محدود كردن كوریكولوم آموزشی اپتومتری مغایر با استانداردهای جهانی است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران با انتقاد از محدودكردن كوریكولوم آموزشی رشته اپتومتری در دانشگاه های كشور، گفت: تلاش هایی كه در این زمینه در دست اقدام است، برخلاف استانداردهای بین المللی و حركت جهانی در راستای ارتقای این رشته است.به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عبدالرضا فرزانه در نشست خبری بیستمین كنگره اپتومتری ایران اظهار كرد: گروهی تصمیم دارند كار اصلی اپتومتریست ها را كه مراقبت بینایی است از آنان بگیرند؛ این درحالی است كه حركت جهانی به سمت ارتقای این رشته و تاكید بر تجهیز مطب های اپتومتریست ها با ابزار و وسایل پیشرفته است تا بتوانند در زمینه تشخیص و پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها مانند كم بینایی اقدام كنند.
وی افزود: كم بینایی از جمله مواردی است كه اپتومتریست ها به عنوان مراقبین اولیه بینایی می توانند به موقع آن را تشخیص داده و از پیشرفت آن كه می تواند به نابینایی منجر شود، پیشگیری كنند. كم بینایی در كشورهای مختلف دلایل متعددی دارد مانند آب مروارید، آب سیاه، عفونت ها یا رتینوپاتی نوزادان نارس كه اپتومتریست ها با تشخیص به موقع در خط مقدم مقابله با آن قرار دارند.
فرزانه همچنین با بیان این كه جای مقطع آموزشی دكترای حرفه ای در دانشگاه های كشور خالی است، اظهار كرد: نه تنها نباید موارد آموزشی رشته اپتومتری محدود شود، بلكه باید دوره دكترای حرفه ای اپتومتری نیز در دانشگاه ها راه اندازی شود زیرا با توجه به پیشرفت هایی كه در این رشته صورت گرفته، در یك زمان محدود چهار ساله نمی توان تمام آموزش های لازم را به اپتومتریست ها ارائه كرد.

** كمبود مراكز تشخیص كم بینایی در كشور
فرزانه گفت: تعداد مراكز پیشرفته تشخیص كم بینایی در كشور بسیار اندك است و در این مراكز برای بیماران كم بینا خدمات شایسته ارائه نمی شود؛ این درحالی است كه باید یك اپتومتریست، یك چشم پزشك و یك درمانگر به صورت تیمی این بیماران را درمان كنند و آنان را به زندگی عادی خود بازگردانند.
وی ادامه داد: بیماران كم بینا معمولا از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند؛ در بسیاری از كشورها مراكز كم بینایی را از نظر مالی حمایت می كنند اما در ایران جای اینگونه حمایت ها خالی است.

** جای خالی اپتومتریست ها در طرح 2020
عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران گفت: طرح 2020 كه از سوی سازمان جهانی بهداشت به كشورها اعلام شده در خصوص پیشگیری از عواملی است كه منجر به كم بینایی و نابینایی می شود؛ حدود 17 سال از اعلام این طرح می گذرد با این حال در كشور ما به دلیل استفاده نكردن از توان اپتومتریست ها در این خصوص توفیقات خاصی حاصل نشده است.
فرزانه ادامه داد: طبق دو تحقیق صورت گرفته در این زمینه، تلاش ها آن گونه كه باید در این خصوص انجام نشده است؛ در صورتی كه اگر تنگ نظری ها در این خصوص صورت نمی گرفت، اكنون در وضعیت بهتری در زمینه اجرای این طرح بودیم.

** پاك شدن شرح خدمات اپتومتریست ها از سایت وزارت بهداشت
عضو جامعه اپتومتری ایران گفت: درپی تلاش ها برای استانداردسازی خدمات اپتومتریست ها، در شرح وظایف آنان، 10 خدمت قید شد كه با امضای وزیر بهداشت روی سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی قرار گرفت.
محمدرضا كریمی فرد افزود: بر اساس این شرح وظایف مشخص شده بود چه كسانی، چه خدماتی را با چه میزان هزینه می توانند ارائه دهند و بر اساس آن بیمه ها می توانستند با اپتومتریست ها قرار ببندند.
وی ادامه داد: به دلیل اینكه هزینه ها پایین بود، بیمه ها نیز تمایل می یافتند كه با مراكز اپتومتری قرار داشته باشند، اما این شرح وظایف استاندارد شده از روی سایت وزارت بهداشت برداشته شد و نتایج حاصل از این اقدام علاوه بر اپتومتریست ها متوجه بیمارانی است كه مجبورند برای گرفتن ساده ترین خدمات چشم پزشكی مانند دریافت نمره عینك به چشم پزشكان مراجعه كنند. در حالی كه چشم پزشكان متخصص به جای این كار می توانند به حرفه تخصصی خود در حیطه های جراحی و رفع بیماری های چشمی بیماران بپردازند.


Leave a Reply