دکترای حرفه ای اپتومتری

دکترای حرفه ای اپتومتری خواست همه اپتومتریست های ایرانی
24 اکتبر, 2018

سمينار Optometry and Vision science

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: Optometry Doctor, آموزش مداوم, اپتومتری, اپتومتری در ایران, دکترای حرفه ای اپتومتری, عینک سازی, مراقب اولیه سلامت چشم

همانطور كه مستحضريد هدف از برگزاری همایش ها ایجاد فضای تبادل اطلاعات در موضوعات مختلف علمی و پژوهشی است. در یک همایش ، اساتيد مرتبط با آن موضوع، تلاش ميكنند دانش و تجربه خودرا به بهترين نحو ممكن ارائه نمايند. این تلاش ها موجب می شود قدم موثری در جهت پیشرفت و ارتقاء علمي وحرفه اي آن رشته برداشته شود. در پس ارائه مقالات و سخنرانی ها، چالش های ذهنی برای ارائه دهندگان مقاله و نیز برای شرکت کنندگان همایش و مخاطبان مقالات به وجود می آید و این خود زمینه ساز تحولات موثر در جامعه علمی است. اپتومتری در سال 1902 به عنوان یک رشته دانشگاهي در دنیا شناخته شده است و در حال حاضر در 70 کشور، این رشته در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. ایران یکی از کشورهای عضو این انجمن است و با داشتن قدمت تأسیس نزدیک به 40 سال، رتبه اول در بین کشورهای آسیایی و رتبه هجدهم در دنیا از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان در این رشته بوده و یکی از کشورهای پیشرو در زمینه اپتومتری است.اما متاسفانه ادامه تحصيل در رشته دكتراي حرفه اي كه مورد نياز جامعه ايران است تا كنون محقق نشده و باعث شده دراين زمينه از كشورهاي همسايه اي كه سبقه چنداني در آموزش اپتومتري ندارند عقب بيفتد. اپتومتريستهاي ايران اميدوارند مسئولين بهداشت و درمان اين كشور با نگاه علمي با ارتقاء مقطع تحصيلي از كارشناسي به دكتراي حرفه اي، زمينه ارتقاء بهداشت و سلامت بينايي جامعه را بيش از پيش فراهم نمايند .

سميناراپتومتري و علوم بينايي مشهد كه از اول تا سوم آذرماه 97 با 13.75 امتیاز  آموزش مداوم پزشکی در برج ساپكوي مشهد برگزار خواهد شد با توجه به نياز حرفه اي همكاران برنامه ريزي شده و شامل دوبخش كلينيك و پاراكلينيك ميباشد در بخش كلينيك شامل تجويز عينك و تجويز پريزم و در بخش پاركلينيك شامل آزمون VEP و همچنين آزمايش پريمتري ميباشد . در اين سمينار ضمن بيان اصول و مباني اين مباحث با ارائه گزارش كيس هاي واقعي به ارائه راهكارتشخيصي و درماني بطور مبسوط پرداخته خواهد شد. بديهي است در هر بخش از سخنراناني دعوت شده كه در اين زمينه تبحر و تجربه بالايي دارند. دراين سمينار دستگاه نظر سنجي در اختيار 100 نفر اولي كه وارد سالن همايش مي گردند قرار داده خواهد شد . سخنرانان محترم سوالاتي را در ابتدا و انتهاي سخنراني مطرح خواهند كرد . در هر پانل به سه نفر كه بيشترين پاسخ صحيح داده شود جوايزي تقديم خواهد شد.

تمام تلاش انجمن اپتومتري خراسان اين است كه بيشترين رضايت همكاران شركت كننده را در زمينه علمي و رفاهي فراهم آورده شود.

سيد بهروز ظهوريان ، كارشناس ارشد اپتومتري – مسئول برنامه علمي سمينار اپتومتري و علوم بينايي

برنامه اجرايي سمينار

 

9 ژانویه, 2018

درمان تنبلی چشم در بزرگسالان

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

 

محققان دانشگاه های ‘واترلو’ کانادا و ‘سان یات سن’ چین به روش جدید درمان تنبلی چشم در افراد بزرگسال یک قدم نزدیک شدند، بیماری که تاکنون تصور می شد راه علاج آن منحصر به دوران کودکی است.تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را از یک چشم بسیار کم بینا یا نابینا می کند و با تشخیص به موقع ، به راحتی و کاملا قابل درمان است.بن تامپسون محقق دانشگاه واترلو با همکاران چینی اش نشان دادند که جریان الکتریکی با ولتاژ پایین به طور موقت می تواند به بهبود بینایی در افراد بزرگسال مبتلا به تنبلی چشم یا آمبلیوپی کمک کند.

