اپیزود شانزدهم:مصاحبه با خانم افسانه هراتی زاده

در مصاحبه با خانم هراتی زاده بشنوید:

* نحوه تشکیل جامعه دانش آموختگان اپتومتری
* اپتومتری یک حرفه وابسته به پزشکی است نه یک صنف.
* اپتومتریست فارغ التحصیل وزارت بهداشت باید تحت نظر این وزارتخانه فعالیت کند، نه وزارت بازرگانی.
* صدور سه مجوز جداگانه برای فعالیت اپتومتری معقول نیست و بدنبال تبدیل این سه مجوز به یک پروانه واحد هستیم.
* با تبدیل مقطع پایه به OD علاوه بر افزایش سواد اپتومتریستها، حرفه نیز به ثبات بیشتری دست خواهد یافت.
* طرح مطالبی چون ویزیت رایگان ، عینک بخرید رایگان معاینه شوید و یا ارائه خدمات اپتومتری در گوشه عینکسازی یک فرد صنفی، توهین مستقیم به سایر همکاران است.
* برای جذب بیماران، با آنها صادق باشید، به بیمار دروغ نگویید و معاینه کامل و علمی برای بیمار انجام دهید.
* در تعرفه گذاری، تعرفه اپتومتری بصورت درصدی از تعرفه پزشک عمومی محاسبه میگردد درصورتی که کار ما هیچ سنخیتی با کار پزشک عمومی ندارد و اگر قرار است درصد گرفته شود باید ملاک چشم پزشک باشد.
* کسانی که داوطلبانه وارد یک عرصه میشوند بهتر و بیشتر از کسانی که برای ورود به آن عرصه پول میگیرند کار میکنند.
* من با پرداخت حقوق به هیات مدیره انجمنها مخالفم ولی از همه اعضاء میخواهم با پرداخت حق عضویت، انجمنها را در تامین هزینه های اقداماتشان یاری کنند.
* فراموش نکنید که قسمتی از یک کل واحد هستید و به اصول کار جمعی پایبند باشید. تک روی و بی توجهی به سایر همکاران ما را دچار مشکل نموده است.
* توصیه آخر : با هم مهربانتر باشید!

 


23 جواب to “اپیزود شانزدهم:مصاحبه با خانم افسانه هراتی زاده”

 1. سرکار خانم هراتی زاده از سرمایه های معنوی اپتومتری میباشند که امیدواریم رشته اپتومتری و اپتومتریستها ی محترم سرمایه های اپتومتری را بشناسند و قدر و منزلت آنها را بدانند و از فکر و تجربه آنها استفاده نمایند. مصاحبه بسیار آموزنده ای بود اما باز هم هیچ اشاره ای به مشکلات موجود در مدیریت حال حاضر انجمن اپتومتری نشد و بحث های مربوط به تخلفات انجمن و استراتژی انجمن باز هم مصلحت اندیشی شد. آقای دکتر یکتا را رها کنیم و به مشکلات حال حاضر بچسبیم و آنها را آسیب شناسی کنیم. آیا عملکرد دکتر یکتا بیشتر جای نقد دارد یا عملکرد حال حاضر دیگران . نه از تخلفات انجمن سوال میشود و نه کسی درباره آنها حرف میزند. خانم هراتی زاده خود بهتر از هر کسی به تک روی ها و تخلفات انجمن آشنا هستند پس حد اقل به عنوان یک اپتومتریست از اپتومتریستهای کشور اشاره ای به این مشکلات میکردند بهتر بود. مشکلات موجود در انجمن بیشتر به رشته ضربه میزند یا کار کردن یک دختر در عینکسازی؟ انجمن میتواند مانع کار کردن این اپتومتریست شود اما این اپتومتریست نمیتواند مانع کارهای انجمن شود. ما برای بهبود مدیریت کلان اپتومتری به دخالت سرمایه ها و بزرگان اپتومتری در این استراتژی نیاز داریم . سکوت در برابر این مشکلات انجمن بیشتر از کار کردن یک دختر در عینک سازی و یا کلمات تابلوی مطب به ما آسیب میزند. دست به دست هم بدهیم تا مدیریت رشته را سامان دهی کنیم و گرنه فعلا به ما ربطی نداره روز جهانی نابینایی کجا و کی هست. ناخدایان کشتی اپتومتری در حال هدایت کشتی به ناکجا آباد میباشند و ما از آن غافلیم

 2. جناب اقای عسکری زاده با سلام وتشکر از احساس مسولیت شما نسبت به اپتومتری .هیچ سوالی راجع به انجمن ها از من نشد که پاسخی بخواهد ومن مصلحت اندیشی کنم.شما بهتر میدانید که اصولا حقیقت را به مصلحت نمی فروشم.اگر بخواهم گله را اغاز کنم مثنوی خواهد شد هفتاد من.در هر مورد نظرم را می خواهید بفرمایید تا عرض کنم.

