست دوم همسایه ها برای کودکان خود استفاده می کردند

17 ژانویه, 2019

اجرای طرح ملی بازیافت رایگان لنزهای پلاستیکی در انگلیس

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری, لنزهای تماسی

اولین برنامه ملی بازیافت رایگان لنزهای تماسی پلاستیکی در انگلیس به منظور کاهش تاثیرات زیست محیطی زباله‌های پلاستیکی اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، قرار است در این طرح افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، لنزهای خود را پس از اتمام دوره مصرف به مراکز بازیافت تعیین شده تحویل دهند. بازیافت لنزهای تماسی به چالشی تبدیل شده زیرا ۲۰ درصد از افرادی که از این لنزها استفاده می‌کنند پس از پایان دوره مصرف، آن‌ها را در فاضلاب رها می‌کنند.

هدف از اجرای این طرح کاهش میزان زباله‌های پلاستیکی در سایت‌های جمع‌آوری زباله و مجراهای آب از طریق ارائه راهکارهای جایگزین ساده و موثر است و افراد تشویق شوند تا لنزهای تماسی خود را به شیوه مناسب جمع‌آوری کنند. همچنین قرار است لنزهای تماسی بازیافت شده در تولید محصولاتی از قبیل مبلمان شهری به کار گرفته شود.

به گزارش روزنامه گاردین، بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از دو سوم انگلیسی‌ها در مورد اینکه کدام یک از وسایل‌شان قابل بازیافت است اطلاعات کافی ندارند و بیش از یک سوم از افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند در مورد قابل بازیافت بودن آن‌ها آگاه نیستند.

2 ژانویه, 2019

ساخت عینک طبی جزو مشاغل صنوف عام نیست

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: اپتومتری در ایران, دکتر علی میرزاجانی, عينك طبي, عینک سازی, لنزهای تماسی, مراقب اولیه سلامت چشم

تهران – ایرنا – رئیس انجمن اپتومتری ایران گفت: بر اساس آخرین رای دیوان عدالت اداری کشور، ساخت عینک طبی جزو مشاغل صنوف عام نیست و از لیست مشاغل مورد تایید نظارت بر اصناف حذف شد.
به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، علی میرزا جانی روز یکشنبه در نشست خبری افزود: چشم از اعضای مهم انسان بوده و ساخت و استفاده از عینک طبی، لنز تماسی، معاینه چشم و غیره باید زیر نظر اپتومتریست انجام شود.
وی اظهار داشت: برخی افراد صلاحیت لازم را در تشخیص لنز ندارند و سال گذشته ما با آنها برخورد کردیم.
میرزاجانی ادامه داد: نشستی با چشم پزشکان برگزار کردیم که اتفاق نظر شد لنز از طریق چشم پزشک یا اپتومتری به دست مردم برسد.

*تهیه لنز از آرایشگاه ها غیر مجاز است
این دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تهیه لنز از آرایشگاه ها، عینک سازی ها یا مراکز غیرمجاز ممنوع است و فقط مراکز پروانه دار اپتومتری و چشم پزشکی اجازه تجویز و ارایه لنز را دارند.
میرزاجانی افزود: هر جسمی که روی قرنیه چشم قرار می گیرد چه نمره دار و یا رنگی باید با مشورت اپتومتریست انجام شود.
میرزاجانی با اشاره به اینکه لنز باید فقط از طریق چشم پزشکان و اپتومتریست ها دریافت شود، افزود: لنزهای متفرقه دارای نشان استاندارد نیستند و لنزها باید توسط شرکت های معتبر و کلینیک های چشم پزشکی و اپتومتریست های پروانه دار ارایه شوند.
رئیس بیست و یکمین همایش اپتومتری ایران اضافه کرد: در سه سال گذشته کارهای اولیه ای برای تحت پوشش قرار گرفتن خدمات اپتومتری انجام شده که هنوز محقق نشده است.