آمبلیوپی نوعی کاهش بینایی است که در ان نمی توان در چشم و یا در راههای عصبی بینایی هیچ گونه عیب ارگانیک (ساختمانی)واضحی برای آن یافت ودر واقع از مواردی است که نه مریض چیزی می بیند ونه دکتر در چشم مریض چیزی می بیند.تامپسون گفت: این اواخر نگرش عمومی این بود که درمان آمبلیوپی در بزرگسالی ناممکن است. این نگاه برای تمامی مبتلایان به مشکلات بینایی ناشی از مغز وجود دارد و اعتقاد بر این بوده است که در جهت بهبود بینایی از دست رفته آنها نمی توان هیچ اقدامی انجام داد.در این مطالعه، محققان بیماران را 20 دقیقه در معرض تحریک جریان مستقیم کرانیال (tDCS) قرار دادند که روی سر بیمار و به طور مستقیم قشر بینایی اولیه اعمال می شد.آنها دریافتند که این روش درمانی در افزایش واکنس بخشی از مغز موثر است که مربوط به اطلاعات بصری ناشی از تنبلی چشم است. همچنین در بیمارانی که اختلال در دیدن الگو های کنتراست پایین را داشتند، کاربرد تحریک جریان مستقیم کرانیال (tDCS) موثر بود.علت تنبلی چشم که به از دست دادن بینایی منجر می شود، در مغز نهفته است و به گفته محققان، مبلیوپی از این جهت در کودکان قابل درمان است که مغز آنها بسیار خوب پاسخ می دهد. اما در مورد بزرگسالان این گونه نیست زیرا مدت زیاد از دوره رشد حیاتی مغز آنها گذشته است.در همین حال، سایر محققان گفتند که کاربرد تحریک جریان مستقیم کرانیال (tDCS) ممکن است در بیمارانی که در اثر سکته مغزی بینایی خود را از دست داده باشند، موثر باشد.نتایج این تحقیق در گزارش های علمی مجله مستند Naturepublication منتشر شد.

منبع: ایرنا

13 جولای, 2015

خدمات اپتومتری در مناطق محروم

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

انجمن اپتومتری فارس بعنوان یکی از ارکان طلایه داران سلامت،همیشه در ارایه خدمات بینایی وبهداشتی چشم به مناطق دور افتاده و محروم پیش قدم بوده است.اپتومتریست جمال حیدری رئیس انجمن اپتومتری فارس با بیان این نکته که،یکی از نیاز های جدی مردم،برای زندگی با کیفیت و شاداب،بهره بردن از بینایی کافی و داشتن چشمانی سالم است  افزود:توجه به  سلامت چشم و داشتن بینایی خوب در زندگی،باعث رشد و پیشرفت،امنیت و اسایش و کاهش خطرات می شود و کم توجهی به حس بینایی ،کاهش کیفیت زندگی ،عدم امکان نوآوری  و رضایت شغلی  و افزایش معلولیت ها ی چشمی  و مرگ و میرهای  بیشتر بر اثر حادثه در پی دارد.حیدری افزود:متخصصان  اپتومتریست اولین ارایه دهندگان خدمات بینایی هستند که در بحث پیشگیری  از اختلالات  بینایی ، تشخیص و اصلاح عیوب انکساری ،آموزش های لازم برای بهبود  و بهداشت بینایی ،همچنین  تشخیص خیلی از بیماری های چشم و ارجاع آن به جراح چشم پزشک در صف مقدم قرار دارند  و خدمت ارایه میدهند.وی اضافه کرد:پیش بینی می شود  با امکانات  و تجهیزات پزشکی  که دربیمارستان صحرائی در منطقه عشایری اقلید مستقر می شود و با حضور همکاران اپتومتریست، حدود 70 تا 80درصد خدمات مربوط به چشم و بینایی،به صورت سر پایی ارایه  گردیده  و نیاز به مراجعه بیمار  به مراکز تخصصی بالاتر مرتفع گردد.خدمات رایگان  اپتومتری (بینایی سنجی)شامل:معاینات بینایی سنجی،تعیین نمره عینک و تحویل عینک به افراد بی بضاعت می باشد.خدمات رایگان چشم پزشکی شامل معاینات چشم از نظر بیمارها،تحویل دارو و انواع عمل های جراحی چشم با ارجاع به بیمارستان های تخصصی تر توسط جراح چشم پزشک انجام می گیرد.