 3. ضمن تشکر از خانم هراتی از اینکه فرهنگ ایثار را اشاعه می دهید بسیار ممنون.شما یاد آور ژاندارک در اپتومتری هستید.شما ایثار کنیدودوستان با اخذ مبالغ مناسب از سمینارهای بی محتوا از ایثار شما بهره مند شوند.ماحصل ایثار شما یک ماموریت حرفه ای به مالزی بود که اجر خود را باحساب کشی دادید .حساب کشی که در مقابل چند ماه تعطیلی مطب خود بدست آوردید .خداوند به شما کمک کند تا من بعد هم به این رشته کمک کنید وافراد غوغا گرا که در موارد مصاحبه رادیو تلویزیون در اول صف ایستاده اند خود را مطرح کنند.مشتی خود مطرح. خانم اجری نیست که از بین برود .با این طرز ورود دانشجو به این رشته تا چندی دیگر ته تاک خواهد ماند ونه تاک بان.به موبایلتان نگاه کنید .این sms جدید است .
  “دانشگاه آزاد تفرش دانشجوی اپتومتری بدون کنکور می پذیر ”

  تجاهل تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. عصر آرمان گرائی گذشته .شما باعث شدید افراد مزور رشته رشد کنند.سر از کانادا در بیاورند. تمامی به اصطلاح سمینارهای علمی را برای خود نان دانی کنند وشما قهرمان گونه بر بالای دریای وسیع اپتومتری به عمق یک میلیمتر ایستاده اید .بایستید تا یادآور علف سبز زیر پایتان باشید .حرف های شما فقط ایجاد خشم میکند ,چرا که علیرغم آگاهی از این رشته خود را در مقابل کلمه “اجرش از بین می رود با بگویم .
  “به روش خود ادامه بدهید تا نابود بشوید”
  من الله توفیق

 5. دانشجوی عزیز متشکرم که روش زندگیم را یاد اور شدید.متاسفم که عصر ارمان گرایی گذشته و متاسف تر از نامهربانی شما نه برای خودم برای خودتان.ما که عاقبت احترام وایستادن بر سر حرف و ارمانمان را سبز شدن علف نمی دانستیم حالا کسانی که جای بچه مان هستند اینطور به ما توهین می کنندوای به حال شما که به دو زبان فارسی و عربی ایه رنجش نازل می کنید.در ضمن قبل از صدور حکم نابودی بنده کمی در اطراف مشی من سوال بفرمایید شاید تخفیفی برای اینجانب قایل شدید.

 6. جناب آقای میزرائی
  اینکه اجازه میدهید به این شکل غیر محترمانه به بزرگان اپتومتری توهین شود همان دلیلی است که بسیاری از اساتید و بزرگان اپتومتری از سایت شما به عنوان محلی برای توهین و بی احترامی به خود یاد میکنند. خانم هراتی زاده سال 56 وارد دانشگاه شده است یعنی قطعاٌ در آن زمان این دانشجو حتی در این دنیا وجود نداشته است و هزاران تلاش و خدمت بزرگان اپتومتری را اینگونه قدردانی میکنند و اینجانب به شدت از شخص شما و سایر نویسندگان گله مند و شاکی هستم که در برابر چنین رفتارهایی سکوت میکنید و تازه اجازه هم میدهید که چنین مطالبی منتشر شوند. حتی حداقل اخلاق ژورنالی هم نمیتواند خوشحالی اضافه شدن یک خواننده را با چنین بداخلاقی معاوضه کند.
  جناب آقای میرزائی، چگونه انتظار دارید همکاران در سایت شما مشارکت کنند وقتی هنوز مصاحبه آنها تمام نشده اجازه میدهید به آنها توهین شود!
  بزرگان اپتومتری ممکن است با هم تفاوت استراتژیک داشته باشند و سالها اختلاف فکری داشته باشند اما شأن زحمتکشان اپتومتری بایستی حفظ شود نه اینکه در سایت شما یک ناشناس به خانم هراتی زاده توهین کند و در سایت یکی دیگر به دکتر عظیمی تهمت زده شود و این درحالیست که متخلفان اصلی محترمانه برای خود ظاهر فریبی کنند.