* تعرفه های اپتومتری تحت پوشش بیمه قرار گیرد
به گفته میرزاجانی، متاسفانه بخش تعرفه های اپتومتری از جیب مردم پرداخت می شود و ما از مسوولان وزارت بهداشت و بیمه می خواهیم تعرفه های اپتومتری را تحت پوشش بیمه قرار دهند.
وی افزود: این مسئله به نفع مردم و سازمان های بیمه گر است، وقتی تعرفه اپتومتری تحت پوشش بیمه نیست مردم برای معاینه چشم به سطوح بالاتر تخصصی در نظام ارجاع مراجعه می کنند که هزینه های زیادی را در بردارد.
رئیس انجمن اپتومتری ایران با اشاره به اینکه برگزاری دوره های آموزشی در باره لنزهای تماسی متوقف شده است، اظهار داشت: دوره های سه ماهه در باره لنزهای تماسی و عینک طبی در جهاد دانشگاهی برگزار می شد که مغایر با قانون است، به همین دلیل جلسه ای با مسوولان جهاد دانشگاهی داشتیم که این دوره های آموزشی متوقف شد.

27 ژانویه, 2015

خوابیدن با لنز

نویسنده: شهرزاد نکونام - دسته‌ها: لنزهای تماسی, مراقب اولیه سلامت چشم

مطلبی که می خوانید در شهریور سال 1390 توسط اینجانب نگاشته شده و در نشریه داخلی بیمارستان فارابی منتشرگردیده است .مجله ندای فارابی در آن زمان ماهنامه بود و این مطلب در شماره 18 سال دوم شهریور 1390 در صفحه 16 چاپ شده است.
خوابیدن با لنز
همواره یکی ازسئوال هایی که استفاده کنندگان لنزهای تماسی از معاینه کننده خود می پرسند این است که: ” آیا می توانم شب با لنز خود بخوابم ؟”
پاسخ در اکثر موارد منفی است ،
زیرا :
1- هنگام خواب چشم در یک محیط بسته ، تاریک و مرطوب قرار می گیرد که محیطی مناسب برای رشد انواع میکروب ها ، قارچ ها و آمیب هاست .
2- از آنجا که قرنیه رگ ندارد و اکسیژن لازم خود را مستقیما” از هوا می گیرد ، اگر مانعی مانند لنز تماسی در چشم قرار بگیرد این اکسیژن رسانی بسیار کمتر خواهد شد.
3- به دلیل تماس مکرر لنز با چشم و امکان وجود رسوبات پروتئینی روی لنزها احتمال بروز حساسیت پلک و قرنیه بیشتر می شود .
بسته به شدت عوامل فوق ممکن است قرنیه دچار تورم ، التهاب ، عفونت و یا حتی کدورت شود.

اما همیشه پاسخ منفی نیست .
از حدود سال 1981 لنزهایی وارد بازار شدند که قدرت عبور اکسیژن بالایی داشته ، حتی اکسیژن لازم قرنیه در طول شب را نیز فراهم می کنند. میزان نفوذ پذیری لنز به اکسیژن ، با علامت اختصاری DK نشان داده می شود که برای هر لنز عدد مشخصی است و برای استفاده در هنگام خواب بهتر است بالاتر از 120 باشد .
امروزه این لنزها هم به صورت سخت موجودند که به آن لنزهای Rigid Gas Permeable یا به اختصارR.G.P می گویند : و هم به صورت نرم که از جنس Silicone Hydrogel هستند .
لنزهای R.G.P اکثرا” در نوزادان و کودکان پس از جراحی آب مروارید و آستیگماتیسم قرنیه ای بعد از حوادث ، بصورت شبانه روزی تجویز می شوند و قابلیت استفاده ممتد تا 30 شبانه روز را دارند .لنز های اورتوکراتولوژی که به نام لنز های شارژی شناخته شده اند نیز از نوع سخت هستند و فقط شب ها هنگام خواب استفاده می شوند.
لنزهای نرم سیلیکون هیدروژل ممکن است بدون نمره باشند و جهت پانسمان در زخم ها ی قرنیه و جراحی های انکساری بکار روندو یا ممکن است نمره دار باشند و جایگزین عینک شوند . این لنزها قابل تعویض هفته ای با استفاده ممتد 6 شبانه روز و یا قابل تعویض ماهانه با استفاده ممتد 30 شبانه روز هستند.
باید توجه داشت که استفاده شبانه روزی لنز نرم از عمر آن می کاهد . لنزهای قابل تعویض هفته ای اگر فقط روزها مصرف شوند تا یک ماه و لنزهای قابل تعویض ماهانه در صورت مصرف روزانه ، تا سه ماه قابل استفاده هستند.
استفاده از لنز های با قدرت اکسیژن رسانی بالا خطر آسیب قرنیه هنگام خواب را کاهش می دهد ولی به صفر نمی رساند، لذا بهتر است غیر از موارد ضروری از خوابیدن با لنز اجتناب نمود.

