قطره هایی که عینک و لنز و عمل را منسوخ خواهد کرد!

محققان مرکز پزشکی Shaare Zedek و دانشگاه Bar Ilan اسرائیل با سرمایه گذاری یک میلیون دلار بر روی تولید قطره های چشمی کار میکنند که معتقدند عینک و اعمال جراحی همچون لیزیک را منسوخ خواهد کرد، قطره ها یی که حاوی ذرات نتانو هستند و Nanodrops نامیده میشوند و همراه با یک لیزر ارزان قیمت میتوان به کمک آنها در خانه نشست و از شر عینک و لنز و عمل لیزیک خلاص شد.اخیرا Patent این ابداع توسط شرکت پژوهش و توسعه Birad که زیر مجوعه تجاری دانشگاه بار ایلان میباشد ثبت شده است و این تیم سعی دارد قطره ها را در محدوده قیمتی بین عینک و کنتاکت لنز به فروش برساند تا محصول ایشان گرانتر از رقبای موجود نباشد.

از راست به چپ پروفسور Lellouche ، پروفسور Zalevsky و دکتر  Smadja

محققین پروژه نانودراپز

دکتر David Smadja پژوهشگر موسسه نانوتکنولوژی و مواد پیشرفته دانشگاه بار ایلان (BINA) و مدیر بخش پژوهش چشم پزشکی مرکز پزشکی شار زدک نخستین بار در کنفرانس پژوهشی این مرکز در سال 2018 پژوهش برای ساخت این قطره ها را اعلام نمود. این اعلام  پس از نخستین آزمایش موفق حیوانی این قطره بر روی قرنیه خوک در درمان نزدیک بینی و دور بینی تا سه دیوپتر صورت گرفت.

انگیزه تولید این قطره ها، مشکل شخصی دکتر اسماجا بود. او که مجبور است در طول روز بطور طولانی مدت با کامپیوتر کار کند دچار ضعیفی مختصر چشم است که با عمل لیزیک قابل درمان نمیباشد و همچنین به دلیل خشکی چشم استفاده از کنتاکت لنز هم برای وی مقدور نیست و باید از عینک استفاده می نمود.

این قطره ها میتوانند جهت رفع دوربینی و نزدیک بینی و حتی پیرچشمی بکار برده شوند. نانودراپ ها با تغیر Local ضریب شکست قرنیه عمل میکنند. محققان این پروژه، یک لیزر کوچک با قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند ساخته اند که بیماران میتوانند آنرا در منزل بکار برند. برای استفاده از این وسیله، بیمار شماره چشم خود را وارد نرم افزار مینماید. سپس نرم افزار بر اساس نوع و شدت ضعیفی، طرحی را آماده مینماید که طی یک فرایند ساده غیر تهاجمی و بدون درد، توسط پالسهای لیزر بر روی لایه سطحی اپیتلیوم قرنیه حک میشود. این فرایند تنها چند هزارم ثانیه زمان میبرد و لازم به ذکر است که این لیزر با لیزرهای پیچیده و گران قیمت مورد استفاده در اعمال جراحی چون لیزیک متفاوت بوده و ساده و ارزان قیمت میباشد. پس از این مرحله بیمار باید استفاده از نانو دراپها را آغاز نماید تا نقاط کوچک حک شده بر روی قرنیه توسط لیزر، با کمک به جذب ذرات نانو موجود در نانو دراپ به درون قرنیه، سبب تغییر ضریب شکست قرنیه در نقاط تعیین شده توسط نرم افزار گردند و نهایتا ضعیفی چشم تصحیح شود.

تصویر ذرات نانو در قرنیه در زیر میکروسکوپ الکترونی

دکتر اسماجا در اواخر سال 2018 طی یک سخنرانی در کنگره سالانه AOP اعلام نمود امسال (2019) قرار است این قطره ها بر روی چشم خرگوش امتحان گردد و برنامه ریزی شده تا آزمایشات انسانی در سال 2020 انجام شده  و مسیر عرضه همگانی این قطره ها در تابستان 2020 هموار گردد.البته مسائلی چون طول مدت اثر و نیز اثرات جانبی استفاده بلند مدت این قطره ها نیز باید در دراز مدت بررسی گردند.


3 جواب to “قطره هایی که عینک و لنز و عمل را منسوخ خواهد کرد!”

  1. سلام بر شما جناب آقای دکتر مالکی عزیز خیلی خوشحالم که شما رو ذوباره در جمع نویسندگان اپتیران می بینم منتظر نوشته های جدید شما هستم

  2. متشکرم جناب میرزایی عزیز. انشالله در خدمت هستیم.

  3. عینک به خاطر مدشم که شده هیچوقت منسوخ نمیشه از دیدگاه بنده