 7. با حذف یک نظر یا کامنت نمی توان به یک دیدگاه خاتمه داد این دوست دانشجو به هر دلیلی نخواسته نامش را بنویسد و مطمئنا هم قصد توهین به شخص خانم هراتی زاده را ندارداعتراض این دانشجو نیز از جنس اعتراض آقای عسگری زاده و کامنت گذار دانشجوی اول است خانم هراتی زاده خودشان پاسخ مناسب را داده اند نیازی به مداخله من نیست من اگر حتی کمی هم احساس می کردم که این نوشته توهین به شخص خانم هراتی زاده است حتما آنرا حذف می کردم

  سرکار خانم هراتی زاده از صبوری و شکیبایی شما در پاسخ به کامنت های داده شده در این پست سپاسگذارم اگر شما بخواهید که همه کامنتها حذف شوند من همه را حذف خواهم کرد اما از اینکه لطف می کنید تک تک کامنتها را می خوانید و به آنها پاسخ می دهید کمال تشکر را دارم شما با این کارتان یک بار دیگر بزرگی و شان استادی خودتان را برای همه ما به اثبات رساندید بازهم ممنونم

 8. آقای میرزائی
  لطفا نظر این دانشجو را چند باز بخوانید. اگر شما متوجه کلمات توهین آمیز در این کامنت نشدید دیگر جای بحثی وجود ندارد .همچنین لطفا جنس دو اعتراض را یکی نکنید که تفاوت اظهر من الشمس است که اگر آن را هم متفاوت نمیبینید که دیگر رحم الله من قرء فاتحه.
  جلال آل احمد داستانی دارد به نام « ن والقلم» که در آخر معلوم میشود اینرا باید بخوانیم « نون و القلم» ، اکنون نیز دقیقاً شما بهتر از من این کامنت ها را خوانده اید چون من یک جور دیگر میخوانم و شما یک طور دیگر.

 9. کلام هر فرد به نوعی شخصیت او را نشان می دهد. به نظر من احتیاجی به حذف کامنت های آن دوست دانشجو نیست. رفتار صبورانه و پاسخ مناسب سرکار خانم هراتی زاده به تنهایی شخصیت والای ایشان را ثابت کرد. ممنون از آقای میرزایی بابت رعایت آزادی بیان ، امیدوارم دیگر شاهد این بداخلاقی ها حداقل در محیط این وبسایت نباشیم !

 10. خانم اگر بحث .پول ,قدرت,بخور بخور ویا هر عبارت دیگر نیست .مادر وخواهر بزرگوار این همه دعوا ,جناح کشی .جناح علمی وجناح صنفی برای چیست؟
  اگر در این رشته قدیس هست .چرا مدیران رشته همدیگرو میزنن؟
  میخواین رییس جمهور بشین؟
  جواب منه جوان را کدوم یک میدین .علمی یا صنفی؟
  شما هم میخواین ما را نصیحت کننین؟ خوب باشه
  ولی گوش ما چی که میشنوه وجشم ماکه می بینه ؟
  تورو خدا آقای میرزائی اگر دموکرات هستید ,جواب مارا بگیرید به ما بدهید تا به کسی بر نخوره.بگذارید این مسائل برای همیشه حل شود .کامنت را حذف نکنید.
  1-خرید دومکان مجزا برای ضنفی وعلمی یعنی چه؟
  2-چند حق عضویت باید بدیم؟
  3-چرا باعث شدید بزرگانی مثل دکتر جعفرزاده.میرزا جانی.دوستدار.شفیعی.نظری از رشته منزوی شوند.
  4-واقعا تلاش این رشته برای بهبود همینه؟
  5-نقش آقای زرین بلاخره چیه؟ .

  خانم هراتی زاده چرا می خواهید رعایت همه رو بکنید
  چرا نمی گذارید چهره اصلی افراد معلوم شود.

  شما از یک طرف از ضررهای بوچود آمده از رشته شکایت دارید واز ظرف دیگر وقتی میگن حقوق بگیرید ,ازاز بین رفتن اجر کارها صحبت میکنید.

  شما را به خدا خودتان میدانید که چه می خواهید؟

  اگر صلاح می دانید وبه شما بر نمی خورد لطقا پاسخ بدهید که دیگر ما چوانان سئوال نکنیم.

  حتما خودتان هم جوان دارید .امروزه هر جوانی سئوال میکند متهم به بی ادبی میشود.