21 ژوئن, 2014

هشدار رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران شست‌وشوی لنز با آب لوله کشی، عفونت و زخم قرنیه ایجاد می‌کند

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: لنزهای تماسی

ه گزارش خبرگزاری فارس،پرویز زرین بخش، چشم پزشک با اعلام این خبر افزود: یافته های یک پژوهش که اخیرا در مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران انجام شده، نشان می دهد، عفونت قرنیه در افرادی که برای نگهداری و مراقبت از لنزهای خود از آب استریل و آب اکسیژینه 3 درصد استفاده می کنند، نزدیک به صفر رسیده است.

وی ادامه داد: طی بررسی های انجام شده در این مرکز، مشخص شد، آلودگی آب شهرها یکی از دلایل ابتلا به عفونت قرنیه است و از آن پس با ابداع روش فوق، موارد عفونت قرنیه در استفاده کنندگان از لنزهای تماسی چشم مشاهده نشده است.

زرین بخش با اشاره به اینکه عفونت قرنیه مشکلی است که در تمام دنیا گریبانگر مردم به ویژه استفاده کنندگان از لنزهای تماسی است، یادآور شد: در ایران به دلیل مساله خشکسالی و بهره گیری از آب چاه ها و آلودگی آب ها به ویژه در پایتخت این عفونت ها بیش از سایر کشورهاست.

وی ادامه داد: هم اکنون سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) مشغول بررسی روش هایی با هدف کاهش عفونت قرنیه ناشی از مصرف لنزهای تماسی است که نتایج پژوهش پنج ساله انجام شده روی بیش از 10 هزار بیمار در مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران به نشریه ” کنتاکت لنز تودی ” از نشریات وابسته به FDA ارسال شده است.

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران اظهار داشت: ممنوعیت استفاده مستقیم از آب لوله کشی برای شستن لنز و دست ها و شست و شوی دست ها با آب استریل و لنز با آب اکسیژنه 3 درصد، برای استریل کردن لنز و جا لنزی از مقدمات این روش به شمار می رود.

وی از شست و شوی ریشه مژه ها با شامپوی بچه رقیق شده با استفاده از گاز استریل و استریل کردن لنز و جا لنزی به وسیله آب اکسیژنه 3 درصد به مدت هر روز 15 دقیقه تا نیم ساعت به عنوان دیگر روش های جلوگیری از عفونت قرنیه نام برد و افزود: اول باید دست ها را با آب و صابون مایع شست و شو داد، سپس با ژل های استریل کننده آن را ضد عفونی و در نهایت با آب جوشیده سرد شده، شست و شو داد.

زرین بخش، علت عفونت با لنزهای تماسی چشم را ابتدا مستعد شدن چشم به عفونت به دلیل اکسیژن رسانی ناکافی به قرنیه و دوم آلودگی هایی دانست که از طریق دست، لوازم آرایش و آلودگی پلک به لنز و چشم ها منتقل می شود.

وی از آلوده شدن جا لنزی، لنز و محلول های نگهدارنده به عنوان دیگر عوامل ابتلا به عفونت قرنیه نام برد.

به گزارش فارس، عفونت قرنیه در مراحل اولیه سبب تاری دید، درد، سوزش، ترشح و درصورت درمان نشدن موجب زخم قرنیه و نابینایی چشم می شود.