منبع ………….

5 جولای, 2015

مخالفت وزارت بهداشت با تجاری شدن کاربری مطب‌ها

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها که طبق ماده 25 آن قرار است مطب پزشکان و برخی دیگر از اصناف در سطح شهر صرفا در قالب کاربری‌های تجاری در طرح‌های تفضیلی مصوب شهری مجاز باشد، با مخالفت وزارت بهداشت برای بررسی کارشناسی بیشتر به کارگروه کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها عودت داده شد.

دکتر خسرو صادق نیت، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در توضیح این خبر گفت: وزارت کشور یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مدیران شهری را کمبود منابع درآمدی برای ارائه خدمات و ایجاد زیرساخت‌های شهری عنوان کرده است؛ در همین راستا وزرات کشور لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها را پیشنهاد داده است که در حال حاضر این لایحه در کارگروه ها و کمیسیون های تابعه دولت در حال بررسی و کار کارشناسی است .

ادامه ………………

 

4 جولای, 2015

توافقنامه سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی باطل شد

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

گفتگو با دکتر ذبیح‌اله واحدی، قاضی دیوان عدالت اداری
سازمان نظام پزشکی‌ همه ساله با سازمان امور مالیاتی کشور توافق نامه‌ای را به عمل می‌آورد که طی آن، گروه‌های پزشکی در سراسر کشور بر اساس یک طرح تفکیکی نسبت به سال قبل موظف‌اند درصدی از مالیات خود اظهاری خود را بیشتر پرداخت کنند.
در طی شکایت واصله به دیوان عدالت اداری به عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور، مغایر با قانون شناخته شد. به همین مناسبت مصاحبه‌ای با اقای دکتر ذبیح اله واحدی، قاضی دیوان عدالت اداری در خصوص نتایج رای صادره از سوی دیوان انجام گرفت.

ایگدا: جناب آقای دکتر واحدی روال معمول اخذ مالیات از گروه پزشکی تا کنون چگونه بوده و تغییراتی‌ که در نتیحه احکام صادره از سوی دیوان عدالت اداری صادر شده به چه صورت تغییر یافته است؟
دکتر واحدی: استحضار دارید همه ساله سازمان امور مالیاتی بر اساس ماده ۱۵۸ قانون مالیات‌های مستقیم دستورالعمل چگونگی خود اظهار ی مالیاتی برای صاحبان حرف پزشکی صادر می‌کند و طی آن میزان افزایش مالیات مؤدیان پزشکی را نسبت به سال قبل تعیین می‌کند. همچنین شرایطی برای امکان استفاده از روش خود اظهاری مشخص می‌کند که چون این دستورالعمل با کسب نظر موافق سازمان نظام پزشکی تهیه می‌شود به آن توافق نامه مالیاتی هم می‌گویند. بر اساس متن دستورالعمل فردی می‌تواند از سیستم خود اظهاری و توافق مالیاتی استفاده کند که شرایط آن را بپذیرد. از جمله اینکه حتماً مالیات متعلقه را به اندازه مقرر در دستورالعمل با افزایش گزارش نماید. از آنجا که در ماده ۱۵۸ که مبنای دستوالعمل خود اظهاری هست، خوداظهاری را مقید به شرطی ننموده و در صورتی که سازمان امور مالیاتی گروه خاصی را مشمول خود اظهاری قرار دهد بایستی متن اظهارنامه مالیاتی را بپذیرد و نمی‌تواند برای پذیرش اظهارنامه مالیاتی شرط قرار دهد و بعلاوه در سیستم خود اظهاری توافق با اتحادیه صنفی یا سازمان صنفی مثل سازمان نظام پزشکی پیش بینی نشده است و دخالت دادن سازمان نظام پزشکی در اجرای روش خود اظهاری مالیاتی مبنای قانونی ندارد و اساساً توافقنامه مالیاتی بر اساس تبصره‌های ذیل ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم مربوط به گروه الف و ب موضوع ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم نمی‌باشد. لذا با اینکه سازمان امور مالیاتی روش خود اظهاری را برای مؤدیان پزشکی‌ اعلام کرده بود بر خلاف قانون برای پذیرش اظهارنامه مالیاتی خود اظهاری، شرایطی را تعیین نموده بود که مغایر حکم قانونی ماده ۱۵۸ قانون مالیات‌های مستقیم است. بعلاوه حتی ما بین گروه‌های مختلف پزشکی‌ تفاوت قائل شده بود. در صورتی‌ که عملکرد مالیاتی در سال‌های قبل با توافق بررسی‌ شده بود از شمول خارج می‌گردید. برای سازمان نظام پزشکی‌ اختیار قائل شده بود که بعضی‌ از مؤدیان را از پرداخت مالیات معاف کند که همه این‌ها خارج از حدود معین شده قانونی است. لذا هیات عمومی دیوان عدالت اداری دستورالعمل مربوط به خود اظهاری سال ۱۳۹۰ را که مورد شکایت قرار گرفته بود ابطال نمود.