 11. ضمن تشکر از اقایان میرزایی.عسکری زاده و دانشجویان یا غیر دانشجویانی که با نام دانشجو وقت خود را برای شنیدن حرفهای من گذاشته اند: نظر همه محترم است و تمایلی به حذف هیچکدام ندارم.ب:خوشحالم گه دانشجویان گله های خود را بیان می گنند گرچه ما ارمان گراها:)دوستتر داریم با هویت واقعی خود اعتراض کنیم.ج:من هرگز نگفتم بحور بخور به قول شما و به قول من ضعف شخصیتی(مادیات)وجود نداردولی تا قبل از کامل شدن مدارک اثباتی تمایلی به طرح حدسبات خود و دیگران ندارم.رشته ما هم همه چیز دارد الا قدیس.ریاست جمهوری هم برایم جذابیتی ندارد بخصوص با نمونه موجود.در مورد دلایل موجودیت انجمن صنفی هم در مصاحبه توضیح داده ام احتمالا در زمان تو ضیح مطلب سرگرم تدوین حملات نه چندان استراتژیک خود علیه بنده بودید لطفا دوباره گوش کنید.تشکیل انجمن صنفی در ان مقطع یک ضرورت بود.نصیحت هم نکردم فقط راهکاری که به نظرم رسید عرض کردم.خوشحالم که چشم و گوشتان در حال باز شدن است انشااله در اینده سیگنال های صحیح را هم پیدا خواهید کرد.در مورد خرید دو مکان بسیار متاسفم ارزو داشتم توانایی ایجاد یک مجموعه چند نفری بدون درگیری در ما وجود داشت.حق عضویت را فقط به مجموعه ای بدهید که با تصور خودتان ارزشمند است.(اطلاع نداشتم دانشجویان هم حق عضویت می دهند)اقایانی که نام بردید بسیار باهوش تر از من بودند و در ضمن من باعث انزوای انها به قول شما و کناره گیریشان به قول من نشدم دوباره می گویم ذکاوت این اقایان دستگیر ایشان بود.بضاعت من در تلاش برای بهبود رشته اینقدری بود که در طبق اخلاص گذاشتم انشااله شما مرا با تلاشتان خجالت زده خواهید کرد.در مورد اقای زرین ترجیح میدهم در حضور ایشان و پس از پرده برداری از هویت معترضین صحبت کنم و امیدوارم این به حساب دفاع یا حمله به ایشان گذاشته نشود فقط از بحث در مورد دیگران در هنگام عدم حضور ایشان دوری می کنم و اصولا جنگ سخت را به جنگ نرم ترجیح می دهم که البته شاید این هم نشانه کم هوشی بنده می باشدو شاید به خاطر تعریفی که از شرافت در ذهن دارم البته به قول شما عصر ما گذشته و کلی از مد عقبم.اگر رعایت همه را کرده بودم انقدر نامهربانی نمیدیدم که مجبور به استعفا شوم در اخرین کنگره و قبلتر ها فقط از فحش های خانوادگی:)مصون بودم که اگر قصوری متوجه بنده است عفو بفرمایید.اما در مورد حقوق :به شرطی که قول بدهید به مدیران اسبق هر چند تاریخ مصرف گذشته مثل من هم معوقه هارا بپردازید موافقم:)از شوخی گذشته معتفدم فردی که احساس مسئولیت داشته باشد قطعا در حد توان خود تلاش خواهد کرد و افراد بی مسولیت با پول هم کاری نخواهند کرد و تصویب حقوق برای مدیران تنها باعث ازذیاد داوطلبین مدیریت و به تبع ان معضلات مالی بیشتر خواهد گردیداز ضررها هم شکایتی نکردم از همکارانی گله کردم که هنگام ضرر چشمهایشان بسته بود و هنگامی که با طبع کوتاه ودنیای کوچکشان تصور کردند ماموریت سه روزه اش دهن سوزی است که از ان عقب مانده اند دچار تب و لرز شدند.در ضمن هرگز سئوال را بی ادبی نشمردم ولی انصافا سبز شدن علف زیر پای اینجانب هنگام توفیق در نابودی لطفی نداشت.در انتها خوشوقتی خودم را از اجتماع زنده و حق طلب دانشجویی به عرض می رسانم و برایتان ارزوی موفقیت دارم.در مورد سوالات ویا ابهامات دیگر شما هم در خدمت هستم.

