اپیزود پانزدهم:مصاحبه با دکتر علی میرزاجانی

مصاحبه با دکتر میرزاجانی یکی از جالبترین مصاحبه های پادکست اپتومتری در ایران است. دوستان عزیز مطالب زیر را در مصاحبه با ایشان بشنوید:

* با توجه به شرح وظایف اپتومتری، دوره لیسانس برای آموزش کامل اپتومتریستها کافی نیست.

* بورد اپتومتری و دانشگاهها بارها سعی نمودند واحدهای مقطع لیسانس اپتومتری را بازنگری نموده و تعداد آنها را به تعداد استاندارد (یعنی 135 واحد) کاهش دهند ولی هیچکدام از واحدها قابل حذف نیستند. به همین دلیل تنها رشته ای که بازنگری واحدهای دوره لیسانس آن صورت نگرفته است، اپتومتری میباشد و دانشجویان مقطع لیسانس اپتومتری نسبت به سایر رشته ها واحدهای بیشتری را میگذرانند.

* با ارتقاء سطح پایه به دکترای حرفه ای، افراد مستعد تر وارد این رشته شده ولذا اپتومتریستهای توانمندتری وارد جامعه خواهند شد وخدمات بینایی کاملتری به جامعه ارائه خواهد شد.

* PhD حق اپتومتریستها و OD حق تمامی مردم ایران است.

*در مورد تجویز دارو ما پیشینه قانونی قوی در وزارت بهداشت داریم و حتی در مصوبات مربوط به رشته در زمان انقلاب فرهنگی هم گفته شده است که لیست داروهای قابل تجویز توسط اپتومتریستها متعاقبا اعلام خواهد شد ولی ما خودمان این موضوع را پیگیری نکرده ایم.

* دریافت مجوز تجویز کنتاکت لنز و ارزیابیهای AS و PS و تستهایی چون تونومتری فقط در طی چند جلسه انجام شد ولی برای تجویز دارو تاکنون تلاشی نکرده ایم.

* اپتومتریستها خواهان تجویز داروهای موضعی برای چشم هستند در حالیکه همکارانی چون ماماها باهمین میزان تحصیلات مجوز برای تجویز داروهای سیستمیک دارند.

* در مورد استاندارد سازی خدمات اپتومتری به اندازه جلساتی که برگزار شده کار پیش نرفته است. البته مقداری از این تاخیر هم مربوط به خود وزارت بهداشت است که رفرنسهای مورد نیاز را هنوز در اختیار ما قرار نداده است.

*در زمینه تعرفه ها وزارت بهداشت معتقد است چون اپتومتریستها از بخش دیسپنسینگ هم درآمد دارند، پس تعرفه برایشان کافی است درحالیکه تضمینی وجود ندارد بیماری که رفرکشنش را انجام داده ایم از عینکسازی ما خرید نماید و علاوه بر آن خود بخش دیسپنسینگ هم هزینه بالاو جداگانه ای را میطلبد.

*با توجه به بودجه لازم برای خرید تجهیزات مطب و زمانی که برای ویزیت بیماران صرف میشود، تعرفه های جاری غیر واقعی است.

*در مورد تعرفه ها ما باید اعتراض و دلایل خود را برای وزارتخانه بیان کنیم و تا زمانی که اعتراض نکنیم این تفکر در وزارتخانه وجود دارد که تعرفه تصویب شده، مناسب است.

*متاسفانه جامعه اپتومتری عادت کرده است که درخواب خرگوشی به سر ببرد و تا وقتی که آب زیرش را نگیرد بیدار نمیشود. اپتومتریستها به هرآنچه پیش می آید قناعت میکنند و تا وقتی کارد به استخوان نرسد اتفاقی نمی افتد. این مسئله باید آسیب شناسی و علت یابی شود.

* ما تا امروز برای رسیدن به جایگاه واقعی اپتومتری کوتاهی زیاد داشته ایم ولی با پیگیری میتوانیم به هر آنچه که میخواهیم برسیم. باید خواسته های خود را اولویت بندی نماییم و از اولویت اول شروع به پیگیری نماییم.


3 جواب to “اپیزود پانزدهم:مصاحبه با دکتر علی میرزاجانی”

  1. سلام
    پس متن مصاحبه کجاست!!!بی صبرانه مشتاق خواندن متن مصاحبه بودم اما اثری از متن مصاحبه نبود!!!

  2. این مصاحبه شنیدنی است نه خواندنی
    برروی آیکون سمت چپ کلیک کنید بلندگوها را روشن کنید و گوش کنیدالبته با اینترنت پر سرعت

  3. سلام آقای میرزایی ، ممنون از راهنماییتون