ادامه ……

 

1 ژوئن, 2015

يك لنز نرم پانسماني چه مشخصات فني بايد داشته باشد؟

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

راحتي : تسكين درد  سلول هاي اپي تليوم قرنيه كه مي تواند به دليل keratopathy باند، خراش قرنیه، و keratopathy تاولی باشد. لنز بانداژ اجازه مي دهد تا روند درمان سلول هاي  جديد قرنيه  با استفاده از چسبندگي سلولي و بافتي تسريع پيدا كند و با ايجاد يك سطح صاف بين قرنيه و پلك مانند دري از ايجاد موارد تحريك پذير محافظت نمايد. اين لنزها در مواردي مانندepikeratophakia، عمل جراحی آب مروارید، قرنیه اپیتلیال دبریدمان نيز مورد استفاده قرار مي گيرند.

حفاظت مکانیکی : محافظت از قرنیه در cicatrizing بیماری های سطح چشم، و از آسیب های مکانیکی در شرایط مانند trichiasis مژه معکوس مواد ساینده قدامی چشم

ترمیم زخم :کمک به ترمیم اپی تلیالی با حفاظت از انتقال  سلولهای تازه شکل گرفته در طي عمل پلک زدن به خصوص كه حداقل اين لنز در بعد از اعمال جراحي بايد به مدت 3 شبانه روز در چشم بيمار بماند.

وسیله ای برای تحویل مواد درماني ( دارو) :اجازه می دهد تا دارو به مدت طولانی، البته در میزان دوز پایین، برای نفوذ و جذب بهتر در چشم باقی بماند.

حفظ سطح چشم در برابر تبخير بيش از حد اشك : جلوگیری از تبخیر اشک و حفظ رطوبت لازم براي سطح چشم به خصوص براي چشم هايي كه داراي خشکي شدید مي باشند.

افزایش قدرت ديد (به خصوص بعد از عمل) : استفاده از لنزهای تماسی بانداژ (پلانو) برای صاف کردن سطح قرنیه نامنظم

لنزهاي بانداژ در مركز چشم قرار گرفته و با ميزان حركت نرمال و ديد مناسب بايد راحتي مطلوبي را براي بيمار فراهم نمايد. مواردي مانند ماده سازنده اوليه، طراحي لنز و سطح آن، طراحي لبه لنز، ميزان آب، DK/t(ميزان عبوردهي اكسيژن نسبت به ضخامت ماده سازنده اوليه)‏، شفافيت و …. در كيفيت يك لنز پانسماني بسيار موثر خواهند بود.

لنزهاي نرم هايدروژل و سيليكون هايدروژل‏‏، سيليكون الاستومر، كلاژن‏، لنزهاي نفوذپذير به گاز GP، پليمر هاي لمسي به شكل اسكلرال  به عنوان لنزهاي درماني استفاده مي شوند. بهترين لنزهاي تماسي براي بانداژ، لنزهاي نرم مي باشند كه  به دليل قطر بزرگتر، قرنيه و اطراف آنرا پوشش مي دهند. لنز هاي نرمي كه با ماده هايدروژل ساخته شده اند يكي از اين انتخاب ها       مي باشد.لنزهاي هايدروژل از قدرت بسيار پائيني در نقل و انتقال اكسيژن به قرنيه بهره مند هستند (DK يايين). لنزهاي نرم هايدروژل براي افزايش قدرت انتقال اكسيژن به سطح قرنيه بايد درصد آب بالاتر براي  حل گشتن اكسيژن هوا در خود و چرخش آن در سطح جلويي و خلفي لنز داشته  تا از ادم  قرنيه  كاسته و آنرا محافظت نمايد.بديهي است ميزان آب پايين لنزها كاهش نقل و انتقال اكسيژن و درصد آب بالاي لنزها باعث از دست دادن بسيار زياد رطوبت و خشكي چشم‏، ادم قرنيه و عدم بهبود بافت آسيب ديده خواهد گرديد.