 12. خانم هراتی زاده
  درود بر شما و مرامتان

 13. چرا بزرگان رشته خود را کنار کشیده اند .چرا ناراحتشان کردید؟

 14. انجمن علمی .نیاز به بررسی مجدد دارد ولطفا کسی که علمی نیست وارد این انجمن نشود. سرکار خانم هراتی زاده دلگیر نشوید ,چقدر اعضای اعتماد کنند و نامردمی ببینند.

 15. راه های رشد
  آزادی بیان
  عدم سانسور

  آنالیز رفتاری اعضا
  بررسی پیشینه حرفه ای

  بررسی ها بدون حب وبغض

  جواب بی حب وبغض

 16. سابقه وپیشینه خانم هراتی زاده برهیچ کس پوشیده نیست ونیاز به دفاع ندارد واز آن طرف سئوال با در نظر گرفتن احترامات لازم هم صرورت هر جامعه است.

  البته اگر سئوال کننده با هویت واقعی و بدون ترس این عمل را انجام دهد,به زیبائی ودقت عمل این سئوالات افزوده می شود.

  موفق باشید .

 17. دوستانی که با نام مستعار دانشجو کامنت می گذارید لطف کنید اسم واقعی خودتان را بنویسید مطمئن باشید به هیچ کجا بر نمی خورد و هیچ کس هم مشکلی برایتان درست نمی کند اینکه همه با نام دانشجو می ایید واقعا ادم نمی داند با کی طرف است اگر می خواهید که نظرتان حذف نشود حتما با نام واقعی خودتان یا حداقل با اکانت گوگل یا یاهو کامنت بگذارید

 18. وقتی ویزیت اپتومتری با صرف ان همه هزینه مادی و گذاشتن حداقل 15 دقیقه وقت برای هر بیمار 5 تومان است، و وقتی که عینک فروشی های غیر قانونی قارچ گونه در حال رشد هستند ( طوری که جوان 18ساله ای که پشت لبش هم بزور سبز شده عینک فروشی لوکس می زند) (توجه داشته باشید که بنده بابت آن نسخه باید به همه جا پاسخگو باشم -نظام پزشکی، شبکه بهداشت و درمان و …- و آن فرد بیسواد به هیچ جا پاسخگو نیست!)، چرا باید نتیجه تلاشم برای معاینه بیمار را در نسخه حاضر و آماده بنویسم تا آن عیینک فروش غیر قانونی با زبان چرب و نرم به بیمار از همه جا بی خبر عینک قالب کند؟ مگر یک جراح قلب تشخیصش را روی کاغذ می نویسد تا پزشک دیگری بیمار را عمل جراحی کند؟ مگر یک جراح چشم نتیجه معاینات خود را در اختیار بیمار می گذارد تا جراح دیگری وی را عمل کند؟ وقتی آنها حاضر نیستند نتیجه معاینات را در اختیار همکار (متخصص) خود قرار دهند چگونه من می توانم نتیجه معایناتم را در اختیار شخصی که دیپلمش را با تجدیدی گرفته قرار دهم تا برای بیمار من عینک بسازد؟ بنظر من این موضوع جای بحث مفصل دارد.

 19. حق کاملا با شماست این مشکل همه ماست اما کو گوش شنوا
  مسئولین وزارت بهداشت برای بخش مهمی از کار ما که معاینه و رفراکشن بیمار است ارزشی قائل نیستند و اگر نمی بود بخش فروش عینک یا لنز هیچ مرکز بینایی سنجی نمی توانست خودش را اداره کند ولی چه کنیم که دست ما بسته است از آن طرف اخلاق حرفه ای حکم می کند که بیمار را در انتخاب محل خرید عینک ازاد بگذاریم تا از هرکجا که دلش خواست عینکش راتهیه نماید و ما فقط می توانیم تلاش نماییم تا به هر طریقی بیمار را راضی کنیم عینک تجویزی ما را پیش خودمان بخرد و جای دیگری نرود و اگر هم خواست برود سهم ما از سالها درس خواندن و آنهمه هزینه برای اتاق و وسایل معاینه همان پنج تومان است و دیگر هیچ