نتایج پژوهش اخیر مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران روی بیش از 10 هزار فردی که از انواع لنزهای تماسی چشم استفاده می کردند، نشان داد، بهره گیری از آب استریل و آب اکسیژینه 3 درصد در مراقبت و نگهداری از لنز ها، عفونت و زخم قرنیه را در این جامعه آماری نزدیک به صفر رسانده است.

بنابراین گزارش، این پژوهش طی 5 سال روی افرادی که از لنزهای تماسی چشم استفاده می کردند و همه با شیوه فوق نسبت به شست و شوی لنز، جا لنزی و دست خود اقدام می کردند، صورت پذیرفت و نتایج بیانگر آن بود که به جز دو مورد خاص که عفونت قرنیه آنان ارتباطی با رعایت مسایل بهداشتی ناشی از شست و شو نداشت، خوشبختانه در بقیه این جامعه آماری عفونت قرنیه مشاهده نشده است.

24 سپتامبر, 2013

چهارمین نسخه از راهنمای جیبی کنتاکت لنز

نویسنده: حسین میرزایی - دسته‌ها: آموزش مداوم, لنزهای تماسی

null
چهارمین نسخه از راهنمای جیبی کنتاکت لنز اتحادیه اساتید کنتاکت لنز آمریکا منتشر شد علاقمندان انرا دانلود نمایند

28 ژوئن, 2013

سيبا ويژن رفت، مراقب باشيد!

نویسنده: دکتر آیدین صفوتی - دسته‌ها: دکتر آیدین صفوتی, لنزهای تماسی

احتمالا خبر داريد که سيبا ويژن در آلکان ادغام شده است. مدتی بود شايعاتی بود که آلکان و سيبا به کار خود ادامه خواهند داد و عناوين قديمی هر دو شرکت محفوظ خواهد بود. امروز اين خبر در نشريات حرفه ای داخلی استراليا منتشر شد که نام سيبا ويژن حذف خواهد شد و نام آلکان محفوظ خواهد ماند.

 

حالا چرا عرض می کنم مراقب باشيد؟ برای اينکه همان کاری را که نمايندگيهای اماراتی سيبا ويژن در سالهای 2002 تا 2004 در ايران می کردند را دوباره تکرار نکنند. در آن سالها ايران زباله دانی کنتاکت لنزهای از رده خارج شده کشورهای جنوب خليج فارس بود – نمايندگی های غير ايرانی سيبا ويژن که می دانستند قادر به فروش محصولات قديمی سيبا (امثال سيبا اس تی دی هيدورژل 38% آب) در کشورهای عربی نيستند، معرفی و توزيع لنزهای سيليکن هيدروژل در ايران را به تعويق انداختند و از نماينده های ناآگاه (يا آگاه ولی سودجو) در ايران استفاده می کردند تا به فروش لنزهای باستانی در ايران ادامه بدهند. در حالی که سيبا ويژن سوئيس اصرار بر معرفی لنزهای جديد و متوقف کردن لنزهای قديمی داشت، اماراتی ها افرادی را در ايران تعيين کرده بودند که تا آخرين دانه لنزهای از رده خارج شده از بازارهای عربی را در ايران بفروشند. تنها بعد از اينکه تمام لنزهای عتيقه فروش رفت، نماينده های ايرانی سيبا ويژن که تا چند وقت قبل فروشنده پروپاقرص لنزهای هيدروژل بودند و مصرانه زيرپای تيم سيليکن هيدورژل ايران را می کشيدند، به ناگاه متولی توزيع و مدافع معرفی سيليکن هيدروژل شدند چون اکنون منفعتشان در اين کار بود.

 

درست است که گذشته ها گذشته ولی مراقب باشيد که اين کار را دوباره تکرار نکنند. زمانی که در کشورهای ديگر منطقه توزيع لنزهای مارک آلکان آغاز شود، اجازه ندهيد واخورده هايشان را در ايران تخليه کنند. ايرانيها کمتر از استرالياييها و امارتی ها و سعوديها نيستند. زمانيکه لنزهای سيبا ويژن در استراليا جمع آوری شوند، همان زمان در ايران نيز بايد خريد آنها را متوقف نماييم.