لنزهاي نرمي كه از سيليكون هايدروژل ساخته شده اند به دليل حضور سيليكون در ساختمان ماده آنها از قابليت نفوذ پذيري اكسيژن بسيار بالايي بهره مند هستند.اين لنزها با استفاده از مزيت لنزهاي هايدروژل معمولي  راحتي فوق العاده  و به خصوص باعث افزايش زمان ترميم قرنيه در اعمال جراحي عيوب انكساري به همراه خواهند داشت.سازمان غذا و داروي آمريكا FDA تا سال 1995  لنزهايي را كه بيش از 55 درصد آب داشتند لنزهاي شبانه روزي  اطلاق مي كردند. از سال 2003 اين ملاك تغيير كرده و لنزهايي كه ميزان عبوردهي  اكسيژن آنها Dk/t بيش از 125 واحد fatt باشد لنزهاي شبانه روزي اطلاق  مي گردد. ضمنا به لنزهايي سيليكون هايدروژلي كه كمتر از 50% آب داشته لنزهاي كم آبLow water  گفته مي شود و اكثر لنزهاي سيليكون هايدروژل نيز كمتر از 50 درصد آب در ساختمان خود دارند. بديهي است كه پارامترهاي ديگري نيز در اين ملاك موثر بوده و بنا به نوع لنز مدت زمان مصرف ممتد آنها متغيير خواهد بود.

در مطالعات باليني كه دانشگاه ورشو لهستان توسط گروهي از محققين چشم پزشكي بروي بيش از 70 بيمار با سگمان قدامي انجام گرديد نتايج زير حاصل گشت :

چشم بيماراني كه با لنزهاي هايدروژل پانسمان شده بودند

keratopathy  تاولی ( 47بيمار)، keratoepitheliopathy  بعد از عمل (14بيمار)، خوردگی های مکرر قرنیه (5بيمار) و سندرم خشکی چشم (4بيمار)

چشم بيماراني كه با لنزهاي سيليكون هايدروژل حداقل 7 تا 30 روز  پانسمان شده بودند

از 70 چشم، 64 مورد (91٪) بهبود در وضعیت بالینی چشم نشان دادند (بدون بهبود:در 6 مورد از keratopathy تاولی دیده می شد).چشم همه بیماران مبتلا به خشکی چشم بهبود یافته بود و در 3 از 4 نفر، قرنیه به طور کامل شفاف بوده و66 چشم (94٪) با اين لنز ها راحتی بسیار خوب و یا خوب داشته  و هیچ امتیاز نامطلوب يا ناراحت كننده اي از لنز منظور نگرديد.

به طور كلي نتايج حاصله از استفاده از لنزهاي سيليكون هايدروژل با DK بالا نشان مي دهد كه آنها  لنزهاي بانداژ موثرتر و  قابل تحمل تر براي بيماران بخش قدامي چشم و كيفيت بهتر بهبود قرنيه بعد از عمل لازك خواهد بود.                                                                                                Arshia mahlojian

 

23 می, 2015

روشهای توليد لنز نرم تماسي

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

Spin Cast Technology


توليد لنز نرم تماسي با فن آوري قالب گيري چرخشي توسط پرفسور اتو ويچرله در سال 1980 گسترش يافت. اين  فن آوري با به كار گرفتن مقدار كمي از مونومر مايع پلاستيك كه در قالب هاي چرخشي كه به شكل لنز ساخته  مي شود‏، ايجاد گرديد. نيروي گريز از مركز، مونومر مايع  را به روي سطح قالب پخش مي كند. در خلال اين فرآيند مونومر موجود در قالب طي يك فرآيند شيميايي، پليمريزه گشته و به حالت پلاستيك جامد تغيير شكل مي دهد. فرآيند پليمريزاسيون، شكل مايع در حال چرخيدن را ثابت كرده و باعث توليد لنز مي گردد. اشكال گوناگون يا انحناي سطح پشتي لنز بوسيله طرح هاي متفاوت قالب گيري و سرعت هاي چرخش  كنترل مي گردد.