 20. با نگاهی به مطالب گفته شده در وبلاگ آقای عسگری زاده با مطالبی مواجه می شویم که نمی توان به راحتی آنها را خواند و بدون تامل گذشت. اتفاقاتی که اکنون در حال افتادن است جای تامل بیشتر از سوی اپتومتریست ها دارد:
  ۱٫ اگر واقعا جلسات رسمی در انجمن علمی شکل نمی گیرد و این انجمن بصورت تک نفره و بدون نظر اکثریت اداره می شود، فارغ از اینکه چه کسی شخص خود رای است، پس دلیل آن همه رای گیری و… چیست؟ این کار به نوعی توهین حداکثری به آرای تک تک اپتومتزیست هاست که همکاران نباید در قبال این مساله چشم ببندند.
  ۲٫ اگر اعضای انجمن انسانهای شریف و پاکی در امور مالی هستند ( که مطمئنا نیز اینگونه است ) چرا از شفاف سازی مالی شانه خالی می کنند؟ فراموش نشود گناه و تقصیر این عدم شفاف سازی متوجه تمامی اعضای هیات مدیره خواهد بود نه یک نفر.
  ۳٫ در این اوضاع که همه اپتومتریست ها نیاز به همدلی بیشتر در برابر مشکلات موجود را دارند، اصولا چه نیازی به تاسیس شاخه خراسان انجمن علمی در مشهد است؟ مگر آنجا تشکیلات فعال اپتومتری ندارد. آیا از این اقدام بوی تفرقه و دوئیت نمی آید؟
  ۴٫ اصولا چند درصد بوی اتحاد، یکدلی، مدیریت جامع و سیاست صحیح از عملکرد اصلی ترین نهاد اپتومتری یعنی انجمن علمی احساس می شود؟
  ۵٫ وقتی در برگزاری کنگره های اپتومتری و تعیین محل برگزاری آن و همچنین چینش مقالات و سخنرانان تکروی می شود، نمی توان این تکروی را به سایر فعالیت های انجمن تعمیم داد؟
  ۶٫ نکته مهمتر از تمامی این حرف ها این است که اعتقاد داشته باشیم که همه با یکدیگر همکار و یک هدف هستیم. شکی نیست تمام هدف اعضای انجمن چیزی نیست جز اعتلای اپتومتری. لیکن صحبت های مطرح شده نیز چیزی نیست جز انتقاد در روش عملکرد برای نیل به این هدف. باور کنید کنار گذاشتن اغراض و خصومت های احتمالی شخصی هم از طرف انتقاد کننده و هم از طرف انتقاد شونده بیشتر به حل مساله کمک می کند. بعلاوه پاسخگویی انجمن هم کمک کننده است به روشن شدن مسایل مطروحه و هم وظیفه ایست بر گردن انجمن.
  7.به هر حال تمامی حرف های گفته شده نظر شخصی بود. اما آقای میرزایی به نظز بنده گذاشتن یک نظر سنجی پیرامون میزان رضایت اپتومتریست ها در برابر عملکرد انجمن اپتومتری می تواند بیانگر نظز جمع باشد.

 21. امروز درحال صحبت تلفنی با سرکارخانم هراتی زاده بودیم که یک پیغام از طریق موبایل با محتوی ذیل رسید

  فروش لنز با 50% تخفیف ومعاینه رایگان توسط اپتومتریست وتجویز بهترین لنز جهان

  با خانم هراتی زاده در صدد چاره بودیم و صحبت این بود که با این همه تلاش ,بی قانونی جاری وهرج ومرج حرفه ای چه چاره ای باید اندیشید.

  از جلسات در رشته هم که به غیر از سر درد وتماشای درگیری چیزی عاید نمی شود.

  به فکرمان رسید که مبحثی را جهت چاره اندیشی و هم فکری در این وبلاک باز کرده وبررسی کنیم.

 22. همانطور که قبلا گفته ام بازتاب هر حرکت ما در حیطه کاری در سایر دفاتر کار اپتومتری تاثیر گذار است.برای پیشرفت چاره ای جز تعاون و یکدل شدن نداریم.اساتید وظیفه دارند قبل از ترخیص دانشجو اورا از جایگاه واقعی او در نظام سلامت و قانون اگاه نمایند.انجمن ها وطیفه دارند برای کنترل افرادی که با تکروی و ناپختگی باعث تضعیف و یا حتی نابودی بدنه اپتومتری می شوند چاره اندیشی کنند.با اینکه وقتی اسم جلسات انجمن هارا می شنوم چهار ستون بدنم دچار نیستاگموس! می شود ولی شاید فراخوان عمومی پیشنهاد بدی نباشد.

 23. پیشنهاد می کنم سرکار خانم هراتی زاده افتخار بدهند و با بنده وسایر دوستان نویسنده در بخش اصلی سایت همراه شوند و مطالب شیوا و جالب خودشان را در آن قسمت منتشر نمایند