دانلود ادامه مطلب

ترجمه و تدوین: آرشيا محلوجيان

 

21 می, 2015

شكل لبه لنزهاي تماسي و تاثير استفاده آنها به روی چشم

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

ترجمه و تدوین : آرشيا محلوجيان

قطر دهانه لنزهاي نرم تماسي توانايي انطباق با شكل و فرم قرنيه چشم را دارد كه بزرگترين مزيت در ميزان تبادل لايه اشكي مي باشد زيرا قطر دهانه بزرگتر‏، تبادل مواد مغذي لايه اشكي سطح چشم را كاهش مي يابد. كاهش تبادل لایه اشكي به زير لنز مي تواند باعث افزايش عفونت و التهاب چشم گردد. از طرف ديگر تبادل مناسب لايه اشكي باعث اطمينان از عدم ايجاد حالت ریزش لایه های سلولی و مرگ سلول هاي قرنيه و حفظ خصوصیات لايه اشكي، به عنوان يك عامل چند كاره خواهد گرديد. بنابر اين شرايط حياتي براي بافت سلولي زير لنز محيا گشته ‏، رسوبات و پسماندهاي سلول هاي اپيتليال و عوامل باكتريايي حركت كرده و جابجا مي گردد و لايه اشكي ديگری جايگزين آن گشته و فرآيند سوخت و ساز سلولي را ادامه مي دهند. در غير اين صورت اين مواد زير لنز انباشته خواهند گشت.

بنابراين توجه بيشتري بايد به شكل هندسي و طراحي لبه لنزهاي نرم تماسي كرد. زيرا منطقه لبه لنز نقش مهمي در قطع کردن مسير جريان اشكي به زير لنز ايفا مي كند. تغيير در فرم  لبه لنز  روي ملتحمه و قرنيه  و حركت پلك، روي لبه لنز و خود لنز تاثير مي گذارد. لبه لنز اهميت قابل توجهي به روي تطابق بينايي و راحتي استفاده از لنز به روي چشم مصرف كننده  دارد.شكل لبه  لنز صيقلي، مخروطي و خوب گرد شده با فشردگي مشخص در سطح پشتي لنز، از لحاظ تئوري ايده آل ترين نوع طراحي محسوب مي گردد.اما چطور مي توان اين كار را در مورد لنزهاي نرم تماسي انجام داد؟ اين سئوال پايان نامه تعدادي از دانشجويان دكترای سالهاي اخير بود كه مزيت اين كار چيست؟ هدف اين بود كه ديدگاهي براي شكل هاي  لبه لنز به دست بيايد كه آنها را طبقه بندي كرده و آزمايش كنند كه رايج ترين شكل لبه كه مزايا و خصوصيات استفاده مناسب از لنز را داراست كدام مي باشد.

ادامه و دریافت متن کامل

 

20 آوریل, 2015

عضویت در انجمن علمی اپتومتری ایران یک ضرورت است

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم

انجمن علمی اپتومتری ایران با اعتقاد به اینکه ” نقش آمار در توسعه و پیشرفت، همانند نقش اکسیژن درحیات بشری است ” و با هدف دستیابی به بانک اطلاعاتی قوی، شناسایی بیشتر مشکلات رشته اپتومتری و همکاران محترم اپتومتریست و معرفی بیشتر رشته اپتومتری به جامعه در آغاز کار خود اقدام به راه اندازی سایت جدید انجمن علمی اپتومتری ایران با آدرسwww.Irsopt.org نمود تا از این طریق با اعضاء خود ارتباط بیشتری داشته و بتواند در جهت پیشرفت و توسعه رشته اپتومتری و رفع مشکلات همکاران محترم گام های بلندتری بردارد. بدین جهت از کلیه همکاران ارجمند دعوت می شود با ورود به بخش عضویت در انجمن و پر کردن تمام فیلدهای لازم، در انجمن ثبت نام نموده و علاوه بر استفاده از بخشهای مختلف سایت، انجمن را در پیشبرد اهداف خود یاری رسانند. از همکارانی که قبلا عضو انجمن بوده اند نیز درخواست می گردد جهت بروز رسانی اطلاعات خود به صورت آنلاین ثبت نام نمایند. جهت همکاری با بیمه های پایه چهارگانه، بیمه های تکمیلی و طرحهای ملی مانند طرح پیشگیری از آمبلیوپی و موارد مشابه دیگر اطلاعات همکاران سودمند و ضروری خواهند بود.

16 مارس, 2015

فراخوان مقاله براي هجدهمين كنگره اپتومتري ايران

نویسنده: اپتومتريست بهروز ظهوریان - دسته‌ها: مراقب اولیه سلامت چشم